Ptačí smysl: Jaké je to být ptákem

V této výjimečné knize čerpá Tim Birkhead - přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen - ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků, a poutavě přibližuje, jak ptáci vnímají svět. Snaží se odpovědět jak na tyto otázky, tak i na mnoho dalších a využívá při tom popis jednotlivých smyslů, které ptákům slouží k poznávání okolí a ke vzájemné komunikaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457865/big_ptaci-smysl-jake-je-to-byt-ptakem-5J5-457865.jpg 4.310
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Kazda

Bird Sense: What it Is Like to Be a Bird, 2012

Kniha Ptačí smysl: Jaké je to být ptákem

Odehnalka

Skvělá kniha o ptactvu a o tom, jak zřejmě vnímají svět a jak každý druh vnímá ten svět trochu jinak. Pro milovníky ptáků skvělá kniha, naplněna mnoha informacemi a zajímavostmi. Škoda jen, že má hlava není schopna je všechny pobrat. :)

Ununoktium

Skvělá kniha, která mi opravdu bavila číst.
Kniha - jak název napovídá, se věnuje jednotlivým smyslům. U každého ze smyslů jsem se dozvěděla něco nového a zase začala na ptáky nahlížet jako na ještě úžasnější stvoření.

soukroma
15.08.2021

Ptačí smysly - u všech jsem našla něco pro sebe nového, namátkou specializace každého oka, asymetrie ušních otvorů, záklopka proti ohluchnutí, kratší a rovnější hlemýžď a jen jedna kůstka ve vntřním uchu, obnova vlásků v uchu, ale ohromily mne především sezónní změny orgánů i útlumy specializovaných částí mozku, hmat na konci zobáku či chuť v zobáku nikoli na jazyku. Zřejmě každý v tom narazí na něco dosud neslýchaného... Ptáci jsou prostě úžasní!
Je to hodně odborné, s odkazy na mnohé výzkumy posledních několika století, také poslední padesátka stran jsou poznámky, bibliografie a rejstřík.
Jen tomu velice chybí obrázky (fotky nebo aspoň barevné kresby), protože se často zmiňují ptáci exotičtí či mně zcela neznámí (třeba alkounek drobný měl popis svého nevídaného zjevu na půl stránky, přitom si ho stejně nepředstavíte - obrázek vydá za tisíc slov...), škoda.

IHT
28.03.2021

Super knizka! Tim Birkhead sepsal "na stara kolena" sve osobni vyznani k ptakum a jejiich nahlizeni sveta. Je to vyznani spise niterne, spoustu temat podava podrobne s historickym vykreslenim okolnosti vyzkumu. To je na jednu stranu docela mile (ctive, poutave), na druhou stranu trochu povsechne. Chcete-li se odreagovat u autobiograficky ladene odborne knihy, urcite je Birkhead skvela volba. Poku vsak prahnete po nejnovejsich novinkach z etologie, sahnete radeji po encyklopedictejsim Petrovu "Desateru smyslu"!
Kazdopadne si plny pocet zaslouzi i zasveceny a ctivy preklad :-)

GYROTOURBILLON
14.12.2020

Zajímavá kniha o smyslech ptáků. Poměrně podrobný pohled do této říše.
Jak je možné , že na otevřeném oceánu ptáci vždy najdou cestu ke svému cíli ??
Co jim ukazuje cestu , je to magnetický pól Země, či hvězdy. ? A co teprve jejich chutě a cítění ?
Tato publikace je aktuální pro milovníky jak papoušků , zebřiček chovaných v domácnostech , tak ptáků žijících volně v přírodě.
Kniha je poutavá, pravda někdy až moc odborná i když se terminologii autor snažil co nejvíce zjednodušit k pochopení nás laiků.