Proti vetru

Proti vetru https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477787/bmid_proti-vetru-pv9-477787.jpg 5 283 74

„Ak sa započúvate, moja pôda vám porozpráva svoj príbeh. Príbeh našej rodiny.“ Od autorky bestsellerov Slávik a Veľká samota prichádza silný epický román o láske, hrdinstve a nádeji, zasadený do čias veľkej hospodárskej krízy, keď Amerika bojovala sama so sebou, milióny ľudí boli bez práce a aj pôda akoby sa obrátila proti nim. Texas 1921. Čas hojnosti. Vojna sa skončila, pôda je štedrá a Amerika je na pokraji novej, optimistickej éry. Elsa Wolcottová sa v časoch, keď jedinou možnosťou ženy je manželstvo, považuje za starú a vidí pred sebou pochmúrnu budúcnosť. Všetko sa však zmení, keď sa zoznámi s Rafom Martinellim a jej život naberie úplne iný smer. Keďže má zničenú povesť, jediným riešením je svadba s mužom, ktorého ledva pozná… Do roku 1934 sa svet veľmi zmenil; milióny ľudí sú bez práce a sucho zničilo Veľké planiny. Farmári bojujú o svoju pôdu a živobytie, úroda je čoraz biednejšia, voda vysychá a zem praská. Na planinách neľútostne zúria prachové búrky. Všetko na farme Martinelliovcov hynie vrátane Elsinho chabého manželstva. Každý deň zvádzajú zúfalý boj proti prírode, boj za to, aby udržali pri živote svoje deti. V týchto neistých a nebezpečných časoch si Elsa – tak ako mnohí jej susedia – musí vybrať jednu z dvoch rovnako bolestných možností: ostať a bojovať za milovanú pôdu, alebo ísť na západ do Kalifornie hľadať lepší život pre svoju rodinu. Proti vetru je strhujúci román, ktorý nám pripomína časy veľkej hospodárskej krízy a ľudí, ktorí ju prežili – tvrdú realitu, ktorá rozdelila národ a nútila ľudí bojovať o prežitie. Je to svedectvo o nádeji, odolnosti a sile ľudského ducha prežiť navzdory nepriazni osudu. Nezmazateľný portrét Ameriky a amerického sna videný očami nezlomnej ženy, ktorej odvaha a obeta definuje celé generáciu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Lindeni

The Four Winds , 2021

HáMaPé
15.11.2022 5 z 5

Čtení této knihy, to je prožívání různých emocí, strachu, smutku, nejistoty, lásky, odhodlání, odvahy. Děj se odehrává v době, kdy došlo k souběhu několika krizí, které vyústil ve vlnu migrace. Hrdinové příběhu jsou vystavení nepředstavitelným životním podmínkám, přesto se nehroutí, podpírají se, znovu a znovu se pouští do bitvy o existenci. A taky je to příběh o tom jak moc jsme ve svém životě ovlivněni míněním o sobě samém, míněním, které bylo a je utvářeno našimi nejbližšími.

mysterygirl
14.11.2022 5 z 5

Dlouho budu mít tenhle příběh v hlavě.

PetraN17
11.11.2022 5 z 5

Další perla od Kristin a také další zajímavý námět k hlubšímu zamyšlení …
Doporučuji velmi :))

Pípasek
31.10.2022 5 z 5

Jedním slovem. nádhera. Je neskutečné co všechno se dá vydržet.

Šánka
21.10.2022 5 z 5

To je tak nádherná kniha, ale tak strašně smutná, má v sobě tolik nespravedlnosti, i když naděje je v ní také. Já ji teď dočetla a jsem plná dojmů.
Příběh zachycuje temné období amerických dějin v době Velké hospodářské krize v 30. letech minulého století, kterému předcházelo několikaleté sucho, neúroda hlad, bída a následně migrace obyvatel z Velkých planin v Texasu za lepším životem na západ, za americkým snem. Je to příběh o odvaze, houževnatosti, obětech. Kristin Hannah v postavě Elsy promítla tisíce bezejmenných hrdinů, kteří se zoufale snažili uživit rodiny a přežít, milovat a chránit své děti. Ale také v sobě najít sílu nevzdát se navzdory všemu.
Další z velkých románů této autorky, který se Slavíkem a Velkou samotou zůstane mému srdci velmi blízký...

Mona-Lisa
10.10.2022 5 z 5

Toto byl tak krásný a silný příběh, který v průběhu měnil mírně fazónu a lokality, aby své zdrcující vyznění podtrhl hlavně senzačními hrdiny. Kdo toto bude číst, nedotkne se ho to a neprohodí pár desítek sprostých slov, toho zvu na kafe.
“ Na texaských lánech přežily jen drsné ženy.”
Pár jich v tomto romànu najdeš a obdivu šetřit nebudeš.

Els v tobě zanechá největší stopu. Ze slečinky ze zámožné rodiny žijící do 25 jen v knížkách se vyloupne žena žijící pro půdu, která pochopí její význam v ukotvení člověka, darující život.

Jelikož jsi v Texasu a přehoupneš se do 30. let, rovnýma nohama spadneš do hospodářské krize a nesnesitelných veder v kterých nic neroste, farmy krachují, rodiny prchají.

Ženy tu nedělí jen generace, ale i různé povahy, které se střetávají.
Podmínky v krajině trpící drtivým suchem po letech rozkvětu a hojnosti ustál málokdo.
A ty tuto situaci sleduješ očima těch, kteří tvrdě dřou a půda je pro ně život.
A nevyhneš se pohledu těch, kteří chtějí prchnout.
Musím říct, že ty pohledy byly dobře popsané na obou frontách, že jsem si netroufala vybrat si stranu a tu opačnou zavrhnout.

Chápala jsem lásku k půdě a letům tradice a stejně souznila s touho od toho všeho prchnout za lepším.
Ze začátku mě postavy štvaly. Pořád mít před očima rozmazleného fracka nebo nevýřečnou netykavku byl děs.
Ale jak přituhovalo na dalších stránkách a člověk se ocitl mezi milionem Američanů na pokraji chudoby, kdy ten krůček k ní balancuješ s hlavními hrdiny a tak jim držíš palce, až to fyzicky bolí…No přirostou k srdci.

Co všechno je člověk schopný vydržet a jak se k sobě jsme schopní navzájem chovat, napříč kontinenty i staletími….Nikdy nad tím nepřestanu žasnout.

hankapimi
04.09.2022 5 z 5

Co se mohlo Else v životě pokazit, to se pokazilo. Neradostné dětství, nevydařené manželství, neúrodné roky na farmě, cesta se dvěma dětmi za lepším životem v době hospodářské krize. Ať dřela sebevíc, pořád s dětmi a ostatními vykořisťovanými migranty třeli bídu s nouzí. Ale bojovala za svůj americký sen, odvážná, hrdá, nezlomná. Toto nelehké období autorka vystřihla poutavě a čtivě, prožívala jsem s Elsou a jejími dětmi každou těžkou životní situaci, její touhy, neúspěchy a zklamání... Pro mne smutná a lehce depresivní četba. Nicméně doporučuji k přečtení, moc pěkně napsáno a netradičně plný počet !

Evaho73
07.08.2022 5 z 5

Proti vetru je zatiaľ najlepšia historická fikcia, ktorú som v tomto roku čítala.
Román je unikátny hlavne námetom knihy zameraným na tzv. prachovú misu čiže obdobie silných prachových búrok, ktoré spôsobili obrovské ekologické a poľnohospodárske  škody v amerických a kanadských prériách v 30. rokoch 20. storočia. Příčinou boli nevhodné poľnohpspodárske postupy a sucho, ktoré se objavilo v rokoch 1934, 1936 a 1939-40.
V tejto neistej a nebezpečnej dobe musí hlavná hrdinka príbehu Elsa Martinelli, ako mnohí jej susedia, urobiť mučivé rozhodnutie - bojovať za zem, ktorú miluje, alebo odísť na západ, do Kalifornie, hľadať lepší život. Proti vetru je pre mňa nezabudnuteľným obrazom Ameriky a amerického sna očami jednej nezdolnej ženy, ktorej odvaha a obetavosť ovplyvnili ďalšiu generáciu.
Pokiaľ bol Slávik doteraz mojou top knihou od KH, po prečítaní tohto románu to už neplatí.
ODPORÚČAM !!!

evineckY
06.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak vám řeknu, že u zavařování jsem nemohla poslouchat
smutnější a depresivnější knihu :-(
Elsino smutné dětství nemilované dcery, v dospělosti
útrapy za časů hospodářské krize...a ten konec !

„Ahoj, mami,“ povedala Loreda slabým hláskom.
Elsa hľadela na svoju prchkú, drzú, krásnu dcéru. „Chcela som vidieť,
ako dobíjaš svet, dievčatko.“
„Bez teba to nedokážem.“
„Dokážeš…“
„To nie je fér,“ zvolala Loreda. „Nikto ma nebude ľúbiť tak ako ty.

Vyzerám ako iné dievčatá v mojom veku, ale som iná než väčšina z
nich. Nedá sa zabudnúť na to, čo sme pretrpeli v časoch hospodárskej
krízy, dostali sme tvrdú lekciu. Hoci mám len osemnásť rokov,
spomínam na svoje detstvo ako na časy straty.
Stratila som ju.
Každý deň mi chýba, nikto ju nemôže nahradiť.

ibs
23.06.2022 3 z 5

Jeden z tych lepsich romanov autorky, citalo sa to samo, ale raz uplne staci. Vyborny bol pohlad do rokov 1920-40, ako plantaznictvo v case krizy fungovalo.

knihomolka_eli
01.05.2022 5 z 5

Knižka Proti vetru je príbehom Elsy, ktorá zažíva útrapy Hospodárskej krízy a obdobia sucha. Knižka mi rozšírila moje obzory a vedomosti z americkej histórie.

Elsa mala ťažke detstvo. V puberte prekonala ťažkú chorobu a prognóza lekára spôsobila to, že ju rodičia držali ako v klietke. Nepovažovali ju za pekné dievča, čo jej aj často dávali pocítiť. Elsa sa raz vzbúrila proti vôli rodičov a ostala tehotná. Jej rodičia ju absolútne odpísali a odviezli ju za otcom svojho dieťaťa. Získať si jeho rodinu a svoje miesto v nej tiež nebolo jednoduché.
Po rokoch driny na ich farme, prišlo obdobie sucha a s ním aj Hospodárska kríza. Elsin syn, Ant, mal z prachových búrok veľmi vážne problémy. Elsa s deťmi odíde za lepším životom....bude ale lepší? Je pravdou všetko, čo migrujúci farmári hovorili? Alebo ich čaká ešte horší život? A poradí si sama Elsa s 2 deťmi v úplne cudzom prostredí?

Elsa, ktorá bola menej sebavedomá sa postupne stávala silnejšou a silnejšou. Jej dcéra Loreda bola veľká bojovníčka a aj vďaka nej sa z Elsy stávala odvážna a silná žena.

Kniha niesla príbeh so silnými posolstvami. Elsu postretlo toľko zla a útrap, že som jej a jej deťom celý čas priala lepší život. Záver ma prekvapil, čakala som iný.

Knižka sa dobre čítala, hoci dej bol pomalší, nejaké veľké neočakávané zvraty sa nediali, ale čitateľ pri nej zažije množstvo pocitov. Chvíľami prežíva pocity nádeje, strachu, dojatia, no aj nevýslovného hnevu pri jednaní a vykorisťovaní chudobných ľudí, ktorí chceli čestne pracovať.

Od autorky odporúčam obe knižky, ktoré som čitala, Slávik aj Proti vetru. Nad obomi budem ešte dlho premýšľať.

rezina94
01.04.2022 5 z 5

Naprosto dechberoucí příběh, jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Kniha je čtivá, hrdinům jsem moc fandila. Nebyla tam snad žádná pasáž, která by mě nebavila nebo nudila. Moc doporučuji přečíst! Navíc mi to rozšířilo obzory co se týče americké historie.
Četla jsem v angličtině, tak doufám, že český překlad si také najde spoustu spokojených čtenářů.

Petras_ka
08.03.2022 3 z 5

Hlavnou hrdinkou je Elsa, ktorá prežíva snáď všetky možné útrapy hospodárskej krízy a obdobia sucha v Amerike. Napriek tomu, že je to smutný a ťažký príbeh, láska, odvaha a sila prežiť sprevádza postavy po celý čas.

Popis určitých Elsiných problémov bol za mňa príliš zdĺhavý a tým sa spomaľoval už aj tak celkom pomalý dej.

Proti vetru vo mne vyvolalo množstvo pocitov. Chvíľkami som bola dojatá, smutná alebo aj nahnevaná. Knihu nezaradím medzi moje najlepšie alebo obľúbené. Ale medzi také, nad ktorými budem ešte dlho rozmýšľať, patriť určite bude.

Jurajovamaka
20.01.2022 5 z 5

Tak toto bola po dlhej dobe kniha, ktorej príbeh bude ešte vo mne dlho doznievať.
Kniha opisuje krutú a pravdivú realitu počas veľkej hospodárskej krízy...utláčanie, či vykorisťovanie chudoby.
Autorka na pozadí Elsy a jej rodiny dokonale vykresľuje situáciu v tých časoch.
Knihu jednoznačne ODPORÚČAM
Po knihe Nedotkuteľný od Moniky Wurm ďalšia z kníh, ktorá mi zlomila srdce