Přátelé

Přátelé https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413462/bmid_pratele-6Or-413462.jpg 3 427 125

Šest přátel, kteří se stali rodinou. Televizní show, která se stala fenoménem. Dnes jsou Přátelé braní jako ikony 90. let ale když v roce 1994 začínali, nikoho nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. Od první vlny nadšení, která vypukla, přes její návrat až po dnešek. Seriál s diváky udržuje nevšední spojení, každý v něm může najít svůj vlastní život a brát to jako útěk z reality. V následujících letech se Přátelé vyvinuli z nového megahitu, přes nostalgický příběh až k uznávané klasice. Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey a Phoebe stanuli na televizním panthenonu. Tato kniha je hloubková studie historie a tradic Přátel, zkoumá všechny aspekty seriálu, od nejistých začátků až ke společenským podmínkám, které jejich úspěch jen zesílili. Novinářka a pop culture expertka Kelsey Miller probírá nejsilnější momenty Přátel, osvětluje problematické prvky a zkoumá celosvětové prvky, které se díky Přátelům rozšířily - od současné fascinace kávou až po Rachelin účes během 90. let. Kelsey bere čtenáře do zákulisí a ukazuje vztahy mezi herci i postavami. Zkoumá média, svět měnící události i digitální věk. To všechno seriál i diváky ovlivnilo. Tato kniha je naprostou retrospektivou Přátel, skvělá nejen pro fanoušky ale pro každého, kdo někdy uvažoval nad úspěchem tohoto příběhu.... celý text

Humor Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Kontrast

I'll Be There For You , 2018

syrecken
09.01.2020 1 z 5

Velké zklamání. Na knížku jsem se těšila. Obálka vypadá suprově, ale její obsah stojí za nic. Zbytečně moc informací, které nejsou k tématu, a které vás nezajímají. A to nemluvím o poznámkách pod čarou, kreré jsou otravné a nezáživné. Jasně, dozvěděla jsem se nějaké zajímavosti, ačkoli jsem se k nim musela prokousat - a myslím, že by šly dohledat na internetu. Velká škoda.

Verča705
08.01.2020 3 z 5

Musim souhlasit s hodnocenim ostatnich uzivatelu. Jako plus musim rict, ze kniha ma nadhernou obalku, ihned poznate, ze se jedna o pratele. Avsak obsah uz je trochu horsi. Ano, dozvedela jsem se spoustu novych veci, ale podle me by vse z toho slo dohledat na netu. Zbytek knihy obsahuje temata, ktera vubec zajimava nebyla a vubec se nehodila do tyhle knihy. Kdyby tam nebylo takovych zbytecnych temat pul knihy, tak je ale opravdu hezka :) Take me trochu mrzi, ze tam nejsou nejake obrazky, jak jsem si puvodne myslela, ale to se zkousnout da.

Katelin_CZ
06.01.2020 1 z 5

Na knížku jsem se dlouho těšila, ale u čtení jsem se neskutečně nudila. Těšila jsem se, že se dozvím něco z natáčení, jak to probíhalo, nějaké zajímavé historky. Místo toho jsem se dozvěděla o věcech, co snad neměly ani nic společného se seriálem. Autorka asi potřebovala rychle peníze a vsadila na to, že s knížkou o Přátelích to půjde samo .. Ano, zjistila jsem, proč je tam Uršula a podobně, ale proč v takové knize zmiňovat "me too"? Velké zklamání. Taky nechápu, proč v takové knize třeba nejsou fotky z natáčení nebo podobně .. Palec dolů

Bar16
31.12.2019 4 z 5

Milá knížka pro každého fandu seriálu Přátelé. Sice jsem čekala, že tam bude více historek z natáčení, ale svůj účel kniha splnila - odpočinula jsem si u ní a s úsměvem na rtech vzpomínala na scénky ze seriálu :-)

Falda
29.12.2019 3 z 5

Od knihy jsem očekávala něco zcela jiného. Myslela jsem si, že to bude více o postavách a celém seriálu. Více hlášek, perličky apod. Jsem skalní fanoušek přátel a každou epizodu jsem viděla snad 10x. Proto pro mě byla kniha spíše zklamáním. Tři hvězdičky dám však alespoň za to, že některé informace byly užitečné a pro mě neznámé.

Kira283
18.12.2019 4 z 5

Seriál Přátelé miluju, proto když jsem narazila na předprodej této knihy, volba byla jasná. O historii seriálu jsem toho předtím moc nevěděla, tudíž spousta věcí pro mě byla novinka, a zároveň jsem se dočetla mnoho zajímavostí. Kniha byla velmi čtivá, často i vtipná a velmi pozitivně hodnotím i závěr. Všem fanouškům Přátel mohu knihu jen a jen doporučit! :)

Lucie85
14.12.2019 1 z 5

Jsem skalní fanoušek Přátel, koukám na ně dlouhá léta pořád dokola, každý den, aspoň chvilku. Ten seriál miluju. Proto jsem se na knížku strašně těšila, a bohužel, byla jsem obrovsky zklamaná. Těšila jsem se, že si počtu o zábavných/dojemných/pikantních historkách z natáčení, ze soukromého života Přátel, o jednotlivých hercích, ale narazila jsem jen na témata týkající se dohadování honorářů, scénáristů, tvůrců Přátel a televizních společností, o pojetí barvy pleti, přístupu k homosexuálům a transgender otázce, a ještě k tomu vše psáno takovým otravným, subjektivním pohledem. Velká škoda tahle knížka.

Smiley96
04.12.2019 2 z 5

Seriál miluju, koukám na něj pořád dokola, prostě ten jen tak neomrzí, ale kniha pro mě byla velké zklamání :( Rozečetla jsem pár stránek a přišlo mi to strašně nudný. Možná kdyby to bylo jinak zpracované. Putovala dál...

xxSmoldaxx
02.12.2019 4 z 5

Asi takhle. Každý díl přátel jsem viděl asi 10x a poslední dobou mě to na Netflixu už ani nelákalo. Po přečtení této knihy jsem našel motivaci do dalšího sledování. Za mě super připomínka se spoustou nových zajímavostí ze zákulisí.

cornetka
24.11.2019 2 z 5

Za mě průměrná knížka, která seznamuje s vývojem a průběhem celého seriálu.

blonďatá.luc
06.11.2019 3 z 5

Už od vydání knihu provází negativní ohlasy - spousta fanoušků psala, že se nedozvěděla mnoho nových informací, nebo že jim nesedí styl, kterým je kniha psaná. Po počátečním nadšení jsem tedy ke knize přistupovala s jistou skepsí. Místy mi vadilo, jak nám autorka předhazuje vlastní vztah k Přátelům, přeci jen v úvodu či v závěru by to stačilo. Ovšem informací čtenářům předkládá hodně, bohužel, hodně z nich mi přišlo nezajímavých a ani teď, chvíli po dočtení, si většinu z nich nepamatuji (některé ovšem stojí za to a například mi pomohly pochopit, proč jsou poslední série dnešními diváky tolik kritizované). Taky mi kniha ukázala, v čem byl seriál průkopnický na svou dobu a poukázala na některé slabiny, kterých jsem si doposud nevšimla. Co mi časem začalo hodně vadit, byly poznámky pod čarou - když pomalu na každé stránce máte poznámku pod čarou, začne to být otrava, přerušit čtení a koukat dolů na nějaké doplňující informace. Taky jsem někdy nerozuměla srovnáním či dalším souvislostem, pokud byly zmiňovány jiné americké seriály té doby, ovšem kniha je nejspíš primárně určena pro americký trh a tam jsou ty seriály zřejmě známé. Po dočtení tedy nejsem tak nadšená, že bych ji okamžitě chtěla začít číst znovu, ale popadla mě taková příjemná nostalgie a chuť znovu si těch deset sérií zkouknout - a o tom to je, ne?

Limonadovyjoe
03.11.2019 1 z 5

Hned u první kapitoly si říkáte, sakra to je přesně o mě! Taky sleduji Přátele každý večer a dopoledne v tv, je to moje kulisa při úklidu a relax po práci. A když skončí poslední epizoda a je vám do breku,Nova 2 vám zase pustí epizodu první, díky Novo.
První kapitola vás navnadí, pak se musíte prokousat celým týmem, herci a scenáristy. Díky bohu za ně! A nadšeně čekáte kdy se dozvíte zajímavosti o milovaném seriálu..
Ano, dozvíte se kde se vzala Uršula, nebo proč slaví Chanuku..
Zbytek knihy ale až moc ukazuje jak se doba změnila a jak i tak milý nenásilný seriál je vlastně špatně. Kniha se příliš zabývá tím, že je genderově nevyvážený, chybí zde herci afroamerického původu, lesbická svatba je špatně natočena, špatné pojetí transgender osob..Vrcholem je pak zmínka "mee too" aféry v Hollywoodu.
Sakra, Přátelé slaví 25 let, a já si představovala že se dozvím perličky z natáčení,že bude zmíněno mnohem více hostujících hvězd, ne kolik herci dostali za jednu epizodu.
Obrovský palec dolů je za úpravu knihy..kde jsou fotky??? A proč jsou na šesti listech na konci knihy reklamy? Jdu si pustit seriál, ten nezklame.

Pistácie
30.10.2019 3 z 5

Ze začátku mě kniha bavila a těšila jsem se, jak proklouznu do zákulisí fenoménu Friends. Čím víc jsem ale četla, tím víc jsem ztrácela zájem číst dál. Neustále jsme se dokola točili kolem těch samých seriálů, které autorka srovnávala s tímto. Proč? Dostalo se mi sice pár zajímavých příběhů a historek, i ohledně toho, jak celý nápad na tento kultovní sitcom vznikl, ale čekala jsem víc. Víc i z osobního života jednotlivých herců, z jejich momentek a scén na natáčení. Něco tu je vykresleno, ale mnohem méně, než by takový fanoušek asi čekal.

katka639
26.10.2019 5 z 5

Miluju seriál Přátelé a tahle knížka je skvělá. Určitě je pro skalní fanoušky seriálu, jako jsem já. Naprosto mě uchvátila. U mnoha částí v knize jsem si vybavovala přesně ty zmiňované díly a pasáže. Kniha popisuje vše kolem seriálu, od obsazování rolí, přes natáčení znělky, každou sérii až k rozloučení. Myslím, že se ke knize ráda někdy vrátím.

Verisvlckova
25.10.2019 3 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, protože jsem opravu velkým fanouškem seriálu F.R.I.E.N.D.S. Kniha se četla poměrně dobře, rychle. Nicméně jsem se bohužel téměř nedozvěděla nic nového, čekala jsem od ní trochu víc. Co mě na knize vyloženě štvalo a co jsem musela přeskakovat bylo neustálý srovnávání s jinými seriály (které se k nám ani nedostaly, takže nemáte vůbec ponětí, o čem píše). Ale jako připomenutí scén je kniha určitě skvělá. Neurazí ani nenadchne :)

FejKýý
24.10.2019 3 z 5

Nevím co napsat, mám takové rozporuplné pocity, kniha je dobrá ale čekala jsem od ní víc. Čekala jsem víc informací o hercích, epizodách, celkově seriálu, jako určitě každý z nás "fanoušků", si tam něco najde ale stačila by mě tak půlka knihy. Četla jsem to velice pomalu, některé příběhy byly zbytečně zdlouhavé, poslední kapitola comeback tam podle mě ani nemusela být.. Jsem určitě ráda že knihu mám a nechám si ji doma v knihovně jako správný fanoušek ale kdybych věděla do čeho jdu, zda bych si ji chtěla koupit, no nevím.. Čekala jsem že tam budou třeba i nějaké fotografie.. No bohužel, takže z poloviny jsem nějak ale spokojená, za mě průměr. A ještě mě zarazilo že tam třeba nebyla ani nějak extra zmíňka o Janice, jen fakt velice malá a o Gunterovi a třeba agentce Estelle, tak to tam nepadlo ani slovo. No moc nových zajímavostí co byste nevěděli, pokud jste fakt velcí fanoušci tam nenajdete.

petra5588
21.10.2019 3 z 5

Zajímavý pohled na "fenomén 90.let" - literatura faktu, ale napsaná velmi čtivou formou, zasazená do kontextu tehdejší i dnešní doby. Knížka není o drbech ze zákulisí ani neodhaluje senzace týkající se jednotlivých herců, spíš poskytuje fanouškovi seriálu další úhel pohledu - vývoj kolektivního vyjednávání o honorářích, srovnání s jinými seriály nebo dopad událostí 11. září na celý televizní průmysl.

Susan94
16.10.2019 3 z 5

Člověk si při čtení musí vybrat to, co ho zajímá. Samozřejmě je tam spousta okrajových informací, nicméně já tam našla zajímavé informace. Kniha se mi v těch pasážích četla velmi dobře, takže doporučuji všem milovníkům seriálu, za kterého se považuji i já.

Purple7
14.10.2019 4 z 5

Od knihy jsem nic moc nečekala, proto nejsem zklamaná. Nastavený formát mi víceméně vyhovoval - trocha sentimentu, ale mnohem více seriózních kapitol. Kniha mi přinesla spoustu nových informací a díky nim se na Přátele budu dívat už i jinýma očima. Očima, které vidí onen kontext vzniku, pozadí skutečného života a další souvislosti, které mi dříve unikaly. Zkrátka, že to není jen sitcom z filmového studia naprosto odtržený od reality, nene...
Nicméně, co mi na jinak čtivé knize celkem vadilo, že autorka dokázala spojit nespojitelné, odstavce kolikrát na sebe logicky naprosto nenavazovaly. Rozepisovala se např. jak probíhalo vyjednávání o 10. sérii a pak střih, a ani nevíte jak, ale už se v dalším odstavci propírá následná filmová kariéra Jennifer Aniston. To jsem nepochopila a takových pasáží tam bylo bohužel víc.
Ale i tak jsem si čtení užila, což vypovídá i fakt, že jsem knihu zvládla prakticky na dvě posezení, po dlouhé něco, co mě bavilo a udrželo mou pozornost.

lee5747
07.10.2019 3 z 5

Jako fanynka jsem samozřejmě tuhle knížku musela mít. Přiznám se, že jsem asi čekala něco jiného od knížky, ale byl to velmi zajímavý pohled do zákulisí celého sitcomu. V některých částech mi to připadalo až moc nudné, ale zase se mi velmi líbilo připomínání různých scén. Celkově knížku hodnotím lepším průměrem, ale už si o ní nemyslím, že by byla jakousi "nutností" pro fanoušky.