QualityLand

QualityLand https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455772/bmid_qualityland-jXa-455772.png 4 167 43

Vítejte v QualityLandu, v zemi blízké budoucnosti! Vše tu funguje hladce: Automatizovaná služba vám dohodí dokonalého partnera a spolehlivé algoritmy společnosti TheShop vědí, co přesně chcete, ještě předtím, než si to vyberete. Ale i v QualityLandu se najdou vadné kousky – dron se strachem z létání nebo bojový robot trpící posttraumatickou stresovou poruchou. A ty všechny má šrotovník Peter Jobless nechat zničit. Co když se ale vzepře systému?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , XYZ (ČR)

QualityLand , 2017

Dzovicek
11.08.2021 3 z 5

Jako jo, místy je to fakt sranda, ale jinak je to podle mě celé takové málo ucelené, prostě jen takový výkřik ze stupidního světa budoucnosti ... Zase se to četlo celkem samo. Jdu si koupit vibrátor s delfínem...

Amy27
03.08.2021 3 z 5

Qualityland.. Já prostě nevím...
Při čtení knihy se mi střídala naprosto nadšená nálada s neprostým nezájmem. Možná bych si raději přečetla originál, neboť některé překlady byly dost zvláštní.

Příběh nás vtáhne do vzdálené budoucnosti, kde nám balíky rozváží drony, napovídají mikroboti "v uchu" a prezidentem se může stát i robot. Historky ze šrotovny byly opravdu komické (smála jsem se i nahlas).
Musím ocenit krátké kapitoly, přínos nových informací a ozvláštnění mezi kapitolami ze světa Qualitylandu.

DK197
25.07.2021 4 z 5

E-KNIHA: Na knihu jsem se těšila a musím říct, že jsem nebyla zklamaná. Důležité je, že příběh hlavních hrdinů je rozdrobený mezi jakýsi turistický výklad daného světa. Sám o sobě občas slábne (za to hvězda dolů - mohlo to být lepší), tu pak zase víc zaujme, ale celkově dobře drží pozornost a je plný zajímavých myšlenek. A já si to užívala - dějovou linku (linky) i turistický přehled. Všechny ty nápady a skvělý překlad. Užívala jsem si to, smála se a občas se děsila nad vizí budoucnosti. A konec byl... nemám slov, snad nečekaný. Za mě dobré.

Ovšem proč člověk reálně si vědom těchto vizí, nedělá nic proto, aby nenastaly? Ano, čteme o tom, děsíme se, ale co pak? Žijeme dál a řítíme se vstříc QalityLandu, nebo jemu podobným budoucnostem... Strašná představa. Otázka na všechny - včetně mě - tedy zní: jak z toho ven?

Téra471
25.06.2021 2 z 5

Knížka mě zklamala, čekala jsem něco jiného. Musela jsem se k ní nutit. Neměla skoro žádný děj. Za dobrý a originální nápad dvě hvězdičky.

Bulba
19.06.2021 3 z 5

Místy byla kniha vtipná hodně, místy méně a děj se podle mého názoru postupně vytratil. Ale přečíst se dala, a někdy jsem se i zasmál nahlas.

Míša176
15.06.2021

Nic podobného jsem ještě nikdy nečetla. Kniha velmi pobavila. Nešlo se od ní odtrhnout. Moc doporučuji.

Kexina
14.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Čekala jsem něco jiného, zřejmě i proto nejsem z knihy tak nadšená, jako někteří jiní. Líbila se mi šrotovna, resp. její obyvatelstvo. Stejně tak různé statistické údaje (20 % se vyjádřilo pro, 50 % neví a zbytek nepochopil otázku, takže výsledkem je, že většina souhlasí) byly skvělým zpestřením.
Velké mínus dávám ale za zbytečně rozsáhlé perverzní pasáže (Autor si tím něco snažil dokázat? Přitáhnout milovníky porna?... Smysl neznámý). A taky "muzikál o chlápkovi s divným účesem a směšným knírem" mi přišel už dost přes čáru.

Marekh
04.06.2021 3 z 5

Na tuto knihu jsem byl docela zvědavý, ale kniha mne úplně neoslovila, asi jsem čekal od knihy mnohem více. Jedná se o humorné sci-fi, ale popravdě řečeno jsem se moc nesmál a místy jsem se docela nudil. Jak píše na zadním přebalu ROB HART, kniha nabízí zrcadlovou verzi našeho světa a hodně věcí jsem si dal do souvislosti s internetem, sociálními sítěmi a novými technologiemi, které nás obklopují na každém kroku. Když se nad tím člověk zamyslí, tak mnoho věcí, které jsou v knize uvedeny, už jsou na denním pořádku, což je znepokojující, ale bohužel je to realita. Knihu hodnotím na 60 %.

V knize je zmíněn také ALAN TURING a ISAAC ASIMOV, který sepsal 3 zákony robotiky v roce 1942. V knize nalezneme řadu zamyšlení nad umělou inteligencí, roboty a všeho co s tímto tématem souvisí, což bylo pro mě určitě zajímavé. Bohužel samotný příběh byl průměrný, spíše slabší včetně závěru knihy. Kniha obsahuje Epilog. Očekával jsem, že mne kniha vtáhne více do děje, že se ponořím do zajímavého sci-fi příběhu, že se u něj pobavím, ale některé části mne nebavily, přišly mi nezajímavé a upřímně řečeno jsem byl vůbec rád, že jsem knihu dočetl do úplného závěru. Ke knize bych se už znovu nevracel, ale pochopitelně může oslovit jiné čtenáře, kterým se kniha bude líbit více než mě.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná. V knize se vyskytují černé strany, které jsou na začátku jednotlivých kapitol, ve kterých jsou umístěny různé články a komentáře. Zajímavé byly také části „Tvůj osobní cestovní průvodce,“ které se nacházejí na klasických bílých stranách.

kure91
03.06.2021 4 z 5

Nedávno jsem rozkoukal na Netflixu Brave New Word, tak jsem chtě nechtěl musel porovnávat dvě utopické vize společnosti a možná se to odrazí i tady v hodnocení knížky. Na Qualitylandu mě hodně zaujaly autorovy nápady, rozhodně nimi nešetřil a třeba u černých stránek oddělujících kapitoly jsem se dobře bavil. Hodně momentů, které vyloudily úsměv na rtech bylo v textu, i když někdy to byl takový ten zděšený úsměv, že se ta vize dosti nepříjemně blíží realitě. Takže potud dobré. Co mi však přišlo slabší byl samotný děj a jeho rozuzlení, přišlo mi, že celé dění bylo spíše vedlejší a sloužilo účelům představení Qualitylandu a jeho fungování.

KuroHaru
01.06.2021 4 z 5

Četla jsem v originále a velmi by mne zajímal český překlad, protože autor si ve své knize úžasně hraje se slovy a také s kulturními reáliemi.
Je to dystopická satira, vyhnaná do extrému, který (což je právě znepokojující) není až tak nepravděpodobný. Člověk tuší, že pod humornou slupkou se skrývá varování před nekontrolovaným rozmachem umělé inteligence a před degenerací lidstva způsobenou závislostí na chytrých aplikacích a zařízeních.
Zajímavá, leč poněkud mrazivá vize.

pedobro
31.05.2021 4 z 5

Systém vyhodnotil, že tuhle knihu potřebuju víc než růžový vibrátor s delfínem a měl pravdu. Můj profil je v pořádku :-)
Opravdu jsem se bavila a hluboce smekám před paní Stašovou, její překlad je geniální.

LucinkaPevensi
24.05.2021

Nedokážu to nijak ohvězdičkovat. Některé věci autor vystihl opravdu dobře. Na druhou stranu se zoufale snaží zůstat nestranný, takže si dělá srandu ze všeho a ze všech, jenže z něčeho méně. Nakonec to vlastně vůbec není tak vtipné, jak jsem očekávala.
John of Us měl asi působit sympaticky, já ho každopádně nesnášela jen co otevřel tu svou robotickou hubu a začal z ní sypat spoustu chytrých keců typu: „Já nejsem komunista, ale...“
Další co bych knize vytkla je zbytečně velké množství perverzních scén a narážek.
Zápletka s Martynem mi přišla naprosto zbytná, jeho postava nereálná, jako by ho autor chtěl jen ničit a jako by Martyn měl jen samé špatné vlastnosti.
Neustálé připomínání nesmyslnosti všech náboženství mi taky lezlo na nervy.
Celkově to doporučit nemůžu. Pokud si chcete přečíst něco, co reflektuje naši civilizaci, je zde skvělá kniha Brave New World.

memphisz
23.05.2021 5 z 5

Naprosto geniální! Jde bingenout knížka? Protože přesně to jsem udělal! Za jedno odpoledne jsem ji zhltal a strašně bych si přál, aby z ní velké streamovací služby udělaly seriál, protože má přesně tak chytlavou strukturu!

Je to směs dystopie, sci-fi, společenské a politické satiry a dobrodružné komedie. Má to postavy, které si oblíbíte, a děj se žene neuvěřitelným tempem. Autor do něj skvělé projektuje dystopickou vizi personalizované reklamy a sdělení na sociálních sítích, moc digitálních gigantů, jako jsou Google, Amazon a Facebook, kteří o nás mají tuny dát, které jim denně dobrovolně odevzdáváme. Výborné jsou také poučné vložky ze současnosti či minulosti kybernetiky a problémů digitální ekonomiky.

Nejlepší kniha, kterou jsem v poslední době četl!

jaroiva
15.05.2021 5 z 5

Tohle ale vůbec není humor! A možná ani ne tak moc sci-fi. Je to děsivé a velmi realistické postapo. Tragikomické.
Qualityland se mi líbil o chlup míň než Neschopnost, u které jsem se přece jen dokázala smát.
Zařadila bych tematicky někam k té Neschoposti a Brownově Počátku a stylově musím vzpomenout na toustovač z Červeného trpaslíka.

Celkový dojem: vůbec se mi to nelíbí, přečteno na jeden zátah, výborná knížka. Doporučuji.

Prokrastinuji
02.05.2021 5 z 5

Asi takhle... jako není to 5 skvělejch čupr super hvězdiček, ale poslední dny mám náladu (a hlavně psychiku) jak na houpačce, takže tahle humorné kniha o tom, jak nás ovládnou technologie, celkem sedla. Bylo to šílené - něco mezi Black Mirror a Brave New World. Na jednu stranu jsem si to užívala a na tu druhou jsem měla na zátylku divný pocit, protože tohle je jedna z těch vizí potencionální budoucnosti, které se bohužel zdají být dosti reálné. Například algoritmus, který pořád něco vyhodnocuje a už dopředu vyhodnocuje za vás, protože ví líp než vy, co vlastně chcete... a nebo obdoba vymakané super naboostované Siri, kterou jeden z hrdinů pojmenuje Čiči? Politika je v téhle knize kapitola sama o sobě. Co musím zmínit, a co miluju, jsou popkulturní odkazy, které ani v téhle knize nechybí. Hledáte-li něco originálního a humorného, Qualityland by vám mohl rozhodně sednout.

ivousekk
02.04.2021 5 z 5

Vyborne! Vtipne az absurdni. Stylem humoru mi to pripomnelo Uz je tady zas. A spise nez do sci-fi bych to zaradila do dystopie. Kazdopadne bez ohledu na zanr knizku doporucuji.

OMBeautifulLife
28.03.2021 4 z 5

QualityLand jsem četla ve stejném týdnu, kdy jsem sledovala seriál The One - obojí o technologiích, budoucnosti, ovlivňování našeho života pomocí informací a jejich využívání a zneužívání.
Knížka je to suprová, ale trochu mě z ní mrazí. Opravdu to takhle dopadne? Necháme to dojít tak daleko?
Nechci psát spoiler, tak končím. Ale doporučuju ji jako zajímavé a vtipné čtení.

Mothermoth
23.03.2021 5 z 5

Chvíli před knížkou jsem viděla dokument The Social Dilemma. Qualityland je takovým dotažením informací a faktů z dokumentu do extrému. Ač obsahem vlastně děsivé, bavilo mě to!

KikaTeeBee
12.03.2021 5 z 5

Zajímavá vize naší budoucnosti... Chvílemi mi trochu mrzl úsměv na tváři z toho, jak blízko už téhle představě ve skutečnosti jsme. Ale ta směska porouchanců z podzemí mě bavila moc! Bylo to milé...

Kirtans
12.03.2021 3 z 5

Nemohu se zbavit dojmu, že bylo tlačeno příliš na pilu. Tema skvělé, z kraje najdete i lehké podobnosti se současným světem, ale pořád to na mne působilo prestrelene. Nicméně jedna z těch knih, co by měla překročit dobu aby ukázala jiste absurdno. V několika směrech je jak na podnose možná budoucnost.