Čierny merkurit

Čierny merkurit
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426874/bmid_cierny-merkurit-rum-426874.jpg 4 542 542

Prašina série

Praha je zaviata snehom, ktorý ukryl akékoľvek stopy jesenného dobrodružstva Jirka a En. Prašina však znova nečakane vtrhne do ich životov ako snehová víchrica. Aká hrozba číha v prašinskej štvrti Krchleby a kto je tajomný Melichar? Do vzťahu medzi Jirkom a En sa vkráda nedôvera a pochybnosti. Komu ešte môžu veriť, keď aj tí najbližší majú pred nimi tajnosti? Pod oceľovým nebom sa odohrá strhujúci príbeh, ktorý vyvedie z omylu všetkých, čo si mysleli, že na Prašine môže niekedy zavládnuť pokoj. Druhý diel zo série dobrodružných kníh pre mládež od Vojtěcha Matochu.... celý text

Bookworm345
včera 5 z 5

Já teď půjdu proti proudu, protože mě se to líbilo mnohem víc než jednička. Je to temnějších, já tam víc akce, postavy se nějak rozvíjely. Jestli v prvním díle šlo do tuhýho, tak tady jde ještě víc do tuhýho. Atmosféra úžasná. Nemám k tomu už co dodat. Jasnejch 5*

JustABookReader
04.05.2024 5 z 5

Velmi dobré kniha.
Napínavé smysluplné pokračování, které má dobrý příběh. Není to o tom stejném a dozvídáme se více a více věcí v průběhu příběhu. Jsem rád, že to není typické klišé pokračování, ale vážně to pokračování funguje a rozvíjí to postavy.
Zároveň s nimi můžeme časem i více soucítit.

marketa3815
23.02.2024 5 z 5

Devítileté dceři se tento díl opět velice líbil, sice o maličko míň než první, ale pořád ji dokázal udržet v napětí. Četla vytrvale a téměř bez přestávek, takže super.

markyticka
09.02.2024 3 z 5

Mohlo to být skvělé pokračování příběhu z Prašiny, ale vždy se to rozjelo a pak autor sáhl na brzdu a asi poztrácel koncepci, jak s postavami a merkuritem někam dál pohnout. Plechový panáček z vyprávění babičky byl nejlepší částí příběhu této knihy.

Corso
27.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Vypocute ako audio. Hoci po prvej knihe som si povedal ze ma to dalej uz nebude zaujimat. A v podstate som trochu mal aj pravdu. Nieco ma bavilo, atmosfera, nieco mi liezlo na nervy... obe hlavne postavy. Predchodca kyborgov ma pobavil, s merkuritom ako by autor nevedel co urobit a ako ho vyuzit. Detske postavy nejak neviem ohodnotit, obcas sa v autorovej fantazii spravaju ako dospeli, obcas naznak romance. Porovnavat to napr s foglarovkami je podla mna dost mimo. A ani nemam Foglara tak nacitaneho ako skalni. Foglar je tazka nostalgia overena troma generaciami citatelov. Kadeco odpusti stary citatel kniham z mladosti. Moze sa stat ze Prasina raz bude klasikou,a nebude preco porovnavat. Za mna tato seria dost trpi malo postavami. Ale to by som uz z toho naozaj chcel "klubacke dobrodruzo" a nie young adult dark romance.
PS: mimochodom co na tieto knihy vravia obyvatele Vinohrad ci Nusli? :)

MaxíkD.
19.10.2023 5 z 5

Super, stejně jako předchozí díl. Čtenáři Prašiny se zde opět můžou těšit na vynikající děj, nepředvídatelné zvraty a napínavou atmosféru. Opravdu doporučuji.

AmeQ
26.08.2023 5 z 5

Velmi dobrá, napínavá a dobrodružná kniha navazující na první díl. Někdy jsem se i trochu bála, ale hrozně mě bavila a napínala mě.

Akléda_
05.05.2023 4 z 5

Druhý díl nebyl o nic méně horší než ten první. Kvalitativně bych řekla, za se drží na úplně stejné úrovni jako předchozí díl, za což jsem byla moc ráda. Opět jsem v poslouchala v audio podobě a to, jak to načetl Matouš Ruml je prostě úžasné. Líbí se mi, jak si hraje s postavami, atmosférou i hlasem, moc jsem si jeho přednes užila. Stejně tak se mi líbila opět tajemná atmosféra Prahy a celé knihy, zvraty, které mě v průběhu celého příběhu překvapovaly i postavy. Líbí se mi jak postupně odhalujeme další a další tajemství, které Prašina skrývá. Ve svém žánru si myslím, že je tohle jedna z nejlepších sérii a doporučila bych ji nejen cílovým čtenářům. Já si to opět moc užila.

Verouš23
17.04.2023 5 z 5

Za mě nejlepší díl z trilogie!

sarka.farka
12.04.2023 5 z 5

Zajímavé pokračování prvního dílu, napínavé, velmi čtivé. Jsem zvědavá na poslední díl..

Loxias
28.03.2023 4 z 5

Druhy dil se snazi kopirovat tempo prvniho, ale dej zacina byt trochu repetetivni. Miru tajemna z meho pohledu zveda postava Prokopa a hodnoceni jde hlavne za jeho postavou, ackoliv vedlejsi.

Fidorr
07.03.2023 5 z 5

Byl jsem zvědav co přinese druhý díl a nezklamal. Jsem mile překvapený, akce a napětí nepolevilo z prvního dílu takže jsem se bavil stejně tak dobře. Prašina se mi zkrátka líbí a myslím si, že to je zrovna jeden z počinů který není třeba vůbec rozebírat. Buď se líbí nebo nelíbí.

Lucissia
06.03.2023 5 z 5

Opět paráda. I když je s podivem, kolik toho En s Jirkou vydrží, ale, není to přece dokument. Kniha se mi četla skvěle a teď je s ní na řadě syn. :-)

Hanys_
29.12.2022 4 z 5

Pocitově slabší než první díl. Byť takový dobrodružnější, temnější - ale právě proto mi to k těm malým dětem zas tak nesedělo. Ale cílovka asi bude spokojena hodně. 7/10

puczmeloun
19.12.2022 3 z 5

Aj. Po vší té chvále mě zase překvapilo, že krom onoho základního nápadu toho kniha moc dalšího nedává. Vlastně je to zdvojnásobená jednička. Více alternativní historie a rodinných tajemství (o obou se náhodou dozvídáme až teď). Více akce a pohybu. Více smůly (to snad ani není možné), ale také neuvěřitelná dávka náhod a štěstí. Jako kdyby byla Prašina o velikosti jednoho bloku a žilo tam jen pár lidí, kteří jsou vždy po ruce s potřebnou radou nebo pomocí (ani to snad není možné!). A tentokrát také neskrývaný předpoklad dalšího pokračování.

Na druhou stranu oceňuji zapojení nápadu na nutnost projíždějících vlaků a jednu zajímavou linku kombinující pražskou legendu a známou pohádku. Škoda, že se to rozjelo - myšleno nikoli posouváním děje, které jede na plný plyn od začátku, ale šťavnatými zajímavostmi, po kterých jako čtenář prahnu - až někde za polovinou.

@knihomolnice
24.09.2022 5 z 5

Druhý díl z knižní série o pražské čtvrti Prašině byl můj asi nejoblíbenější. Stejně jako u první knihy mě bavilo odkrývat s hlavními hrdiny další tajemstvi schovaná v zákoutích a temných uličkách.

Rozhodně doporučuji k přečtení, nebo alespoň k poslechu ve formě audioknihy!

denib
22.09.2022 3 z 5

Druhý díl mě nezaujal tolik jako první. Pořád to je fajn dobrodružné čtení, to ano. Ale některé z těch "akcí" mi vlastně nedávaly moc smysl, byly spíš dílem náhody než nějakého promyšleného činu. Jako by se něco stalo jen proto, aby se v knize prostě něco stalo. Taky se mi to zdá drsnější než první díl a děti nějak málo dětské, nechovají se zrovna na svůj věk. Ale jak jsem psala na začátku, je to pořád ještě dobré a těším se na třetí díl.

BrooksWasHere
17.09.2022 4 z 5

Druhá časť už u mňa nezabodovala, tak ako tá prvá, ale bavil som sa asi rovnako, takže za mňa 85 %.

Jizi
20.08.2022 3 z 5

Návrat na Prašinu je od začátku poznamenaný nešvary, které se v prvním díle začaly objevovat až ve druhé polovině - příliš velké množství náhod, příliš nelogického jednání, příliš nepochopitelných reakcí, příliš velké oslí mosty a absurdní finále, které stojí a padá na čirém nesmyslu, Černému merkuritu zbytečně podráží nohy (aspoň, že už Jirka nevolá v naprosto nevhodných momentech a naprosto scestně o pomoc).
Svět ve světě, který autor v pokračování představuje, je zajímavý a znovu se potvrzuje to, co bylo zřejmé už v předchozí části: Matocha je pro mě suverénně nejsilnější v popisech prostředí a v budování atmosféry. Ta je pořád skvělá a za tu tleskám a smekám.
I tady platí, že děti byly nadšené, poslouchaly, ani nedutaly a to je nakonec to hlavní.

Co není to hlavní jsou ty otřesné, příšerné, nepříjemné a vrcholně otravné hudební předěly - a když je něco hodně blbé, musí to být i dlouhé! Jako třicet až čtyřicet vteřiny před každou kapitolou? Jděte s tím do háje...

Richisa
17.08.2022 3 z 5

Tak na tohle už jsem asi moc velká... Ostatně knihy jsem koupila synovi a tomu se líbí moc...
Po přečtení mám podobné pocity a otázky jako haki34... První díl byl lepší, do 3. už se asi nepustím...