Královna plamenů

Překvapivé finále trilogie o nezkrotné síle dívčí vůle Princezna Theodosia je konečně volná a stojí za ní armáda rebelů. Jejím úkolem je osvobodit svůj zotročený lid a postavit se novopečené císařovně. Ta byla obdařena mocným kouzlem a je rozhodnutá spálit na troud vše a každého, kdo se jí postaví do cesty. Její schopnost sílí, a jelikož drží v zajetí prince Sórena, v sázce je mnohem víc než dřív. Pokud se jí Theo chce postavit, musí se napřed naučit, jak zkrotit vlastní kouzelný dar a vidět nepřítele v dívce, kterou kdysi považovala za svoji spřízněnou duši. Deset let byla princezna Theodosia vězeňkyní ve vlastní zemi. Posměšně ji nazývali Princeznou popela a z rukou císaře a jeho dvořanů se dočkala jen posměchu a týrání. Ale přestože byla nucena nosit korunu uplácanou z popela, v jejích žilách koloval oheň, jak se sluší na právoplatnou dědičku Astrey. A jestli se něco naučila od své matky, pak to, že královna se nikdy nevzdává. Konečně je volná a stojí za ní armáda rebelů. Jejím prvořadým úkolem je osvobodit svůj zotročený lid a postavit se novému nepříteli: novopečené císařovně. Ta byla z nepochopitelných důvodů obdařena mocným kouzlem a je rozhodnutá spálit na troud vše a každého, kdo se jí postaví do cesty. Císařovnina podivná schopnost nabírá na síle, a jelikož drží v zajetí prince Sórena, v sázce je mnohem víc než dřív. Pokud se jí Theo chce postavit a uspět, musí se napřed naučit, jak zkrotit vlastní kouzelný dar a vidět nepřítele v dívce, kterou kdysi považovala za svoji spřízněnou duši....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453457/big_kralovna-plamenu-x1h-453457.jpg 4.140

Princezna popela 3.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CPress

Ember Queen, 2020

Kniha Královna plamenů

Pedruska01

Pochválen buď... já. :D Boha jeho, konečně jsem se dokopala k poslednímu dílu téhle série. Budu upřímná a prozradím, že pokud bych nebyla takový poctivec-blbec, který nerad nedočítá, tak se na to vyfláknu. Dávno. Tak na začátku druhého dílu. Druhý díl byl pro mě peklo, takže jsem očekávala takový i závěr. Nemýlila jsem se. Navíc jsem si tam nechala velký časový prostor, což bylo znát, protože jsem si z minula nepamatovala to, co by bylo potřeba. Styl nebyl úplně marný, číst se to dalo, ale. Těch ale tam je strašně moc. Autorka se do toho neměla buď vůbec pouštět anebo z toho udělat jednu, za to pořádnou knihu, protože tahle příšernost zbytečně pokosila až moc stromů. Neoprávněně a nezaslouženě. Hlavní hrdinka - už ani nevím, jak jí mám říkat, ale dejme tomu - Thea byla příšerná. Nejčastější moje hodnocení její postavy bylo, že je - ať mi to všichni odpustí - kráva. Nedala se. Už v předchozím díle mi pila krev a rozhodně se nic nezměnilo. Hrozný, hrozný, hrozný. Měla velké plány, pusu plnou keců, dost ambiciózních - na své možnosti a situaci, stále kolem sebe metala, jaká je královna, jak jí patří trůn a země a lidi v ní apod. Už to mi vadilo a nejhorší na tom bylo, že pořádně neudělala nic. Jako vážně. Nic. Většinu plánů a věcí udělali vedlejší postavy - ti na tom příběhu měli největší zásluhu, naopak oni měli být hlavní. Hrdinka byla jen taková chudinka, o kterou se musí každý bát a chránit ji za cenu jejich života, každý jí má rád a zbožňuje. V těch chvilkách bych těm vedlejším postavám jednu křápla latí, ať se vzpamatují. Ruku na srdce, kdyby tam Thea nebyla - bylo by to hned lepší. Vadila mi, neměla jsem k ní žádný dobrý vztah, sympatie, nic. Jen jsem sledovala, jak neuvěřitelná je, jak ji autorka báječně vykreslila. Ona z toho nic nebyla, nic nedokázala - tak nač takové oslavování. Hrozně si ta holka taky protiřečila. V jedné větě drsný kecy a v druhé už couve, lituje a všechno ji mrzí, za vše nese vinu ona, bla, bla, bla. Sebemrskačka, která se dělá zajímavou. Bylo to s ní jak na houpačce. A ani jedním směrem to nebylo v pořádku. Na to, že jí je blběně nějakých sedmnáct, tak jsme sežraly všechnu moudrost světa. Chování stylem - někdo vyslovil myšlenku a ona se na něj kvůli tomu naštvala, přesto by to udělala stejně nebo jí vadila holka, co jí chránila zadek, ať už byla jaká chce, tak to když nazvu infantilností, tak ten výraz urazím. Byla to blbka, co byla těžce mimo, protivná, neschopná a hrozně proměnlivá. Za mě ne. V tomhle příběhu druhý hlavní hrdina vlastně pořádně ani není, i když k němu Sorén tíhne nejvíc. Ten kluk mi nevadil, byl normální a v hlavě to měl srovnané, až teda na poklesek, kdy se zahleděl do Thei. Nečekejte žádnou romantiku. Byla toho špetka a z toho dost ubohá a až nevhodná. Parodie a zbytečnost. Zbytek těch vedlejších postav měli velké role, protože byli mozky i vykonavateli plánů. Byli v pohodě, neměla jsem proti nim absolutně nic. Co se týče Blaise - chápu, autorka chtěla zapůsobit a při tom samozřejmě náhodně štěstím prošpikovaným příběhem musela vytvořit nějakou oběť z řad toho kroužku vedlejších postav. Ale jako vážně? Zrovna on? Bylo to nutné? Opět mi to přijde jako zbytečný krok do takové kompozice. Ten příběh, když se nad tím pozastavím, tak taková hrubá a holá kostra vypadá dobře. Ten příběh by nebyl vlastně tak špatný, jenže ten zbytek, převažující, což je zásadní, to všechno zničil. Jak rychle možný potenciál shořel na popel - jak příhodné. Upřímně mě štvalo, jak to bylo sestaveno. Byli prostě v háji, ale najednou - aha - objevil se plán, který - aha - vyšel úplně bravurně. Tenhle scénář se opakoval, kapitola za kapitolou. Nebylo to uvěřitelné, vůbec. Tolik náhod. Vždycky něco z ničeho? Tolika štěstí? Je blbost samo o sobě, že hrstka lidí jde bojovat proti armádě a kupodivu - vyhrají. Páni. Nikdo nemohl tušit, co se bude dít, kdo co vymyslí a udělá, ale i tak to přesně věděli. Vždycky jim to dokonale padlo do plánu nebo ho na takových informacích stavěli a vždy v pohodě. Vyšlo to. Kriste pane. Hovadina. Jako vážně?! Celý příběh byl přitažený za vlasy. Ale hodně maximálně. Už třeba jen tím, jak hlavní hrdinka byla prošpikovaná jak špíz dýkou a druhý den pohoda, neví o tom, zahojený, žádná zmíňka a dělá pomalu "akrobatický" výkony. Druhá postava je povrchově popálená a o tom slyšíme dalších x kapitol, jaký je lazar, že nemůže chodit, musí se vozit, syká bolestí, atd. Tak co to je?! A konec? Šlo to zatraceně hladce. Bylo to navíc i rychlé, takže to nebudí dobrý dojem. Dostala to, co chtěla, ale upřímně mám dojem, že... nějak si to ta holka vůbec nezasloužila. Nepřála jsem jí to. Jasně, ať je země v pohodě, končí se bezpráví a okupování - jistě, ale Thea královnou? Ne. Kdybych to měla zakončit, což je moje velké přání, nějak to hodit za hlavu - příběh, který mohl být skvělý tak umřel, a to mnoha faktory. Hlavní hrdinka je hlavní a obrovský důvod - velmi špatná postava. Kdyby tam nebyla, bylo by to lepší. Neuvěřitelné náhody, štěstí. Nulová a mimo romantika. Jako celou dobu nic - velké nic, a pak na konci scéna, kdy se teda posunou do toho největšího dění "války", tak se tam náhle musí miliskovat? Jako by si autorka uvědomila, že celou dobu psala "neutrálně" a o ničem a najednou si vzpomněla, no jo, vlastně já tam rozjela nějaký vztahy, tak by to tu taky chtělo zmínit, ok. Přitažené za vlasy, rychlý a svým způsobem nijaký konec. Nesmyslný skon jedné postavy. Na jednu stranu je to asi ušlechtilé, ale je to v tomto případě hloupost, aby někdo stavěl zemi nad lidi. Za mě ne, z mnoha důvodů. Pro mě to bylo utrpení a jsem hrozně ráda, že to mám za sebou. Jsem na sebe teda hrdá, že jsem to dala v poměrně krátké době a že to je poslední díl, opravdový konec, aleluja. Každopádně, ne, nedoporučuji. Možná snad jen těm, co jim stejně jako já záleží na tom, aby měli sérii dočtenou, protože mě osobně vlastně asi bylo fuk, jak to skončí. Byl to takový nesmysl, u kterého se člověk rozčílí a nebo si ťuká do čela. Hodnocení? Hodně slabé, 2*.

Malinali

No jako jooo ale pořád bitvy a strategie.. Jinak celá tato série je fajn, ale je to přesně kniha, kterou nemusí obsahovat moje knihovna a po druhé už bych ji číst nechtěla. Každopádně pro milovníky YA fantasy určitě na čtení fajné.

andrejci

Na poslední díl jsem se moc těšila. A musím říct, že byl podle mě nejlepší. Moc mě bavil. Pořád se tam něco dělo. Nebylo to tak táhlé jak u ostatních dílů.
K postavám nic nemám. Mám dvě věci co bych vytkla. Zaprvé mi přišlo mi, že hlavní slova tam má Thora a už se do popředí nedostávají ostatní hlavně Sóren. Zadruhé, že se jim nějak moc dařilo. Čekala jsem to trošku víc náročnější. Například, že se bude císařovna víc bránit atd.
Autorka všechno dotáhla do detailů a nerovnosti z ostatních dílů se jí povedlo doladit. K celé sérii se povedly i obálky.

pollyn

Líbil se mi vývoj vedlejších postav. Theo jsem si neoblíbila. Prostě ne.
Cress je peckova! Už ve dvojce ji žeru a těším se na každou scénu s ní :)
Soren? Během třech dílů dospěl. Artemis? To byla pořádná hrdinka a holka, co to má v hlavě srovnané :)
Heron? Do něho se člověk nemohl nezamilovat :)
A Blaise? Ach ano. Hrdina fantasy jak má být. Rozervaná duše a chrabrost a hodnoty nade vše ❤️

anndrra

Byla tam místa, která mě nebavila, stejně jako dvojka se to relativně dlouho rozjíždělo, ale díky tomu si všechno nakonec hezky sedlo. Za mě lehký nadprůměr ve svém žánru.

teer.h

(+ SPOILER) Poslední díl a přiznám se, že jsem ráda, že i poslední. Hlavní hrdinka mi lezla čím dál více na nervy a to samé i Blaise (mě se teda nelíbil už od začátku).
Námět celé knihy byl fajn, ale... sakra, tak vojsko Kalovaxianů bez pomoci magie dobyje Království s magii... no a pak se banda asi 6 dospívající rozhodne vzít království zpět pomocí magie... a ejhle ono se to podařilo, před tím, když magii vládlo tisíce lidí to nešlo.
Ale Sóren tomu dával alespoň lepší atmosféru :D
Přiznám se, že nakonci mi Cress bylo líto.

Závěrečný díl byl naprosto fantastický. Mělo to pořádnou romanci, dynamiku a hodně smutný konec u kterého mé oko nezůstalo suché. Naprosto super.

Suzanne07

Závěr trilogie... A já jsem pořád na vážkách. Za mě hodně průměrná fantasy s nesympatickými hlavními postavami a spoustou klišé. I když nevím co jsem čekala po prvních dvou dílech. Ne, nebylo to tak hrozné jak píšu. Co ale vím určitě je, že se k sérii rozhodně nevrátím.