Ptali jste se na Boha

Ptali jste se na Boha https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36384/ptali-jste-se-na-boha-36384.jpg 3 5 2

Člen francouské akademie odpovídá na dotazy mladých lidí.

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Portál

Dieu en questios

jprst
31.05.2017 2 z 5

Názorný příklad jak pronést či napsat mnoho slov a přitom nic konkrétního neříci. Ateisty, a to i ty pochybující, autor tímto dílem rozhodně nepřesvědčí.

eraserhead
08.01.2011 3 z 5

Tahle kniha mě strašně baví. Přesvědčení a evidentně silně věřící člen Francouzské akademie v ní odpovídá na otázky mladých ohledně náboženství a víře v Boha. Dobře odkrývá myšlení některých věřících a jejich odpovědi v diskusích založené na heslu: "Přání otcem myšlenky." Pro ně veškeré diskuse a vškeré otázky jsou předem zodpovězené jejich vírou v existenci boha. To je pro ně alfou a omegou. Mnohdy v odpovědi popíše i pár stránek, aniž by na dané otázky vůbec odpověděl. Nejradši mám jeho odpověď na otázku Co je to pravda: "Pro nás pravda není ani nějaká idea, ani nějaké mystérium, ani nějaká filosofie, ale jedna osoba a tou může být samozřejmě jedině osoba Ježíše Krista. Je sice nesporné, že Řekové probádali lidské myšlení ve všech směrech a že najdeme Monoda už v Démokritovi, Darwina v Hérakleitovi a při pečlivém hledání Hegela v Platónovi, ale zároveň také platí, že od počátku dějin až do dneška nám jedině Kristus něco řekl o Božím myšlení. Z toho vyplývá, že pravda pro nás není nic jiného než světlo, které z jeho osoby vyzařuje na náš život, na svět a na myšlení." Kristus je prostě jedinou všeobjímající (přesto nic nevysvětlující) odpovědí na jakoukoliv otázku. Stejně tak jeho vyhýbavé a mnohdy nepravdivé odpovědi ohledně mysoginství církve: "To, že prý církev dlouho váhala přiznat ženám duši je nesmyslnost...", možná, přesto podle jejího učení duše do ženského těla vstupuje později, než do mužského. Účelem knihy byl zřejmě pravý opak, přesto mě její četba v mém přesvědčeném ateismu jen a jen upevňuje.

André Frossard
francouzská, 1915 - 1995
1992  77%Bůh je, já jsem ho potkal - Je jiný svět
1992  56%Ptali jste se na Boha
1990  60%Portrét Jana Pavla II.
2000  0%Nebojte se! Dialog s Janem Pavlem II.
1992  0%Boh v otázkach dnešného človeka

Kniha Ptali jste se na Boha je v