Proč žáci nemají rádi školu?

Proč žáci nemají rádi školu? https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524307/mid_proc-zaci-nemaji-radi-skolu-652a402f0bc9f.jpg 4 3 1

Celosvětově zcela zásadní kniha! Kognitivní psycholog Daniel T. Willingham popisuje, jak funguje lidská mysl, a přináší konkrétní a srozumitelné postupy, jak mohou pedagogové zlepšit výsledky učení svých žáků. Kniha je určená všem, kteří přímo či nepřímo ovlivňují dění ve školách a třídách. Tedy i rodičům. Kapitoly: 1. Proč žáci nemají rádi školu? 2. Testování vyžaduje pouze fakta. Proč mám žáky vyučovat dovednosti? 3. Proč si žáci pamatují, co slyšeli v televizi, ale ne to, co jim řeknu já? 4. Proč dá žákům takovou práci porozumět abstraktním pojmům? 5. Stojí nám dril za to? 6. Jak zařídit, aby se žáci naučili přemýšlet jako opravdoví vědci? 7. Mám přizpůsobovat výuku různým typům žáků? 8. Jak můžu pomoci žákům, kteří se učí pomaleji? 9. Jak mám poznat, zda nové technologie žákům pomůžou v učení? 10. A co můj rozum?... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Vzdělávání
Vydáno: , EDUkačníLABoratoř (PublishED)

Why Don't Students Like School?: A Cognitive Scientist Answers Questions About How the Mind Works and What It Means for the Classroom , 2009

Hanzs
02.12.2023 4 z 5

Sáhnul jsem po novince z Edulabu, neb jeden z recenzentů se o ní pěkně zmínil (i v recenzi) a pak jsem na ni narazil i v jednom podcastu.
Willingham napsal mnoho článků a z hlediska kognice určitě patří mezi výrazné popularizátory ve světě. Český překlad jsem přečetl ve třech etapách, pokaždé jsem o jednotlivých kapitolách, jednotlivých tvrzeních nebo článcích (na něž autor odkazuje a v závěru je vždy jejich seznam) potřeboval přemýšlet, vstřebat je.
Celou publikací se táhne kognitivní rozměr vzdělávacího procesu, chybí přesahy do afektivní a konativní části celého procesu, ale ty si najdu jinde. :)
Knihu doporučují nejen pedagogické veřejnosti, nýbrž i zvídavým rodičům a těm, kteří pracují s dětmi a chtěli by je třeba dále rozvíjet. Před lety jsem narazil na podobně zajímavou publikaci (https://www.databazeknih.cz/knihy/povidejte-si-s-detmi-velke-myslenky-329672), jen trochu jinak psanou a myšlenou, jen cíle jsou dosti podobné.
Učitelé, čtěte!

učitel a žák vzdělávání pro učitele a učitelky výchova a vzdělávání

Autorovy knížky

Daniel T. Willingham
americká, 1961
2023  80%Proč žáci nemají rádi školu?

Kniha Proč žáci nemají rádi školu? je v