Povídky na tělo

Povídky na tělo https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354278/mid_povidky-na-telo-4jJ-354278.jpg 3 110 38

Po několika románech a autobiograficky laděných prózách přichází Martina Formanová se souborem kratších povídek, které spojuje společné téma – partnerské a intimní vztahy v nejrozmanitějších podobách. S pochopením a humorným nadhledem líčí mnohdy bizarní situace a trapasy, v nichž se ocitáme v důsledku konfrontace našich snů, cílů a záměrů s realitou. Střetává se tu nejen ženský svět s mužským, ale i naše představy o sobě a o druhých se skutečným a často nahodilým chodem světa. Aktéři povídek jsou nejrůznějšího věku i společenského a profesního postavení. Čtenář se tak setkává např. s třináctiletou dívkou, v níž probouzející se sexualita vyvolává odpor i romantické snění; se všestranně úspěšným a neodolatelným mužem, kterého dostihne drobné selhání v mládí; s obyčejnými mileneckými a manželskými páry středního věku unavenými stereotypem; s mladou překladatelkou přivydělávající si nejstarším řemeslem světa; s padesátníkem, permanentně vystrašeným ze své ženy… Autorčiny momentky z milostného a sexuálního života živočišného druhu homo sapiens jsou chápavou a vtipnou četbou obohacující obě pohlaví.... celý text

Povídky Literatura česká
Vydáno: , Prostor

Povídky na tělo , 2017

yvett239
13.04.2018 4 z 5

Knížka se mi líbila a mile mě překvapila. Je čtivá a povídky mě bavily. Postavy jsou dobře a hezky prokreslené. Souhlasím s ostatními, že některé povídky nebyly tak povedené, a naopak těm povedeným bych věnovala rozhodně více prostoru, jejich příběh byl vcelku rychle ukončen, což mě mrzelo. U některých jsem se vyloženě nasmála, některé (možná většina) mi přijdou i poučné. Většina postav byla sympatická, i když dělaly věci, za které bych jimi třeba celkem pohrdala. Bavila mě též jejich často netradiční jména. Styl autorky se mi moc líbí a baví mě, je to takové přirozené vyprávění s vtipem a šarmem. Začalo mě bavit takhle místy peprné čtení. :)

lucycom
12.03.2018 3 z 5

Knížku jsem "zhltla" během dvou dnů. Moc se mi líbil styl psaní, prokreslení postav a celkově je knížka velice dobře čtivá. Musím však souhlasit s tím (jak už je zde ve více komentářích napsáno), že povídky jsou někdy až moc rychle ukončené. Kolikrát se mi stalo, že jsem se do příběhu zabrala, otočím stránku a vidím, že už zbývá jen půl stránky. Nicméně ve většině příbězích je pointa jasná, někdy tedy až po chvilce popřemýšlení. Určitě si ji někdy v budoucnu přečtu znovu :)

sassenkka
09.02.2018 3 z 5

Od této knihy jsem očekávala oddechové a pohodové čtení. Z části tomu tak bylo, ale tato knížka skrývá mnohem víc, než jen pár krátkých povídek s plochými postavami, jak se může zdát. Záleží na tom, jak k nim čtenář přistoupí a jestli se mu chce číst mezi řádky. Některé přinutí k zamyšlení, jiné aspoň pobaví.
Je nutno zmínit, že bez některých povídek by se tato kniha určitě obešla, naopak některé by mohly být o dost delší. Postavy a jejich osudy vás vtáhnou do dějě a když už jste natěšení, jak to všechno bude pokračovat, povídka skončí.
Šestnáct povídek pojednává o lásce, sexu, rozchodech, o přátelství, o trapasech, o zdraví i nemoci, o roztomilé dětské naivitě, o zajímavých shledáních...
Určitě nejsem zklamaná, ale jak jsem zmínila výše, některým povídkám mohlo být věnováno více prostoru, a jiné mohla autorka nechat u sebe v šuplíku.

ssyyllvvaa
21.01.2018 3 z 5

Ironické i dojemné črty ze života žen jejich pohledem ( a výjimečně i mužů, zde už podle mne méně povedené), napsané tak, že jsem si při jejich čtení připadala, jako bych se dívala na film. Pak střih a jsme zase jinde, jen se ty příběhy nakonec nespojily jak v Lásce nebeské.Příjemné odpočinkové čtení.

zig_zag
20.01.2018 2 z 5

Opravdu hodně nenáročné povídky, krátké a často bez pointy.

BarboraMichlová
01.01.2018 2 z 5

Tak nějak nevím, co si o knize myslet. Běžné příběhy z běžného života. Většina povídek však postrádala pointu, zdály se mi být takové nedokončené.
Nevím jestli to byl záměr a povídky měly být tak běžné, někdy až nijaké, nebo zda se knížka moc nepovedla. Na druhou stranu jsem se při čtení nejednou zasmála, párkrát i dojala nebo naštvala. U několika povídek se mi příběh líbil, ale konec se mi zdál vždy zvláštní, useknutý a nenadálý.
Dle mého názoru je to vhodné čtení pro ne moc náročné čtenářky (i nečtenářky) spíše ve středním věku a výš. :) Já osobně hodnotím 2*. :)

gargamelka
25.12.2017 4 z 5

Jak název napovídá jedná se o povidkovou kniku. Kniha se čte příjemně,rychle a pohodově. Taková ta nenáročná oddychovka;) Jednoznačně by si některé povídky zasloužily větší rozsah.

zberry
20.12.2017 odpad!

převážná část povídek bez point ....

magnolia
10.12.2017 3 z 5

Líbí se mi, jak MF píše, ale ...povídek je mnoho a převažují ty, které sotva začnou, už končí - a to je škoda, protože jsou často rozehrané zajímavě.

Jana_Hlus
10.12.2017 3 z 5

Tak tuto knihu bych připodobnila k situaci, kdy si představuji, že si dám výbornou kávu v příjemné kavárně a místo toho se ocitnu v hospodě IV. cenové skupiny. Od autorky jsem četla více textů, líbil se mi její styl, úroveň, nadhled, psychologické postřehy i to, jak dokázala vystihnout své postavy. A teď se sama sebe ptám: Proč ta změna? Jsou tyto "brakové" knihy prodejnější? Frčí Hartlové a spol? Nedotažené pointy a jen takové nic neříkající nahození hlavně ale s použitím vulgární nahoty? To zabírá? No, podle komentářů níže zřejmě ano. Není to ale škoda? (3/5)

Gábina231
02.12.2017 2 z 5

Jako odpočinková četba v předvánočním shonu fajn... ale příliš z příběhů mi v hlavě neutkvělo...

lenka.g
11.11.2017 3 z 5

Četlo se docela hezky, není to nic náročného, ale některé povídky mi přišly takové... nedopečené.

Petruna6
28.10.2017

Příjemné čtení ke sledování televize. Příjemné nenáročné.

Belatris
25.10.2017 4 z 5

Moje první setkání s Martinou Formanovou a velmi milé překvapení. Pokud jde o českou tvorbu, jsem trestuhodně pozadu, navíc mě většinou odpuzují ženská témata. V Povídkách na tělo jsem si ale právě ženské hledisko nesmírně užívala. Obvykle dávám přednost literárně bohatšímu stylu vyjadřování, ale tentokrát mi jednoduchá a přímočará próza chutnala. Některé povídky jsou plné rozčarování a smutku - z rozpadu vztahů, ze stárnutí, ze změny okolností. Jiné zahrají zase na humornější notu. Také si cením toho, že autorka nerezignovala na pointy, což je v moderních povídkách už skoro standard. Nejsou vždy z nejsilnějších, ale většinou příběh umně uzavřou a nechají doznít.

Moravacka
25.10.2017 5 z 5

Já se královsky bavila, některé postavy mi připomínaly lidi, které znám.

bejan
23.10.2017 1 z 5

Plytké, povrchní, neuvěřitelné, místy stylisticky obtěžující. Nerad píšu negativní hodnocení, ale tentokrát musím...

vorenus
23.10.2017 2 z 5

Formanová mě vždy bavila, ale povídky s otevřeným koncem bych neskousl od žádného autora.

fred749
23.10.2017 3 z 5

Ženský pohled na stokrát omletá témata. Některé povídky jsou příliš naivní, zápletka prvoplánová nebo křečovitá, jiné velmi povedené. Nejlepší povídky jsou Míjení, Rivalky, Zrcadlení a O lásce. Celkově lepší průměr.