Harkonnenové

Druhý díl kultovní ságy který sleduje další osudy obyvatel pouštní planety Arrakis, nás zavádí do okamžiku, kdy od Shaddamova nástupu na trůn a Letova riskantního Procesu o propadnutí uplynulo 12 let.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29325/predehra-k-dune-harkonnenove-29325.jpg 4.291

Předehra k Duně (2.)

House Harkonnen (2000)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

PatSandor
06.02.2017

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

hanak_v_exilu
15.01.2017

Brian Herbert nepodědil literární genialitu svého otce, to je nepochybné. A ještě jeden rozdíl tu je. Frank Herbert popisoval události světa Duny jako kdyby je viděl před sebou. Jeho hrdinové byli živoucí, myslící a cítící bytosti. Jednotlivé díly měly kolísavou kvalitu, ale nikdy se mi nestalo, že bych o tom zapochyboval. Tímto se předehry pochlubit nemůžou. Z textu čpí snaha naroubovat nově vymyšlený děj do dávno načrtnutého rámce. Některé pasáže působí jako vymyšlené pro větší efekt, z jiných čiší bezradnost a snaha napsat alespoň dalších pár stránek. Postavy občas jednají podivně, občas hloupě. A zhusta postrádají onu auru bytostí z daleké budoucnosti, promísenou s čímsi starobylým a věčným. Jako celek je trilogie mírným zklamáním, přesto se za ni původní hexalogie nemusí stydět.

Juryk
30.08.2015

Jelikož se jedná o trilogii, svůj komentář budu brát jako celek ke všem třem dílům. Spousta lidí Duny od Herberta mladšího a Andersona odsuzuje, jiná skupina tzv. skalních fanoušků či milovníků Sci-Fi zbožňuje. Pokud jde o můj názor, Předehry k Duně jsou úžasné knihy, které mě více než potěšily. Původní Dunu jsem poprvé četl když mi bylo 12 let, takže jsem si nejvíce vryl do paměti (a s příběhem Duny i spojil jako pevný základ) boj mezi rodem Atreidů a Harkonnenů. V této trilogii je pohled do dob, kdy byl ještě Léto Atreides mladý, kdy byl Vladimir Harkonnen ještě v nejlepší fyzické formě (a jeho plány a taktizování proti Atreidům v plném proudu), kdy se teprve narodila princezna Irulán, malý Feyd ještě cupital po kolenou jako batole a to celé za doprovodu hromady akčního děje, který chytne a jen tak nepustí. A přečíst si všechny tři předehry ihned po sobě bez pauzy, to je teprve atmosféra :)

Ronin Roujin
17.09.2013

Povedené jako ostatní "prequelové" díly. Škoda jen, že kromě původní duny mají ty ostatní knihy v české podobě hnusné obálky.

Ronin Roujin
12.09.2013

Možná o fousek slabší než jednička.

yerry
04.01.2012

Miestami som mal dojem ako keby sa autori tohoto dielu snažili naplniť dohodnutý počet strán s vydavateľom. Inak ale kvalita textu nie je zlá aj napriek dosť veľkej kritike na internete na adresu týchto pokračovaní. Krutosť Harkonnenov sa mi zdala byť miestami dosť samoúčelná a čiernobielo vykresľovaná. Taktiež osudy rodu Verniovcov z Iksu sú trochu neprirodzene ukončené na môj vkus a odpor niekoľkých jednotlivcov toľké roky na samotnom Ikse nereálny až naivný. Osudy ostatných postáv sú opisované dobre a dokážu zaujať, ich konanie je však dosť predvídateľné. Autori zbytočne viackrát omieľajú už známe fakty a to dokonca nielen tie z predošlého dielu ale aj z tejto knihy. Za prečítanie však knižka stojí, ale na plný počet bodov nemá, takže hodnotím ako trochu lepší priemer a dávam 4*.

space opera

Autoři knihy