Učedník

Učedník https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194041/bmid_sebastian-bergman-ucednik-oDg-194041.jpg 5 626 138

Poprvé od chvíle, kdy pod vlnou tsunami ztratil svou ženu Lily a dceru Sabine, se cítí být s někým spřízněn. Nyní bojuje s rozhodnutím, zda dceři říci, že je její biologický otec, nebo si to nechat pro sebe. Situace se zkomplikuje poté, co Sebastian zjistí, že Vanja je členkou švédské kriminálky, a že spolu dokonce již pracovali jako kolegové, a to na případu vraždy Rogera Erikssona, během jejíhož vyšetřování si Sebastian stihl Vanju značně znepřátelit. Týdny ji zpovzdálí sleduje, až zjistí, že jediný způsob, jak se k ní přiblížit, aniž by ji opět odpudil, je dostat se znovu do vyšetřovacího týmu. Ten právě pracuje na sérii brutálních vražd žen, které až do posledního detailu nápadně připomínají vraždy spáchané Edwardem Hindem, sériovým vrahem, kterého Sebastian před mnoha lety dostal za mříže. Hinde je ovšem stále ve vězení s přísnou ostrahou, což tým vede k přesvědčení, že narazili na jeho napodobitele. Jako nepopiratelný expert na Hindeho se Sebastian navzdory osobním nevraživostem do týmu znovu vrací a brzy dospěje k otřesnému poznání, že je s případem svázán mnohem více, než si původně myslel: všechny oběti s ním nějak přímo souvisejí a jeho dcera by se mohla ocitnout v bezprostředním nebezpečí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Lärjungen , 2011

Ďumbierka
15.09.2017 3 z 5

Druhý diel so série o Sebastianovi Bergmanovi. Čo vám budem hovoriť :D, myslela som, že po prvých stranách to bude úžasný triler s krimi zápletkou a vyšetrovaním.
Tak to aj bolo, kým v prvej časti neprišiel ten bod, kedy sa cca na 100strán začali rozpisovať pocity postáv a hlavne takých, ktoré ma vytáčali :D - áno , Sebastian mi lezie na nervy, no dalo sa to prežiť a potom po týchto nekonečne dlhých stranách pre mňa o ničom, sa to rozbehlo ;) (jupí) a príbeh som hltala, námet super aj hlavný hrdina si mohol pomasírovať EGO, lebo všetko sa točilo okolo neho, chvíľami som ho ľutovala a potom sa zase chytala za čelo.... koniec bol ale skvelý!!! Celkovo je knižka u mňa taká na vážkach, no je dobrá, mala napätie a prinútila ma sa od nej ku koncu neodtrhnúť....
Toto ma navnadilo si kúpiť 3.diel a pevne verím, že dočítam celú sériu keď som sa na to dala :)

haski
10.09.2017 5 z 5

Hlavní hrdina je tak nesymptatický, že se divím jak mu můžu fandit. Přesto mě dostal. Učedník je čtivá detektivka a dá vám práci se od ní odtrhnout. Chce to číst knihy popořadě, protože se některé staré info občas hodí. Napínavý děj až do konce.

MarianP
04.09.2017 3 z 5

Učeň ...
sa mi príliš nepáčil, nehovorím, že kniha bola zlá, ale osobne nemám k žiadnej z postáv kladný vzťah. Bergman je zúfalec, ktorý sa tára kade tade od ženy k žene a vlastnú dcéru zaprie, Torkel je slabý šéf, Ursula, Boby, Vanja sú takisto mne nesympatické postavy. Autori mali potrebu vyjadrovať sa absolútne ku každému a odbáčať tak od témy, čím sa kniha stala pre mňa veľmi zdĺhavá. Napokon možno Hinde bol najzaujímavejšou postavou a najviac si ju zapamätám. Neviem, či ešte siahnem po knihe od tejto dvojice, ale na severské krimi sa to nechýba, absentovalo vyšetrovanie, akcia, napätie...Taký Horst, ktorý bol naozaj vyšetrovateľom píše knihy úplne iné a záživnejšie. Tu knihy pretláča marketing,,, PS. Mám pocit, že sa autori inšpirovali Učňom od tess Gerritsen, ktorá je ale brutálna a krvavá...

Lenka.Vílka
03.09.2017 5 z 5

První díl mi byl Sebastian strašně nesympatický, ale nakonec mi padnul do oka. Což se nedá říct o začátku druhého dílu. On měl myšlenky a chování psychopata! Ale jako předtím, čím více stran jsem přečetla, tím víc jsem ho chápala (snad se tohle neopakuje v každém díle...), ale i tak. Na to jak je chytrej, tak se choval jako dobrej hlupák. Nebo jsem jediná, kdo si myslel, že nenastane: "Vanjo jsem tady, padni mi kolem krku a zblázni se ze mě!" scénář?
V druhém díle se mi stalo úplně to stejné jako v prvním. Knihu nezvládnu číst, když kolem mě létají "rušivé elementy". Prostě se musím soustředit, protože mi zabere pár stran, než se začtu, a potom je všechno super (a já dostanu možnost ocenit kvalitu ve svých rukách), a klidně bych dala zbytek na jeden zátah. Ano, až tak je Účedník čtivý, jenom bez vyrušování. A když se přijde na to, co spojuje oběti, jenom jsem se pousmála a o to s větší radostí četla dál. Bylo jasný, že tohle bude pecka.
Přestože je v knize docela shrnuto, jak se postavy dostali tam, kde jsou, doporučuji díly nepřeskakovat, ať víte do čeho jdete. Autoři mají totiž skvělou vlastnost. Umí vatu rozepsat tak dokonale, že to skoro jako vata nepůsobí (zkušenosti z televize? :)...a je to fakt vata? Nebude to proti čtenáři použito později?) a kniha se rozjede až před dvou stou stránkou.
Jsem zvědavá, jak to bude dál s Billym, protože jsem si ho strašně moc oblíbila. Logicky mě napadlo, že se výraznější linky dočká až tak v čtvrtém nebo pátém díle. Proto mi udělal radost konec. Že by už v dalším? :o No, uvidíme, já ho jdu rezervovat do knihovny...
A všem doporučuji. Opravdu dobrá a pohlcující série.

Lana33
10.08.2017 5 z 5

Po přečtení tohoto dílu jsem ještě nadšenější než u dílu předchozího. Tato kniha měla spád, neustále jsem musela hltat další a další stránky. To co bylo již v předchozím díle perfektně napsáno je v tomto díle použito se stejným efektem a časté střídání jednotlivých postav je příjemné a přirozené.

Tato kniha mě opravdu mile překvapila. I když jsem v prvním dílem měla rozporuplné pocity ze Sebastiana, tak se mi v tomto díle právě tento egoista nějak dostal pod kůži a přála jsem mu, aby ho měl aspoň někdo rád. Za mě 5 hvězd.

triatlet
18.07.2017 5 z 5

Když nepřemýšlíte nad drobnostmi, že jeden z vystupujících "v rozporu se zákonem zaparkoval na chodníku o několik metrů dál" a že to auto tam stojí nejméně dva dny bez toho, že by někomu vadilo, tak si pohledy nesourodé party vyšetřovatelů s pohledy pachatelů a obětí užijete.
"Není blbec jako blbec." (s. 407 - úvaha Vanji, jestli je lepší se setkat s Haraldssonem, nebo se Sebastianem).
Haraldsson je neskutečný švédský Pat s Matem v jednom... Doufám, že ve 3. díle už nebude.
Líbí se mi, jak autoři jednoduše a nenuceně připomenou předchozí případ, jak charakterizují postavy, prostředí.
Pro příznivce seriálu Most povinná četba :-)

March
26.06.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, občas v nějakých pasážích zdlouhavá, ale i tak to nemění nic na tom, že se vrhám na další díl.

RSR
13.06.2017 5 z 5

Pro mne výborná knížka. Kdybych měla srovnávat s prvním dílem míň uvěřitelná, trochu víc předvídatelná, ale i tak napínavá. To , že jsem vraha znala už od začátku neubralo na akčnosti. Těším se na třetí díl.

vekune
27.05.2017 2 z 5

Tak z prvního dílu jsem byla nadšená a proto jsem začala hned druhým, což byla asi velká chyba. Pozor budu spoilerovat!! Nejen, že se autor opakuje po Mlčení jehňátek a Hanibalovi- geniální psychiatr v cele a plány jeho vražd, ale i to, že vraha odhalí hned na začátku, v polovině odhalí motiv a kdo má pak čekat do konce, jak to dopadne, když je to jasný. Sebastian se tady chová jako naprostej magor, pro vyšetřování neudělal vůbec nic, mám pocit, že ho tam autor vložil jen, ay to bylo zajímavější a ta jeho záverečná záchrana? No comment. Vanja je zase neuvěřitelně protivná ženská (abych nebyla sprostá), aniž by pořádně kdokoliv tušil proč a v závěru knihy se z ní stane anděl. Vedoucí týmu je tam teď snad jen do počtu a jediný, kdo to zachraňuje je Billy, který se trochu vyvíjí, tak snad mu to zůstane. Taky mi tam chyběla nějaká ta detektivní práce, na co vlastně přišli? Vraha a motiv jsme se dozvěděli v druhé dějové linii? A policii to jméno sdělil geniální psychiatr. Jo a aby byl někdo taková trubka jako ředitel věznice, to je až absurdum. Už jste někdy někdo viděl, že by ředitel věznice nosil vězni dvě sklinky, ať už čehokoliv, když tím může minimálně někoho pořezat. To mě vážně naštvalo.

Space.Junkienka
15.05.2017 4 z 5

První díl byl pro mě trochu nudnější, ale přesto jsem se rozhodla pokračovat....A musím říct - fííha... Sebastian se mi líbí čím dál víc....

Aymira
07.05.2017 5 z 5

No páni! Kdybych mohla dát víc hvězdiček, tak je téhle knížce s čistým svědomím a ráda udělím. Možná je to to nejlepší, co jsem v žánru severské detektivky četla. Nešlo se od toho odtrhnout. Stylem mi to připomínalo Keplera (především Písečného muže) a rozhodně je to lepší čtení než Nesbo. Styl psaní mi vyhovuje, líbí se mi, jak skvěle jsou popsané charaktery, jak je z knihy cítit, kdo v týmu má jaký charakter - všichni z detektivů mají své mouchy, ale nikdo z nich si nehraje na vlastním písečku. Příjemné je i to, že i když je Sebastian hlavní postavou a směřování děje se vždy odvíjí od jeho postavy a jeho života, tak je všem ostatním v knize věnován stejně velký prostor. Chvíli sledujeme děj z pohledu toho a chvíli zase z pohledu onoho.

Učedník je příběhem o tom, jaké to je, když se proti sobě postaví nejlepší kriminální psycholog v zemi a nejinteligentnější sériový vrah, který se mu má proč mstít. Když už se zdá, že je pachatel pod zámkem, ujistí nás autoři o tom, že nikdy nic není tak jednoduché. S napětím se dalo také sledovat, jestli na konci dojde k velikému životnímu odhalení... On totiž ten závěr samotný stojí vážně za to a slibuje do budoucích knih netušené věci. A opět se v něm potvrzuje, jaké to může být peklo, když si člověk do života vpustí pošahanou ženskou.

ZuK1
15.04.2017 5 z 5

Výborně napsané, čtivé, napínavé ... po skvělém Petru Mayovi jsou Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth další autoři, jejichž úžasné knihy jsem objevila díky databázi knih.

Vvvera
16.01.2017 5 z 5

Já jsem nadšená. Moc se těším na Hrob v horách.
Vyprskla jsem smíchy, když se Sebastian dozvěděl o Harraldsonovi, jako o novém řediteli věznice a komentoval to větou: Vy jste losovali?!

prestiggio
09.01.2017 5 z 5

Vyborná kniha. Tesim sa na dalsiu cast.

hanap
31.12.2016 4 z 5

Skvělá, drsná, napínavá, čte se jedním dechem. Je to moje první z této série, zkusím si to doplnit.
Trochu mě štval Sebastian s tou depkou, ale nakonec se to dá pochopit, po tom co prožil. Jsem spokojená.

Peslik
16.12.2016 4 z 5

Temná tajemství mě dost zklamalo, ale Sebastian mě svým chováním a tajemstvím donutil dát šanci druhé knize a zde můžu říct jen jedno...byla to dobrá volba. Kniha napínavá až do poslední tečky.

qydko
27.11.2016 5 z 5

Knihy čtu trochu na přeskáčku. Tuto čtu konečně jako čtvrtou v pořadí. A čím dál tím víc zjišťuju, že tito autoři jsou opravdu moje krevní skupina.

SimonaP
14.11.2016 4 z 5

Napínavá knížka, o moc lepší než Temná tajemství, přečteno za víkend, ještě, že bylo hnusně a nikam jsme nešli, jinak bych musela asi číst celou noc, nemohla jsem jí odložit.Skvělá.

sagasir
02.11.2016 2 z 5

Pád z vrcholu

Ve světě u čtenářů pokračování této kriminální série slaví úspěchy. Bohužel u mě tomu tak není. Proto také ten nadpis: Pád z vrcholu. Musím totiž uznat, že první díl z této série se mně hodně líbil. Jelikož to bylo něco nového a uznávám, že kvalitního. I proto jsem měl možná na pokračování této série velké nároky. Ty se však ani zdaleka nesplnily. Prvotní problém byl ten, že mě kniha snad celých 100 stran nedokázala pořádně upoutat ba naopak nudila a přiznám se, že jsem až otráveně otáčel stránku za stránkou a čekal jsem kdy se to pořádně ,,rozjede“. Což u knihy co má 544 stran, tudíž je to krapánek rozsáhlejší čtivo asi není úplně ideální. Dále jsem zjistil, že jsem čtenář, co si potřebuje vytvořit nějaký vztah k postavám. Zrovna zde se to, ale nepovedlo a to u hlavní postavy. Aneb další věc, co mně kazila požitek ze čtení. Na jednu stranu musím uznat, že Sebastian Bergman je právě díky jeho činům velice originální a nepředvídatelný což je plus. Na stranu druhou, když ho v jeden moment v mysli berete jako hrdinu a chcete mu uznale poplácat na ramenou a za pár sekund mu nafackovat a myslet si o něm, že odpornější individuum jste už dlouho neviděli, tak nevím co si o tom úplně myslet, ale minimálně v tom máte guláš. Zatímco v prvním díle mně právě tohle přišlo originální a myslel jsem si, že si třeba ten vztah k této postavě vytvořím v dalších dílech série, tak se to zde nestalo. Osobně mně také vadilo, že když Sebastian zrovna řeší, jak se ke své dceři dostat, tak se objeví vraždy, co připomínají práci vraha, kterého zrovna on dostal za mříže. Jistě v životě je plno náhod, ale tohle už mně přišlo takové do očí bijící. Nicméně dokázal bych se od toho s přivřenýma očima odprostit. Nemluvě pak o jeho stalkingu vlastní dcery. Ze začátku vám to možná přijde úsměvné, ale po chvíli smutné až otravné. Další postavy jinak chvílemi i bavily, či alespoň zaujaly. Takže tady vidím plus. Mínus však vidím v závěru, který je dle mého názoru moc rychle za vámi, třeba zrovna na úkor nudného začátku, o němž jsem psal výše. Samozřejmě tu jinak najdete napětí, ale myslím si, že klidně mohlo a snad i mělo přijít v příběhu mnohem dřív. Celkově tedy tuto knihu hodnotím 55% a doufám, že třetí a další díly této série mě snad zaujmou a budou se mi líbit stejně jako její první díl.

mi-380
12.10.2016 4 z 5

Popisy vývoje hlavních postav tentokrát vítězí nad vlastním vyšetřováním odporných zločinů. Pořádný spád vše dostává až v poslední třetině knihy a bohužel musí pomoci deus ex machina - v jedné z hlavních rolí se objevuje paní Náhoda. I přesto se těším na další díly.
75 % (zatím 153 hodnotících, 93 %).