Preži túto noc

Preži túto noc https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497691/bmid_prezi-tuto-noc-J78-497691.jpg 4 118 28

Roadtrip, ktorý nikto nechce zažiť. Napätie a nebezpečenstvo je bližšie a bližšie každým kilometrom. Je november 1991. V magnetofóne hrá kazeta s Nirvanou, v Bielom dome sedí George Bush starší a vysokoškoláčka Charlie Jordanová, vášnivá milovníčka filmov, sa vezie v aute s človekom, ktorý je možno sériový vrah. Josh Baxter, muž za volantom, je pre Charlie úplne cudzí. Zoznámili sa len preto, aby sa mohli podeliť o výdavky na dlhú cestu autom do Ohia. Obaja majú svoje dôvody, prečo potrebujú odísť z internátu. Charlie poháňa pocit viny a smútok zo šokujúcej vraždy jej najlepšej priateľky, ktorá sa stala treťou obeťou takzvaného Univerzitného vraha. Josh sa ponáhľa za svojím chorým otcom – alebo to aspoň tvrdí. Čím dlhšie Charlie sedí na sedadle spolujazdca, tým viac si všíma, že na Joshovi je niečo podozrivé a začína mať pocit, že sa ocitla v aute s Univerzitným vrahom. Je Josh naozaj nebezpečný? Alebo sú Charline obavy len výsledkom jej živej predstavivosti, keďže videla priveľa desivých filmov? Jedno je isté – Charlie nemá kam ujsť a nemá sa ako dovolať pomoci. Uviazla v hre na mačku a myš a vie, že vyhrá len vtedy, ak prežije túto noc.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Lindeni

Survive the Night , 2021

ddkk
27.12.2022 3 z 5

Nemyslím, že tohle je zrovna nejlepší Sagerova knížka. Naopak, už jsem od něj četla lepší. Přesto je příběh Charlie Jordanové napínavý, plný zvratů a překvapení. A do toho exkurzy do světa filmů, které mnozí ještě pamatujeme a mnohým už možná některé nic neříkají...
Je to zajímavé a neotřelé.

Veronika2692
12.12.2022 3 z 5

Musím říct, že jsem maličko zklamaná z nové knížky od Rileyho, zvykla jsem si u něj na nějakou úroveň a řekla bych, že tato kniha ji úplně nesplnila. Určitě nebyla špatná, zápletka nakonec super, ale prostě mi ani postavy,ani celkový průběh tolik neseděl jako vždy u jeho ostatních knížek :)

DenisaV
08.12.2022 3 z 5

Tak já jsem celkem zklamaná. Od autora jsem četla všechny knihy, z nichž tato je opravdu nejslabší. Námět trochu mimo mísu, od poloviny knihy jasně předvídatelný vrah. Ono totiž z těch čtyřech postav, které tam figurují, není těžké vydedukovat závěr. A na konci se ještě k tomu všichni chovají úplně nepochopitelně. Tak snad to je jen slabší dílo jinak skvělého autora a příště naváže na předešlé tři romány, jeho první kniha mě také nijak zvlášť neoslovila.

Katulinka69
02.12.2022 2 z 5

Nejslabší co jsem od spisovatele četla. Taková průměrná oddechovka

milanříský
21.11.2022 3 z 5

Mraky filmových referencí co jsem si fakt užíval a zápletka pohrávající si s možností, že ten sympaťák za volantem je ve skutečnosti obávaný vrah. Kdyby to takhle zůstalo, skáču nadšením a zhruba půlka se na tomhle vzorci veze - dvojice se žene nocí, házejí si filmové odkazy a slečna začíná tušit průser a připravuje se na nejhorší.

Největší problém je, že Sager to všechno zamotá, kouzlo napětí a tenze v kabině vyšumí. Poslední noc pak sklouzne ke zvratům, které jsou až absurdní a hlavní hrdinka se často ztrácí ve svých fantaziích a halucinacích suplujících realitu. Matoucí? Chvílemi rozhodně.

Na začátku jsem se fakt radoval, že dostanu poctivou žánrovku, kde dusno v autě poroste a dvojice si půjde po krku, už jenom proto, že vrah zabil slečně nejlepší kámošku. Autor to však zadupal, přimíchal další postavy a atmosféra šla do kopru. Poslední noc sice není vyloženě špatný thriller, pořád drží relativně napětí a i v pozdějších částech nabídne mrazivé momenty ale z celku mám pocit promarněného potenciálu. Přitom stačilo nechat ty dvě postavy projíždět nocí, kdy za zvuku Nirvany oběma postupně dochází, že jeden z nich se nedožije rána.

Knihy_nad_zlato
15.11.2022 5 z 5

Zajímavý postavy, které jsem si hned oblíbila. Některý byly teda jen zajímavý, ale ráda jsem je neměla. Jenže do toho příběhu všichni perfektně pasovali.
Prostředí bylo taky super, stejně jako doba, ve které se to odehrává, krásně dokresluje atmosféru.
Atmosféru, která je prostě dokonalost sama. Jakože, jak to bylo celý propojený s filmy a hudbou, to bylo tak úžasný. Celou dobu, jak v autě poslouchali Nirvanu, pouštěla jsem si ji taky, což dodalo tomu zážitku z knížky úplně nový rozměr. Navíc Nirvana je sama o sobě dost dobrá, stejně tak by byla i tahle knížka, ale dohromady to tvoří prostě celek, kdy se obě části vzájemně perfektně doplňují.
Sice mě jedna věc napadla hned na začátku, jak bude, a fakt tak byla, na druhou stranu mě to napadlo a pak jsem to nějak vytěsnila, takže mě to přece jen maličko překvapilo, až na to došlo.
A ten konec byl úžasnej. Překvapivej. S nejlepší atmosférou. Kéž bych si tuhle knížku mohla někdy přečíst znovu poprvé.

vnimat_Krasu
15.11.2022 2 z 5

Stejně jako ve fenomenálním ZAMKNI POSLEDNÍ DVEŘE tu rozehrává Sager čtivou parafrázi na hororová klišé. Jenomže zatímco minule držel v rukávu trumfy a vyplazoval jazyk na čtenáře originální zápletkou, POSLEDNÍ NOC si to sviští na plnej plyn do nepochopitelný nevěrohodnosti, kterou ani poslední tři stránky nedovedly plně ospravedlnit. Děsná škoda. Potenciál tam totiž byl.

Lexie321
24.09.2022 5 z 5

Z knihy som nadšená. Filmové referencie boli super. Postavu Charlie som si od začiatku obľúbila a celkovo kniha je fantastický napísaná. Postupom času ale musím uznať, že bolo občas ťažšie sa orientovať, v tom, čo sa naozaj deje a, čo bol "film". Záver bol ale super. Veľa napätia a akcie. Vrelo odporúčam!

Riley Sager (p)
americká, 1974