Ragtime

Ragtime https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60166/bmid_ragtime-a4b-60166.jpg 4 296 45

V USA se na počátku dvacátého století těsně před 1.světovou válkou prosazuje v hudbě osobitý černošský styl ragtime a v jeho jednoduchém, přesto důrazném rytmu rozvíjí Doctorov příběhy mnoha lidí z různých společenských vrstev a s různým životním údělem. Virtuózně proplétá několik dějových linií svých fiktivních i reálných postav, aby odhalil kořeny problémů sužujících současnou Ameriku. Společensko-majetkovou polarizaci země a celé společnosti, vlivy překotné technologizace a z toho plynoucí občanské konflikty projevující se rasovým, emancipačním a sociálním bojem, násilím a terorismem. To vše přesným a jiskřivě živým ragtime stylem, krátkými staccatovými větami . 1.vydání... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Ragtime , 1975

Robert Cambert
13.09.2011 1 z 5

Umělecká originalita tohoto románu je dosti křehká - centrální příběh je pouze moderní adaptací povídky Heinricha von Kleist Michael Kolhaas (mimochodem přejímání této zápletky je již tradiční ve filmovém westernu - což je ubohé, ale pro Kleistovu tématiku jediné možné filmové zpracování, které má v dnešní době alespoň částečně hodnověrnou pozici). A právě srovnáním Kolhaase s Ragtimem se ukazuje jak oprávněný je můj předpoklad, že Doctorow spoléhal pouze na tuto centrální zápletku - na miniaturní ploše píše Kleist svůj příběh, v holých větách, v jasných obrazech - a tak zůstává příběh silný. Doctorowovi, který podlehl kouzlu tohoto příběhu, jaksi ušlo, že román nese daleko větší riziko než povídka, je to totiž velké zobrazení světa se všemi složitostmi. No a jak vyřešil moderní autor to, že mu příběh doslova čvachtá v obrovském rámci? Jako tmelem tento rámec vyplnil nejrůznějšími snímky z USA určitého období. Což by bylo úžasné - kdyby to půlstoletí před ním neučinil tak na výsost lépe "jakýsi" John Dos Passos...ale to už je jiný příběh vážení! Ta jedna hvězdička je za to prostředí swingu, které popisuje mimořádně poutavě...

WEIL
02.07.2011 3 z 5

Včleňování se přistěhovalců do Americké společnosti na počátku 20. století.
To se mi vybaví z této knihy nejdříve.

Potom příběh jak ho zpracoval M. Forman o černém muži a jak není přijat bílými.

A nakonec mě zaujal šílenec, a zajímalo mě, co provede skrz své rozviklané nitro nezvyklého.

kusma
03.02.2011 3 z 5

Chvílemi se kniha čte krásně, chvílemi se člověk zasekne, ale vítězí ta čtivá část. Některé postavy jakoby do příběhu nepatřily, nemají tam důvod, k vykreslení ale doby jako takové (atmosféra, rozdíly) bylo jejich zapojení do děje opravdu výborný nápad. Kniha je složená jakoby z mikropříběhů, které do sebe zapadají a vytváří ucelený pohled na jedno zlomové období.

nightlybird
20.01.2011 4 z 5

Výskyt historicky známých postav, by mohl svádět ke čtení Ragtimu jako historického dokumentu, je třeba ale na knihu nahlížet jako na podrobnou uměleckou výpověď o Americe zformované počátky 20.století do její současné podoby. A v plejádě postav jistě najdeme některou, která nás dokáže zaujmout.

zimmicz
30.11.-0001 2 z 5

Trochu rozvláčné a místy nudné vyprávění o počátku 20. století v USA. Sledovat všechny dějové linky je docela vyčerpávající, nejvíc mě zaujal asi příběh Coalhouse Walkera.