Prokletý rod Palmisanů

Prokletý rod Palmisanů https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346473/bmid_proklety-rod-palmisanu-mxy-346473.jpg 3 91 30

V malé jihoitalské vesničce se na sklonku první světové války dvě ženy rozhodnou změnit osud novorozeného Vitantonia z rodu Palmisanů, jehož všichni muži zemřeli ve válce. Chlapec je proto vychováván coby dvojče Giovanny Covertiniové. Jak se Itálie pomalu vzpamatovává z hrůz a bídy války, obě děti společně vyrůstají, aniž by zapochybovali, že nejsou skutečnými sourozenci. Blíží se však další válka. Zatímco Vitantonio se začne skrývat, aby naplnil slib své matky, že nikdy nebude bojovat, Giovanna odchází do Španělska, aby podpořila tamní antifaštický odboj. Nakonec se však musí vrátit do rodného kraje, aby během bombardování a zvěrstev ustupujících nacistů našla bratra a skutečnou životní lásku…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

La maledicció dels Palmisano , 2015

simca9342
10.06.2023 5 z 5

Tato slova vykřikl na manželský pár na dovolené stařík sedící na lavičce v setmělém městečku v Itálii. Stáli u pomníků a četli jména obětí obou válek, když zaslechli , že jeden rod skoro celý vymřel.
Vyprávění starého pána jim nejen ukrátí dlouhý večer, ale zavede je do historie prokletého rodu.
Dvě těhotné vdovy se rozhodly mezi možným budoucím úmrtím a oddělením novorozeného kluka od matky, aby zlomily prokletí, při kterém umírali muži.
o několik let později mají Giovanna a Vitantonio šťastné dětství a dospívání dokud do nich nevtrhne nacismus...

knihomol1985
25.08.2022 4 z 5

Neurazí nenadchne - začátek složitý až zbytečný - děj dobrý a proto knihu doporučuji - po týdnu na knihu už zapomenete v hlavě se mi udrželi jiné lepší...

iceVS
30.08.2021 5 z 5

V malém městečku na jihu Itálie se kdysi odehrávalo dlouholeté drama. Co dokáže mateřská láska udělat proto, aby bylo prokletí zlomeno? Příběh vás vtáhne do světa barev, vůní a chutí drsného kraje. Nejspíš dostanete chuť uzobávat olivy a nalít si sklenku vína. Teprve pak si můžete tuto knihu dokonale vychutnat a prožít.

Madelisi
05.01.2020 4 z 5

Co se mi nelíbilo:
- hned v první kapitole bylo moc Palmisanů, později v ději se zmínili asi jenom tři. Bohužel popisování závěrečné historie 20 lidí je pro čtenáře těžké na zapamatování, uvažovala jsem, že bych moc ráda měla v knize rodokmen.
- pasáže nesouvisející s dějem. Skutečně tam celá kapitola byla jenom o tom, že v různých koutech zahrady kvetou různé květiny
- souvislost s prologem. Proč se ti dva manželé vůbec do Bellorotonda v roce 2012 vydali?

Nicméně i přes tohle všechno mě kniha vtáhla do Itálie první poloviny 20. století. Úvodní mapka mi ukázala, že se vše odehrává úplně v nejjižnější části Itálie, dozvěděla jsem se spoustu věcí o tom, jak nehostinný kraj to byl. Z toho, co se stalo v Bari, mám úplně pachuť v puse.
S příběhem postav jsem spokojená. Rodinná sága přesně podle mých představ. Souhlasím s předchozími komentáři, že se dalo čekat, jak to mezi Giovannou a Vitantoniem dopadne. Přála jsem jim to a s tím jsem četla každou kapitolu. Mrzelo mě, co se stalo Donatě v Bari. Stejně jako postavy jsem netušila, proč je všude cítit česnek.

Bezantina
07.06.2019 2 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, navíc byl problém sehnat ji (v knihovně věčně rozpůjčovaná), nicméně jsem zklamaná. Jak to s hlavní dvojicí dopadne bylo vcelku předvídatelné, ale to by mi až tak nevadilo. Celkově mi neseděl styl psaní, popis situací, kniha mě nedokázala zaujmout.. Nutila jsem se ji tedy dočíst, když už jsem na ni tak dlouho čekala.. Nemůžu se ubránit srovnávání s "Madona z hor", jež je situována do stejného období v Itálii, ale v mých očích je daleko lepší.
Edit. - přála jsem té protivné Angele, aby jí ta zahrada suchem vychcípala!

čef
15.10.2018 4 z 5

Kniha se může líbit zájemcům o italskou historii a kulturu. Rovněž čtenáři zamilovaní do zašmodrchaných rodinných vztahů si přijdou na své. Nejzajímavější části pro mne byla válečná dobrodružství rodiny Palmisanů s vrcholem v německém bombardování Bari a následujícímu úniku amerického yperitu a strašného dopadu těchto událostí na město a jeho obyvatelstvo.

milena8281
05.10.2018 4 z 5

Mně se kniha líbila. Četla jsem ji tedy delší dobu, není tak čtivá, že je problém ji odložit, ale čte se dobře. Nezdála se mi rozvláčná ani nudná, bavila mě celá. Navíc jsem se dozvěděla zase něco z historie, a tak to mám ráda.

novina
21.08.2018 3 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne. Přečteno a zapomenuto.

svat388
13.08.2018 2 z 5

Kniha nebyla až tak špatná. Souhlasím s většinou komentářů - nenadchlo, neurazilo. Místy jsem měla problém prokousat se pasážemi z války, knihu jsem ale chtěla dočíst. Konec mě nijak nepřekvapil, předvídatelné.

Moonrose
26.06.2018 3 z 5

Nenadchlo, neurazilo.

Renatecka
17.06.2018 3 z 5

Vcelku dobré, ke konci mi pasáže o odboji proti fašistům připadaly zdlouhavé, ale příběh byl vcelku hezký a oceňuji, že to neskončilo jako pohádka. Jenomže tomu opravdu něco chybělo.. snad svižnost děje? Něco mezi 3 až 4 hvězdičkami, dávám 3.

josska
19.05.2018 4 z 5

Knížka se mě líbila a bavila mě,měla jsem i slzy v očích,taky moc nechápu ty záporné komentáře,byla moc zajímavá,měla i zápletku překvapivou ...

knihovnička007
25.04.2018 3 z 5

Moc hezká kniha. Nejvíce mne bavil začátek a konec-tedy líčení 1. a 2.sv. války. Prostředek-tedy život obou hlavních aktérů mne moc nebavil...
Z knihy jsem se dozvěděla hodně věcí o 2.sv. válce v Itálii. Nečekejte žádný příběh, toto je opravdu vojenské vyprávění a na konci je to i takto vysvětleno. Některé informace jsem si pak dohledávala na internetu, takže jsem se dozvěděla další věci, takže svůj účel kniha splnila.
Kniha se mi líbila, ač jsem od ní čekala trošku něco jiného....

bookcase
10.04.2018 4 z 5

Nějak nechápu záporné komentáře, tenhle román se čte velmi dobře - mně tedy určitě - je to krásný příběh zasazený do zajímavých reálií.

whiolet
29.01.2018 3 z 5

Kniha, která neurazí,ale ani nenadchne.
Od příběhu jsem čekala daleko víc. Nápad byl dobrý,ale zpracování knihy už tolik ne.
Průměrné čtení.

alexis818
11.01.2018 1 z 5

Tak bohužel,tohle se nepovedlo.Jsem velmi zklamaná,hodně jsem se na knihu těšila,ale nastalo naprosté nic.Nelíbil se mi styl psaní aje to škoda, tuto tematiku mam velmi ráda.

Klára2216
11.01.2018 3 z 5

Knihy na toto téma čtu poměrně často. Vyloženě jsem se na tuto knihu těšila, moc mě zaujal její obal a anotace.
Po otevření knihy ale přišlo velké zklamání. Čekala jsem typ rodinné ságy se záhadou, která tam vlastně ani nebyla, chyběla tam velká láska s tragédií, kterou kniha slibuje a celá kniha vlastně popisuje historii Itálie v dané době, moc popisuje válečné konflikty, až jsem se občas v ději ztrácela.
Byla by to krásná kniha, kdyby byla uchopena za druhý konec.

Len2očka
05.01.2018 3 z 5

Kniha se mi četla dobře,ale pravděpodobně se k ní už nevrátím.

dark.ma93
04.01.2018 3 z 5

Nesud knihu podle obalu :( Tady jsem se zamilovala do obalu, ale kniha byla trochu zklamání, protože byla na mě moc dějepisně laděná namísto dialogů, niterních sond do srdcí hrdinů atp. To nebylo moc pro mě. Líbila se mi pouze kvůli ději a hlavní myšlence i když je to vlastně moc smutná kniha, kdy nikdo nepřežije.

nikol1774
31.12.2017 4 z 5

Moje první kniha s válečnou tématikou. Za mě hodně dobrá kniha, zajímavě propletený děj, jehož detaily mě nutily číst dál a dál. Líbilo se mi, že kniha měla i milostný děj. Mám ráda když se postupem čtení dozvídám osudy všech postav a to tahle kniha dokonale splnila. Je smutná, romantická a hodně jsem se při čtení zamyslela nad hrůzou války.
Je to skvělá kniha, ale nemohu říct, že je jedna z nejlepších.