Prázdniny v Evropě

Prázdniny v Evropě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418841/bmid_prazdniny-v-evrope-ITu-418841.jpg 4 1525 360

Máte rádi humor, dobrodružství a mnohahodinové čekání u silnice? Pak vložte řízek mezi chleby a vydejte se za čtvrtým prázdninovým dobrodružstvím s Ladislavem Ziburou. Tentokrát vás čeká 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou. Ve společnosti svérázných řidičů vyrazíte z Polska přes malebné Pobaltí až za polární kruh a následně z horkých Athén přes divoký Balkán zpátky domů. Objevíte při tom místa, která jste vždycky chtěli navštívit, jen jste o nich dosud nevěděli. Vyslechnete příběhy neobyčejných lidí a přesvědčíte se, že jste se narodili na tom nejrozmanitějším kontinentu světa.... celý text

Nikusha
08.02.2022 5 z 5

V této knížce nám Ládík více osvětlil krásy a strasti stopování. Vtipné vyprávění cestování napříč Evropou doplňují zajímavé informace o zemích a daných místech. Moc bavilo.

lucisa.n
05.02.2022 4 z 5

Vtipné, zajímavé, naučné a hlavně super doporučující čtení. Člověk zavzpomíná na místa, kde už byl a získá nové tipy, kam by se ještě mohl podívat :)

DuncanIdaho
04.02.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě je druhá kniha, kterou jsem od Zibury četl. Tato kniha byla ještě lepší než 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Jednoduchý text, popis lidí a jejich života je to, co dělá knihu čtivou. Další, co se mi na knize líbilo, jsou obrázky, které jsou takové netradiční. Rozhodně si toto dílko přečtěte.

Lejlajane
31.01.2022 4 z 5

Oddychovka

mi-380
31.01.2022 5 z 5

Na rozdíl od výprav do vzdálených oblastí (Turecko, Čína, Gruzie), kde se autorovo putování, a tím i vyprávění, stávalo v některých částech poněkud monotónním, tahle evropská výprava mi připadá mnohem zajímavější. Země se střídají, setkání, zážitky i poznatky jsou různorodé, je jich hodně, a Ládíkův pověstný laskavý a šibalský humor přináší na čtenářovy líce trvalý spokojený úsměv. Ocenil jsem i autorovu proměnu z mladého jihočeského Harpagona z prvních knih v muže, který sice stále uvážlivě zachází s penězi, ale už si tentokrát leccos koupí za své. Také se rád toulám po Evropě a blízkém okolí, kniha je proto pro mne plná inspirace a přímo nadšený jsem byl z jeho vyprávění o Polsku, Švédsku, Albánii, Rumunsku – zemích, kde jsem zažíval podobné příběhy a pocity, jen to nedokážu tak pěkně vyprávět. Autorův styl vyzrál, ilustrace s nádechem dixitovského surrealismu jsou kouzelné, těším se na jeho Prázdniny v Česku.
95 % (zatím 1019 hodnotících s průměrem 87 %).

Na chátrajícím kumanovském nádraží se mě ujala recepční veřejné toalety a její manžel, oba fanoušci naší země. "Ty jsi z Československa? Já tam byla na dovolené! V Karlových Varech," zvolala nadšeně podsaditá paní. Pak se rozhlédla, jestli ji nikdo neposlouchá, a naklonila se ke mně. "Jestli chceš, můžeš si dojít na záchod zadarmo," řekla polohlasem. Ze slušnosti jsem nabídky využil a paní recepční mi pyšně prezentovala sbírku vybledlých jugoslávských filmových plakátů, které už čtyřicet let maskují loupající se omítku.

Přítomnost prostořekých dělníků mi dala příležitost k lingvistickému výzkumu. Jejich polština byla poněkud jiná než ta, kterou jsem znal od kultivovaných seniorek. Byla jadrná až živočišná, s výraznými tóny slov "kurwa" a "jebat".

P.S.
Ostrou hranu mezi dvěma částmi knihy tvoří překotný přesun z Dánska do Řecka a také naprosto rozdílné zážitky.
Sever: Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Švédsko, Dánsko
Jih: Řecko, Albánie, Severní Makedonie, Srbsko, Rumunsko, Ukrajina, Slovensko

JeKa
28.01.2022 5 z 5

Pokud čekáte klasický cestopis, z kterého se dozvíte, co kde navštívit a základní politické, geografické a historické údaje o dané destinaci, budete zklamaní. Pokud ale chcete zažít desítky veskrze lidských setkání a poznat Evropu skrze její obyvatele, je to kniha právě pro vás. Pro mě první Zibura a myslím, že jsem nemohla volit líp.

ctuvnoci
27.01.2022 5 z 5

Tohle mě baví, navíc mě to nutí vyhledávat si některé destinace aspoň jako obrázky a snít o tom, že se tam třeba jednou taky podívám. Vtipné, strhující, věřící v dobro a taky to všechno dobře dopadne.

Kochy84
27.01.2022 4 z 5

Přiznám se, že mě Princ Ládík docela dlouho míjel. Nosil jsem ho v hlavě jako takového toho exota, co chodí pěšky strašně daleko a píše o tom blog, ani nevím jestli je to vlastně pravda. Pak jsem ho náhodou slyšel vyprávět v nějakém podcastu, dál jsem tedy knížce šanci a byl nakonec velmi mile překvapen.
Jeho vyprávěcí styl je strhující, lehký, plny nadhledu a ironie, nenásilného vzdělávání a trefných postřehů. Při čtení (v mém případě poslouchání) mám chuť sbalit batoh a vyrazit někam daleko stopem jako za mlada. Pak si ale samozřejmě uvědomím, že ač nejsem zase o tolik starší než Princ Ládík, tenhle způsob dovolené už pro mě asi není, a tak prostě jen čtu a závidím. A přemýšlím nad tím, co všechno se opravdu stalo a co je jen umělecká licence. Nad některými okamžiky zůstává až rozum stát, ale proč ne, odvážnému štěstí přeje. Třeba se dá opravdu projet stopem velká část Evropy a Balkánu aniž by vás někde okradli nebo zmlátili a to i když mnohdy vstupujete na cizí pozemky a chodíte k cizím lidem do domů.
Jako milý bonus knihy uvádím, že se mi letos hodí do čtenářské výzvy.

Burák
25.01.2022 4 z 5

Další cestopis prince Ládíka, který doporučuju vždycky když mě někdo poprosí o tip na knihu (a není třeba knihomol jako já). Tentokrát to bylo zajímavé už jen tím, že většinu zemí které Zibura navštívil, jsem sama taky procestovala - byť zdaleka ne jen stopem. Navíc o tom rozhodně neumím tak vtipně, poučně a trefně psát.

Přečtěte si to, bude vás to bavit. :)

Terrez93
11.01.2022 4 z 5

Zatim asi nejlepsi knizka, co jsem od neho cetla :) ..knizka se mi cetla sama, super humor spojeny s mistni kulturou a poznavanim. (Y)

minde
04.01.2022 5 z 5

Cestování po Evropě s Ladíkem bylo opět skvělé a zábavné. Už se těším na Prázdniny v Česku.

martini.ce
30.12.2021 5 z 5

Mám ráda Ladislavův pohled na svět. Vtip, laskavost, důvěra. Bylo to zajímavé cestování. A varování na obalu je pravdivé - opravdu to v člověku vyvolává touhu stoupnout si k silnici a zvednout palec.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Další skvělý cestopis mladého Ladislava Zibury, který se tentokrát vydává za dobrodružstvím po Evropě, 14 tisíc km stopem z Athén až za polární kruh. Putuje s neuvěřitelnou lehkostí, s humorem a neochvějnou vírou v lidstvo. Moc příjemné čtení, pobavila jsem se a něco nového i dozvěděla.

"Stopování nezemřelo, to jen někteří stopaři..."

harena
13.11.2021 5 z 5

Pozitivní, vtipné a sugestivní vyprávění o Ziburově cestě stopem zeměmi Evropy, kde hlavně poznáváme mnoho různých a zajímavých lidí. Spíš než cestopis je to cestovní deník. LZ nemine ani zajímavosti a některé pamětihodnosti, ale nejvíce hovoří s lidmi. Číst tuto knihu je jakoby se napít doušku živé vody, tak osvěžující a optimistické to je. Přesně takovou knihu jsem po přečtení Podivné smrti Evropy potřebovala. Kromě humoru přináší tato kniha také fakta a bonusem jsou i krásné ilustrace. Už se těším na další Ziburovy knihy, čtení jsem si opravdu užila.

Martin_Eli
12.11.2021 5 z 5

Ladislava Ziburu jsem zaznamenal už před léty, ale nějak mi nepřišel zajímavý, takže jsem se do jeho knih nepouštěl. Až nyní a totálně mi spadla čelist a musím se Princovi Ládikovi omluvit. Kniha má spád, je zábavná i když se v ní toho zase až tolik neděje, čtenář si vyloženě užívá cestování s Ládíkem po Evropě a je zvědav na další malá dobrodružství a postřehy z cest. Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem tento rok četl:)

Iki1
09.11.2021 4 z 5

Takovéhle postřehy z cest mě prostě baví. Subjektivní, plné humoru, i když určitě mnohdy na cestách nejde vše tak, jak by si autor představoval. I když se jedná spíše o črty, nechybí patřičný závěr s překvapením. Proto autorovy knihy beru do ruky rád pro chvíle odpočinku a relaxace. A kvituji s povděkem, že tu nechybí "boxíky" s vysvětlivkami.

jituliste
31.10.2021 5 z 5

To bylo boží :o) Milé, usměvné (někdy jsem se smála hlasitě), odpočinkové, poučné, poutavé. Láďa mi kápnul do noty, je to sympaťák, který nezkazí žádnou legraci a rád si udělá legraci i sám ze sebe. Skvělé čtení, těším se na další autorovy knihy.

HankaHail
13.10.2021 4 z 5

Po třech nedočtených knížkách za sebou jsem sáhla po jistotě. Princ Ládík opět nezklamal a byl balzámem pro mou čtenářskou duši. Jen musím bohužel přiznat, že první a třetí knížky se mi líbily víc. S autostopem vyprávění trochu ztratilo kouzlo.

zdenek118
11.10.2021 5 z 5

Tentokrát jsem šáhl na doporučení svých blízkých po tomto netradičním cestopise našeho mladého cestovatele Zibury, který si zvolil pro svoje cesty po Evropě autostop. Musím říci, že se mi jeho způsob vyprávění o navštívených místech a poznaných lidech a hlavně řidičích, s kterými se v jednotlivých státech potkal, velmi líbilo a mnohdy se mi při vtipném popisování jednotlivých postav vloudil i úsměv do tváře. Tato knížka byla první ze sbírky cestopisů tohoto autora a přečtu si určitě i další. Doporučuji ji těm čtenářům, kteří mají rádi cestopisy v nevšedním podání. Dávám 5*

Lienilda
07.10.2021 5 z 5

Půjčila jsem z knihovny manželovi, který moc nečte a vážně ho to zaujalo a mnohokrát mi předčítal nějaké vtipné pasáže. Pak jsem si tenhle cestopis přečetla i já a je to vážně poutavé, vtipné a obohacující. Asi jsem i změnila názor na stopaře a když bude místo, možná nějakého svezu :)