Selah: Nechcená nevesta

Vydajte sa na neuveriteľne magickú a romantickú jazdu do neznámych prístavov s dedičkou trónu Selah hľadajúcou vysnívaného manžela. Podľahnite románu inšpirovanému najmilovanejšími rozprávkami a najsrdcervúcejšími príbehmi o strhujúcej láske. Selah je jediná dcéra vládcu Potomacu a dobre vie, že jej povinnosťou je nájsť si partnera hodného zasadnúť na trón. Keď ju vysnívaný snúbenec ponižujúco odmietne, jej nevlastná matka vyrukuje s nepredstaviteľným riešením: prinúti Selah plaviť sa na druhý koniec Atlantiku, kde si má nájsť nového ženícha. Domov sa smie vrátiť len so snúbencom po boku. Selah na svojej púti zavíta do zámockých záhrad aj severských fjordov. Po celý čas ju bedlivo sleduje neviditeľné oko obávanej Imperije Jötne. Podpalubie Osudu však neukrýva len macochine intrigy... V stávke je oveľa viac ako to, či Selah nájde svoje šťastie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/429883/selah-nechcena-nevesta-wJY-429883.jpg 3.869

Pozorovatelka 1.

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno, CooBoo

The Beholder, 2019

Kniha Selah: Nechcená nevesta

halfbloodgirl

Tato kniha je velmi specifická. Na začátku jsem Selah neměla ráda. Štvala mě svým chováním k prvnímu nápadníkovi. Ale poté přišel zlom a mně bylo najednou hlavní hrdinky líto. Začala jsem ji chápat a mít ji ráda. Přibližně od 3/4 knihy to byla klasická, sladká romanťárna. Na konci se většina nejasných věcí vysvětlí a vy jste najednou na rozpacích. Ale díky za ně!

Artep5244

Občas mi u některých knih trvá než se do nich začtu. Musím přečíst pár kapitol než se příběh rozjede a pohltí mě. To ovšem není případ Pozorovatelky. Už od první stránky jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. Autorčin styl psaní mi je hodně blízký a sympatický. Vedle toho jsem při čtení měla pocit, jakoby z textu občas vyzařovalo něco víc než líčení příběhu a osudů postav. Něco zvláštního a magického.
Hlavní hrdinka mi byla od začátku sympatická a po celou dobu jsem jí fandila, aby svůj úkol zvládla. Závěr příběhu mě sice trochu překvapil, ale chápu že se tím autorka připravuje na další díl série.
Kniha je velice milá, plná citu a zajímavých myšlenek. Mimo to oceňuji nápad zařadit do knihy úryvky z pohádek známých po celém světě a z pár dalších starých příběhů.

majazws

Příběh sám o sobě není špatný, jen mě vytáčelo několik drobností. Nezazlívám YA, že její hrdinky dospívají až na konci knihy, avšak u Selah jsem se nemohla dočkat až "začneme růst". Možná i proto, že jsem uprostřed knihy začínala ztrácet naději, byla pozorovatelka schopná vytáhnout konec trochu výš a překvapit mě. Dobré odpočinkové čtení.

Izi167

Pozorovatelka rozhodně nepatří mezi knihy, které si musíte zamilovat. Ona spousta komentářů je k ní také dost skeptická. Bohužel musím přiznat, že oprávněně. Říct, že mě zklamala by asi bylo hodně silné tvrzení - poněvadž jsem se napřed mrkla na pár komentářů, i když jen nerada. Dle mého názoru by se člověk neměl nechat ovlivnit komentáři a přístupy druhých. Na druhou stranu je však pravda, že v leckterých případech není na škodu informovat se lehce předem a pak nebýt tak moc zklamaný, - ale co si budem, dvakrát nadšená z ní také nejsem (mnozí příbuzní jsou mi svědkem).

Co se technické stránky týče, vyskytla se sem tam korekční chybička, ale jen v tak malém počtu, že by se to dalo považovat za zanedbatelné množství.

Z hlediska obsahu - no, to už je jiná. Nemůžu úplně souhlasit s některými komentáři, které jsou příliš skeptické a považují autorku za "vykradačku pohádek", protože to by pak všichni spisovatelé byli svým způsobem vykradači. Slečna Bright se, stejně jako osmdesát procent jiných, jen nechala inspirovat, propojila známé s novým, a troufale nám předložila knihu plnou romantiky, podlých skutků, mladé naivity a (to musím uznat) nečekaných zvratů.
Mohla bych dílo přirovnat k jiným, mnohdy o dost zdařilejším dílům, stejně tak bych ale mohla jen napsat esej o tisíci slovech pojednávající jen o názvech knih, které se byť počátečním "Bylo nebylo" podobají, a vyšlo by to nastejno.
To ale dělat nechci. Chci jen budoucí čtenáře (kteří se nechají unést názory druhých v komentářích) upozornit, že pokud čekají skvost v podobě druhého Shakespeara, převtělení Orwella, nebo snad nový svět od Rowlingové, pak je Pozorovatelka asi trochu zklame. Ale pokud si jen chcete přečíst nějakou oddechovku, skoro až jednohubku, a nevadí vám možná až přemíra klišé, pak je tato kniha pro Vás.

Kacennnka

Tohle bylo proste jenom... meh. Autorka se snazila vytvorit hrozne komplexni a zajimavy pribeh, ale ve vysledku akorat vykradala klasicke pohadky, povesti, Oddyseu a cizi nabozenstvi. A to tak nekonzistentnim a zbytecnym zpusobem, ze me to neuveritelne obtezovalo. Prislo mi, ze nemela dost kreativity nebo energie na to, aby vymyslela neco vlastniho, a tak udelala kolaz z toho, co se dalo najit. Dalsi veci bylo, ze kniha by si zaslouzila mapu, protoze se mluvilo o spuste uzemi a jako celek to bez vizualizace nedavalo smysl. Krome toho, ze dej byl zbytecne rozvlekly, byl take zmatecny a ke konci se snazil zahrat na vaznejsi notu, coz do romantickeho vypraveni o splasenych hormonech uplne nesedelo, navic autorka nedokazala vytvorit potrebnou pudu pro to, aby to ctenare alespon trochu zajimalo. Selah byla priserna, ufnukana a sobecka hrdinka, ve ktere jsem nevidela zadny vyvoj ani snahu vzeprit se svemu osudu. Vedlejsi postavy byly neslane nemastne a bylo jich takove mnozstvi, ze nebyla sance se zorientovat. Kdyby se to proskrtalo, vyhodily se z toho pribehy, autorka vytvorila vlastni fikcni svet a Selah nehrala zakoukanou husicku, bylo by to o mnoho lepsi.

Christine-Marie

Na Pozorovatelku jsem se v celku těšila. Svět inspirovaný starými evropskými legendami, a princezna plavící se za napadniky... To znělo super. Jenže bohužel autorka z příběhu vyždímala všechno, a to nemyslím v dobrém..... Děj dost kazí ufňukaná hrdinka s rukama pořád zahrabanýma v hlíně (taky jste ji málem přerazili, když opustila skvělého Arthura?!), jejíž plavba za napadniky a celkově setkání s nimi bylo jedno velké kliše, vyvedené do extrému...
A pak ten svět.... Tady se prokazuje teorie, kterou měl Toliken: pokud není dobře vymyšlený svět, máte hned o padesát procent horší příběh. A u Pozorovatelky tomu tak bylo... Neříkám, že autorka nebyla originální (vlastně byla ale pouze tím, že splacala pískový hrad ze všeho dohromady). Na reálnou zemi tam totiž spadá pět vymyšlených. Navíc tam nejde určit, v jaké době se děj odehrává.. V podstatě by se dalo říct asi jako novověk, ale proč tam pak máte pojem třeba fotbalu?
Tak takovou knížku jsem ještě nečetla - horším slova smyslu. Knížka měla potenciál, protože kromě světa a hlavní hrdinky, autorka píše opravdu hezky (s nejrůznějšímii přirovnáváními, oddechově). Kvůli tomu dávám tři hvězdičky. Kvůli psaní, oddechové stránce, a prvopočátnímu plánu vytvořit příběh inspirovaný pohádkami a posláním najít toho pravého za oceánem. Kdyby tam nebylo to ani ono, asi bych vůbec nehodnotila... Jak se někdy říká, méně je více. Kdyby autorka ubrala polovinu věci, které tam dala, myslím, že by to byl dobrý příběh.
PS: Navíc se vás musím všech zeptat: taky jste nedávali vedlejší postavy, které se jmenovali po různých umělců literatury, jako například Perrault, Will Grimm, a podobně? :D

any37

Krásná knížka s pohádkovými motivy, ale i s pořádnou dávkou napětí a zvratů - které jsou mimochodem úplně nečekané a jednoduše dokonalé.

Hodně lidem se nelíbilo nebo kritizovali přehlcenost pohádkovými příběhy, které já jsem na druhou stranu úplně zbožňovala. Moc mi sedla postava Selah, není to žádná ufňukaná princeznička a chce to nejlepší pro své království, ale zároveň i pro sebe.

Scheila

Ze začátku jsem se musela nutit. Pak se to tak rozjelo, já si našla cestu k hrdinům a zamilovala se. :) moc hezká a napínavá kniha. Pro mě někdy předvídatelná a někdy absolutně ne. ????