Případ baskervillského psa / Případ ztraceného suchoplavce / Případ Čerta č. 4

Případ baskervillského psa / Případ ztraceného suchoplavce / Případ Čerta č. 4 https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85103/bmid_pripad-baskervillskeho-psa-pripad-z-vRx-85103.png 4 105 25

Martin Anděl série

Soubor tří poněkud svérázných detektivních příběhů Dr. Ludvíka Součka, který se čtenářům právě dostává do rukou, není uspořádán v původní časové posloupnosti, nýbrž vzhledem k exkluzivitě. A co ona exkluzivita znamená? To se má takto: stejně jako se Ludvík Souček v roli spisovatele zcela vymyká svým kolegům a době, poněkud neobvyklá je i autorova (zde) úvodní detektivka – a to ať v rámci žánru, tak i Součkovy tvorby vůbec. I proto si zaslouží úvodní pozici. Poprvé Případ baskervillského psa vyšel roku 1972 v nakladatelství Albatros jako sešitový „rodokaps" ve speciální dobrodružné edici Karavana. Neobvyklým Případem baskervillského psa tedy autor navázal na detektivní trilogii (z let 1968 a 1970) se svérázně dominující ústřední postavou soukromého vyšetřovatele-vozíčkáře Martina Anděla, záhadné postavy s obrovskou knihovnou, geniálním mozkem, ale též zcela nečekanými kontakty. A jak už sám název napovídá, tentokrát je autor výrazně inspirován nejslavnějším případem Doylova literárního detektiva Sherlocka Holmese a jeho fámula doktora Watsona. Jenomže to má mnohý „háček": literární fantazii našeho důmyslného českého „Šerloka" aktuálně postihla navíc ještě keltská magie, sci-fi a dokonce i „magický realismus". Krátce předtím totiž – roku 1968 – vychází poprvé v českém překladu slavné Jitro kouzelníků pánů Pauwelse a Bergiéra. Tuto kultovní knihu Souček rozhodně nemohl nečíst. Stejně jako snad i Fulcanelliho Tajemství katedrál. Přestože tahle směsice zní zasvěcenému na první poslech příšerně, kniha je výtečná. Dobře se čte a je vidět, že Souček byl při její psaní opravdu šťastný. První dva příběhy Součkovy detektivní tetralogie, tedy Případ ztraceného suchoplavce a volně navazující špionážní detektivka Případ Čerta č. 4, vyšly společně v publikaci z roku 1968. V Případu ztraceného suchoplavce Souček poprvé českého čtenáře seznámil s postavou svého nemohoucího detektiva, s vozíčkářem Martinem Andělem, který za pomoci redaktora Karlíčka pátrá po dávno ztraceném tatínkovi staré a hodné paní Kalousové, maloměstské bytné Martina Anděla. Opět tu máme konkrétní historické téma – období Jubilejní výstavy 1891 – kdy onen „suchoplavec", tedy balónový letec pan Kalous, bez stopy zmizel. Souček zde na základě historických fakt fabuluje skvělou a napínavou detektivku, jejíž rozluštění je přece tak logické a prosté, byť lidsky setsakra smutné… Druhý případ, který řeší stejná dvojice, pak vychází z „bláznivého" podezření na „existenci světa čertů a čarodějnic". To ovšem racionální Souček nemůže připustit – a tak se z tajemného „rohatého" nakonec vyklube agent zahraniční rozvědky, hledající zapomenutý či spíše v Čechách ukrytý, každopádně nesmírně významný „předmět" z dob hitlerovského Německa…... celý text

honajz
21.02.2013 3 z 5

Dějově je třetina knihy sedánkem redaktora Karla u Martina Anděla, kde se dozvídáme různá fakta o tom, že by Doylova kniha nemusela být fikcí. Pak se přesuneme do waleského města Aberporth, kde hlavní hrdina třikrát navštíví blata, jednou za dne sám, jednou večer s podivným chlápkem, z něhož se později vyklube ještě podivnější chlápek (nechci spoilovat), a potřetí se svou snoubenkou. Na blatech se podruhé a potřetí setká s podivnou věcí, nu a na závěr se dozvíme, co si o tom jako myslí, co to bylo. Opět se projevila Součkova posedlost různými fakty z různých zdrojů, ber kde ber, trochu to promíchal, přidal něco řídké omáčky a servíruje. Na román je toho děje skutečně málo, vydal by na delší povídku maximálně. Nějaké zaujetí pro postavy je často jen v náznacích, při popisech si hodně vypomáhá právě Doylem. Celková teorie je nicméně zajímavá, byť poněkud přitažená za vlasy, ale dejme tomu. V době svého vzniku asi ceněno spíše pro zajímavá dänikenovská fakta než styl psaní, jenž je často hodně nezáživný.

honajz
21.02.2013 3 z 5

4., a pak 1. a 2. díl příběhů o invalidním detektivovi Martinu Andělovi a jeho pravé ruce, zemědělském novináři Karlovi. Osobně dávám přednost Případu čerta č. 4, který má nejvyváženější příběh, napětí a informace. Ztracený suchoplavec se utápí příliš ve faktografii a na příběh nezbylo. A tolik opěvovaný Případ baskervillského psa mi přijde je opět hodně o faktech než příběhu, jenž by jinak vydal na krátkou povídku.

kattyV
19.02.2013 4 z 5

Dobré detektivní povídky. Jediné, co mne v této knize zaráželo je jejich řazení. Nevím, proč se nezačalo případem ztraceného suchoplavce, ve kterém se vypravěč a Anděl setkají, ale Psem Baskervilským. Ale to je jen detail. jinak je to poučení, že věci mohou být jiné, než na první pohled vypadají.

kolacky
12.07.2012 4 z 5

Mně se to líbilo. Myslím, že každý má možnost naložit s fantazií, jak umí. Taky jsem ocenila narážky v textu a Nicola Flamelliho. Vzít různé aspekty a skloubit je smysluplně dohromady, to panu doktorovi šlo velice dobře. Mám jeho knihy ráda.

bikerbm
18.05.2012 2 z 5

Tak si myslím,že chudák Arthur C. Doyle by se obrátil v hrobě,kdyby měl možnost se dozvědět,jaká strašlivá slátanina se dá vytvořit jako variace na jeden z jeho nejslavnějších románů.Přemýšlel jsem,kam tuhle knihu zařadit!Začínala jako detektivka a končila jako jedno z nejnesmyslnějších sci-fi,jaké jsem kdy četl!Kamenná pijavice plazící se po waleských pláních a děsící k smrti nešťastné obyvatele,tak to je tedy prda... Alespoň dvě následující povídky měly jakž takž hlavu a patu,a zabránily tomu,abych se knihou úplně znechutil.