Rabín v pátek zaspal

Rabín v pátek zaspal https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60636/bmid_rabin-v-patek-zaspal-Lfa-60636.jpg 4 74 32

Detektivní román z prostředí maloměsta na severovýchodě Spojených států. Před židovskou synagógou je nalezena mrtvola mladé dívky a podezření padne i na rabína Davida Smalla. Rabín však svým myšlením, jednáním a svou přímou povahou, a aniž o to usiluje, přesvědčí vyšetřujícího detektiva o své nevině a nakonec je to právě on, kdo pomocí talmudu a z něho rozvíjeného počtu pravděpodobnosti celý případ rozřeší. Detektivka seznamuje s židovským myšlením a s životem různých společenských vrstev na americkém maloměstě.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Mladá fronta

Friday the Rabbi Slept Late , 1964

denib
02.11.2023 5 z 5

Žádný krvák, brutalita, vlastně ani žádné velké napětí :-) A přesto (nebo právě proto) je to výborná detektivka. Sice mě celkem brzy napadlo, kdo je vrah, jenže jsem na to při čtení zase zapomněla, takže to na konci bylo trochu překvapení :-) Moc se mi líbilo, jak je do děje vtipně a nenásilně zakomponované vysvětlení, jak to vlastně chodí v židovské komunitě a co je prací rabína. Bez moralizování nebo hodnocení, naopak s humorem. Vážně moc dobré čtení.

Nofar197
13.06.2023 4 z 5

Kdo zabil mladou chůvu Elišku Bleechovou? Má místo nálezu jejího těla nějakou spojitost s místní židovskou komunitou? To jsou otázky, na které musí najít odpověď vyšetřující detektiv. Neocenitelnou pomocníkem je mu mladý rabín David Small.
Tuto knihu jsem si kdysi vzala na svou první cestu do Svaté země a začala ji číst ještě v letadle. Rozjezd byl hodně pozvolný, ale pak už děj nabral to správné tempo. Jediné, co mi vadilo, byl překlad anglických jméno do češtiny, což je problém mnoha tehdy vydaných knih.

Saxofonista
08.04.2023 5 z 5

No, člověk se musí vrátit do 60. let, aby detektivka byla o intelektu, ne jen o zohavených mrtvolách (čau Larsi Keplere)

dagmar5477
16.11.2022 4 z 5

Docela příjemná detektivka.

Alma-Nacida
07.06.2022 3 z 5

Detektivka, která plyne zvolna a bez velkých zvratů, postavena na logice a v závěru překvapivá, i když trochu uměle tím, že pachatel je zmíněn jen letmo.
Oddechovka, na pohodu, žádný zázrak.

Eicherik
18.07.2021 4 z 5

Po knize jsem sáhl, protože mě zaujal její vtipný název. A jak už onen název napovídá, odehrává se její děj z větší části v židovské komunitě a stránky jsou plné židovské mentality a moudrosloví. Rozjezd knihy je hodně pozvolný. Žánrově se jedná o detektivku a ne o krimi, protože čtenář má možnost pachatele sám odhalit. Já sám ho neodhalil, jednak protože většinou se o to ani nepokouším, nechávám se vláčet dějem, a druhak, protože jsem si oné největší indicie sice všiml, ale vesele jsem ji ignoroval. Přes padesát let stáří této detektivce na čtivosti neubírá.
Citát: Paní Schwarzová však netrpěla žádné zbytečné řeči. Řekla rozhodně: "Stanley, potřebuji vás."
"Musím tady shrabovat, paní Schwarzová," řekl.
"To může počkat."

kapr
29.01.2021

Beru knížky, jednu za druhou, tak jak leží na hromádce. Odkládám stranou pouze ty, o kterých se domnívám, že by mne nezaujaly, nebo se z nich zdá čpět pesimizmus. Na tuto konkrétně se už příliš nepamatuji. Jenom vím, že byla jako detektivka opravdu dobrá. Velice mne zaujal i popis života židovské komunity všeobecně, a v USA zvláště. Jako úvodní seznámení to ale vůbec nebylo špatné. Hodnotit budu až po dočtení, jsem ale přesvědčen, že bude spíše vyšší.

Pejuška
31.12.2020 5 z 5

Bych nevěřila, že mě to tak chytne. Ze začátku jsem tu knížku chtěla odložit a vzdát, jak mě nebavila, ale nakonec mě tak chytla, že jsem musela číst dál. Díky výzvě jsem si rozšířila obzory, a souhlasím s názorem doleji, že není třeba zohavených mrtvol, drog a jiných věcí. Ale dedukce a rozum stačí.

Ladinek
19.12.2020 5 z 5

Skvělá detektivní klasika z 60. let. Rozumný rozsah, inteligentní postavy, zajímavé prostředí. Čirou shodou okolností se mi tahle kniha dostala do ruky bezprostředně po přečtení "Zlověstného podzimu" což je do jisté míry podobná kniha ovšem z roku 2015. Ten rozdíl ze zážitku je propastný.

Mirin1349
02.12.2020 4 z 5

Když se nechám inspirovat zprofanovaným úslovím o laskavém humoru, tak mohu s klidným svědomím říct, že tohle byla pro mě taková laskavá detektivka. Zocelená čtením velkého množství thrillerů a severských detektivek už beru knihu s jednou vraždou skoro jako takovou veselou a milou taškařici. Naprosto se vidím v komentáři kap66, bylo to hrozně milé a vítané osvěžení. Moc se mi líbilo oživení v podobě židovského zaměření, jsem v tomhle ohledu zcela nepopsaný list a bylo hezké nasát tu atmosféru. Jsem vděčná za letošní výzvu, protože bych si tuto knihu jinak nechala utéci.

tonysojka
20.11.2020 4 z 5

Díky výzvě jsem dostal velmi zajímavý vhled do života židovské komunity s detektivkou navíc.
Příklad, že ke kvalitní detektivce nejsou třeba hromady zohavených mrtvol a opilí či zdrogovaní vyšetřovatelé. Příjemné a poučné, klidné počtení.

kap66
12.11.2020 5 z 5

Jistě, knížka se hodí do letošní čtenářské výzvy, já ji ale četla v rámci výzvy osobní, kterou jsem si vyhlásila pro zachování své duševní rovnováhy a klidného žaludku a nazvala ji „Kašlichvílinabrutálníthrillery“. (Onehdy jsem thrillerovou dietu porušila. Po dočtení jsem kromě rozbouřeného žaludku musela léčit i hlavu, kam mě bušila moje vlastní ruka, aby si to mozek konečně zapamatoval.)
K Rabínovi: mou soukromou výzvu splnil výborně. Je to detektivka starého střihu, pomalá a poctivá. Četla jsem ji i s určitou úctou až ostychem, protože důležitější než zápletka kolem vraždy je tu nakukování do života židovské obce. Spíš než vyšetřování sledujete myšlenkové pochody a nápady rabína, který by mohl připomínat všechny laické vyšetřovatele různých profesí z jiných detektivek, kdyby u něho nebyla role soudce (proč tedy ne i vyšetřovatele) naprosto pochopitelná, vyplývající z židovské tradice. Jestli vás zaujme hned začátek, jeho rozhodování v kauze rozkmotřených přátel, bude vás bavit celá knížka.

Naias
09.10.2020 4 z 5

Príjemné čítanie, nie že by som bola oslnená, ale má to príjemnú atmosféru. Hoci záhadu som si moc neužila, keďže vraha som odhalila okamžite, presne pre to, prečo ho odhalil rabín. Zato židovská tematika je plus. Aj to nevrstvenie komplikácií a zvyšovanie psychologického dopadu a nutnosti nájsť vinníka, spomenuté v jednom z komentárov, som chápala ako klad. Bolo zaujímavé čítať detektívku, kde autor nepovažuje za potrebné zahltiť čitateľa, aby nevedel, čí je, ale ukazuje, aký má zločin vplyv na ľudí, ktorých sa hoci len okrajovo týka. A toto ma nadchlo: „Jste zvyklý na to, že musíte číst mezi řádky a že se musíte dohadovat, co si lidé opravdu myslí. Ale napadlo vás někdy, že rabín neříká nic mezi řádky a že říká opravdu jen to, co si myslí?“

Corso
03.08.2020 4 z 5

Vchadzame na podu detektivok druhej ligy. V tom zmysle ze asi by si na rabina Smalla a alebo Kemelmana nespomenul nik, ak by sme sa pytali "Vymenujte vasich 10 najoblubenejsich detektivov?" Avsak sme v lige, kde sa vsadza na originalitu a napady. Takze sme vo svete medzi Smallom, mackami Koko a Yum-yum, hoci aj troma patracmi, panom Tragacikom, sudcom Ti a celkovo je to liga trosku podivnych a zaujimavych vysetrovatelov. Stoji za precitanie, hoci prva tretina je skor o zidovskej komunite, zvykoch, spoznavani postav v malom mestecku (Amerika 60-tych rokov pobliz asi Bostonu). Rabi sa do toho zamiesa napodiv ako podozrivy, nie ako vysetrovatel. Detektivom je vlastne miestny policajt. Je to dobre napisane, zaujimave, originalne prostredie a hlavna postava. Skoda dvoch veci. Ze boli u nas prelozene len dve knihy. A skoda trosku nasilu pocestenych mien. Predsa len v zidovskej americkej komunite zavanaju Eliska, Anezka, Kubo.. trosku ako z Babovresk. Inak rad by som videl niekedy prelozenu celu seriu. Ved vydavatelia sem dotiahli ovela horsie serie, toto vyzera naozaj dobre.

dlabikk
18.06.2020 2 z 5

Moc mě to nebavilo. Ještě, že to bylo tak krátké. Pro mne slabý rozjezd a pak se mi to táhlo. Ale do výzvy se hodila :o)

Ignis
12.06.2020 3 z 5

Vlastně jsem četla do výzvy Tuesday Rabbi saw red, ale ten česky nevyšel a narozdíl od Pátku jsem to měla doma, koupené kdysi v nějakém antikvariátu.
V podstatě se o téhle knížce dá napsat to samé. Vcelku roztomilé retro, kdy pátrání není středem pozornosti a víc se různé situace. Jen toho vraha jsem odhadla hned, jen jsem pořád nevěděla jak to udělal.

Toffee
13.05.2020 4 z 5

Příjemné a zajímavé čtení. Ve světle všech současných detektivek je skoro úsměvné, že samotná vražda je popsána snad jednou větou a tak decentně, že mi v první chvíli ani nedošlo, že už se stala. Přitom to ničemu nevadilo. Bavilo mě i samotné sledování života židovské komunity, výběr rabína, zákulisí jednání o prodloužení jeho smlouvy...

kaja77
03.05.2020 4 z 5

Byla to taková trochu retro detektivka. Kdysi bez analýz DNA a dalších laboratorních důkazů to neměl policajt jednoduché. Rabí celkem sympaťák, členové kongregace zábavná chaska. V porovnání s dnešním trillerem drobet zdlouhavý děj... ale dalo se to.kazdopadně splněny úkol do čtenářské výzvy.

kika 13
01.05.2020 5 z 5

Mě to čtení chytlo.Napínavé a zajímavé až do konce.

david9690
14.03.2020 4 z 5

Zajímavá sonda do života židovské komunity a rabína v této detektivce z USA z konce 60 let 20 století. Bylo to zas něco nového a určitým způsobem neotřelé. Celkem mě to bavilo, četlo se to snadno ale vraha jsem neuhodl. Hodnotím 4 hvězdami.

detektivní a krimi romány

Harry Kemelman