Atreidové

První díl kultovní ságy (volně pokračuje tituly "Předehra k Duně: Harkonnenové", "Předehra k Duně: Corrinové", "Historie Duny: Služebnický džihád", "Historie Duny: Křížová výprava strojů", "Historie Duny: Bitva o Corrin" a "Lovci Duny"). Na pouštní planetě Arrakis se nachází velmi vzácné koření, které se stává drogou a prodlužuje lidský život. Události se odehrávají přibližně 30 let před začátkem Duny a je zde nastíněna nenávist dvou velkých mocných rodů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29324/big_atreidove-VOO-29324.jpg 4.2132

Předehra k Duně 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Dune: House of Atreids, 1999

Kniha Atreidové

Kamba

Považuji tuto knihu jako úvod do světa Duny a svuj úkol plní znamenitě. Představuje hlavní rody (Atreidy, Harkonneny, Corriny) a klíčové postavy na počátku jejich kariéry (Leto a Shaddam ještě ani nejsou hlavy svých rodů). Velká pozornost je věnována i dalším tématům - ekologii Duny pohledem planetologa Kynese, pletichám Bene Gesseritu a jejich šlechtícímu programu, dokonce čtenář zjistí, jak se školí nový navigátor Gildy.
Všechny dějové linky jsou zajímavé, u žádné jsem se nenudil. Autoři se snaží vysvětlit spoustu nejasností samotné Duny (např. proč v době mezigalaktických letů nevíme skoro nic o nejdůležitější planetě impéria Arrakis nebo jak baron Harkonnen ke svému speciálnímu tělesnému vzhledu přišel).
Co se mi taky líbí je neutrálnost autorů, laskavost Atreidů líčí stejně nezaujatým pohledem, jako krutosti Harkonnenů a nechávají na čtenáři, ať si sám vybere, komu bude fandit (a není to úplně jednoduchá volba :-)

Za mě parádní úvodní díl a vzhůru na další.

R47
02.02.2021odpad!

Nečtěte to ani jako fanoušci. Původní kouzlo a mystika jsou ty tam.

hetzerjoke
25.09.2020

Čtivě napsaná kniha, vytvořená více méně především pro fanoušky původní Duny (kteří se v poutavém ději dozvědí mnoho a mnoho zajímavých detailů o všech postavách). Sama kniha má ovšem své světlé i temné stránky a dějové linie.

Pochválit musím příběhy Shaddama s Fenringem a rodu Atreidů. Zajímavé byly také boje mladého Idaha proti Harkonnenům.
Za nezáživné na druhou stranu považuji dobrodružství Pardota Kynese na Arrakis a rozjímání Bene Gesseritu o nutnosti splodit Kwisatze Haderacha. Znějakého důvodu.

A nakonec to nejlepší - baron Harkonnen, intrikařící proti všemu a všem, ve volném čase dávající průchod své krutosti. Spolu se sadistou De Vriesem tvoří dokonale prohnilý tým, který hodlá vesmír jaksepatří vyždímat.

Rozhodně se brzy pustím do pokračování.

willis
17.03.2019odpad!

Duch původní Duny je po nástupu komerčního pisálka Andersona nenávratně pryč. Tímto začalo nekonečné mnohodílné parazitování na odkazu Herberta staršího, kdy peníze zvítězily nad jakoukoliv soudností.

flippercz
10.02.2019

Nádhera, prostě nádhera. Knihu jsem četl jedním dechem a jsem z ní velice nadšený. Kevin a Brian se pustili do pokračování ságy Duna opravdu s velkou chutí a v žádném případě nedělají otci Duny Frankovi žádnou ostudu. Tohle jsem opravdu nečekal. Jdu s velkým nadšením do dalšího pokračování.

Lady.Lucrezia
22.01.2019

Když jsem Atreidy četla, bylo mi cca. 12 let. Ráda bych tenkrát začla Dunou jako takovou, ale ta byla v knihovně vždy rozebraná a pořadník byl téměř nekonečný. Přesto vím, že se mi líbila a jednou se k ní vrátím.

PatSandor
06.02.2017

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

hanak_v_exilu
15.01.2017

Brian Herbert nepodědil literární genialitu svého otce, to je nepochybné. A ještě jeden rozdíl tu je. Frank Herbert popisoval události světa Duny jako kdyby je viděl před sebou. Jeho hrdinové byli živoucí, myslící a cítící bytosti. Jednotlivé díly měly kolísavou kvalitu, ale nikdy se mi nestalo, že bych o tom zapochyboval. Tímto se předehry pochlubit nemůžou. Z textu čpí snaha naroubovat nově vymyšlený děj do dávno načrtnutého rámce. Některé pasáže působí jako vymyšlené pro větší efekt, z jiných čiší bezradnost a snaha napsat alespoň dalších pár stránek. Postavy občas jednají podivně, občas hloupě. A zhusta postrádají onu auru bytostí z daleké budoucnosti, promísenou s čímsi starobylým a věčným. Jako celek je trilogie mírným zklamáním, přesto se za ni původní hexalogie nemusí stydět.