Přátelství přes oceán

Přátelství přes oceán https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59135/pratelstvi-pres-ocea-59135.jpg 5 2 1

Poetický životopis Robinsona Jefferse (1887 - 1948), kterého práce Bednář překládal přes dvacet let. V knize o životě Jefferse tlumočí Bednář postřehy a pocity překladatele jeho poezie.

puml
17.03.2021

Těžko hodnotit. Přínos Kamila Bednáře na tom, a aby u nás vyšel prakticky kompletní Jeffers, je nepřehlednutená, a to navíc v době, kdy americká poezie u nás neměla zrovna na růžích ustláno. Ale tahle knížka je hodně osobní, někdy až moc a podsouvá Jeffersovi víc, než by bylo záhodno. Chápu Bednářovo zaujetí autorem, ale ty paralely například mezi Kalifornií a Mělníkem vyznívají někdy až nechtěně vtipně. Daleko zajímavější mi tak přijde Bednářův doslov v knize Maják v bouři. Tam je řečeno o Jeffersovi vše podstatné, co je v téhle knize roztažené do někdy až příliš poetických tirád. Těšil jsem se na autentické dopisy Jefferse Bednářovi a naopak, ale ty tu nejsou, respektive jsou tu roztroušené ve výňatcích a citacích. Není to špatná kniha, to určitě ne. Dokonce bych řekl, že je škoda, že ji moc nikdo nezná. Jsou tam pěkná místa, ale jak jsem psal výše, když si chci přečíst o Jeffersovi, tak raději sáhnu po Majáku v bouři.