Ďábel nosí Pradu

Ďábel nosí Pradu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3416/mid_dabel-nosi-pradu-X65-3416.jpg 3 425 88

Prada série

V závratném světě newyorské módy, kde nepovedený účes může zabít celou vaši kariéru, je časopis Runway vysněným Olympem všech, kdo se jen trochu zajímají o to, jak vyhlížejí. Pod vedením nejmocnější ženy módního průmyslu Mirandy Priestlyové, která mu vládne tvrdou rukou s dokonale pěstěnými nehty, je Runway obávaným testem, jímž musí projít každý, kdo chce v tomto světě něco znamenat. Při plnění svého poslání - učinit z tohoto magazínu módní bibli New Yorku, a tudíž současně celého světa - nepřipustí, aby jí cokoli stálo v cestě. Což se týče i dlouhé řady asistentek, které nesplnily její očekávání. Je to zaměstnání, ve kterém nemůže vydržet nikdo, komu zbyla alespoň špetka sebeúcty - ale zároveň místo, pro něž by miliony mladých Newyorčanek byly ochotny zabíjet. Funkce Mirandiny asistentky by se pro čerstvou absolventku prestižní vysoké školy Andy Sachsovou mohla stát branou do velkého světa módy. V nevýrazném oblečení nesmělé studentky však mezi armádou superštíhlých módních. dračic, křižujících chodby manhattanské centrály časopisu v lodičkách na jehlovém podpatku, působí jako pěst na oko. Miranda má sice celý módní svět obtočený kolem prstu, ale zato jí dělá hrozné potíže najít a udržet si dobrou asistentku. Andy se pro tuhle práci zoufale nehodí. Má však něco, co ostatní adeptky postrádají: Nehodlá se smířit s neúspěchem. Aby se stala nejlepší z nejlepších, musí se změnit podle Mirandiných představ. Brzy umí - k nevelkému nadšení svého přítele - hovořit jako prvotřídní znalkyně moderních trendů, kráčet jako modelka a už si za žádných okolností nesplete Dolceho s Gabbanou. Kniha, která strávila na žebříčku bestsellerů The New York Times plných šest měsíců a byla přeložena do 27 jazyků; se stala předlohou pro stejnojmenný film. V hlavních rolích excelují Meryl Streepová a Anne Hathawayová. Režie se ujal David Frankel, který zkoumal vrtochy módního světa a celebrit již ve veleúspěšném seriálu Sex ve městě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Columbus (ČR)

The Devil Wears Prada , 2003

stavinohova
10.06.2017

Me se kniha moc libila, odpocinkova....

Miriam-věštkyně
07.02.2017 3 z 5

Kniha byla celkem čtivá až na některé pasáže, které mne místy svým rozvláčným popisem nudily ... . Byla jsem trošku zklamaná - to nepopírám, protože film byl fakt perfektní i když je pravdou, že popis nejen Nigela, ale Andy byl vskutku příjemný.
Zajímavý byl pro mne i pohled do zákulisí Vogue - Runway, který byl více propracovanější než filmu .. :-) Lauren popisuje, co sama zažila. Její konec mi připadá uvěřitelnější, než ten ve filmu, kde děsivá šéfová prozře a pochopí, co v ní má či spíše měla.
Ať tak či tak, musím uznat, že nakonec jsem knihu přelouskala do konce a chystám se na "Pomsta nosí Pradu" ... :-)

tarantinka
30.01.2017 3 z 5

Film s Meryl, Anne a Emily v hlavních rolích miluju již od jeho premiéry u nás. Koukám na něj párkrát do roka, znám nazpaměť každé slovo, záběr, písničku...každý asi takový nějaký film máme.
Bohužel pro knihu...ta je prostě úplně jiná. Film určitě není "based of", spíš tak "a bit similar to"...A to jsem jedna z těch, kteří vždy radši knihu než film. Je pravda, že ten příběh je více reálnější a proto asi ne tak pro plátno zajímavý.
Takto to asi nechám, přesto že bych byla schopná napsat několikastránkovou esej :-D Budu pokračovat dalším dílem Pomsta nosí Pradu, kde už srovnání nemám a budu více objektivní :-)

čtenářka4
26.12.2016 3 z 5

Četla jsem za základě filmu, ale musím, říct, že ten je mnohem lepší.

Krasočíška
02.11.2016 4 z 5

Vtipná knížka, která těží z osobních zkušeností autorky. Zajímavý pohled do zákulisí Vogue, pardon Runway... :-) Lauren popisuje, co sama zažila. Její konec mi připadá uvěřitelnější, než ten ve filmu, kde děsivá šéfová prozře a pochopí, co v ní má či spíše měla.

Vera Silent
21.09.2016 3 z 5

Zase jako takovy odpad mi to neprislo, ale film je rozhodne lepsi z nasledujicich duvodu.

1) Dej - ve filmu se krize stupnuji a v urcitem bode dojde k vyvrcholeni (podraz Nigela), v knize se akorat dockate toho, ze Andy jednou rupnou nervy a konecne vzda boj. Jeji velke vitezstvi je vyrcena nadavka do tvare sefky. No to teda nic moc. Zbytek jsou jen kuse anekdoty z pracovniho dne.

2) vyvoj charakteru - Andy je v knize povrchni postava bez moralniho vyvoje. Uz to, ze neni evidentne uprimna sama k sobe ji ubira na verohodnosti pro ctenare. Ve skutecnosti se nelisi od modou posedlych slepic, kterymi pohrda. Ale to ji nikdy nedojde, jen ctenar porad cte jeji povrchni myslenky. Ve filmu ji diky bohu neni videt do hlavy. Je tam krasne zobrazeny vyvoj od Popelky do krasky a nakonec Anne Hathaway odchazi se zachovanim hrdosti. Take ve filmu ziskate pocit, ze si karieru vydrela a je to odmena jeji moralni odolnosti. V knize se Andy ke vsemu dostane jen nahodou a stestim jak slepa k houslim.

3) moda - v knize pouze jen nahromadeni slov a prilis zdlouhavych a nudnych adjektiv popisujicich boty, tilka, make-up apod. Pod udajne uzasnou sukni s motivem patchwork si teda spis predstavim neco odporne barevneho a flekateho. Film ma v tomhle vyhodu, ukaze krasne glamorous hadriky, ale z knihy tohle fakt nevyctete.

4) preklad - co dokazou nakladatelstvi udelat s bestsellerem. Cetla jsem nemecke vydani (zapujcene kamaradkou z Rakouska) a i to bylo plne gramatickych hrubek, nesmyslnych nedokoncenych vet... Tak to proste dopadne, kdyz neco chcete mit na pulte co nejdrive a odflaknete korekturu. Podle komentaru je cesky preklad stejne zvosleny. Skoda.

barbora5058
22.07.2016 5 z 5

Výborně čtivá kniha, přesně vypráví co autorka ,,zažila". Tisíckrát lepší než film, který je ale také výborný. Opravdu dobře napsané, děj není chaotický, tleskám, doporučuji!

Alda85
21.04.2016 4 z 5

Kniha je jiná než film,ale četla se mi dobře

Vojslava
01.04.2016 3 z 5

Při srovnání filmu a knihy musím říct, že film se mi líbil víc... Kniha se snaží o psychologické podchycení, ale Miranda i Andy jsou v knížce takové, jak bych řekla, buranské... a podobně to i končí. Zatímco ve filmu zachytíme i nějaký vývoj u postav, knížka je takové zoufalé přežívání. Dočetla jsem, ale na rozdíl od filmu mne čtení příliš nechytilo.

petra4080
04.03.2016 2 z 5

Film se mi líbil mnohem víc než kniha. Nějak jsem se nedokázala začíst :-(

Mrejča
24.01.2016 2 z 5

Sama sobě se divím, že jsem tuhle knihu o tom, jak strašné je pracovat pro debilního šéfa, vůbec dočetla.
Začátek ještě šel, ale s přibývajícími stále nudnějšími popisy toho, jak je Miranda hrozná, jsem měla stále větší problém. Měla jsem pocit, že tam není žádný děj, jen nářek nad chudinkou sebou samou. Dokonce jsem to na 14 dní odložila, ale nakonec jsem to přece jen dočetla. Ano, konec byl svižnější, ale žádný extra dojem to na mě nenechalo.
6 měsíců v bestselerech? Nechápu.
Film je mnohem lepší, i když bez Meryl Streep by se potácel někde na dně.

janesy
23.01.2016 2 z 5

Příšerně nudná knížka, po cca 150 str. jsem to vzdala a šla si pustit film, který byl o 100% lepší. Podle mne nestojí kniha ani za 1 hvězdičku :(

Peti
16.01.2016

No... bohužel musím říct, že kniha mě svým příběhem příliš nezaujala. Vystudovaná Andy, která nastoupí na pozici druhé asistentky modní ikony Mirandy se naráz stane otrokem, který nemá nárok na osobní volno ani vlastní plány (a to ani o víkendu). Místo odborné práce, která by odpovídala jejímu vzdělání, pracuje jako holka pro všechno (vyřídit čistírnu, sehnat bazalku, změnit rezervaci, najmout chůvu....) a to na základě štěkavých a nepřesných příkazů. Je s podivem, že její přítel Alex to vydrží snášet téměř celých 350 stran. No ale konec dobrý, všechno dobré. Knihu jsem dočetla, mám z knihovny půjčený i druhý díl, tak ho přelousknu taky, a budu doufat, že to bude lepší čtení.

Julinka679
14.09.2015 4 z 5

Podle mě skvělá kniha, i když jsem v ní nalezla hodně chyb, ale to nepřisuzuji autorce nýbrž vydavateli. Jinak mi Meryl Streep jako filmová Miranda oproti té knižní přišla krotká jako beránek :D Určitě mám v plánu si přečíst i druhý díl. Jo a jinak samozřejmě doporučuji :D

nai.ivka
29.07.2015 3 z 5

Kniha se mi trochu táhla, ale líbila se mi víc než film. Jestli jsem filmovou Mirandu považovala za mrchu, tak oproti té knižní to byla ještě hodná tetička :D

HDosoudilová
21.04.2015 4 z 5

Jako první jsem viděla film a tak jsem byla zvědavá, jak moc se liší od knižní předlohy. Kdybych to měla srovnat, nevím co se mi líbilo víc. Každopádně kniha se mi četla skvěle, byla to typická oddechovka, kterou jsem zrovna chtěla a ještě mě pobavila.

Samira
20.03.2015 5 z 5

Poněkolikáté a zase skvělá. Kniha se vůbec v ničem nedá srovnat s filmem. Je tam víc rozdílů než podobností, snad až na název knihy a postav. Ale jinak jsou charaktery jiné, lepší, reálnější. Nejvýrazněji se to projevuje na Andree a hlavně na Christianovi, kterého jsem si v knize opravdu oblíbila. Jiný je i konec, těším se na pokračování!

kikies
13.02.2015 3 z 5

Musím souhlasit s naprostou většinou předešlých komentářů. Kniha je lehká, místy vtipná a oddychová, ale něco jí chybí.... a film to NĚCO má. A pro všechny, kterým přišlo tohle slabé, mám dobrou radu - do dvojky (Pomsta nosí Pradu) se radši ani nepouštějte.... obzvláště, pokud Mirandu považujete za jeden z nejzajímavějších prvků příběhu.

asanita
31.01.2015

Film se mi zdál lepší, kniha byla vtipná, ale zkrátka moc zdlouhavá. Zhruba v polovině jsem to vzdala s tím, že tuhle knihu prostě nedočtu.

Sheemas
27.01.2015 3 z 5

Po dlouho době musím uznat, že film podle knihy je lepší než kniha samotná. Bavila to ano, ale proti filmu to něco ztrácelo. Je to dobrá kniha na cesty do práce vlakem nebo autobusem, určitě neurazí a hlavně občas i pobaví.

pro ženy zfilmováno móda

Lauren Weisberger