Právní systémy Dálného východu I

Právní systémy Dálného východu I https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296519/bmid_pravni-systemy-dalneho-vychodu-i-Lxp-296519.jpg 5 4 1

První svazek knihy Michala Tomáška je věnován historické komparaci právních systémů Dálného východu (Čína, Japonsko, Korea, Vietnam) až do recepce západních právních institutů v devatenáctém století. Odkrývá tak souvislosti, bez kterých nelze pochopit odlišnosti současného dálněvýchodního práva od systémů kontinentální Evropy a systému angloamerického, jejichž srovnání bude předmětem druhého dílu. Čtivý text našeho předního odborníka na čínské právo se nevyhýbá barvitým detailům a stranou neponechává ani filosofický a náboženský kontext, takže kniha jistě osloví nejen specialisty, ale i širší čtenářskou obec. Výklad je dokumentován bohatým obrazovým doprovodem.... celý text

puml
29.07.2016 5 z 5

O právo se takřka nezajímám a na hodinách práva (ještě na škole) jsem pravidelně usínal. Kniha Michala Tomáška je ale skvostnou ukázkou propojení zasvěceného právního výkladu s množstvím pro laického čtenáře vysvětlujících souvislostí. Je dobré mít alespoň základy práva, občas se tam nějaký ten právní termín mihne, ale jedná se opravdu o základy, takže vřele doporučuji i laikům a všem, kteří se chtějí dozvědět víc o formování práva v Číně, Japonsku, Korei a Vietnamu. Ale v druhém plánu i o formování mentality a chápaní jedince a kolektivu v rámci odlišného pojetí světa a koncepce práva. Jednotlivá témata jsou navíc přehledně členěna do podkapitol doplněných množstvím velmi pěkného obrazového materiálu.

V té hlušině často velmi otupující právní produkce - s často velmi fádní až ubíjející typografickou a grafickou úpravou - je tato kniha, dle mého názoru, malým klenotem. Doporučuji.

Michal Tomášek
česká, 1963