Psyché

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Povídka o ženě, lásce, o ženině údělu a o poslání umění chce hovořit i k dnešnímu člověku a vyznívá v přesvědčení, že život a dílo osciluje mezi radostným přijímáním darů života a moudrým smířením s neodvratnou smrtí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187438/big_psyche-05G-187438.jpg 52
Vydáno: , Supraphon
Originální název:

Psyche


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Psyché

Sidonka3
16.01.2020

Knihu mám doma po matce v takzvaném kolibřím vydání (to byly malé knížečky, velké jako dlaň, vázané v koženém obalu, většinou s pěknými ilustracemi a artovějšími texty).
Příběh o něžné Psyché a Amorovi, inspirovaný starověkou bájí, je první knihou s erotickým podtextem, kterou jsem četla.
Děj: Na nadpozemsky krásnou královskou dceru Psyché žárlila nejenom samotná Venuše, ale i ostatní bohové, takže zpočátku jí nebyl dopřán příjemný osud. Bohyně lásky, smyslnosti a krásy chtěla, aby Psyché její syn Amor potrestal za to, že dívku lidé zbožňují a povrchně jí uctívají za nádherný vzhled. Bohové na krasavici seslali nešťastný osud, nepřáli jí její výjimečnost. Amor se však po setkání s princeznou do mladé dívky zamiloval a odvedl si ji do svého paláce, aniž by splnil svůj úkol. Žili spolu tajně a šťastně, i když Psyché nemohla svého manžela spatřit, aby nebyli odhaleni a potrestáni záštiplnými bohy. Měla se též vyvarovat i styku s vlastními nepřejícími sestrami....
To je jen začátek skvěle napsaného příběhu, jehož přečtení rozhodně doporučuji. Je to beletrie, psaná nádherným až básnickým jazykem, který umí přenést obyčejné smrtelníky do jiných světů a výšin. Příběh není jen o lásce, ale i zlomyslnosti a nepřejícnosti, o těžkých zkouškách, utrpení, o putování za štěstím a o sebeobětování a sebeovládání. Je to chytrá, zamilovaná knížečka , která mi přirostla k srdci. Již jsem jí dlouho nečetla, budu si muset zase přečíst.