Poštou havraní

Poštou havraní https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371556/mid_postou-havrani-blc-371556.jpg 5 87 18

Kniha básní Radka Malého na obrazy Pavla Čecha. SBRATŘENÍ BAREV A PÍSMEN: Pavel Čech je malíř a jeho obrazy jsou okna do jiných světů, které je radost prozkoumávat. Tak nějak mi přišlo líto, že některé ty obrazy, které toho tolik říkají, zůstanou u malíře v ateliéru a případně u někoho doma na zdi. ... A tak jsem ty Pavlovy obrázky, které mi toho šeptaly nejvíc, zkusil dopovědět. Copak dopovědět, prostě jsem zkusil napsat ve verších, co jsem v nich – taky – četl. Protože ty obrazy vyprávějí. Každému vyprávějí něco trochu jiného a tomu se říká umění. Ze všeho nejraději bych byl, kdybyste slyšeli, jak si ty obrazy s těmi básničkami povídají.... celý text

Pentlička
11.12.2023 5 z 5

Miluji, když se snoubí různá umění v jednom díle. Pavel Čech namaloval dokonalé obrazy, opravdu člověk při pohledu na ně zapomíná na realitu a vstupuje do jiných světů. Básně za obrazy často pokulhávají a volají: Počkej na mě, chci ti lépe rozumět! Jiné ale drží s obrázky krok a kráčejí spolu v důvěrném hovoru. Jsem šťastná, že tento skvost mohu mít v knihovničce.

Nočnípták
04.02.2022 5 z 5

Já to slyším, pane Radku. Slyším jak si ty básničky s těmi obrazy povídají. A moc ráda bych slyšela i další.

tulipi
31.01.2022

Jak krásná umí čeština být!
Verše, jejichž poetiku nádherně umocňují obrázky Pavla Čecha, nelze, než vřele doporučit.

Karoley
04.01.2022 5 z 5

Snové obrázky Pavla Čecha se snoubí s kouzelnými verši Radka Malého. Krása, zahřalo mě to u srdce! Nejvíc se mi líbily básně Havraní pošta, Mys beznaděje, Moře knih a Sněží.

"Přečetl jsem už spoustu knih
a plno písmen bylo v nich
a spousta řádků, spousta stránek...
Až v poslední jsem našel plánek,
kde najít jednu knihu knih.

Přeplaval jsem už moře knih
a spousta soli bylo v nich.
Konečně vidím na obzoru
knihu knih tyčit se jak horu.
Ještě tu rád bych přečíst stih."

intelektuálka
23.06.2021 5 z 5

Dnes poštou ranní přišlo mi psaní ....byla to pošta havraní :

Havraní poštou letí psaní
jeden pán píše jedné paní
Čeká ten dopis ? Nečeká ?

Dotkne se člověk člověka ?

Tato kniha je jako zákusek po četbě thrillerů ....

pajaroh
03.04.2021 3 z 5

Knihu jsem si pořídila pro ilustrace Pavla Čecha, samozřejmě, jsou jako vždy působivé a zasluhují plné hodnocení.
První jsem vždy prohlédla namalovaný svět, naladila se na atmosféru, barvy, místa, situace, které zobrazují... a až poté přečetla jednoduché verše. Málokdy jsem viděla náladu a vyjádření podobně, povětšinou jsem z obrazů cítila jiné světy než R. Malý a často básně působily až rušivě. Myšlenka napsat text k obrazu se mi líbí, ale prostě mi přijdou tyto verše k ilustracím příliš jednoduché (i když nejednou s pěknou myšlenkou) se snahou za každou cenu nahnat rým a neoslovily mě.
Ilustrace: 5*, text: 1*

Arielka1
20.06.2020 4 z 5

Zpracování je zajímavé, ilustrace úžasné, bohužel básně mají tendenci se ztrácet v záplavě pocitů vytvořené kresbou.
Líbili se mi básně: Moře knih, Hodinář a Rozhodnutí.

Lencza
28.01.2020 5 z 5

Nádhera. Ne úplně tradiční postup - obrazy vznikly první, básně až jimi inspirovány. Pavla Čecha mám moc ráda, Radka Malého jsem dosud neznala... většinou se mi básněmi trefil do noty, krásně mi seděly k obrazům... jindy úplně ne, ale on v úvodu knihy sám píše "Ze všeho nejraději bych byl, kdybyste slyšeli, jak si to obrazy s těmi básničkami povídají." Četla jsem s dětmi, takže ano, povídaly/i (jsme) si - já, děti, básničky i obrazy :)

capricornus
04.11.2019 4 z 5

Čtěte všichni, krásné...

Litocha
07.04.2019 5 z 5

Pavel Čech maluje štětcem, Radek Malý slovy - tady se sešli a úžasně to zapadlo dohromady. Z obrázků se mi tajil dech a z některých básniček jsem měla mrazení (a to jsem prosím četla v tramvaji!). Jsem moc ráda, že se najde současný básník pro děti, který se neschovává za nonsens, umí to s jazykem, jeho metafory jsou objevné, ale přitom srozumitelné, rýmy nepodbízivé a ještě si básničky uchovávají tajemství a lehkou melancholii - stejně jako obráz(k)y. Škoda, že mi některý nevisí na zdi.

lenkaBajza
19.10.2018 3 z 5

Nevšední, však krásné ilustrace. Jsou doplněné milými básněmi Radka Malého. Jsou napsané krásnou češtinou, rýmy jsou bezvadně promyšlené (Narozdíl v jiných básnických sbírkách, kde se sice slova rýmují,ale vůbec nedávají smysl). Pan Malý mne učil, jeho tvorbu pro děti dobře znám. Je skvělá. Ale dle mého určena až pro dost starší a bystré děti, které pochopí smysl veršů.

"Blaze je tomu, kdo ví, kde je doma.
Blaze je tomu , kdo je na cestách."

triatlet
07.10.2018 5 z 5

Radek Malý obohatil obrázky Pavla Čecha o verše a vznikl a zve čtenáře do země Jakokdyby. Mohou se tam setkat s andělem, poutníkem, rytířem, hodinářem, námořníkem, malířem i kominíkem. Minou Mys Beznaděje a čekají i na zastávce.
"Doleva? Rovně? Zpátky? Vpravo?
Nebo si sednout na ten most?
Rozhodnout se je tvoje právo
a někdy, ach jo, povinnost." (s. 31, Rozhodnutí)

"Přeplaval jsem už moře knih
a spousta soli bylo v nich.
Konečně vidím na obzoru
knihu knih tyčit se jak horu.
Ještě tu rád bych přečíst stih." (s. 19, Moře knih)

haki34
07.06.2018 4 z 5

nádherné obrázky Pavla Čecha (evokující mi naši oblíbenou "snovou" hru Dixit...) doplněné básněmi Radka Malého...které však nebyly až tak dle mého gusta, prostě jiná krevní skupina...z básní na mě občas padl smutek a melancholie, které z obrázků nedýchali...proto dávám o hvězdu méně...každopádně od nákupu zatím každý večer prohlížím, přemýšlím..:)

nejhezčí za mě asi Poutník..ale i Město a Zahrada

mirek69
31.03.2018 5 z 5

Krásu obrazu doplňuje krása slova! Co chtít víc!

Lodestar
23.03.2018 5 z 5

Kniha je moc zajímavá tím, že Radek Malý psal básně podle obrazů Pavla Čecha, přestože je to u knih obvyklé obráceně, tedy tvořit ilustrace k textu. Básně jsou nádherné, intimní, ponoukají k hlubšímu zamyšlení. Moc jsem si je užila a díky nim i zajímavé obrazy, které jsem zkoumala mnohem důsledněji, než mám ve zvyku.

Ceile
08.03.2018 5 z 5

Spolupráce Radka Malého a Pavla Čecha nemohla přinést nic menšího než naprostou a skvělou četbu i potěchu pro oči :)

jasmína
04.03.2018 5 z 5

Skvělé, jako vždy Pavel Čech !

Elsinor024
02.03.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem si půjčila kvůli Pavlu Čechovi, mám ráda jeho tajemné obrazy. Tady nastal skvělý soulad textu a obrázků. Těším se na jejich další spolupráci.

básně

Autoři knihy