Prach, který se snáší ze snů

Na začátku dvacátého století vyrůstá Rosie McCoshová se svými třemi sestrami v idylické domácnosti v Kentu. Čas nevinnosti a dětských her ovšem přeruší válka. Před mladou Rosie leží cesta plná nástrah: ucházejí se o ni dva muži a její smysl pro povinnost a touha žít naplno ji ve válečných letech přivádějí do situací, na které jako venkovská dívka není ani zdaleka připravená. Dokážou ona a její sestry začít nový život na troskách zničeného světa?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/389642/prach-ktery-se-snasi-ze-snu-qEN-389642.jpg 4.140
Vydáno:, Plus

The Dust That Falls from Dreams (2015)

Kniha Prach, který se snáší ze snů

adorjas

Ja som sa nechala zlákať vysokým hodnotením, urobila som zle. Jednoduchý príbeh, bez hĺbky a emócií, mala som chuť preskakovať strany plné hlúpych dialógov o ničom. Nič zaujímavé, predvídateľný dej, kniha sa pravdepodobne bude páčiť sladkým romantickým dušiam. Nič pre mňa, díky.

pajaroh

Bohatá anglická rodina, 4 (ne)provdané dcery a jejich nápadníci v dobách válečných a poválečných - L. De Berniéres nezvolil zrovna originální téma.
Především ze začátku mi přišel příběh odhadnutelný, závěr směřuje do ztracena a děj i dialogy často sklouzly k romantickému tlachání (já vím, titul mi mohl napovědět, ale sázela jsem na autorovu osobnost). Hlavní postavy mi přišly příliš vzorové a naivní, šedé, bez "Berniérovic" jiskry.
Nevím, jestli knize uškodil překlad, ale ta jména... (Kuchařinka - jako z laciného porna) a také občasná nelogická slovní spojení "...tvoje výstava byla rozkošná. Obzvláště se mi líbily portréty rozkládajících se koní..."
Na druhou stranu se románu nedá upřít ukázková atmosféra Anglie, popisy historických reálií a některé zajímavé vedlejší postavy (škoda, že nedostal větší prostor Pumlíč).

Prach, který se snáší ze snů je sice navzdory válečnému tématu nenáročné čtení, ale také zdaleka nedosahuje kvalit latinskoamerické trilogie nebo Ptáků bez křídel. Čekala jsem od autora originalitu jemu vlastní, dostala jsem průměr, jakkoliv slušný a čtivý.

Jaruš7

Příběh "Prach se snáší ze snů" je okamžik, kdy v ranním slunečním svitu, v kruté válečné době, se zamilovaní probouzí se svým vyznání o štěstí a v zlatavém poletujícím prachu zanechávají své iniciály pod dojmem krásného snu o budoucnosti.
Období První světové války je v její předvečer náhled jednoduchý, naivní, pár měsíců a bude konec. Skutečnost pro ty, co se vrhli do služby vlasti jsou krutostí zaskočeni.
Jako ironie osudu se jeví, že v zákopech na vojenské linií, po palbě se spoustou raněných a mrtvých se při nářcích a pohřbech z protivníkovy strany ozývá tenorem zpívaná Brahmsova ukolébavka, dojetí a výčitky na zmarněný osud jsou na obou stranách.
Krutě krásné zpodobnění detailů válečných útrap, vývoj nelze zastavit, a tak " Prach ze snů " je ta nostalgie, která dnešní dobu obohacuje o tehdejší snovou realitu.
Super 5*

simona5r

Mnohovrstevnatý román, který zpočátku plyne rychle a postupně zpomaluje tak, jako i v životě se lidé se změnami vyrovnávají velmi pomalu. Obzvlášť pokud jsou změny drsné a bolestivé. Často jsem se cítila při čtení smutně, ale kniha končí s velkou nadějí.

zuzana2599

Tento román mi dal docela zabrat. Již dávno jsem nečetla tak "velký", mnohovrstevnatý román, román tak bohatý na tolik postav, na tolik děje. Kniha se četla dobře, i když je děj hustý a musela jsem postupovat pomaleji. Je to román o válce, o lásce a věrnosti, o síle rodinných pout, o odpuštění, o síle a odvaze jít dál... Krásný příběh jedné rodiny zasažené válkou, jejich všednodenní život, příběh o Rosie a jejích sestrách, o jejich láskách a ztrátách.
Hodnotný román pro milovníky historie, s romantickou linkou, který se vám bude líbit !!

bosorka

Knížka zaskočí tím, jak je vystavěná, tak nějak naopak, než bývá čtenář zvyklý. Spousta autorů vystavuje zápletky pomalu, buduje napětí, někdy bývají příběhy zprvu nudnější, pomalejší a pak nabírají dech, rozbíhají se a doběhnou s nějakým překvapivým, dechberoucím koncem. Málokdy si autor nejsilnější okamžiky vyplýtvá v první třetině. Berniéres to udělal, to dechberoucí, velké, mocné proběhne na začátku knihy, pak už jen sledujeme, co toto provedlo s hlavními hrdiny.
Může se to zdát nudné, zvlášť v porovnání s předchozími stránkami, rozhodně je to pomalejší a tak nějak obyčejnější. A čtenář pořád čeká, že teď už se přece musí stát něco závratného. A ono ne. Jenže to vlastně zas tak nevadí, text plyne jako trošku línější řeka, řeší běžné starosti anglické rodiny, vlastně mi to mnohdy připomnělo Pýchu a předsudek, rodinu Bennetových po sto letech, i s protivnou paní McCoshovou/Bennetovou, rozverným, ale moudrým panem McCoshem/Bennetem a jejich dcerami. Co mi trošku vadilo, že mi k srdci nepřirostla Rosie, takto nejhlavnější postava, byla mi docela protivná, ale hlavně byla hodně nudná. Daleko víc mě zajímaly všechny její sestry, praštěná Sophie a hlavně hodně autorem přeskakovaná Otýlie. Doufám, že se jim bude věnovat víc v pokračování. Přečtu si ho ráda, teď mám totiž pocit jakési neuzavřenosti.

salamandrina

Poetická stejně jako název. Obraz jedné éry zachycený v příbězích jedné rodiny, v detailech, drobnostech všednodenního života. Často pocit, že čteš jen nějaké novinové články, na kterých ti ale je něco povědomé. Velmi dobře se střídající veselé až mile anglicky vtipné pasáže s těmi, kdy si najednou uvědomíme, že čteme o rozpáraných lidských tělech v zákopech. Není to velká kniha, ale krásná je.

babsi66

I když jde o krásný příběh, který příjemně ubíhá a je jednoduché se do něj plně ponořit, nezařadí se k těm, které se mi vryjí do paměti, a to zejména kvůli nezajímavým hlavním postavám. Hlavní hrdinka Rosie jako oddaná čekající milenka, která by se pro ostatní rozkrájela, ani klaďas Daniel mi k srdci nijak nepřirostli.

Naopak některé postavy stojící spíše v pozadí mne bavily mnohem více a je škoda, že se jim nedostalo většího prostoru - třeba by pak Sofie s jejími neologismy, upjatě anglická paní Coshová a svérázný pan Cosh zvládli vytvořit lepší protiváhu průměrným hlavním hrdinům.

Žár
Žár