R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30496/r-u-r-30496.jpg 4 5621 523

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS • Kolektivní drama o vstupní komedii a třech dějstvích. Vynálezce Rossum v blízké budoucnosti objeví způsob, jak syntetickou cestou vypěstovat umělého člověka bez citů – dokonalého služebníka a dělníka. Rossumem vytvoření „roboti“ jsou záhy vyráběni továrně a jsou používáni v celém světě jako levná pracovní síla. Roboti se ale záhy obrátí proti svým tvůrcům a v celosvětové revoluci všechny lidi zahubí. Nechají naživu jen svého tvůrce Rossuma, aby zajistil výrobu nových a nových robotů. Plány a vzorce jsou však zničeny ohněm. Přesto není evoluce na Zemi u konce. Mezi dvěma z nejdokonalejších robotů se vyvine nový cit – láska, a tak se robot Primus a robotka Helena stanou Adamem a Evou nové rasy. Svou odvážnou vizí a sevřenou symboličností hra získala neobyčejný ohlas, v důsledku čehož se slovo „robot“ stalo trvalou součástí terminologie SF literatury i obecného slovníku.... celý text

Šnek86
17.02.2022 3 z 5

Kniha na přemýšlení.O hrozbě lidského pokroku, jeho nepoučitelnosti a opakování stejných chyb, ale i o naději.

VeDny
11.02.2022 5 z 5

RUR jsem nikdy neměla potřebu číst, kdesi jsem nabyla dojmu, že by mě to nemohlo bavit. Když jsem ale v knihkupectví zalistovala, došlo mi, jaký je to poklad. Krátké, svižné a čtivé dílo. Uvědomila jsem si, že je to takový původní koncept Westworld...akorát před sto lety. Seriál, který je dnes považován za moderní, nápaditý a neotřelý, je jednou velkou paralelou RUR.
Nejvíc ve mně rezonuje věta: „Inu lidi, já bych hned začal znovu. Hodně jednoduše, starozákonně, po pastýřsku - -Děti, to by bylo něco pro mne. Ten klid, ten vzduch..."

Lenka2533
28.01.2022 5 z 5

Tohle bylo velmi povedené dílo. Opravdu mě to bavilo. Měla jsem to přečtené za dva dny, protože to bylo velmi čtivé. Rozhodně k maturitě doporučuji!

Zuzvil
20.01.2022 5 z 5

Za mě absolutně skvělé antiutopistické drama, kdy mi přijde až neuvěřitelné, že jej Karel Čapek napsal už v roce 1920, je to stále tak aktuální, univerzální, obohacující a otevírající oči i mysl. No a to, že vlastně zavedl slovo robot do slovníku celého světa je jen neskutečná třešnička na pomyslném dortu. V díle lze najít opravdu vše, strach člověka, mezilidské vztahy, následky a důsledky sestrojení umělé inteligence - robotů, prostě vše. Knihu můžu vřele doporučit, zatím jsem u Karla Čapka nikdy nesáhla vedle.

E_Lan
30.12.2021 4 z 5

Je třeba si někdy přečíst klasiku. Poselství je jasné, velmi dobře sepsané. Na dobu, ve které byla kniha napsána dozajista revoluční a vděčit autorovi za “české” slovo robot je pro nás povinností. Hezky (byť nelehce) se to čte.

anonymní.Ilja
29.12.2021 5 z 5

R.U.R. bylo první drama, které jsem od Čapka četl. Měl jsem to ta sebou za odpoledne a přesto na to už nikdy nezapomněl. Takové už Čapkovi hry jsou: nezapomenutelné. Výstižnost a nadčasovost, úvaha o podstatě lidské existence a komentář lidské povahy.

eliska8983
11.12.2021 5 z 5

Dokonalá kniha od nadčasového a velmi inteligentního spisovatele. Čapka člověk může číst zas a znova a neomrzí. Myšlenky, slovní zásoba, filozofický aspekt, dialogy, vystiznost na pár stránkách dramatu, prostě samé plus, plus, plus.

Petkona
11.12.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od Karla Čapka a tahle byla stejně skvělá jako ta první. Jak Bílá nemoc tak i R. U. R. jsou neskutečně aktuální a mají čtenářům co říci. Geniální jak autor dokázal popsat problém, který by nastal s roboty. Opravdu neskutečné a geniální.

Kendykenndy
29.11.2021 4 z 5

"Lidem, kteří mají ideje, by se neměl dávat vliv na věci tohoto světa."

DiaTess
11.11.2021 4 z 5

Četla jsem R.U.R k maturitě, zdálo se to jako krátké a jednoduché dílo. A rozhodně toho nelituji. R.U.R je čtivé, poutavé čtení, které dokonale vystižení jak jeho současné tak budoucí situace, varování před lidským nerozumem. Čapek se i po tolika letech čte skvěle, k maturitě doporučuji.

Bakana
02.11.2021 5 z 5

Čapkova témata jsou vizionářská, i když on je spíš pasoval na společenskou a politickou situaci své doby. Kdyby R.U.R. napsal dnes, bylo by to možná ještě aktuálnější téma, než v roce 1920. Je vidět, jak se historie opakuje a že se lidé vlastně pořád zamýšlejí nad stejnými otázkami.
Trochu jako kdyby bylo R.U.R. předkapitola k Terminátorovi, Matrixu a podobným filmům.

willy9203
23.10.2021 5 z 5

To, že Karel Čapek perfektně popsal problém, který by nastal s roboty (a nejspíše i nastane), o tom se obecně mluví. Ale jak dokázal popsat aktivistku Helenu Gloryovou, to mi vzalo dech. Přesně s tím se současný svět potýká (v dobrém i špatném). Prostě geniální.

JKDelaney
16.10.2021 3 z 5

Neuvěřitelné, že toto dílo vzniklo v roce 1920. Čapek byl génius. Skvělé.

Fortuna7
13.10.2021 4 z 5

Nápad je to určitě skvělý a aktuální, ale já bych tam potřeboval nějakou kraťoučkou scénu o tom, jak se vůbec roboti vzbouří. Moc mě bavilo číst knihu, která je vlastně scénář dívadelní hry. Psychologie hlavních postav je opravdu moc dobře zpracovaná a všechny činy postav pochopíte.
Jako povinná literatura určitě super, je to kráké, čtivé a přitom velice poučné.

kristyna3010
06.10.2021 3 z 5

Nadčasová divadelní hra, která mě moc nechytla. Bílá nemoc byla pro mě víc chytlavější a zajímavější a víc bych ji tedy také doporučila, pokud chcete sáhnout po Čapkovi.

michaella03
03.10.2021 5 z 5

Nadčasové a čtivé dílo. Na počátku radost a zvědavost, na konci strach a bezmocnost. Skvělé, za mě nejlepší úplný konec - posledních několik stránek s Primem a Helenou.

furt_kofein
01.10.2021 4 z 5

co do děje, na začátku možná dobrý nápad, později strach a beznaděj. Co do myšlenky, nadčasovost, která rozesmutní a naštve zároveň. Asi takto vidím R. U. R. já..

jes09
10.09.2021 5 z 5

Na tu dobu jistě geniální, dnes k hlubokému zamyšlení :)

iceVS
08.09.2021 5 z 5

Přečteno už nejmíň po tisící... Dobrá, tak tedy s jistotou každých pět let... takže po tisící :-)
Čapka miluju pro tu jeho neodvratitelnou osudovost. Ale tady se nejspíš spletl, lidstvo ke zkáze nepotřebuje roboty, zvládne to s přehledem samo.

klaraj093
20.08.2021 4 z 5

Nadčasové a skvělé.. Ačkoliv mi jsou divadelní hry ke čtení cizí, tak si v nich díky R.U.R asi najdu zalíbení..