Požár Národního divadla aneb Přílliš mnoho náhod

Požár Národního divadla aneb Přílliš mnoho náhod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36441/bmid_pozar-narodniho-divadla-aneb-prilli-65161abf72bdb.jpg 4 12 2

Kniha shromažďuje velké množství informací, které souvisejí s požárem Národního divadla 12.8.1881. Popisuje podle dostupných materiálů situaci ve dnech před požárem, v kritický den a v napjaté době po požáru. Podle vylíčených okolností lze verzi o úmyslném požáru považovat za pravděpodobnou. V knize je mnoho údajů, které umožní čtenáři lépe poznat vše, co souvisí s výstavbou Národního divadla i atmosféru své doby. České národní snahy a naopak velkou neochotu německého obyvatelstva vzdát se českého území a své nadvlády nad ním. Kniha je doplněna fotografiemi, obrázky a články z dobového tisku. Autor uvádí řadu jmen známých českých umělců, osobností společenskopolitického života i obyčejných lidí, jejichž osudy se pojí s výstavbou Národního divadla a tragickou událostí před jeho otevřením.... celý text

icezero
16.04.2023 2 z 5

Jako souhrn historických poznatků za mě dobré dilo. Problém pro me je v tom, ze dnes uz stejně nikdo nezjistí pravou příčinu požáru a vždycky to bude spíš snůška hypotéz a nepodložených úvah. Aspoň takový pocit mám z této knihy já. Je to moje druhé a nespíš taky poslední setkání s panem Ivanovem.
Možná ze sem naivně čekal něco vic než brnkání na racionální struny, kterého nepochybně bylo v oné době až příliš a proto snad vyšetřování požáru Zlaté kapličky skončilo tak jak všichni víme

InaPražáková
20.02.2020 3 z 5

Možná byla chyba, že jsem četla vydání z r. 1983, ale nadšení z (upraveného, porevolučního vydání) publikace o Rukopisech se neopakovalo. Souhrn známých fakt o okolnostech požáru ND je podrobný, přehledný a srozumitelný, nechybí experimentální část. Vlastní autorovy hypotézy o viníkovi se bohužel neměly o co opřít, protože krom soudního procesu s odsouzenými zámečníky se většina oficiální dokumentace ztratila a ostatní prameny si odporují, takže je to fantazírování na hodně volných základech.
Ivanov nemohl zrekonstruovat pravděpodobný průběh, pomohl si proto důrazem na emotivní stránku událostí a obšírně popisuje historii česko-německých konfliktů a národnostních antipatií v Praze, z níž bez reálných podkladů odvozuje německou vinu na požáru - jedno, kdo a jak to způsobil, ale jistě to byl Němec. Jakkoliv je německý viník možný, třeba i pravděpodobný, emotivní argumentace a protiněmecké narážky, zdůrazňování německých provokací a omlouvání českých v celém textu překračují míru objektivity, kterou by novinář měl dodržovat. Třeba to v roce stoletého výročí znovuotevření ND muselo být, třeba to v druhém vydání není tak patrné. Přesto jde o poctivý souhrn všech poznatků na jednom místě, což u populárně historického textu úplně stačí.