Příběhy vašeho života

Příběhy vašeho života https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71133/bmid_pribehy-vaseho-zivota-KNX-71133.jpg 4 261 60

Už jste si někdy z vrcholku Babylonské věže razili cestu vzhůru nebeskou klenbou, tvrdou jako žula? Už jste někdy zastavovali krvácení člověka poraněného při útoku anděla? Už jste někdy vedli jednání s radiálně symetrickými mimozemšťany, kteří se dorozumívají ne jedním, ale hned dvěma velmi zvláštními jazyky? Že ne? Ted Chiang, jeden z nejlepších povídkářů, vám na tyto otázky odpoví ve své nové knize!... celý text

Povídky Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Plus

Stories of Your Life and others , 2002

gonga
25.05.2021 2 z 5

Je mi líto, ale Ted Chiang se zcela jistě mým oblíbeným spisovatelem nestane, povídky, ač napsány velice chytře s netradičním pohledem na různé jevy, situace v životě člověka či jiných tvorů, vypadají spíš jako intelektuální cvičení, jak lze kterou úvahu rozvinout a probrat z jiných úhlů pohledu. Ale pro čtenáře jsou některé spíš rébusem, dá hodně práce vůbec pochopit, co chce autor říct a pokud si v tom jeden nelibuje, není to nijak zvlášť zábavné. Snad intelektuálně obohacujici, ale že bych toužil vědět jak povídka dopadne? Když, po přečtení jedné, dvou, vím, že nijak, už po dočtení netoužím

Corso
21.05.2021 5 z 5

Uplne zakladnym znakom Chiangovej fantastiky je ze pouziva uplne originalne koncepty. Rozumejte, mame fantastiku ktora sa pozera na mozne buducnosti a v nich buduje pribehy. A mame absolutne nerealne koncepty ktore sa priecia dokonca zakladnym principom znamej vedy a v nich Chiang exceluje. Babylonska veza sa naozaj dotkne nebeskej klenby? Kludne. Odhodime genetiku, ludskeho tvora stvorilo slovo? Pokojne ano. Na tejto urovni Chiangova literatura vytvara priam rozpravkove svety kde je vsetko mozne. V tejto jedinej zbierke poviedok su zarodky minimalne troch styroch serii, ktore by ako YA kludne trhala rekordy podobne ako Sekac. Takto je to ale pomerne neznama a nenapadna kniha poviedok.
Ako som sa ku tejto knihe dostal? Rozcital som ukazku na alze, a babylonsky pribeh mi pripadal napadity, chcel som vediet ako to dopadne. Znak dobrej poviedky.
Ted Chiang podla fotiek z googlu rekordne rychlo zosedivel, pricom si zachoval tvar 18 rocneho cinana. :) Dosial som ho nepoznal, nepocul som o nom. A precitanim tejto knihy je to v podstate komplet, k comu sa od neho v cestine slovencine mozete dostat. Plus teda ten Vydech.
Chiang operuje na poli, kde uz desatrocia kraluje Stanislav Lem. Tato zbierka poviedok to dokazuje. Filozofujuca, myslienkovo experimentujuca fantastika. Nie je to postavene na letoch do kozmu, nie je to dobrodruzne. Aj forma rozpravania je niekedy napadita. Vytkol by som niektorym poviedkam mozno rychly koniec, viem si predstavit ze inemu autorovi by take napady akymi srsi Chiang vystacili na 400 stranovy roman. Niektore sa mi pacili viac, niektore som od polovice doslova preletel. Chiang je doslova specialista na poviedkovu formu, ale nie je grafoman ako Ellison ktory ich vychrlil za svoju karieru snad 5000. Z toho relativne mala, co napisal, je teda vysoke percento jeho prac ocenovane. Citat tuto zbierku poviedok je ako citat antologie toho najlepsieho zo sci-fi "Donald Wollheim predstavuje Hugo vitazov". Skoro kazda poviedka by si zasluzila nejak spomenut, ale do toho sa mi nechce. Takze ak mate radi take tie myslienkove experimenty typu "co ak 1 je to iste ako 2", je to literatura pre vas. Pacila sa mi napr "Pochopit", pripomina zapletkou Ruze pro Algernon. Akurat hlavna postava je arogantnejsi zmetek.
Podnetna v zmysle ze by mohla stat na zaciatku uplne noveho subzanru je poviedka Sedemdesiatdva pismen. Myslim ze je to priam golempunk, kabalapunk, treba precitat
. :)
Negativom niektorych poviedok je, ze podla mna koncili stylom " a uz neviem ako dalej, to je vsetko priatelia". Dakedy ako by nemal jasno ako to chce ukoncit, co je skoro ta najdolezitejsia vec. Ale mozno som nepochopil autorov zamer, aj to je mozne. Posobi to potom tak "meta".

Tyet
22.04.2021 5 z 5

Kniha sci-fi povídek, která se člověku vryje do mysli díky svému filozofickému přesahu. Především povídka, podle níž je sbírka nazvána, je brilantní. Viděla jsem i film, jenž byl na její motivy natočen, a nestál za nic. Inteligentní, přemýšlivý a skromně vystupující Ted Chiang na mě působí jako zjevení. Velice mě potěšil i doslov, kde rozebírá motivaci, události, podněty a nápady, které ho k napsání jednotlivých povídek vedly. Rozhodně doporučuji k přečtení.

DuSiČíst
08.04.2021 5 z 5

Když máte už pár let doma originál paperback, ale chcete pevnou vazbu překladu :) Tuhle pecku chci mít v knihovně a vracet se k ní.

Nejlepší povídky: Babylonská věž, Dvaasedmdesát písmen, Příběh tvého života, Když se vám líbí...

Nejníž (tři hvězdy) hodnotím povídku Dělení nulou, ale hádám že jen pro to, že nemám kapacitu na to ji plně docenit.

zuzi.d
07.03.2021 5 z 5

Vybroušené diamanty. Každý jiný a originální. Nad každým námětem mě bavilo přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Už se nadechuji a otevírám Výdech.

Keyance
21.01.2021 4 z 5

Kniha povídek prozkoumávající mnohé koncepty byla pro mě docela těžká na zvládnutí, četla jsem ji dlouho, po kouscích a mnohdy mě moc nebavila. Povídka od povídky se lišila kvalita, zpracování, délka atd. Ale přesně to mě nakonec na knize tolik bavilo, její různorodost a koncepty.

Sama jsem knihu začala číst kvůli filmu Příchozí, povídka Příběh tvého života mě poté bavil víc než film, vzhledem k tomu, že lépe prozkoumával téma a nebylo mu vnucena akční nátura.

Zato povídky Babylónská věž a Peklo je nepřítomnost boha nebyly můj šálek kávy svým tématem, přesto mě zvládly zaujmout. Pochopit a Vývoj lidské vědy mi taktéž nesedly, i když na nich bylo mnoho zajímavého. Dvaasedmdesát písmen měla zajímavou polemiku, i když jsem se nad ní až tolik nepozastavovala.

Poslední povídka Když se vám líbí, co vidíte: Dokument mi přišla velmi zajímavá, bylo to, jakoby autor v jednom člověku předváděl čtenáři celou společenskou diskuzi nad tématem nové změny ve společnosti. A jako člověka, který si je velmi nejistý svým vzhledem, mě docela zasáhla.

Po přečtení přemýšlím, že povídkové knihy budu vyhledávat častěji.

8/10

work
20.01.2021 4 z 5

Ted Chiang je tak trochu čtenářský oříšek. Pohybuje se v žánru, který bych nazval ´filozofická sci-fi´ a to je i důvodem, proč jeho povídky působí na povrchu přístupně, ale dostat se dovnitř je těžké.
Těžko zkousnutelný fakt pro mnohé čtenáře bude, že jednotlivá dílka (rozsahově od pár stran až po několik desítek stran) vlastně nemají žádnou pointu, žádné vyvrcholení. Vlastně celá povídka je současně i pointou a k jejímu pochopení je potřeba text vnímat jako celek a hledat ono vyvrcholeni ve celém příběhu; v tomto je Chianguv přístup téměř totožný se světem mimozemských heptapodů z titulní mininovely.
Nechci si hrát na osvíceného a tak rovnou napíši, že některé povídky jsem prostě nepochopil, vyžadují příliš vysokou úroveň abstrakce myšlení, které je odlišné od našich zažitých stereotypů. Ale tuším, kam s nimi autor míří a musím o nich dál přemýšlet, ať chci nebo nechci, nasadily mi brouka do hlavy - co když se něco takového skutečně může stát? V tom spatřuji největší přínos knihy: v hávu sci-fi nastoluje silná filozofická témata - Co je bůh? Je vnímání krásy darem nebo prokletím? Je linearita času problém pouze pro nás? Jak daleko jsme od poslední generace lidstva? Odpovědi na ně tu nenajdete, ale materiál k přemýšlení určitě...

burg
01.09.2020 2 z 5

Nalákán skvělou sci-fi Příchozí jsem se rozhodl přečíst si verzi ze které film vychází. Mno - namlsán úvodem, zklamán zbytkem. Jediná dobrá povídka je vážně Příběh tvého života, zbytek těžký podprůměr, který do záhuby žene přemíra stránek. Ještě beru jako celkem dobrou věc Dokument, ale zbytek jsou jen pseudointelektuálský kecy o ničem. Kdyby každá povídka, kterou jsem přečetl, měla o polovinu méně textu a trochu spád, tak neváhám a na hodnocení zatlačím. Prostě se to všechno strašlivě táhlo, asi jako smrad ze slušně jetých kecek.

jaroiva
25.03.2020 4 z 5

Delší povídky se mi líbily víc než ty kratší.
Příběh tvého života mě dostal nejvíc, ale líbila se mi i Babylónská věž, nebo zvláštním způsobem psaná poslední povídka - "Dokument". Na přemýšlení bylo i Dělení nulou... jo, i bych knížku doporučila.

het2
13.10.2019 3 z 5

Jedna skvělá povídka ("Příběh Tvého života") a zbytek za mne spíš velice lehký nadprůměr. Což o to, nápady jsou často skvělé, ale povídky samy jsou někdy zdlouhavé až nudné. Dokonale to demonstruje třeba "Když se vám líbí, co vidíte: Dokument". Na polovičním rozsahu by to byla pecka, takhle jsem měl problém to dočíst.

bookemma
27.09.2019 4 z 5

Asi jako většina přítomných jsem ke knize zabrousila po zhlédnutí filmu Příchozí. Jako student lingvistiky si z ní odnáším mnohé. Konečně někdo natočil film i o této věde!!! Koneckonců, díky lingvistice pochopíte mnohé. Jak vnímají čas přírodní národy? Proč pro ně neexistuje budoucnost? Proč některé národy neoznačují slovy věci, ale procesy? Proč nám některé slova automaticky evokují různé tvary? Proč rozumíme, i když neznáme jazyk slov, kterými k nám někdo hovoří?
A konečně i správně profláknutá otázka, co když narazíme na někoho, kdo si pamatuje budoucnost?

ALadin1905
09.08.2019 5 z 5

[Čteno v originále.] Brilantní a originální moderní vědecko-fantastické příběhy, zakládající si na silné vazbě s přírodními vědami, avšak odkrývající hlubší souvislosti světa i člověka a dotýkající se aktuálních problémů postmoderní technokratické společnosti...
Story of Your Life se stala předlohou pro vynikající snímek Arrival, jenž stoprocentně doporučuji. ;-)

dpxcz
03.02.2019 3 z 5

Jedná se o knihu povídek, z nichž mi většina nesedla, až na poslední s názvem "Když se vám líbí, co vidíte: Dokument". Mně vlastně povídková kniha vadí hlavně proto, že než se do povídky začtu, tak už je konec a já z ní nemám takový zážitek jako u klasické knihy. Náměty jsou rozvedeny povrchně a bylo by lepší vybrat jednu nebo dvě povídky a rozpracovat je do plnohodnotné knihy. Průměrem mi vyšla knihy na 2,9/5.

tlllk
11.12.2018 5 z 5

každá poviedka je originál, také Asimovské sci-fi "čo by - keby" a tú poslednú poviedku si viem úplne predstaviť na študentskej "diskusnej" súťaži, keď sa musia študenti rozdeliť na dve skupiny a hľadať argumenty pre obe strany...

Pralev
26.05.2018 5 z 5

Na rozdíl od mnohých, kteří zde knihu hodnotí a kterým se líbil film Arrival a nelíbila se jim tato povídková kniha, to mám já přesně naopak. Film se mi nelíbil zejména kvůli tomu mindfucku, který zde tolik lidí velebí. V povídkové předloze se žádné překvapivé vyvrcholení či zvrat nekoná, a i proto o to víc vyniknou myšlenky, na kterých povídka stojí.

Nicméně kniha je skvělá úplně celá a má i ještě některé lepší povídky (třeba Understand nebo tu úplně poslední o vnímání vzhledu). Za mě rozhodně jedna z nejlepších povídkových knih, co jsem zatím četl.

zd0981
23.04.2018 2 z 5

Zajímavé náměty byly často nad spisovatelovy síly...

Disease
05.02.2018 5 z 5

Původně jsem chtěl dát 4*, ale poslední povídka to vytáhla na plný počet, přestože do prvotřídní kvality tomu přece jen maličko chybí. Nicméně oceňuji, že na rozdíl od jiných současných odchovanců "kurzů kreativního psaní" píše Ted Chiang jen pokud má o čem. Možná proto není kdovíjak známý a ani já bych se s jeho tvorbou neseznámil, nebýt - modří už vědí :-)

B4LU
13.12.2017 3 z 5

Pěkné povídky se zajímavými nápady. Není to špatné, ale bohužel to ani není tak světoborné, jak se anotace tváří.

parxel
03.11.2017 4 z 5

Podobně jako někteří další čtenáři jsem se k této knize dostal po shlédnutí filmu Arrival, který vychází z ústředí povídky Příběh tvého života. V podstatě nebýt tohoto filmu, tak bych vůbec nevěděl, že nějaký Ted Chiang existuje. Přitom je to autor nesmírně zajímavý. Píše velmi pomalu maximálně jendu povídku za rok, pak shrábně různá ocennění a dlouho o něm neslyšíte. A tak dokola.

Podle mého názoru je ustřední povídka Příběh tvého života z celé sbírky asi nejzajímavější. Není sice tak vygradovaná jako film, ale to vůbec nevadí. Právě naopak. Velmi oceňuji její otevřené zakončení. Podle mne totiž vůbec není důležité, jaké měli heptadoti důvody, proto co dělali, ale naopak to, jaký vliv mělo navázání kontaktu s "neznámým" na život hlavní hrdinky. V tomto ohledu tato nenápadná povídka překračuje rámec běžných sci-fi povídek a jde mnohem dál.

Co se týká ostatních povídek, tak některé se mi líbili více některé méně. Více nebudu prozrazovat.

Pokud bych knihu hodnotil pouze na základě povídky Příběh tvého života, tak by to bylo rovných pět hvězd. Nicměně hodnotím knihu jako celek a tak dávám pouze čtyři hvězdy, protože některé povídky mne prostě neoslovily.

lazarus
26.10.2017 3 z 5

Autor se snaží aby jeho povídky vypadaly velice sofistikovaně a oduševněle. Bohužel mě přišly spíše jako něco mezi Gregem Eganem a Danem Simmonsem, říznuté Faberem. Ani na jednoho z nich ovšem nedosahují. Škoda. Po shlédnutí Arrival jsem k nim, potažmo k autorovi předlohy, přistupoval s větším očekáváním. Jenže zrovna ta zfilmovaná povídka nesahá myšlenkou a dojmem jmenovanému snímku ani po kolena. Ten má totiž na rozdíl od ní hezky vymyšlenou pointu. Nejlepším dílkem tak pro mě byla úvodní Babylonská věž. Ovšem jen v rámci dané knížky, protože ani ta bohužel nakonec neměla žádný přijatelný závěr a tak nějak vyšumělo její finále do ztracena. Velké zklamání a rozčarování, protože Chiang rozhodně psát umí a témata jeho příběhů jsou hodně neotřelá a zajímavá. Tímto mu z celého srdce přeji aby jej buď Stephen King, nebo někdo podobně povolaný zasvětil do tajemství jak má taková stavba povídky vypadat.