Povídky z deseti světů

Povídky z deseti světů https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5087/mid_povidky-z-deseti-svetu-YWw-5087.jpg 4 28 4

Klasická sbírka povídek prvně vydaná v roce 1963 obsahuje některé z Clarkeových nejlepších prací. Patnáct námětů potvrzuje autorův nevšedně živý a originální pohled do budoucnosti, ať blízké či velmi vzdálené. Je ukázkou jeho mnohotvárnosti a překvapivých zvratů děje a ironického stylu.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Tales of Ten Worlds , 1962

Luigi1
15.11.2023 3 z 5

Tento výběr povídek se nějak nepoved

ludek.n
04.09.2023 4 z 5

Další z povídkových sbírek klasika sci-fi žánru Arthura C. Clarka obsahuje patnáct povedených kousků, které oscilují od poměrně běžných mainstreamových témat (Smrt a senátor, Vzpomínám na Babylon), přes klasickou krimi (Budiž světlo) až k důmyslným kosmickým opusům (Léto na Ikaru, V kometě, Dřív než nastal ráj). A mezi tím vším jsou pak rozkročeny povídky, které se zařazují už o něco obtížněji, aniž by to jakkoli snižovalo jejich čtivost, originalitu nebo přitažlivost. Za všechny jmenujme například famózní Nenávist, nebo nostalgickou Psí hvězdu. Nezklame ani uměním říznutá, pseudo postapokalyptická Silnice k moři. Clarke se v těchto povídkách prezentuje ne jako zapřisáhlý a nic jiného neakceptující scifista, ale jako spisovatel, který je otevřen jakýmkoli pobídkám, jež v konečném důsledku vedou k silným příběhům. Proto také mnoho z uvedených věcí není postaveno na technice a vědeckém rozvoji, ale na lidech a jejich emocích. Netřeba pochybovat, že i v této oblasti má mistr Clarke co nabídnout.

Metroušek
18.12.2020 3 z 5

Clarka si velice vážím, ale toto rozhodně a naštěstí není reprezentativní výběr.

Teryy
21.02.2015 3 z 5

Jsou to velmi povedené povídky, přesto jsem však už od Clarka četla lepší. :)