Poslední poutník

Poslední poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286788/bmid_posledni-poutnik-GF9-286788.jpg 4 176 176

Tommy Bergmann série

Jak souvisí vražda bývalého odbojáře s kosterními pozůstatky z druhé světové války? Kdo byla Agnes Gernerová, krásná dívka, která přijela do Osla na podzim roku 1939? V květnu 2003 byly v lese severně od města nalezeny lidské kosterní pozůstatky pocházející patrně z druhé světové války. O několik týdnů později je ve svém domě v luxusní osloské čtvrti zavražděn zestárlý podnikatel Carl Oscar Krogh, bývalý člen odboje. Osloská policie nachází mezi oběma případy souvislost. Při vyšetřování se totiž ukáže, že Krogh patřil k nejbližším spolupracovníkům mýty opředeného Kaje Holta, vůdčí osobnosti odboje. Krogh byl jedním z těch, kteří se pokusili odhalit příčinu Holtova nikdy nevyšetřeného úmrtí ve Stockholmu na jaře 1945. Bludiště lží azamlčování zavede vyšetřovatele Tommyho Bergmanna zpátky do válečných časů. Do doby, kdy se pravda obětovala jako první, láska se považovala za břemeno a jediným cílem bylo přežít. Oba příběhy, protkané mnoha vedlejšími nitkami, vyžadují od čtenáře bedlivou pozornost. Díky poutavosti a spádu děje se s tím však lze snadno popasovat. Autor umí překvapit, a to i tam, kde už se zdá být všechno jasné. - RB.NO Napínavý a bohatý děj se dotýká několika různých témat, mimo jiné osvětluje méně známé kapitoly norské válečné historie, zejména likvidování nepohodlných osob prováděné odbojem. Kromě samotného příběhu autor zdařile popisuje mezilidské vztahy. Vykresluje věrohodné portréty svých postav, které se nacházejí v obtížných situacích, stojí před složitými rozhodnutími atakřka nemají možnost volby. - Porota Rivertonovy ceny... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Den siste pilegrimen , 2014

hanulka26
11.03.2017 5 z 5

Nebylo to úplně jednoduché čtení než jsem se zorientovala v postavách a dvou časových rovinách. O druhé světové válce v severských státech jsem nevěděla téměř nic, a právě ty části knihy týkající se tohoto období jsem doslova zhltla jedním dechem. Vyústění bylo uvěřitelné, napínavé, z mého pohledu dobrá detektivka s přidanou hodnotou,určitě si od autora přečtu další knihy.

JanLucky
06.03.2017 5 z 5

Skvělá detektivka, není možné ji odložit, napětí až do poslední strany. Váhala jsem, zda knihu hltat, abych ji přečetla co nejdříve nebo si ji pomalu vychutnávat, abych si ji užila co nejdéle. Už v polovině knížky jsem se začala rozhlížet po další knize autora a zklamalo mi, že na českém trhu je jen ve slovenštině Peklo je otvorené. Což bude pro mě představovat pomalejší čtení a tápání v československém slovníku. Také mám obavy, zda se knihu podařilo přeložit tak dokonale jako byla česká verze. Ale jdu do toho. Styl psaní Garda Sveena mi sedí.

HaHa11
18.02.2017 4 z 5

Pokud mohu posoudit, autor měl určitě vyšší ambice než napsat pouhou detektivku. Doba II. světové je čtenářsky i pisatelsky velmi vděčná - je to sice historie, ale ne tak vzdálená, abychom nemohli díky pamětníkům porovnat jejich vzpomínky s fakty a literární fikcí. Zajímavá je určitě i další skutečnost - i jiní, v současnosti světově poměrně vyhledávaní spisovatelé ( namátkou Camilla Läckberg, Jo Nesbo, Kate Morton, Steve Robinson ...) se ve svých příbězích vracejí k tomuto období.
Dvě časové roviny, vraždy z minula a vražda současná, které mají jistou spojitost, osoby, jejichž úloha v minulosti je zahalena tajemstvím, osobní běsy vyšetřovatele Tommyho Bergmanna - tak by se dal v kostce shrnout poměrně obsáhlý román. Příběh čtenáře udrží v napětí docela spolehlivě, větší grády mají ale rozhodně stránky z doby válečné - co si budeme povídat, odkrývání násilnických (a současně) slabošských stránek povahy páně Bergamannovy nepatří k vrcholným úseků knihy. Rozuzlení - jsem trochu na rozpacích, zda uvěřit - ale proč, to prozrazovat nemohu ...
Zatím budu shovívavá a kousek k dosažení té čtvrté hvězdy přidám, další ze série si určitě přečtu.

Ivana11
09.11.2016 5 z 5

S knihou jsem spokojená, líbila se mi. Až skoro do konce jsem měla svého kandidáta na spáchané zločiny, a ejhle, ono to bylo jinak. Překvapení na konci knihy. Doporučuji přečíst.

sagasir
02.11.2016 3 z 5

Vítěz i poražený

Autor za tuto knihu dostal kupříkladu cenu za nejlepší skandinávský krimi román roku 2014 a zdá se, že tento příběh vítězí i u ostatních čtenářů. Zvítězil však i u mého mnoha tituly žánru krimi vytříbeného apetitu? Odpověď zní, ne. Tentokrát jdu proti davu a rovnou říkám, že po přečtení této knihy odcházím nespokojen.

Nicméně pojďme prvně probrat to dobré co na této knize z mého pohledu je. Za prvé rozsah. Možná je to pro někoho trochu víc stránek, ale mně to nijak nevadilo (495 stran), pokud tedy nehodnotím příběh. Dále jako plus vidím i to, že kniha ukazuje i nemálo známou část historie Norska. Přece jenom s válkami si zrovna Skandinávii či zde konkrétně Norsko moc nespojujeme. I samotné zasazení místy do historie chválím. Chválím také místy dobře vystupňované napětí. Teď už ale přejdeme k negativům, které jsem na této knize našel. Za prvé postavy. Docela dlouho mě trvalo si k nim vytvořit nějaký vztah a některé z nich mně přišli takové i snad zbytečné. Zbytečný mně chvílemi přišel v některých částech i děj, který občas odbočoval od hlavního děje. Našlo se zde i pár hluchých nudných míst. Krátké kapitoly mně osobně nijak jindy nevadí. Jen tady mně přišli až moc krátké. Sice se po celou knihu zachoval systém kapitola z minulosti a pak z přítomnosti a poté opět z minulosti a pak z přítomnosti atd. Nicméně moc co to dle mého v celkové orientaci v díle nepomohlo a já jakožto jeho čtenář jsem se v něm párkrát ztrácel či úplně nechápal na co onen děj zrovna navazuje. Na závěr ještě opět napíšu své hodnocení knihy vyjádřené procenty. Tady uděluju 65%.

alabra
30.10.2016 5 z 5

Po delší době zase kvalitní četba. Napětí, dobrodružství, zajímavé téma, propracování. Čtenář se ani chvíli nenudí. Autor nás znovu a znovu překvapuje, rozuzlení není výjimkou. Za mě všech pět hvězd.

kasavubu
17.09.2016 5 z 5

Hned v úvodu musím přiznat, že už dlouho jsem nečetla tak vynikající detektivní román, a to jsem už přečetla leccos. Klobouk dolů autorovi, jak se mu povedlo propracovat vše do nejmenšího detailu a udržovat v napětí až do samotného závěru, který byste tedy opravdu nečekali. Osou příběhu jsou dvě souběžné linie – jedna detektivní ze současnosti vyšetřující vraždy a druhá vracející se do Norska v období 2. světové války, vyprávějící příběh dívky Agnes, jež byla zapojena do protiněmeckého odboje. Zvláště druhá linie byla neskutečně napínavá a její vyústění mi doslova vzalo dech. Jediným nedostatkem bylo velké množství norských, popř. německých jmen, ve kterých se člověk zezačátku ztrácel. Četba tak vyžadovala stoprocentní soustředění, v důsledku čehož zhruba první čtvrtina knihy nebyla zrovna nejzáživnější. Jakmile si ale člověk zvykl a člověk do příběhu pronikl, stala se další četba neskutečným zážitkem. Bez jakéhokoli zaváhání dávám 5 hvězd. Jsem zvědavá na druhý díl série.

zden-ka
26.08.2016 5 z 5

Velmi napínavá četba. Zaujala mě od počátku, rozuzlení překvapilo. Postava Agnes je zajímavá. Čtenář jí fandí, i když občas nesouhlasí s jejím jednáním. A dějová linka z druhé světové války probouzí v člověku úzkost. Je to tak dávno a přece vše tak živé a bolestné. Nedá se zapomenout.

Selinute
07.08.2016 4 z 5

Je to kniha, která mě nesmírně zaujala.
Četla se výborně a moc se mi líbila. Už dlouho se mi nestalo, že by mě příběh zaujal tak, abych o něm musela přemýšlet. Válečné téma i po letech nutí čtenáře k zamyšlení a zanechává v nich svou nesmazatelnou stopu.

vladka1695
31.07.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Nic jiného pro to nejde říct. Tyhle dvě slova ji úplně vystihují!
Četla se úplně v pohodě, nepřišla mi vůbec těžká nebo složitá, je pouze třeba, se na děj pořádně soustředit.Jinak napsáno jasně a srozumitelně, prostě skvěle! Dlouho jsem nebyla z nějaké knihy tak nadšená jako z této. Opravdu skvost!

katsych
13.07.2016 4 z 5

Ze zacatku se mi cetla hur, ale jak jsem si na styl zvykla,bylo to super. Ke konci jsem resila dilema, jestli cist rychle,abych se dozvedela jak to bylo, nebo pomalu, abych se s knizkou nemusela tak rychle rozloucit. Jedine minus davam za ukonceni pribehu, v porovnani s celym pribehem knizky mi pripadl odflaknuty...

Zara
09.07.2016 5 z 5

Při čtení téhle lahůdky mnou lomcovalo dilema: mám do sebe úžasně stylizovaný neotřepanými zápletkami propletený děj nasoukat co nejdřív (rozuměj: číst při téměř jakékoliv činnosti - vaření a konzumaci jídel včetně - odpusť,má kmenová knihovno!) nebo si jej odměřeně dávkovat a četbu pojmout jako odměnu?
Praktikovala jsem obojí a výsledkem je nejen maximální hodnocení na těchto stránkách, ale také částečná odpověď na otázku "Proč právě severskou literaturu tak miluji?"
Aneb - řečeno slovy klasika : "Lidé, čtěte!!!"

astroweb
26.05.2016 4 z 5

Tedy, řeknu vám všem, že dlouho jsem nečetl něco tak obtížně čitelného, ale zároveň hluboce vážného a silného. Jako detektivka ani omylem, opravdový román s tajemstvím.

Gracian1964
07.12.2015 5 z 5

A ja som veru dal. A s radosťou. A bez námahy. Trvalo mi len niekoľko stránok, kým som sa naladil na autorovu vlnu a rytmus. Nevšedný príbeh, zaujímavý nápad, nečakaná a pomerne šokujúca pointa, výborné spracovanie. Téma Druhej svetovej vojny, ktorá ma zaujíma. Kto má záujem o kvalitnú detektívku, vrelo odporúčam. Určite si príde na svoje. Samozrejme, asi to nie je tá pravá kniha pre čitateľských začiatočníkov. Ale vlastne prečo nie? Chce to len snahu a trpezlivosť. Čítajte Garda Sveena!!!

kadgam
27.11.2015