1. ženská detektívna kancelária

1. ženská detektívna kancelária
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238765/mid_1-zenska-detektivna-kancelaria-238765.jpg 4 238 238

Precious Ramotsweová série

Zanovité dcéry. Stratení manželia. Záletní partneri. Neobvyklí podvodníci. Ak máte problém, s ktorým vám nik nevie pomôcť, navštívte Precious Ramotsweovú, jedinú – a najlepšiu – botswanskú súkromnú detektívku. Možno nemá tradičné vyšetrovacie metódy a spôsobmi sa asi nepodobá slečne Marplovej, no nechýba jej zápal, vtip a intuícia. Navyše má po svojom boku pána J. L. B. Matekoniho, očarujúceho majiteľa autoservisu Tlokweng Road Speedy Motors. Precious sa vydáva po stopách zmiznutého dieťaťa a pri tom sa ocitne v spleti zvláštnych i nebezpečných situácií. Vtedy sa jej Matekoniho priateľstvo a pomoc zídu ako soľ.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The No. 1 Ladies' Detective Agency , 1998

mazlak
25.07.2022 4 z 5

I já jsem zvolil audioknihu a asi to byla ta nejlepší volba. Poslech mne tak zaujal, že jsem poslouchal jeden příběh za druhým až do samého konce a najednou.
Snad jediné rušivé mi přišlo soustavné připomínání a zdůrazňování, že hlavní postava je: "První dámská detektivka v Botswaně".

kolacky
23.06.2022 4 z 5

Příjemné, zdánlivě jednoduše napsané, pohodové čtení.

slawa.cap
20.06.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Trochu mě zklamalo, že to vlastně není detektivka. Je to milá knížka o někom, kdo dělá něco co nedělá nikdo jiný a navíc pro to nemá ani správné pohlaví. Vždyť ženská má přece sedět doma rodit děti a starat se o domácnost. Taky co je to za nápad prodat krávy... ta ženská se musela zbláznit.
I když kniha má příběh a probíhají tu nějaká vyšetřování, kromě toho posledního jsou to spíš vtipné zkazky o ne úplně veselých věcech. Navíc, víc něž detektivní složka mně zajímaly ty věci kolem, drobné střípky životů lidí kolem Precious, i život jí samotné.
Jak bude možnost rozhodně zkusím další díl.

ddkk
15.06.2022 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu načtenou Janou Strykovou a možná právě její výborný přednes mě u drobných příběhů mladé podnikavé botswanské ženy, která si založila první dámskou detektivní kancelář ve své zemi, dokázal udržet.

Nenáročné případy, které paní Precious Ramotswe pro své spoluobčany obratně a chytře řeší, se týkají jejich každodenních poměrně běžných starostí. Nevěra a násilí černých mužů na vlastních ženách, domnělý úraz, falešný otec, hledání skutečného majitele ukradeného auta...Knížka je zajímavá hlavně prostředím, které je pro nás stále exotické.

U mne za tři.

PS - Až na tu příšernou výslovnost!

iLuciferie
31.05.2022 1 z 5

Tak předně - pozor, toto NENÍ detektivka!
Pěkně zpracovaná audiokniha, bohužel s naprosto nezáživným obsahem - pár epizod ze života africké svobodné ženy, která nejspíš měla být něco na způsob postav Agathy Christie, nicméně příběhy jsou tak ničemné, že vlastně nestojí za řeč. Děj je pak naředěný odkazy na minulost, které jsou pořád omílané dokola jako látka základní školy.

Kerberos
11.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Janou Strykovou, krátké povídky s detektivní tématikou.

lenny_prague
10.04.2022 3 z 5

Premyslela jsem nad tim, proc jsem knihu vlastne docetla a je bylo to patrne proto, ze jsem porad doufala, ze se pribeh nejak “rozjede”, strhne me. Nestalo se. Kniha je psana zvlastnim zpusobem, mozna ani preklad neni nejlepso, tezko rict. Cekala jsem me o jineho. Pripady, ktere hlavni postava resi, jsou zajimave, usmevne, ale tvori tak polovinu knihy. Povidani o zivote v Botswane, mistni zvyky a zpusoby… pro me byly v knize popsany nezazivne. Pokracovani si neprectu…

kotatkoz
04.04.2022 3 z 5

Neurazí - nenadchne. Hezky vykreslené africké prostředí, nicméně styl psaní a zápletky jak z 50 let staré knihy (nebo že by tím africkým prostředím?). Čteno v rámci čtenářské výzvy, jinak bych po knize nesáhla, zpětně nelituji, ale další díly se číst nechystám :)

puczmeloun
02.04.2022 3 z 5

Ano a ne...

První polovina byla nijaká, až banálně nezajímavá. Nešlo o detektivky, ale spíše jednotlivé krátké drobným vyšetřováním zabarvené povídky s předvídatelnými pointami, které propojuje hlavní hrdinka – první botswanská soukromá detektivka – a návraty do historie jejího života. Ona vyzdvihovaná Afrika tam ale byla cítit jen vzdáleně, vyměnit jména a následně zmiňované diamantové doly za ty uhelné, mohlo se to odehrávat třeba i v Karviné. A jeden do děje zapojený krokodýl by tomu ve střední Evropě dodával alespoň trochu té zajímavost (ostatně v Brně je doteď za draka, že :).

Druhá polovina už každopádně jednotící linku má. Klasické detektivky se nedočkáme, ale postupně se dostáváme k vyřešení záhady, která už je spojená s místem děje a čerpá z lokality a zdejších specifik. Ani tak ale nejde o nějaké dechberoucí čtení, spíše oddechovou literaturu, která se postupně dostane do svého předvídatelného konce.

Oceňuji zároveň audioverzi pro Český rozhlas*, kterou namluvila Jana Stryková. Ta knize dodává další rozměr, který samotný text bohužel nemá.

*U ní jen pozor, protože jí ve druhé části knihy chybí jeden nesouvisející, přesto zajímavý, případ ("i přes řešení hlavní záhady bylo potřeba dále udržovat detektivní kancelář v běhu") s nigerijským lékařem.

efka.saf
15.03.2022 3 z 5

No... Co napsat :-). Zajímavá knížka. Pro mě její hlavní síla tkví především v exotickém africkém prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o zajímavou sondu do botswanské kultury, která pro mě byla zajímavým čtenářským zpestřením. Co se týče samotných kriminálních případů, zde žádné velké drama nečekejte. Přístup paní Ramotswe je svérázný, nicméně všechno jí vycházelo skoro až zázračně. Nejvíc mě na knížce vytáčelo asi neustálé omílání jmen, což navíc tím, že byla exotická, to na čtenáře působilo ještě okatěji. Ovšem i tak to byla celkem nenáročná oddechovka a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Na druhou stranu, potřebu sáhnout po dalších dílech určitě necítím.

Amneris
10.03.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci čtenářské výzvy i díky názvu, který mě zaujal. Byla jsem zvědavá, jaká bude africká detektivka. Musím říct, že jako audiokniha namluvená herečkou Janou Strykovou se hezky poslouchala, ale to bylo tak vše. Čekala jsem mnohem zajímavější případy, vůbec mi to nepřišlo jako detektivky, jaké znám. Příběhy byly dost jednoduché, spíš mi to přišlo jako román o africké ženě, která si založila první dámskou detektivní kancelář v Botswaně. Kdybych měla knihu číst, zřejmě bych ji dočetla hodně těžce. Určitě oceňuji zajímavý námět autorky, ale další díly už číst nebudu.

petra.kosiky
10.03.2022 5 z 5

Lehoučké čtení, milé, přitom v některých pasážích i silné. Čte se samo. Doporučuji.

karel0684
28.02.2022 3 z 5

Strašně špatně se mi to četlo. Vůbec mi neseděl styl vyprávění a na můj vkus se tam příliš často objevovalo "paní Ramotswe" a "první soukromá detektivka" Příběhy jsou dobré a připomínají trochu slečnu Marplovou.

Hanjimka
23.02.2022 3 z 5

Příjemná knížka kterou jsem objevila díky Čtenářské výzvě.

Hanamo
15.02.2022 5 z 5

Detektivka to určitě není, ale je to pěkný a čtivý román z afrického prostředí. Kniha se mi líbila.

munka
15.02.2022 5 z 5

O knihe som sa dozvedela vďaka čitateľskej výzve a neľutujem. Príjemné čítanie o prvej botswanskej detektívke s netradičnými metódami vyšetrovania. O jej živote a zvykoch v Botswane.

munka
15.02.2022 5 z 5

Ku knihe som sa dostala vďaka tohtoročnej čitateľskej výzve a neľutujem. K detektívke v pravom slova zmysle má ďaleko, ale aj tak sa mi páčila. Príjemné čítanie o prvej botswanskej detektívke, jej netradičnom vyšetrovaní, ale aj o živote a zvykoch v Botswane. Doporučujem.

Tiama
12.02.2022 4 z 5

Detektivkou bych to asi nenazvala. Ale jako román o majitelce první ženské detektivní kanceláře to vůbec nebylo špatné.

Margerite
08.02.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do Výzvy 2022 k tématu "africký autor". Ale jsem z ní tedy značně rozpačitá. Na první pohled nenáročné čtení ke kafi se sympatickou hlavní hrdinkou. Ale místy jsem se nemohla zbavit dojmu, že autor paní Ramotswe zesměšňuje. Měla být nadprůměrně inteligentní, čemuž tedy její myšlenkové pochody ani vyjadřovací schopnosti neodpovídaly. Nebo je to snad styl autora? Doteď si nejsem jistá. Další díly ale číst nebudu, dílko ve mně zanechalo rozporuplné pocity.

Marika Vanova
07.02.2022 4 z 5

Moc se mi líbilo číst příběhy první botswanské detektivky. Příjemné a zajímavé čtení z prostředí pro mě naprosto neznámého. Doporučuji.