Prstencový svět

Román ověnčený cenami Huga i Nebula se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy lidé už potkali ve vesmíru řadu inteligentních tvorů. Hlavního hrdinu Louise Wu kontaktuje v den jeho dvoustých narozenin Ness, příslušník civilizace "loutkařů". Vyprovokuje cestu k neznámému umělému tělesu, obrovskému tajemnému prstenci.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403319/prstencovy-svet-kKG-403319.jpg 3.960

Prstenec 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Ringworld, 1970

Kniha Prstencový svět

r0st4

Uff... to trvalo o pár týdnů dýl, než jsem původně plánoval. Nivenovo opus magnum jsem poprvé četl moře let nazpět a tehdy mi naprosto učarovalo, což se bohužel zopakovat nepodařilo. Ač o kvalitách jeho knížky nepochybuju, těch víc jak 50 let se na ní krutě podepsalo. Stylistika i skladba samotného příběhu (který prakticky nemá žádné vyústění) je zoufale zastaralá. Skutečně doporučit se tak kniha dá pouze fanouškům hard sci-fi, kteří si nad tunou faktů a vědecké promyšlenosti budou chrochtat blahem. Pro běžného čtenáře těch 400 stran ale bude spíš utrpením.

enymey
30.12.2019

Tak nevím jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Vzhledem k tomu, že se mi to nečetlo zrovna svižně, nakonec 3. Jedině konec měl pořádný spád, jinak jsem se ke čtená musela místy nutit.
Kladně hodnotím autorem vytvořený svět, který je popsán velmi barvitě a jeho zákonitosti jsou poutavé. Chyběla mi ale asi pořádná akce, zvraty přicházely pomalu. Až tedy na konec, který byl velmi pěkný.

B4LU
18.08.2019

Knihu jsem zkoušel číst už kdysi před lety, ale tehdy můj zájem nějak vyvanul a nechal jsem ji nedočtenou. Nyní jsem se ke knize znovu vrátil, jednak proto, že Prstence jsou součástí PC hry, již jsem si v poslední době oblíbil (Stellaris, kdyby náhodou), a druhak proto, že nyní vyšla nová edice.
Jde o poctivé SF ze staré školy - namísto výbuchů a laserových zbraní je kladen důraz na průzkum neznáma, tj. obytného Prstence postaveného kolo hvězdy. Postavy jsou zprvu docela šablonovité, ale postupně jsem si k nim většinou dokázal najít cestu.
Hvězdu dolů nakonec musím dát za podivný nápad se "šlechtěním štěstí".

Predator3313
21.02.2019

Po neutronové hvězdě jsem se nemohl dočkat, až si přečtu prstenec.
Musím říct že jsem nebyl zklamaný. Bavil mě pohled na různé problémy z pohledu lidí, kzinta a loutkaře. Teším se, co přijde v dalších dílech a jestli autor udrží kvalitu. Dávám plných 5*

zaphod3846
01.10.2016

Docela bavilo, ale chce mít nejdřív přečtenou sbírku povídek "Neutronová hvězda", jinak se přijde o spoustu souvislostí, narážek atd.

zimela
24.02.2015

Srovnání s Rámou absolutně nechápu, tohle je úplně jinde. Všežravý muž a žena, masožravý kočičák a býložravý loutkář společně putují nevšední krajinou plnou fantaskních obrazů. Dost mě právě bavila odlišnost povah čtyř jednotlivých ras, i to, jak hezky dokázal Niven zdánlivě přímočarý děj zaplést a navíc tím vším protáhnout nit jemného humoru. On se totiž Prstenec nebere tak úplně smrtelně vážně, nenese bůhvíjaké poselství, "jen" vás nechává se kochat. A musím říct, že královsky. 5***** zasloužená Hubula

MaxQ
25.02.2013

Srovnání s Rámou je na místě. Mimozemský artefakt, v tomto případě obří, nepředstavitelně rozlehlý prstenec kolem vzdáleného slunce má samozřejmě vlastní fyzikální zákony, stejně jako Ráma. Zatímco Clarke se vyloženě vyžíval v popisu těchto zákonů a hrají u něj hlavní roli, Niven na ty své sice upozorní, ale na prvním místě jsou čtyři hlavní hrdinové a jejich kosmomovie. Nicméně Clarke u mě boduje o jednu hvězdičku navíc.

Jack Bauer
30.01.2012

Slavná Nivenova sci-fi od které jsem podle pověsti očekával mnohem víc. Možná za to může špatný překlad. Na Rámu to ani zdaleka nemá. Snad další pokračování budou ještě lepší. Na knize mě nejvíce fascinuje rok vydání 1970 ! V té době to musela být naprostá bomba.