Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502743/bmid_pratele-lasky-a-ten-ohromny-prusvih-PVv-502743.png 4 937 937

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích. Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Bourdon

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

kamelieta
30.10.2023 5 z 5

Smutné... Četla jsem asi půl roku po vydání.. A teď nemám slov...

Zama
29.10.2023

Odpočívej v pokoji, Chandlere Bingu.

Budeš nám tu moc chybět.
Pořad doufám, že se vzbudím, že je to jen zlý sen.

Renike
29.10.2023 4 z 5

RIP Matthew :(

Rosse
27.10.2023 5 z 5

Do knihy jsem se chtěla pustit už od samotného vydání, ale nakonec jsem se k ní dostala až s odstupem času a jsem ráda, že jsem přešla boom, kdy knihu četli úplně všichni, protože jsem si tak (troufám si říci) vyprávění Matthewa užila mnohem více.

Překvapilo mě, že knihu někteří tzv. zavrhli kvůli tomu, že to nebylo pouze o přátelích. Já knihu brala jako vyprávění o celém jeho životě, a ačkoliv pro mě bylo více než polovina skutečností překvapením, stavím se na stranu čtenářů, kteří Matthewa chápou a – nechci říct, že litují, ale momentálně nemohu najít to správné slovo, ale je mi ho svým způsobem trochu líto. Většina toho, co se Matthevovi stalo, si zavinil sám a táhlo se to s ním už od malička. Právě tam se podle mě začal vyvíjet náš známý „Chandler“.

I když se Matthew snažil po každém pádu zvednout, nakonec to vedlo ke stejnému výsledku. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a myslím si, že díky tomu jsem si ji užila mnohem víc, než když bych ji četla jako klasickou knihu.

Uznávám, že není moc příjemné číst o tom, jak si procházel závislostí a že se jí možná nikdy nezbaví. Svým způsobem to může být i ponaučení pro nás ostatní. Když už do toho člověk spadne, není jednoduché se z těch „sraček“ vyhrabat a Matthew je toho bohužel dobrým příkladem. Otázkou je, zda se kniha může dostat do rukou člověku, kterému by jeho slova dokázala pomoci.

Matthewa alias Chandlera mám ráda a je mi líto, že prochází touto nešťastnou životní poutí. Bohužel je nutné si přiznat, že z tohoto se nelze jen tak dostat a ponese si to až do konce svých dnů ať se to nám fanouškům líbí nebo ne.

Knihu hodnotím 5* a budu doufat, že nějaké zbloudilé duši, která se topí (ať už v jakékoliv) v závislosti, pomůže.

Ticiana
26.10.2023 4 z 5

Začátek knihy byla pecka. Pak mi prislo, ze hodně se i Matty v tom ztratil. Chyběla mi nějaká pevnější časová osa a u některých pasážích jsem si myslela, ze je to tam víckrát, coz vlastně i bylo. Závislost je mrcha, sama na sobě to vím s kouřením. Ale číst si o tom temer 300 stránek, bylo na me dost.

Majký_
25.10.2023 3 z 5

/AUDIOKNIHA/
Načtení panem Procházkou dělá knihu stravitelnější a poutavější (samozřejmě hlas pana Čtvrtlíka by byl absolutně bezkonkurenční, budiž mu země lehká...), ale zcela zakrýt nedostatky nedokáže ani on. Nevadí mi, když vyprávění neplyne chronologicky, ale tady je to skákání extrémní a nepřehledné. Pravděpodobně to byl záměr, sepsat tok myšlenek tak, jak přicházel a příliš jej neusměrňovat, ale mně osobně to nesedlo. Poslechu nelituji, ale vracet se ke knize nebudu. Malé varování pro citlivé posluchače - špatná výslovnost anglických názvů občas tahá za uši (např. ,,ba-ge-ly").

Meginho
24.10.2023 4 z 5

Sorry, Matty, ale chtělo by to víc pokory. Celkově by knize slušelo, kdyby byla napsaná laskavěji, ale chápu, že by to už pak neodráželo autorovu náturu.
Pokud milujete Chandlera, chce to varování, že po přečtení knihy budete na jeho představitele nahlížet jinak a nejspíš ne v tom nejlepším světle. Hodně věcí a frází se opakuje, a třeba ta poznámka na adresu Keanu Reevese byla úplně mimo.
Jako fanynka Přátel teď budu doufat, že s knihou přijde Lisa Kudrow nebo David Schwimmer.

Ennie
20.10.2023 4 z 5

[Audiokniha]. Hned ze začátku zmíním, že audiokniha má velké plus za namluvení, které bylo bezchybné a poutavé. Do poslední třetiny knihy jsem poslouchala s nadšením, bylo zajímavé, kolik jsme se toho dozvěděli. Vyprávění života Mattyho bylo surové a bez příkras. Mrzí mě, že si tím musel a musí procházet a přeji mu, aby už v životě našel rovnováhu a i lásku, kterou neodežene. Ale poslední třetina za mě byla dost zdlouhavá, nudná a depresivní. Už toho bylo prostě moc. Věřím, že to Matty mohl dost zkrátit, například neopakováním frází, což mi lezlo trochu na nervy. Dlouho to vypadalo, že budu hodnotit 4 hvězdičkami, ale bohužel maximálně 3,5. Co mi tedy vadilo? Opakování nejen frází, ale občas i "historek", nedodržování časové liniemám trošku pocit, že se autor soustředil moc na to negativní v jeho životě (to pozitivní by si určitě taky našel, ale chápu, že potom všem se jeho mysl upíná k tomu špatnému).

Knihomolka_176
05.10.2023 4 z 5

Před pár dny jsem dočetla autobiografii Matthewa Perryho. Běžně autobiografie nečtu, nebaví mě to, ale jelikož jsem obrovský fanoušek Přátel, tato kniha mě nesměla minout.
Kniha je převážně o hercově závislosti na alkoholu, cigaretách a prášcích, kterou Matthew nepopisoval nudně odborně, ale tak, jak on to každodenně sám prožíval, až jsem z toho měla husí kůži.
Je o jeho touze po slávě, o rolích, které před Přáteli získal, a taky o tom, jak téměř roli v Přátelích nedostal.
Je o jeho složitém dětství, láskách a problémech se ženami, které ho doprovázejí celý život.
Kniha je čtivá, zajímavá a dozvěděla jsem se tam spoustu nových informací.
Jediné, co bych vytkla, je málo fotek (ano, několik jich tam je, ale osobně bych jich uvítala víc) a taky to, že jsem se občas ztrácela ve jménech jeho přátel, kterých tam bylo hodně a já většinu z nich neznala.

Luigi1
03.10.2023 3 z 5

Čekal jsem od toho podstatně víc,byl jsem docela sklamám

Pitbullka
30.09.2023 2 z 5

Nejsem extra fanoušek Přátel a do téhle knížky jsem se pustila čistě ze zvědavosti. Zvolila jsem formu audionihy a poslouchat Aleše Procházku byl balzám na uši. Ovšem obsah knihy mi vůbec nesedl. Matthew, který se lituje, to fakt ne. Taková zpověď VIP feťáka a alkoholika. Chyběla mi tam trošku nějaká pokora.

Andynka
29.09.2023 4 z 5

Každý milovník přátel věděl, co se během natáčení s Chandlerem děje. Ale Chandler nikdy neubral na kvalitě. A pořád byl pro nás showman. A tak to zůstane už na pořád. Vždy se bojím, že po přečtení takové knihy změním na tu osobu názor. Ale tady se to vůbec nestalo. Ba naopak mě dokázal Matthew Perry oslovit ještě víc.
Je to kniha celkem surová. Mohl by psát milion výmluv, proč vede takový život, jaký vede. Ale to se zde nedočkáte. Má nad sebou celkem přehled. To mě opravdu zaujalo. Jak dokáže život zničit hlava.... Tam to všechno začíná a končí. A i když víte, jak by měl váš život vypadat... když s vámi hlava nespolupracuje... máte svazany ruce.

chamyl
24.09.2023 2 z 5

Matthew Perry pro mne není Chandler Bing a jeho potřeba obě postavy neustále propojovat je až tragikomická.

Jak už zde v komentářích opakovaně zaznělo: celkový náhled na knihu i jejího autora se bude u čtenáře odvíjet od toho, zda závislost považuje za nezaviněnou nemoc či něco, k čemu si závislý dopomůže sám. Přiznávám, že patřím do druhé skupiny a i když nechci zlehčovat řadu lékařsko-psychicko-sociologických souvislostí vzniku závislosti a boje s ní, tak prostě nemůžu Perryho vnímat jako pouhou trpící oběť, stejně jako bych to nedokázal u Humberta Humberta podléhajícího své posedlosti mladičkou Dolores.

Kniha je pro mne tedy neupřímnou zpovědí zhýčkané a vcelku sobecké holywoodské hvězdy, která prizmatem showbyznysové sebestřednosti považuje i Boha za jakéhosi slouhu , který nemá nic jiného na starosti, než řešit jednoho losangelského feťáka a jeho kariéru, a tak se mu opakovaně zjevuje, aby ho informoval, že bez něj to nepůjde.

Nekonečné prázdné filozofování ("Co si počnete, když jste herec a jste slavný a bohatý, ale nestojíte o to být bohatý a slavný?" - Božíčku, fňuk, to nemá řešení!) a pár vtípků ("Ve skutečnosti jsem nedávno přibral tolik, že když jsem se podíval do zrcadla, myslel jsem, že mě někdo pronásleduje.").
Za mne tedy jinak nic moc jak kniha, tak člověk Perry.

Yanny
23.09.2023 5 z 5

Tak tohle bylo šíleně silný. A návykový. A dost šokující.
Chandlera miluju. Vážně, Přátelé jsou můj nejoblíbenější seriál všech dob jen díky němu. A váš možná taky.
Proto byla tahle knížka tak hrozně smutná a dojemná.
Jsem tak moc ráda, že se s námi Matthew Perry o svůj příběh podělil. Ačkoliv mi rozhodně změnil pohled na jeho osobnost. Jsem tak ráda, že se z toho vypsal. A je mi ho tak moc líto. Ke konci jsem fakt brečela a bolelo mě za něj srdce. Ačkoliv si za většinu toho hnusu, co se mu děla, mohl sám.
Věděla jsem, že byl Matthew alkoholik a že to hodně narušovalo natáčení. Že během těch sérií měnil vzhled - hubnul a tloustnul a všechno to způsobovaly jeho závislosti. Ale myslela jsem si, že do toho spadnul až potom, co se stal slavným a bohatým a byly to klasické hvězdné manýry.
Jenže Matthew v podstatě neznal střízlivost a také stavy bez depresí. A tak před tím utíkal už od čtrnácti let.
Jasně, často mi přišlo, že chce na někoho pořád jen svalit vinu, někoho obviňovat a vymlouvat se, ale byla to jeho zpověď, tak jsem to všechno brala, jak to napsal.
Taky musím říct, že jsem knížku převážně poslouchala jako audioknihu. Ačkoliv jsem si tištěnou k poslechu často otevřela, vracela ve stránkách a googlila všechny ty filmy a celebrity, co zmiňoval. Ale té audioknize jsem doslova propadla. Byla neuvěřitelně chytlavá. Aleš Procházka daboval Chandlera jen na chvíli a vím, že fanoušci to úplně nepřijali s nadšením ale to, že namluvil tu audioknihu, je úžasné. Měla jsem vážně pocit, že ke mně mluví Chandler. Ačkoliv pan Procházka úplně nezvládal číst ty anglické výrazy a mně se u toho vždycky kroutily prsty na nohou. Když třeba řekl „ba-ge-ly“ místo „bejgly“, tak jsem si fakt plácla do čela... ale i jemu to odpouštím, je to přece jenom jiná generace a Beverly Hills 902 10 asi neznal a nežral jako my, děti devadesátek. :D
Nicméně poslechnout si to jako audioknihu rozhodně doporučuju, je to naprostý kulturní zážitek. Ale bohužel tam není předmluva Lisy Kudrow.
Já jsem moc ráda, že jsem si tu audioknihu koupila, protože bůhví jak dlouho bych přečtení té knihy odkládala a že mě fakt hrozně zasáhla. A taky jsem si jí neskutečně užila!
Matthew nás provede všemi svými filmy a seriály a kompletně celým svým soukromím - bývalými přítelkyněmi, dětstvím a hlavně závislostí na alkoholu a prášcích. Je to neskutečně upřímná zpověď, kde se nebojí mluvit ani o problému se stolicí nebo erekcí.
Bylo zvláštní si během té knihy neustále znovu připomínat: Tenhle chlap, že hrál tvého milovaného Chandlera? Jak je to možné? A jak to, že to není na tom seriálu poznat? No, je to zkrátka moc dobrý herec.
Bylo mi z toho všeho hrozně smutno. Takhle nějak by dopadl Chandler, kdyby neměl svou Monicu. A z toho mě fakt bolelo u srdce.
Achjo, Matty, moc držím palce, aby ses už do toho hnusu nikdy nevrátil a byl na světě ještě spoustu let. A našel lásku a snad i zplodil svého vytouženého potomka I když už rozhodně nejsi nemladší a klasicky sis to všechno uvědomil až moc pozdě a všechny ty ženy sis ze svého života odehnal jenom sám To štěstí si ale zasloužíš
A už zas brečím, jen na to myslím! :D Pomoc!
No zkrátka si to přečtěte, nebo si poslechněte audioknihu! Pro fanoušky Přátel naprostá povinnost!
A já vím, že tu knížku otevřu ještě HODNĚKRÁT.

okeey
18.09.2023 5 z 5

Po této autobiografii už se na postavu Chandlera Binga ze seriálu Přátelé nikdy nebudete koukat stejně.
Jak vypadá a vzniká závislost na lécích, alkoholu, drogách atd.? Nejen o tom Matthew Perry ve své knize vypráví. Bude vám z toho úzko, to bez debat, ale ne všechno je tak hrozné, jak se zdá, i přesto že to Matthew Perry měl jakkoli jen ne jednoduché se s tím stále pere a nevzdává se.
Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Alešem Procházkou, který postavu Chandlera Binga i nějakou dobu daboval, takže k tomuto herci jeho hlas naprosto sedí. I přesto, že příběh zdaleka není pozitivní, jsem si poslech užila, protože špatné zkušenosti (byť jiných) jsou také zkušenosti. Rozhodně doporučuji.

Luccinda
15.09.2023 5 z 5

Chandler Bing nikdy nepatřil mezi mé nejoblíbenější postavy z Přátel, když jsem ale na seriál někdy před rokem a půl začala koukat, všímala jsem si toho, že Matthew Perry v některých sériích vypadá naprosto příšerně. Pak jsem se doslechla o jeho problémech s alkoholem a chtěla jsem se dozvědět jeho životní příběh.

Audioknihu namluvil Aleš Procházka, který Chandlera dokonce v několika dílech daboval, a namluvil jí výborně. Od první kapitoly jsem se od knížky nemohla odtrhnout, což teda nebyla pouze zásluha skvělého interpreta, ale také poutavého vyprávění samotného Matthewa Perryho. Byla jsem překvapená, jak moc byl Matthew ve své autobiografii upřímný, ještě víc mě ale šokovalo, kolikrát měl herec blízko k smrti, a jak otevřeně o tom všem dokázal mluvit.

Bylo to šílené čtení, velmi emotivní, celou dobu jsem Matthewovi držela palce a doufala, že se z toho všeho jednou dostane. Zároveň jsem na něho byla naštvaná pokaždé, když popisoval, jak do toho po všech těch týdnech a měsících strávených v léčebně pokaždé spadnul znovu. Teď už nezbývá než věřit, že to tentokrát dokáže. Moc bych mu to přála, protože i přes všechny problémy, které má, na mě Matthew Perry působil jako velký sympaťák.

ZuzanaZ83
13.09.2023 4 z 5

Autobiografie tohoto herce je plná alkoholu, prášků, žen a psychických problémů. Nehodnotím Mattova rozhodnutí, ani jeho přístup k životu.
Co se týče čtivosti, rozhodně jde o velmi dobře napsanou knihu.
Ale rozhodně bych chtěla být jeho terapeutem. Za několik milionů dolarů dospěl Matthew až kolem padesátky k tomu, že chce a může být šťastný. Trochu smutné, snad plné naděje.

lilites
13.09.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Životní autobiografický příběh Matthewa Perryho plný bolesti, vnitřní samoty, závislostech na alkoholu a prášcích, strachu, touhy a opravdových přátelích..

Příběh velice silný, s čtenářem promlouvá velmi otevřeně.

Nikdy nehodnotím cizí život, když nevím, jaké je to šlapat v jeho botách, proto chci jen říci: Jsi dobrej Matty a hodně štěstí v hledání!

Sláva a bohatství nejsou vždy záruka šťastného života...

MarkCarter
09.09.2023

Ťažko hodnotiť knihu, kde si herec vyleje svoju dušu, odokryje súkromie a démonov, ktorí ho sprevádzajú. Je až šokujúce, aký úprimný bol v niektorých častiach a zároveň smutné. Znova sa potvrdilo, že sláva a bohatstvo nie sú zárukou šťastia. Ak ste fanúšikom autobiografii, alebo priateľov, táto kniha bude pre vás jednohubka.

Ivanule
08.09.2023 5 z 5

Miluji seriál Přátelé, ani přesně nevím, kolikrát jsem ho jako puberťák, dospívající a pak s manželem viděla, dokonce jsem ho už shlédla i se svými dětmi:) A teď jsem ráda,že jsem se dozvěděla o dalším herci z toho seriálu, už jsem četla i o Jennifer, a Matty mě opravdu překvapil!! Už tím,čím si prošel, co ho k tomu všemu vedlo a i to jak tuto knihu napsal,se svým humorem sobě vlastním a i se sarkasmem:)

životopisy, biografie tajemství herci závislosti

Autorovy knížky

Matthew Perry