Pouta

Pouta https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385055/bmid_pouta-KeY-385055.jpg 4 691 171

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou. Silná, intenzivní, temná kniha se světýlkem naděje, jejímiž hrdiny jsou naši současníci, je svědectvím o tom, že příčinou zla a tragických osudů nebývají jen války, přírodní katastrofy, nemoci a jiné, většinou těžko ovlivnitelné zásahy „shora“, ale působí si je lidé sami navzájem svou lhostejností, leností, sobectvím, slabostí či nepochopením…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Les Loyautés , 2018

hs777
03.10.2018 5 z 5

Tradičně vynikající Odeonka a také skoro tradičně velmi těžký a bolavý příběh. Pouta, která by měla chránit, všechny čtyři postavy tohoto dramatu drtí. Nejsmutnější je, že mezi nimi jsou dva teprve dvanáctiletí chlapci. Doporučuji a Delphine de Vigan řadím mezi své oblíbené autory.

pixiepickpocket
17.09.2018 5 z 5

Útlá knížečka na dva večery (na jeden, pokud jako já, nejste nevyléčitelní spáči :). Bylo to smutné čtení. Pro mne příběh (nejen) o tom, jak jsou malí nuceni být velkými a jak se velcí nedokáží oprostit od svého dětství.

Tooomik
15.09.2018 5 z 5

Čtyři hlavní postavy, z nichž se každá trápí. Čtyři lidé, jejichž bolest vede k činům, které zasévají bolest mezi jejich blízké. Po přečtení dostává tato úsporná novela, která mě chytla za srdce, své místo v knihovně, které jí nic dalšího už nevezme.

Kniha poukazuje na důležitost role rodičů v životě jejich dětí, na to, jak se každý jejich čin na dítěti podepisuje. Trápí-li se rodič, trápí se i dítě, přičemž samotní rodiče to většinou ani nepostřehnou. To a mnoho dalšího, co se v životě děje zcela běžně, se zde spojí a promění se v hotové neštěstí. Každá ze čtyř postav je tak v jisté pasti.

Dávám pět hvězdiček, neboť k tomu, aby čtenáře tato kniha zasáhla, nepotřebuje pojednávat o neštěstí lidí vyvolaném válkou či jinou globální katastrofou, vystačí si se všedními životy lidí, kteří se k sobě nechovají o nic víc odlišně než kdekdo kolem nás. O to více se dokáže její příběh vpít člověku pod kůži.

magnolia
14.09.2018 5 z 5

Takovým knihám se nedá dát jiné, než plné hodnocení... i když vám je při čtení všelijak a spíše smutno. (Připojuji se plně k předešlému komentáři, když už jsme přečetly knihu nastejně - já za jeden večer a jedno časné ráno. A na knihu a její hrdiny myslím celý den.)

1alena1
14.09.2018 5 z 5

Kniha mě tak nadchla, že se bojím ji hodnotit, abych něco nepokazila. Tak úsporně, věcně, výstižně a bez zbytečností napsat tak silný příběh očima dvou dospělých a dvou dětí o neschopnosti naložit se svým problémovým životem je na jedničku s hvězdičkou. Prožila jsem si celou knihu s hlavními hrdiny a ještě nějaký čas se v myšlenkách k tomu budu vracet. Doporučuji k přečtení.

Dáduše
06.09.2018 5 z 5

Dobře napsaný hořký příběh, kde hrdinové utíkají různými způsoby ze společnosti a rovněž ze svých vlastních bolestných stereotypů, aby stejně přišli na to, že utéct před řešením mnohdy nemá smysl. Moc se mi líbila.

dalia1769
04.09.2018 5 z 5

Rozsahem spíše krátká, ale obsahově hluboká psychologická próza. Velmi působivé je střídání úhlu pohledu čtyř hlavních postav. Příběh je psaný úsporným stylem, ale obsahuje mnoho velmi zajímavých myšlenek. Skutečná čtenářská lahůdka.

Zrzavá_Tereza
01.09.2018 5 z 5

Úžasné. Krátké, ale úžasné. A určitě si je přečtu a užiju znova.
Tohle jsou ty příběhy, které se vám vryjou pod kůži.

bosorka
30.08.2018 5 z 5

Nejkratší a nejúspornější z knih od de Vigan, které jsem četla. Ovšem neméně silná. Je přímočařejší, bez jakýchkoli kudrlinek se noří do životů několika lidí, předestře jejich osudy, rychle vtáhne přímo do centra dění rozháraných jedinců, které běžné zákruty života mrskly o zem dost prudce. Tím, že se jedná i o životy dětí na pokraji puberty, dostává příběh možná ještě nahořklejší chuť. Delphine de Vigan jako by své věty šmirglem přímo vdrásala do čtenářova mozku. Nenechá je vykouřit, zadřou se na dlouho.

Hanisek
21.08.2018 4 z 5

Bylo to až děsivě reálné. Bylo to velmi dobře napsané a popsané. Nejhorší na tom, ale je, že se to děje a nejen na stránkách knihy.

džej
18.08.2018 5 z 5

Jedním dechem! Úsporná novela, která ale nenechá na pochybách, že de Vigan opravdu umí. Čtyři postavy se míhají příběhem, intenzivně sdělují pocity, ty starší z nich (Hélene a Cécile) občas komentují životní "pravdy". Ve srovnání třeba s Radkou Denemarkovou jde de Vigan stručněji a tvrději k podstatě, nabízí pohled, kam může zajít lidská lhostejnost, jaké meze má v manželství oddanost a hlavně, jak nesmyslná je střídavá péče o dítě v případě, kdy se rodiče na sebe nemohou ani podívat. Skutečně silný, na dřeň jdoucí příběh.