Vteřinu poté

Vteřinu poté https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379198/mid_vterinu-pote-X6i-379198.png 4 740 213

Poté série

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

One Second After , 2009

luke442
20.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Zajimavé téma, celkem dobře napsáno ale některé situace mě přisly až moc nereálné, nelogické. Např. proč austrálie posílala jako pomoc parní lokomotivy. Oni nemají funkční normální lokomotivy? :) Že by se po 2 mesících bez elektřiny ze všech staly trosky co se sotva hýbou a většina lidí umřela? Vymírání hrdinů na konci knihy "protože už se blíží konec, tak co s nimi" mě vůbec nepotěšil. Kniha je až moc cílená na amerického čtenáře, na můj vkus až mnoho patriotismu, ale takoví jsou asi američani no. Dobré postapo romány doporučuji Malevil a Třetí vlnu od Duška. Mnohem strhujicí a reálnější.

Raymi
14.09.2021 5 z 5

Kam až jsou lidé ochotni zajít, když příjdou o svůj zažitý komfort? A nebo hůř - když je v ohrožení život vašeho dítěte a obvyklá pomoc najednou nefunguje? Postapo román skvěle vystihující lidskou podstatu...

Predator3313
22.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha
Postapokalyptické knihy jsou můj šálek čaje, přečetl jsem jich hodně ale při čtení téhle na mě šla deprese. Je to napsané tak, že jsem neustále uvažoval, co bych na tom místě dělal já....

pch1976
27.07.2021 5 z 5

skvělý příběh, opravdu stojí za přečtení, ale není to příjemné čtení při představě, že se toto může stát skutečně

uzasna
28.06.2021 1 z 5

Nedočítané ... čitateľné zhruba do polovice ... aj to len tak tak

juliuss
08.06.2021 odpad!

Škoda času, škoda papíru, četba téměř k nepřežití. Říkám si, jak jsem to mohl dočíst, tak snad jedině proto, že mám rád postapokalyptické příběhy, ale tohle je teda americký budovatelský román, který si nezadá s nabubřelým dílem reálného socialismu...

jopp
14.05.2021 4 z 5

Jestli nás tohle čeká, tak se máme na co "těšit".
Naše přetechnizovaná společnost je velmi zranitelná, žijeme odtržení od přirozeného řádu věcí - většina z nás ztratila znalosti o tom, jak si vypěstovat potravu, jak chovat domácí zvířata, jak si sám vyrobit základní věci, jak léčit zdravotní problémy vlastními silami, jak se orientovat bez navigace atd. Všechno si koupíme, vygooglíme. Generace dnešních dětí je už natolik
svázaná s internetem, že většina z nich není schopna samostatně něco vytvořit a vymyslet, když ve všem pomůže Google. Planeta je v důsledku technického pokroku přelidněná a je jen otázka času, kdy a za jakých okolností dojde k redukci lidí - pandemie, válka vedená útokem EMP či jinak. Počty lidí nemůžou narůstat do nekonečna.
Tohle všechno mě napadalo při čtení této knihy, která je z mého pohledu děsivě realistická. Když vypadne natrvalo proud a zásobování potravinami a léky, jsme ztraceni. Nejdřív zemřou ti nejslabší - lidé závislí na lécích, lékařských přístrojích a nemocní, zbytek se popere o přežití. Chování lidí popsané v knize si v takové situaci umím představit. Obzvlášť ve velkých městech by to bylo (bude?) do několika dnů nepředstavitelné peklo a útěk lidi z velkoměst by spolehlivě dorazil i ta odolnější maloměsta a vesnice.
Kniha na mě udělala dojem, jen škoda, že se autorovi nepodařilo lépe pracovat s postavami, těžko jsem si k nim tvořila nějaký vztah.
Po přečtení knihy ale nevím, co si počít s tím katastrofickým scénářem, který se mi usadil v hlavě :-)

magica6099
04.04.2021 4 z 5

Nápad skvělý, příběh skvělý.
Vyprávění příběhu pohledem opravdového “zeleného mozku” nic moc. Hlavní hrdina mi byl silně nesympatický, vůbec jsem si k němu nemohla najít cestu.
Téma super, reálná hrozba mne zaujala. Přečíst doporučuji. ;)

LenkaPet
04.04.2021 4 z 5

Moc se mi líbí nápad, velmi mě zajímá, protože si myslím, že ta hrozba je skutečná ale kniha se mi až tak moc nelíbila, mám celou sérii ale nevím jestli si jí někdy přečtu. Každopádně byla napsaná hezky a proto jen jedna hvězda dolů.

Monty196
26.02.2021 5 z 5

Kniha poprvé čtená v r. 2015 , teď jsem se k ní vrátila, vzhledem k druhému dílu, který jsem dostala.
Musím říct, že příběh knihy mi v paměti utkvěl, nic méně to byla jízda i napodruhé.
Kniha mě zase dokázala překvapit, vystrašit a dokonce rozbrečet.
Nedovedu si představit, kdyby se to stalo, tak že by lidé opravdu zachovali chladnou hlavu a nechali například naživu nějaká zvířata, aby se mohli rozmnožovat, ale kdo ví.
Každopádně, kniha je velmi dobře napsaná a stojí za přečtení.

Terka_v25
23.02.2021 4 z 5

Líbil se mi námět, o EMP jsem předtím neslyšela, takže to bylo zajímavé. Nechtěla bych to zažít, i když se to zdá překvapivě reálné a znamenalo by to prakticky ve chvíli zhroucení světa, jak jej známe. Nicméně mám pocit, že to mohlo být větší drama. Melodramatický příběh hlavního hrdiny Johna a jeho rodiny, no co k tomu napsat, abych nedělala příliš spoilery. Tam snad bylo všechno, trochu nechápu, proč autor nezapojil i detailnější líčení denních útrap a pocitů nějakých dalších obyvatel. Ostatní tam byli popsáni dost povrchně a vystupovali spíš jako dav. Dav hladovějících, umírajících či bojujících. Možná to tak ale mělo být, snad to byla ukázka toho, jak je jednotlivec propojen se společností, a když se dostaneme všichni do závažného problému nezbývá než se semknout a řešit to společně a potlačit osobní zájmy. Nechci aby to vyznělo příliš kriticky, není to špatná kniha, čte se vcelku dobře. Jen jsem asi osobně čekala víc.

Estyr
21.02.2021 5 z 5

Úžasné, napínavé, strhující. Jen u pár knih se se mi stane, že si pořád říkám ještě jednu stránku a mezitím uběhne několik hodin. Nejpoutavější je, že je to tak reálné.

Lucia1989
16.01.2021 4 z 5

Námet knihy sa mi páčil. Kým som nezačala knihu čítať, vôbec som netušila o hrozbe EMP. Je hrozné, že proti takýmto veciam nie je svet chránený a tento možný útok je podceňovaný. V dobe korony by sme si avojej zraniteľnosti mali byť o to viac vedomí a snažiť proti týmto hrozbám niečo robiť a nie nečinne čakať, kým všetci zraniteľní členovia spoločnosti postupne poumierajú. Kniha má skvelý námet a čítala sa ľahko. Rozčuľovali ma len tie kecy typu "ale toto je Amerika", "my sme Američania" atď. Všetci sme predsa ľudia, ale Amerika očividne berie ako civilizovaný svet len seba samú.

biki
22.11.2020 5 z 5

Obávám se, že asi takto by opravdu mohlo probíhat naprosté zhroucení takzvané civilizace. Přestože kniha podle předpokladu obsahuje řadu dojímavých momentů, možná víc mě zaujala naprostá nutnost nekompromisních postojů a jednání v zájmu přežití komunity, i když jsou v rozporu se zažitou morálkou. Níže často kritizovaný americký patriotismus mi až tak nepřekáží, naopak se domnívám, že přinejmenším v době, kdy autor knihu psal, by ještě mohl hrát povzbuzující roli v takovéto vyhrocené situaci. Těžko říct, jestli by to fungovalo i dnes. A samozřejmě, po přečtení knihy si člověk opravdu důkladně uvědomí, jak jsme závislí na současných technologiích a co by mohl znamenat jejich krach.

JaniisB
19.11.2020 5 z 5

Strhující přiběh až mráz přechází po zádech.

genie
01.11.2020 3 z 5

Není to tak dlouho, co jsem přečetla Blackout - podobné téma, ale jiné pojetí. I tady se mi velmi líbil námět a rozehraný scénář „apokalypsy“ s reálným základem. Bohužel se ale přikláním ke skupině čtenářů, jimž vadil ten americký patriotismus a uvědomělost hlavních hrdinů. Do dalšího dílu se zatím nehrnu …

Marketplace
11.10.2020 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha a proto dávám 5 hvězdiček. Má to ale sem tam nějakou chybičku, která ovšem tolik nevadí. Americký patriotismus je jednou z nich, ale přes to se člověk přenese - jsou to přece Američané :) Spousta lidí na temné straně, ale to je asi taky možné. Takže prima počteníčko a brzy asi popadnu druhý díl.

Schary
30.09.2020 5 z 5

Kniha donutí člověka zamyslet se nad závyslostí jednotlivce na zbytku společnosti, na infrastuktuře a na energii. Při čtení jsem si zrekapitulovala, co by mě v případě takové apokalypsy chybělo v našm domě, na zahradě a v nejbližším okolí:) A bylo toho dost! Nejděsivější, jak spisovatel psal, by byl výpadek léků a tak i v knize spousta lidí zemřela na dnes banální nemoci....Ale ke knize: je to čtivá záležitost a líbila se mi. Nezbývá,ale než doufat, že autor vidí příliš skepticky vývoj mezilidských vztahů a že my by jsme se k sobě chovali lépe.....

pinkstrom
22.08.2020 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, dá se i přečíst na jeden zátah. Zezacatku jsem si říkala, že bych i ocenila roztáhnout příběh do několika knih na pokračování, to by ale ve výsledku bylo pravděpodobně jenom na škodu a vznikla by hluchá místa. Jediné, co mně při čtení vadilo, byl fakt dost omýlaný patriotismus (ale co si budem, Američané tak opravdu fungují:)), a téměř nedotknutelnost hlavní postavy coby velitele. Jinak ale nemam co vyčíst.

Bezkyne9
08.08.2020 3 z 5

Kniha je ctiva, plna zajimavych informaci, scenaru a rozhodne poklada uderne otazky o krehkosti nasi civilizace. Nema hlucha mista ani zbytecnou vypln. A rada bych pokracovala v superlativech, ale bohuzel tim vycet konci. Zla jsem nerada, autor si s knihou jiste dal praci a v informacni hodnote je to znat, ale jinak do pribehu projektoval pouze sam sebe. Postavy jsou ploche, ucelove, hlavnimu hrdinovi vse pada k noham, od nechteneho respektu, pres mocenske postaveni az po krasne zeny. A ,,God bless America” primo strika z kazde stranky. Ale kdyz se od toho odprostite, da se pribeh jako postapo nalezite uzit. Proc ne :)