Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321804/probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4.6355

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda (2015)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

Hoshi
včera

Na knihu jsem se těšila dlouho a po dočtení... Kniha je velmi milá, příjemná, čtivá, ... rozkošná. Simon je neuvěřitelně sympatický, stejně tak i jeho kamarádi. Ostatně se ztotožňuji s komentářem od Veronicess - napsala tam vše, co mám na mysli :)

Sabča92

Upřímně, nebylo to špatné, ale čekala jsem od toho víc. Kniha je vhodnější hlavně pro mladší čtenáře. Simon je milá postava, se kterou sdílíte jeho bolístky. Nejlepší část knihy přišla s posledními 20 stranami, což je škoda. Upřímně těchto dvacet stran mě bavilo nejvíce a kniha skončila v okamžiku, kdy teprve vše zajímavé začínalo. U knihy jsem se jen párkrát pousmála.

BeccaDreamer

Roztomilá knížečka. Hezké zpracování. Příjemné postavy.

Veronicess

"What's a dementor?" I mean, I can't even. "Nora, you are no longer my sister."

Nemôžem uveriť že mi to trvalo tak dlho, než som si konečne prečítala túto knihu. Môj život mohol byť oveľa lepší a krajší a plný Simona a Blue už dva roky... Ale nevadí, aspoň môžem teraz napísať, aká úžasná táto kniha bola.

Táto kniha bola úplne milá a rozkošná v každom možnom slova zmysle. Bola chytrá a nútila vás zamyslieť sa, trošku smutná a povedala som už že bola strašne milá?

Tiež ma nútila zamyslieť sa nad všetkými tými hlúpymi homofóbnymi stereotypmi a škaredým správaním, ktoré sa bohužiaľ stále deje okolo nás. Nedávno som čítala Jeden z nás lže, a kniha sa mi moc nepáčila, už len preto že síce popísala zlé veci v našej spoločnosti, ale moc sa neobťažovala dať najavo svojim mladým čitateľom, že takto to byť nemá. A všetky tie veci, čo kniha Jeden z nás lže spravila zle, spravila kniha o Simonovi Spierovi dobre. Ukázala na to, čo je nesprávne a aj vysvetlila prečo. A pritom zanechala obrovský úsmev na tvári.

Netvrdím, že to je najlepšia a najoriginálnejšia kniha na svete, ale jej prečítanie úplne rozjasnilo môj deň.

HighReaderOfOz

TOHLE.

planet129

Když jsem na tuto knihu četla nějakou recenzi, vždy se jednalo o velice kladnou. Kvůli tomu jsem možná měla až moc vysoká očekávání. Do cca dvousté strany mě kniha neskutečně bavila, pak to spadlo na klasickou YA romantiku. Kniha je velmi čtivá, spíše oddechovka, ale dle mého nic světoborného.

DracoMalfoy

K Young Adult jsem se naučila přistupovat skepticky, ale tahle knížka, je něco, k čemu se budu ráda vracet. Příběh byl svižný, postavy sympatické a chvílemi jsem se i zasmála. Moc povedená kniha!

VČJKR
28.12.2017

...
S láskou
Blue

AlexisG
27.12.2017

Když jsem poprvé narazila na Simona Spiera, jednalo se jen o obrázek knihy na instagramu a krátký popisek. Poté co jsem zjistila o něco víc, mě hned lákalo si knihu přečíst a tak brzy následovala její koupě. Naštěstí jsem se nějak vyhnula tomu, že by mi ji někdo přechválil nebo jakkoli jinak doporučoval, takže jsem měla jen svoje vlastní představy co od knihy čekat.
Když jsem ji pak poprvé otevřela, neměla jsem ani tušení, co bude následovat. Jakmile jsem se začetla do prvních slov, příběh mě do sebe naprosto vtáhl a já prostě nemohla odejít. Chtěla jsem vědět jak se příběh vyvine, jak skončí. No a nebyla jsem zklamaná.
Je to laskavý, něžný ale také vtipný příběh a jsem opravdu ráda, že jsem si ho mohla přečíst.

Anna 13
21.12.2017

No, takže... Tohle není jeden z největších objevů ve světě Young Adult literatury! To fakt ne! Ale jinak? Neskutečně tu knihu zbožňuju...

Je to oddechové, jednoduché, ale zároveň strašně milé, úsměvné, legrační, zamilované a laskavé. Je to příběh dvou gayů, kteří se nikdy neviděli, ale zároveň o sobě vědí vše.
A Simon Spier? Půjdete z něj do kolen... Toho budete milovat. Co na tom, že ho zajímají kluci? Být jeho nejlepší kámoškou a žít v jeho vesmíru by bylo boží...
Neočekávejte zázrak a pronikněte do Simonova světa plného sušenek Orea a Elliota Smithe...

PS: To tu fakt existuje takový čtenář, který nevěděl alespoň od sté strany, kdo je Blue? :O

Moltri
10.12.2017

Milá, čtivá oddechovka. Škoda, že jsem ji nečetl v době, kdy jsem řešil stejný problémy jako Simon, určitě bych byl mnohem více nadšený ale i tak se mi líbila.

MayaBu
07.12.2017

Není to tak, že by mi vyloženě spadla brada (ve chvíli, kdy jsem na obálce četla, že by mělo jít o "jeden z největších objevů je světě YA" tak to poněkud zvýšilo moje očekávání). Tahle knížka byla roztomilá. To je to správné slovo - roztomilá a taky zatraceně čtivá. A ano, jsem zvědavá na film.

šneki
04.12.2017

Čtivá knížka, u které jsem se několikrát culila jak malá holka, ale jinak mě příběh tolik neokouzlil.

Hufendy
28.11.2017

Kniha opravdu skvěle napsaná. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a ten pocit štěstí, co zažíval Simon jsem prožívala i já. Opravdu super.

Allka
16.11.2017

Na Probuzení Simona Spiera jsem byla neskutečně zvědavá. Kdo by taky nebyl po takovém množství pozitivních ohlasů? Čekala jsem naprostou bombu, knihu, která mě vykolejí, která mě dostane na kolena, na kterou jen tak nezapomenu... Bohužel se z mé strany nakonec žádná spadnutá brada a obří nadšení nekonaly. Snad to bylo jistou překotností, snad nedostatečným propracováním detailů, možná stylem psaní... K dokonalosti zkrátka krůček chyběl. No, vlastně možná spíš krok.
Nicméně nechci v žádném případě jenom hanět. Kniha je příjemná, lehká, víceméně pozitivní, místy vtipná, neřeší se tu žádná velká dramata a člověk si u ní opravdu odpočine. A Simon je sympaťák, takový úplně obyčejný kluk, který občas udělá chybu, ale snaží se žít podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je úžasně reálný a každý si ho musí oblíbit.
Shrnuto a podtrženo - přestože bych dokázala jmenovat dost lepších young adult příběhů s lgbtq tematikou (ehm Dám ti slunce, Líbali jsme se, Nedej se ehm), Probuzení S. S. rozhodně nezatracuju a už se těším na film, který by možná, pokud se zadaří, mohl být dokonce i lepší než kniha.

kuntova.k
15.11.2017

Abych cítila smutek a radost zároveň? To co se mnou provedl Simon, už nikdo jiný nezvládne. Simon rozkrájel mou duši na milion kousků a teď je jen na mě, abych je sama posbírala.

telileov
08.11.2017

Na můj vkus trochu přesycené gay tematikou. Ale bylo to zábavné, čtivé, příjemná oddechovka. Občas mě to i rozesmálo a postavy mi byly (většinou) celkem sympatické. Žádný zázrak, ale odtrhnout jsem se stejně nemohla.

NightShade
08.11.2017

Nejprve jsem byla mírně dotčená, že se příběh podobá Willu Graysonovi., jelikož jsem ho četla pár dní předtím. Později jsem však zjistila, že je to má jen malé prvky z něj a že Simon je tisíckrát lepší. Začetla jsem se do něj hned a přečetla ho asi za 4 hodiny. Autorka si skvěle s námi pohrála a do poslední chvíle jsem netušila, kdo Blue vlastně je. Jsem za to moc ráda. Miluji, když mě kniha ke konci vždycky něčím překvapí. Je to miloučká knížečka a určitě si ji časem přečtu znovu a jsem ráda, že mi leží v knihovně.

silhavaemilka
06.11.2017

Asi už jsem na takovou literatu trošku starší ročník. Nicméně kniha mě bavila a Simonovi jsem celou dobu fandila. Chybělo mi trochu toho reálného negativa k tématu. Taková oddychovka.

carolyn.g
05.11.2017

Tahle knížka,.. Je dokonalost sama... Nedá vám spát,.. je ze života,.. Já sama s knížkou byla velmi spoutaná. Náš hlavní hrdina Simon byl ten nejsympatičtěší člověk, kterého jsem kdy v knížce našla . :D doporučuju, určitě nutnost přečíst :)

Fee*
02.11.2017

Po všech stránkách úchvatná kniha! Jediný nedostatek spatřuji v nedostatečné délce :D

KellyH
31.10.2017

Jedna z těch knih, která je tak mile napsaná, že prostě potřebujete, aby nekončila a pokračovala dál.

Navlnách
17.10.2017

Popsala bych ji asi jako "Sladká kniha". Čtení knihy očima Simona bylo milé a hezky oddechové.

OndřejMergl
16.10.2017

Vzhledem k vysokému hodnocení jsem čekal, že se mi do rukou dostane opravdová pecka, ale nakonec jsem se dočkal akorát myšlenkových pochodů jednoho gaye na střední škole.

Spousta lidí se v hlavní postavě určitě najde, nehledě na svou orientaci. Řada z nich bude slzet nad roztomile pitomou konverzací dvou nesmělých chlapců, kteří se bojí ukázat jeden druhému, nebo se smát u ironických poznámek a drobných vtípků.

Ovšem mě všechno tohle poměrně míjí. Abych si představil, jak se asi bude cítit mladý gay, který se bojí šikany ve škole i odmítnutí ze strany druhých, včetně platonicky milované osoby, tak na to nepotřebuji číst knihy - stačí trocha empatie a logického uvažování.

Kladně hodnotím, že spoustě lidem může kniha otevřít oči ohledně tématu homosexuality, ale pro mě osobně (vyjma ukrácení času) žádný větší význam nepřinesla.

Mystique899
15.10.2017

Na to, že jsem po prvních stránkách knížku odložila a vrátila se k ní až po několika měsících (kvůli tomu, že mě jako u spousty jiných knih zarazilo vyjadřování postav, jakožto teenagerů. Nicméně jsem to s chutí svedla na překladatele a nějak se přes to přenesla) jsem si jí nakonec zamilovala. Všechny postavy mi přirostly k srdci.
Vždycky v knihách hledám nějaké ponaučení a u téhle se mi to podařilo. Za mě 5/5

Francesca14
14.10.2017

Ne že by téma homosexuality bylo v poslední době v young adult literatuře nějak originální, ale tahle knížka zaujala. Měla hrozně sympatického hlavního hrdinu, což je rozhodně velké plus, protože já mám s většinou hlavních postav vždycky hrozný problém, byla krásně napsaná, zhltla jsem ji za jeden den a taky oceňuju sladký happy ending, protože ten byl přesně to, co jsem od téhle knihy potřebovala(:

mon244
01.10.2017

Úžasná knížka, neuvěřitelně čtivá, se smyslem pro humor.. Trvalo mi den ji přečíst celou, tahle knížka si zaslouží přebývat v mé knihovničce. Rozhodně doporučuji

nani_nka
27.09.2017

Prvých 30 strán som sa nevedela začítať, ale našťastie ma toľké výborné komentáre presvedčili aby som tejto knižke dala šancu a dala sa pohltiť životom Simona. Vždy keď som otočila stranu a zistila som, že sa nová strana začína emailami medzi Simonom a Blueom, bola som úplne natešená. Ich emaily plné vtipu a toho prvotného zamilovávania sa boli jednoducho úžasné.

Analady
24.09.2017

Bohužel se nemůžu přidat k záplavě nadšených komentářů. Na tuto knížku jsem se moc těšila. A to je možná ten problém. Ne, že by mě vyloženě zklamala, ale čekala jsem víc.

Zmiu
23.09.2017

Hezká kniha a příjemná kniha. V první půlce ne tak záživná, ale pak mě chytla.