Zimní oběť

Zimní oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70113/bmid_malin-forsova-zimni-obet-l93-70113.jpg 4 638 156

Mrazivý začátek série. Panuje nejstudenější zima, jakou kdo pamatuje. Za obzvlášť mrazivé noci je nalezeno tělo obézního muže visící na osamělém stromě uprostřed větrem ošlehané pustiny Östergötlandu. Případem je pověřena mladá kriminální inspektorka Malin Forsová, svobodná matka řešící své osobní problémy. S kolegy z linköpinské policie musí zjistit, kdo je onen muž a jak se jeho tělo ocitlo na stromě. A kdo ho zavraždil. Hledání vraha zavede Malin k nejtemnějším zákoutím lidského srdce. První díl kriminální série Monse Kallentofta, „nového krále skandinávské detektivky“, se okamžitě po vydání stal bestsellerem. Jen ve Švédsku bylo prodáno více než tři sta tisíc výtisků, kniha zde byla celé tři měsíce nejprodávanějším titulem a dominovala žebříčkům prodejnosti i v ostatních severských zemích. Práva byla prodána již do jedenácti zemí a chystá se filmové zpracování celé série.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Midvinterblod , 2007

konicekbily
31.07.2015 3 z 5

Už jsem četl lepší detektivky, je to podle mne průměrné.

HŠ
24.07.2015 3 z 5

Dávám lepší tři hvězdičky, do sta stránek jsem chtěla knihu vzdát, musela jsem si zvykat na autorův styl psaní, pak už to šlo šupem a ve finále se mi ani nezdálo, že je to psané v přítomném čase, zvykla jsem si. Některé filozofické úvahy mi přišly zbytečné.

seva77
22.07.2015 2 z 5

Mám ráda severské detektivky, těšila jsem se na tuto knihu, první od M.Kallentofta. Musím říct, že mě velice zklamala. Styl psaní mě neoslovil, chvilkama jsem měla chuť přeskakovat, pachatele jsem uhodla po půlce knihy, ani napětí na konci nebylo nijak zajímavé. Celkově nic moc, ani nevím, zda se pustím do dalšího dílu.

mapet85
21.07.2015 3 z 5

Pri obohacovaní si obzoru, čo sa týka severských autorov, som sa dostal aj k švédskemu spisovateľovi Monsovi Kallentoftovi a jeho prvej knihe zo série – Zimnej oběti.

Dej sa odohráva v Linkopingu, kde sa na strome nájde telo obézneho chlapa v mrazivej zime. Prípadu sa chopí policajné oddelenie a zoznamujeme sa s inšpektorkou Malin Forsovou. Vyšetrovanie sa rozbieha na viacerých frontoch a odhaľujú sa rôzne veci súvisiace zo životom obete a jeho okolia.

Kniha nie je typickou severskou krimi, skôr by som ju označil za detektívku zo severu. :-) So severskými detektívkami má spoločnú možno len tú mrazivú zimu. Malin je pre mňa uzavretá, pesimistická, nie veľmi dobre naladená osoba riešiaca problémy s partnermi a s dcérou. Samotné vyšetrovanie sa dosť ťahalo a pousmieval som sa nad tým, ako Malin riešila, kto má pravú a kto nepravú páperovú bundu. Takisto mi vtipné prišlo časté spomínanie jabĺk a čokoládovne. Silne uvažujem, že ak sa budú tieto narážky opakovať aj v druhej knihe, začnem si to značiť. :-) Autor je na tieto veci asi zaťažený.

Zaujímavý bol pre mňa aj štýl písania. Prítomný čas, časté vety bez slovies, úseky, kde nehovorili len živí, poetické chvíľky.

Ak by som knihy porovnal s inými dielami švédskych či nórskych autorov, je jasné, že kvality Jo Nesba táto kniha nedosahuje. Zápletka je pomerne jednoduchá. Na druhú stranu sa tu nestretneme s prehnanými a akčnými scénami a la Lars Kepler a aj dialógy sú tu pomerne uveriteľné na rozdiel od debát v knihách od Johana Theorina. Knihu by som prirovnal k detektívkam Camilly Läckberg, avšak tá je prepracovanosťou o stupienok vyššie.

Vraha som tušil asi sto strán pred koncom, takže prekvapenie sa pre mňa nekonalo. Záver nie je príliš strhujúci, no napriek tomu knihu hodnotím silnými tromi hviezdičkami. Tie prípadne upravím po dočítaní série. Teším sa na ďalšie pokračovania, ktoré na mňa čakajú v poličke. :-)

Salonka
08.07.2015 3 z 5

Hm, ja neviem. Autor sa snažil poňať svoj príbeh o vražde v drsnej zimnej krajine inak - ako to nazvať? Jemne poeticky? Filozoficky hĺbavo? Formou častých rečníckych otázok, ktoré zostávajú bez odpovedí? Formou nikam nevedúcich zamyslení sa?

Bolo to originálne, to áno, rozumiem tiež, ak je z toho čitateľ nadšený. Mne to však veľmi nesedelo, bolo to nejasné a nepresvedčivé, nevedela som sa na nič zamerať. Nepodarilo sa mi ´vypichnúť´ nič pre mňa naozaj zaujímavé. Nebavil ma ani vyšetrovaný prípad, ani osobný život Malin, ani podivuhodné vsuvky písané kurzívou (kto čítal, vie o čo ide a čie myšlienky tieto pasáže zachytávali, nechcem nič prezrádzať), ani nič.

Udeľujem slabšie tri hviezdičky a za seba hovorím, že budem čítať aj ďalšie knihy série Malin Forsová, ale pravdepodobne štýlom jedenkrát a dosť a vrátiť do knižnice ASAP.

petrels
03.05.2015 5 z 5

Slyšel jsem o autorovy samou chválu a určitě mě nezklamal. Nedivím se, že byl pasován do role nového krále severské detektivky. Byla to má první knížka ze série 'ročních smrtí'. Už se těším na další čtení. Přečetl jsem ji jedním dechem.

romika
30.04.2015 5 z 5

Opravdu hodně mrazivá krimi.

Selinute
24.04.2015 5 z 5

Další vynikající detektivka se sympatickou inspektorkou Malin Forsovou. I mně sice trošku vadil ten přítomný čas, přesto mně ale autorův styl psaní naprosto vyhovuje a má své severské kouzlo. Mons Kallentoft dokáže své čtenáře zaujmout a jeho vypravěčský styl u mě jednoznačně vyhrává i před Jo Nesbem. Už se těším na jeho další knížku - Vodní andělé.

Kája6
28.03.2015

Je zvláštní že mně se tato kniha velice líbila ale zase jsem nedočetla sněhuláka od jo nesba. A proto chápu že styl psaní monse se může zdát někomu zvláštní.
:-)

Leticia69
22.03.2015 2 z 5

Tahle kniha mě vůbec neoslovila. Nakonec jsem ji ani nedočetla.

DriftBooks
26.02.2015 2 z 5

Ach ju – zase na severu. Mráz jako prase, vítr, sníh a deprese. A jak jinak - brutální vražda, pohanské rituály a kriminální inspektorka se sklonem k alkoholismu. Švédsko – malé město, sociální frustrace, nechtěné kastování společnosti, zmrzlý oběšenec, beznaděj… Lůza, střední třída na pokraji bídy, separovaní bohatí, šikana ve škole i vně, strach, odevzdání a jen tu a tam záblesky světla a tepla. Chladné mezilidské vztahy… Kurňa, ta zima prostě leze seveřanům na mozek…
Ze začátku jsem se do knihy nějako nemohl začíst. Mons Kallentoft střídá polohy, osoby, příběh poskakuje, pak zpomalí, pak bliká, najednou zhasne a znovu se vynoří v námraze na oknech. Skáče se v čase i v dimenzích. Ale nakonec si na to zvyknete. Podáte se tomu chladivě tesknému rytmu a vyjde z toho dobrá detektivka. Chtělo by se říci „na dlouhé zimní večery“, ale já vám doporučuji číst raději v létě, jinak budete celou dobu drkotat zubama…

Lenka.Vílka
21.02.2015 4 z 5

Zase ten zapraskany pritomny cas! Ze zacatku nezajimave, coz jeste umocnoval ten pritomny cas...nakonec jsem se zacetla a moc me to bavilo.

bubin
10.02.2015 5 z 5

perfektní,těším se na další díly

adnov
30.01.2015 2 z 5

kdyby to byla první moje detektivka, určite bych dala víc hvězdiček. takhle ale je to jedna z mnoha. je dobrá, čtivá, napínavá, ale ne o moc jiná a hlavně dost drsná (nesnáším týrání malých dětí)

marek1278
30.01.2015 5 z 5

Prvních cca 100 stránek mě přišlo zdlouhavých a hlavně styl psaní trochu odlišný, pak se to najednou během pár stránek změnilo a příběh dostal šílené grády. Povedlo se, doporučuji

Thessaloniki
12.01.2015 5 z 5

Mé první setkání s Kallentoftem a musím říct, že mi tahle kniha přišla tak nějak "nejseverštější" ze všech skandinávských krimirománů, které jsem do této chvíle četl (možná společně s romány Asy Larssonové): mrazivý nádech, specifický (velmi zajímavý) styl vyprávění, hodně krátkých vět vyjadřujících fyzické pocity i emoce, šmrncnuté i prvky severské mytologie, nezvratně lidské.
Váhal jsem, zda 4 nebo 5 hvězdiček, ale za tu jeho poetiku si Mons zaslouží plný počet.

aalexiis
25.12.2014 4 z 5

Ze začátku nadšení, poté trošku útlum a nuda... Líbilo se mi, ale moje standarty jsou v rámci skandinávské krimi dost vysoké, takže tady jsem až tak nadšením neskákala.. Uvidíme, co mi nabídnou další díly téhle série :)

kneznaliba
10.12.2014 5 z 5

Mrazivé, severské, parádní. Chvíli mi trvalo, než jsem s zvykla na autorův styl, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. 5 hvězdiček.

michimuller
26.11.2014 4 z 5

Nový král skandinávské detektivky, dominantní kniha v prodejnosti v severských zemích, tak jsem se dala zlákat na dobře propracovaný marketingový tah. Hned na první dojem upoutal nezvyklý styl psaní nádherně květnatého slohu, popisky zamrzlého severu a úvahy samotné oběti, to tu ještě nebylo! Sympatická detektivka, která pobavila, ale zároveň nijak nenadchla, zápletky vzbuzující otázky, co zůstávají nezodpovězeny, nitky příběhu nevedoucí nikam, snad jen do zamrzlých plání severu. Závěrem "zimní oběť" je velmi napínavá a skvěle se čte, líbila se mi, určitě vyzkouším další knížku autora, protože jednoduše od krále skandinávské detektivky očekávám něco víc co tu zřejmě nebylo.

Dumicek
24.11.2014 5 z 5

Jedním slovem spokojenost :)