Podzimní republika

Podzimní republika https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313599/bmid_podzimni-republika-G4m-313599.jpg 5 159 159

Prachmistři série

< 3. díl

V nejtemnějším okamžiku války se polní maršál Tamás vrací do milované vlasti, jejíž hlavní město Adro padlo poprvé v dějinách do rukou vetřelců. Jeho syn se ztratil, spojenci jsou k nerozeznání od nepřátel a posily mají dorazit až za několik týdnů. Přestože proti Adranům táhnou Kezové s nestvůrami stvořenými jejich strašnými kouzly, obracejí se Adrané sami proti sobě. Vzpoura vtáhne i inspektora Adamata příslibem, že by mohl najít svého ztraceného syna. A naděje všech se upínají k Tanielovi Dvě kule. Pronásledovaný lidmi, jež kdysi považoval za přátele - musí ohlídat to, že země hroznou válku přežije... Podzimní republika je vynikající závěr jedné z nejlepších fantasy sérií posledních let. Ve světě Briana McClellana se proplétá magie a technika, ale mohou se mocní prachmistři, ovládající střelný prach a kulky, postavit mágům a bohům?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Autumn Republic , 2015

Metla
11.08.2018 4 z 5

Autor se ani ve třetím díle nezdržoval souhrnem předešlých událostí, pokud tedy disponujete mizernou pamětí jako já, přečtěte trilogii v rychlém tempu, než se vám poztrácejí souvislosti. Ono to nedá žádnou práci, Brian McClellan má velmi čtivý styl a oči po řádcích jen letí. Chcete si ukrátit chvilku na záchodě a náhle zjistíte, že jste v té nedůstojné pozici poskočili v ději o 50 stránek… ehm, no nic.
Stejně jako předtím střídavě sledujeme různé linie: každý ze sympatických hrdinů má svůj úkol, své osobní pohnutky, své úhlavní nepřátele určené k likvidaci. Pořád mě poněkud štvalo vědomí neporazitelnosti klaďasů (víceméně klaďasů), ti sice krvácejí a trpí na desítky různých způsobů, přesto se pan spisovatel zdráhá důležitější „bílé“ hráče odstranit ze šachovnice, zatímco pěšáci hynou po tisících a padouchy politujeme předem. Přiznávám, nakonec jsem si i pobrečela, ale stejně bych, já bestie, uvítala v té nelítostné řeži více obětí mezi těmi, kterým jsem docela držela palce.
Román patřičně uzavírá veškeré válečné běsnění za účelem vzniku vysněné republiky, kde jsou si všichni rovni. Prostor pro další dobrodružství zůstal zachován, není ho však nutno vyplňovat. Daný svět (jeho zákonitosti, kouzla i jednotlivé charaktery) už se mi lehce omrzel, hodnotím tedy o malinko slaběji, jakkoliv úroveň není horší proti předchozím dílům. A jako nezamýšlený bonus si můžu odškrtnout další kolonku ve čtenářské výzvě.

Stellia
11.03.2018 5 z 5

A je to tu...Prišiel koniec! :( Nepamätám sa, či som niekedy tak veľmi smútila za niektorým z príbehov (a to nielen v rámci fantasy žánru), ktorý sa mi dostal "do zorného uhla". Príbeh poľného maršala Tamása a jeho syna Taniela ma pohladil na duši, otvoril moje tretie oko Inu a umožnil mi vnímať všetky tie prekrásne farby tohto žánru. Komplexné dielo, ktoré sa McClellanovi podarilo ukočírovať do mimoriadne vydareného finále, a ktoré Vás objíme tak mocne, ako by to dokázal len privilegovaný Borbador. Dvaja s troch mojich obľúbencov sú nažive, som šťastná. A zároveň aj smutná. Už sa mi nebude snívať o ostrých a nebojácnych mužoch, ktorým sa vo vlasoch trbliecu čiastočky pušného prachu...

michal3736
09.03.2018 5 z 5

Výborný závěr trilogie. Pět hvězd za originální svět a skvělý příběh jako komplet.

Turlogh
22.01.2018 5 z 5

A je to tady! Bohudík a zároveň bohužel... Právě jsem koupil a vzápětí i dočetl třetí díl Prachmistrů. Řekl bych směle, že jedné z nejpovedenějších a nejoriginálnějších fantasy knižních sérií posledních tří let. Kdo nepřečte tuto sérii, může jen trpce litovat, jaký je bloud! Poděkujme panu spisovateli Brianu McClellanovi, že se udržel a na rozdíl od jiných fantasy spisovatelů nenafoukl v poslední chvíli svoji trojdílnou sérii Prachmistrů na čtyřdílnou, pětidílnou, a tak dále a tak dále. Toto je dnes bohužel běžný standart i některých velmi renomovaných pánů autorů a autorek fantasy (Jordan, Brett a mnozí jiní.) (Jordan psal sérii Kolo času tak dlouho až umřel a upřímně řečeno, mnohé jeho další a další díly měly silně sestupný charakter, ještě že to převzal Sanderson, to je borec, který snad tuto nekonečnou sérii dotáhne do vítězného a důstojného závěru. Brett, jehož Tetovaný byl naprostá špička mě též zklamal, když z původní trilogie udělal čtyři díly pak pět a kdoví kdy tomu bude konec. A také jeho pokračování jsou slabší a slabší nezdá se vám? Jo, to je holt moc peněz! Dokud čtenáři kupují a platí chrleme další a další pokračování, byť již budou mnohdy stát za houby. No ale vrátím se k Prachmistrům. Ve třetím a posledním díle vše velkolepě vrcholí a Adro a Prachmistři vítězí, byť za cenu jedné z nejvyšších obětí. Ještě, že nám zůstal Taniel a spol. Opět heroické a epické! A na výše uvedený obsah pravím: "Ano, prachmistři a hlavně Tamás, Taniel a Ka-Poel se mágům a bohům směle postavit mohou! " Jen houšť takových knížek a příběhů! Sláva prachmistrům!

tartan
07.01.2018 5 z 5

Už dlho som nečítal strhujúcejšiu fantasy. Originálny svet, sympatické postavy, skvelá akcia. Jednoduchý, ale premyslený a niekoľko línií prepletajúci dej začína in media res, uprostred štátneho prevratu a ženie sa rýchlosťou guľky vystrelenej a urýchlenej prachmajstrom až do samého konca tejto uzavretej trilógie. Ohromujúce magické súboje, epické bitky medzi armádami s premyslenými stratégiami a účinnými taktikami, ale aj odhodlané detektívne vyšetrovanie a intenzívne bitky telo na telo v temných uličkách. Samozrejme, našli by sa aj nejaké výhrady (niektoré veci by zaslúžili viac vysvetliť, niektoré nedávajú veľmi zmysel), ale celkový dojem je výborný a ak hľadáte niečo akčné, epické a magické, jedným slovom fantastické ;-), tak táto McClellanova prachmajstrovská trilógia je tá správna voľba.

Anyv
06.01.2018 5 z 5

Skvělá trilogie, která čtenáři nabídne sympatické postavy, zákeřné a nevyzpytatelné "záporáky", nespočet emocí a skvělý zážitek z četby. Kdo se ponoří do tohoto fantastického světa obdařených, privilegovaných a poznačených prachmistrů, nebude litovat.

KAREL6725
11.11.2017 5 z 5

Už dlouho nevyšlo nic tak výborného jako tahle kniha. Čtěte a žasněte nad světem Prachmistru. Prožijte osudy Tamase a Olema , ve světě kde se nevyplácí nasrat bohy. Jedná se o autorovu prvotinu , ale prostě excelentní .

piquillio
27.07.2017 5 z 5

Dočteno a některé postavy mi budou velmi chybět. Čímž pádem není třeba více rozepisovat. Protože když se tohle stane, pak jde o skvělé čtení. Doporučuji všem, kdo chtějí přečíst něco originálnější z ranku fantasy literatury.

borknagar
06.04.2017 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie. Přiznám se, měl jsem malé podezření, že autor příběh neukočíruje, ale finále bylo tak parádně epické a nonšalantně zvládnuté, že mi jen klesla brada. Brian McClellan se stává oblíbeným spisovatelem a pevně doufám, že Talpress bude pokračovat ve vydávání jeho knih. Pro mě TOP překvapení minulého roku a že v loňském roce vyšlo hodně pecek.......

Knihomlok2015
27.12.2016 4 z 5

Taky se těším na další knihy autora. Některé ty postavy by si prostě zasloužily dalších pár knih.

Semanji
27.11.2016 5 z 5

Skvělá série! Těším se na další knihy od tohoto autora.

akční steampunk hrdinská fantasy

Brian McClellan