Poslední soud

Poslední soud https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20946/bmid_posledni-soud-xFx-20946.jpg 4 19 3

Chodský román, líčící životní osudy dvou bratří Porazilů - Martina a Hadama -, se odehrává v autorově milovaném rodném kraji pod Čerchovem, především v rodném Klenčí. Počáteční vzájemnou lásku a úctu obou bratrů postupně rozleptává závist a chamtivost Martinovy ženy Manky...

ZaS
28.11.2023 4 z 5

V tomto románu Baar očividně směřoval děj k desateru - zatímco první část je věnovaná pátému přikázání, druhá polovina knihy se zaměřuje na čtvrté. Vše je potom propojeno hlavní postavou hádavé a nepřející ženy, která je v obou částech hlavním katalyzátorem všech dramat. Bohužel tím, jak ji autor potřeboval do některých situací 'vmanipulovat', trochu ztrácí na věrohodnosti. Její náhlá povahová změna se dá pochopit jednou, ale ne třikrát.
Nicméně na čtivosti to knize nijak neubírá a Baarův laskavý vypravěčský styl je jako vždy zárukou spokojenosti.

MichalMartinka
26.08.2023 5 z 5

Já jsem po této knize sáhnul velmi rád. Baar umí podat venkovský život velmi živě. Asi proto, že ty poměry velmi dobře znal. První část ,,U Porazilů" nám ukazuje život dvou bratrů, jejich žen a lidských osudů, které jim zamotají život. Druhá část ,,Na děkanství" nám přibližuje kněžský stav syna jednoho z bratrů a jeho příběh, kdy se stal kaplanem v jednom městě. Román se odehrává na Chodsku a je protkán místní jadrnou řečí. S knihami Jidřicha Šimona Baara, nidky nešlápnete vedle.

huhuhu
30.08.2022 4 z 5

Komu se líbila chodská trilogie, toho určitě potěší i tento méně známý Baarův román, který se taktéž odehrává v jeho rodném Klenčí. Opět tvrdý život (nejen sedláků) na Chodsku v 19. st., krásná příroda, chodské nářečí, vyhrocené sousedské spory - tentokrát v rámci jedné rodiny (bratři Martin a Hadam Porazilovi) a nechybí ani postava kněze (Martin Porazil ml.).

Chodsko

Jindřich Šimon Baar