Poslední pes na Zemi

Poslední pes na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405521/bmid_posledni-pes-na-zemi-BHo-405521.jpg 4 139 38

I psi mají své dny... Píše se rok 2021. Londýn dnes padl. A pro Linekera, bezstarostného vořecha z londýnského Packhamu, je takovým dnem ten, kdy nastal konec světa. Konečně se mu naskytne příležitost dokázat svému pánovi, jak věrný dokáže být. Reg, elektrikář a spisovatel, posedlý fotbalem devadesátých let a trpící agorafobií, má v plánu blížící se zkázu přečkat ve svém bytě v druhém patře, kde se schovává před nepokoji zuřícími venku. Ale když se na schodech jejich domu objeví opuštěný sirotek, musí Reg a Lineker čelit nástrahám vnějšího světa, aby dítě zachránili. A nejen ono dítě, ale také sami sebe...... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Omega

The Last Dog on Earth , 2017

teramacek
22.02.2020 5 z 5

Mě to prostě a jednoduše bavilo. Mnohokrát jsem se (i nahlas) zasmála, ale taky mi bylo (docela tiše) úzko. Člověka, který není oddaný milovník psů, by to možná tolik nedostalo, ale to já nedokážu posoudit. Vzhledem k tomu, že mám doma dva chlupaté zvířecí exempláře. V tom příběhu pro mě byla spousta lásky, odvahy, strachu, emocí celkově. A ty já ráda. Skoro stejně jako ty psouny :)

ijcro
21.02.2020 4 z 5

Knížka jako taková je supr (nejen proto, že na obálce je vlastně vyobrazen skoro náš pes)!
Pokud jdete po příběhu, všechny tři kapitoly mají svou lepší i horší část. Teprve v průběhu děje pochopíte, proč je Reginald zhroucená lidská troska, která se upnula na samotu a svého psa. Na počátku příběhu ho vidíme v tom nejhorším světle, jeho zbloudilá duše se musí rozhodnout, překonat svou fobii, aby se alespoň mohl „nějak“ postarat o sirotka, který se objeví před jeho dveřmi. Teprve tak konečně nachází to, co před léty ztratil a pomaličku dokáže překonávat démona v sobě v apokalypticky se drobícím společenství vystrašených lidí (nejsilnější je asi výjev ze sběrného tábora).
Lineker je prostě jen naturalisticky (s)prostý pes, který sleduje/komentuje děj z "druhé" strany; někdy jsou jeho úvahy vtipné, někdy nechutné, jindy jen naprostá vycpávka děje…
Kdyby jsou sice chyby ale… kdyby překladatel umírnil rádoby šokézní naturální výlevy (nejen Linekera), což by samozřejmě bylo možné, tak by se bez nějakého šumu snáze vyloupnul místy tragický, ale chytře podaný postapo příběh s vloženými flashbacky, který pak lze přečíst i se zatajeným dechem.
Dal bych plných plus, ale za tu samoúčelnou vulgárnost nedám :(

MarsyPint
05.02.2020 4 z 5

Za mě dobrý. V celku zajímavý děj, více mě samozřejmě bavily kapitoly, které vypráví pes Lineker a nijak mě neuráželo ani jeho sprosté vyjadřování :-))

MonicaMonique
25.11.2019 4 z 5

Já se rozhodně docela bavila. Určitě si vyhledám další knihy autora.

Lizard
09.11.2019 1 z 5

Bohužel, kniha mě nebavila a musela jsem se nutit ke čtení. Na knize mi nesedělo snad vůbec nic, žádné napětí, žádný vtip.... Párkrát jsem se sice nad některými tématy zamyslela (např. náš postoj k životu, členění společnosti, konec civilizace apod.), ale myšlenky byly dost krátké a kniha ve mě nezanechala žádnou trvalejší stopu.... Po dlouhé době kniha, u které jsem ráda, že ji mohu odložit a číst něco jiného...

Veve721
06.10.2019 2 z 5

Připadám si opravdu trapně po všech těch nadšených recenzích na tuto knížku, ale nechci lhát - mně se nelíbila ani trochu. Je to má první knížka od Adriana J. Walkera a další už šanci dávat nebudu. Nesedli mi hlavní hrdinové - zženštilý posera Reginald a hulvátský přiblblý Lineker, z jehož kapitol mi na spánku pulzovala žíla. Vulgarismy nesnáším, k postavě mi absolutně nesedly a nepřipadalo mi to ani bůhvíjak vtipné. Občasné psí filozofování mi pak přišlo vyloženě trapné a v přímém rozporu s autorovým pokusem o nastínění syrové zvířecí duše. Možná je to proto, že jsem kočkařka, ne pejskomilka, proto psům dostatečně nerozumím, ale toto pojetí se mi opravdu nelíbilo. V porovnání s Cameronovým "Psím posláním" slabota.

Ve výsledku mi bylo úplně ukradené, jestli Reginald svého přisprostlého společníka někde zapomene nebo ne. Tak samo bych nijak neplakala, kdyby tu bábovku Rege konečně někdo zastřelil. Postapo dějová linka byla prostě klasika, ničím originální a nijak nevyčnívala nad podobnými sci-fárnami. Oním odlišením byl pohled očima psa, jenže ten mě neokouzlil a to, co po odignorování Linekera zbylo, nestálo za víc než průměrné hodnocení. Závěr mě pak také ničím neohromil a nevyrazil dech.

Já sci-fi miluju a myslím, že mám i docela dost načteno, takže jsem na tyto žánrovky možná až příliš přísná, jenže nemůžu jinak - znám spoustu vydařenějších dystopií. Na druhou stranu, pejskař, který není zatížený na sci-fi tvorbu a nenamítá nic proti vulgarismům, ten může být z knížky nadšený. Já bohužel nebyla. Dvě hvězdičky (s odřenýma ušima) dávám jen kvůli nápadu popsat postapokalyptický svět očima psa a proto, že existuje pár knížek, které mě potrápily ještě víc než tahle...

KateBlack
23.09.2019 5 z 5

Skvělý nápad popsat příběh z dvou úhlů - člověka a psa a k tomu ještě z psa udělat životního filosofa:-) Řeklo by se taková pitomost, ale funguje to neskutečně dobře a nutí vás to číst dlouho do noci.

Dycko
13.09.2019 4 z 5

Dlouho mi trvalo se do knížky začíst, pořád mi vrtalo hlavou, co se vlastně stalo, že se děje, co se děje... ale poslední třetina knihy měla skvělý spád. Lineker získal od začátku mě mé sympatie :) je to pašák. Ve finále hezká kniha, která donutí čtenáře se zamyslet, jak žije a jaký má priority

Limonadovyjoe
06.09.2019 4 z 5

Je to dobrý. Sci-fi z velice blízké budoucnosti, kdy se Anglie potýká s politickým převratem a nastolením režimu, který nejednomu připomene nacistické Německo. Výborný vývoj postav, napětí a krátké kapitoly pomáhají k tomu,že to smlsnete během pár dnů. Peprné výrazy psa tomu dodávají tu pravou šťávu a důležitý humor.

Roscata
28.08.2019 5 z 5

Poslední pes na zemi vlastně není klasickým postapem, příběh se totiž odehrává během ní a je vyprávěn střídavě z pohledu psa Linekera a jeho pána. Jejich domov, Londýn, je vybombardovaný a o jeho vládu se přetahují takzvaní "fialoví" a "zelení". Své vlastní boje také (ne)svádí Linekerův páníček, který se snaží od všeho dění držet stranou. Jenže to lze jen do chvíle než se u jeho dveří objeví malá holčička.
Podle mého názoru je největší síla v těch "psích" kapitolách. Lineker je totiž bezprostřední, vtipný a velmi, opravdu velmi, vulgární a jsem schopná uvěřit, že podobně může pes opravdu uvažovat.
Já jsem si knihu zamilovala a doufám že i další autorova kniha bude podobně dobrá.

Princezna22
17.08.2019 5 z 5

Vtipné ,svižné čtení. Jen někdy vulgární,ale to se dá překousnout. Ja se u knihy zasmála a četla dál ... příběh se četl hodně dobře. Doporučuji.. ps:i psi mají své dny :-D

Nikusha
12.08.2019 3 z 5

Napětí lehounké, pro mně spíš oddechová četba. Ale moc se mi líbily kapitoly vyprávěné Linkem. Vždycky mě něčím pobavil. Sprosťák jeden :D

Irsaf
11.08.2019 4 z 5

Kniha se četla rychle a dobře, hlavně díky kapitolám, které “vyprávěl” Lineker...

druzickaster
05.08.2019 5 z 5

Jsem na vážkách s počtem hvězdiček. Poslední dobou mi postapo knihy přijdou na jedno brdo. Něco se stane, hlavní hrdina vlivem okolností musí podstoupit strastiplnou cestu od někud někam. Na této cestě ho potkávají samá příkoří, jeden až dva noví přátelé a většinou to vše skončí srdceryvným happyendem. Toto dílo ze zajetých kolejí nevystoupí, ale... Autor miluje psy, autor je zná jako své boty a vcelku dobře je chápe. Hlavní hrdina, pes, je exot a ano myslím tím Linekera. Klasický ořech, co má rád smrady a pachy čeholiv, dále potom mouchy, pavouky a hovínka jo a zapomněl bych na psí zadky. A kdo chvíli pozoroval psa tak ví přesně o čem tenhle pes mluví. Jeho výrazivo mi osobně nevadí, přece jen to patří do našeho rodného jazyka, ale věřím, že s jeho vyjadřováním mohou mít někteří krapet problém. Člověčí hlavní hrdina, ten mi moc neseděl, ale nějak jsem ho nakonec vzal na milost. Ale jo, když se znovu ve vzpomínkách ke knize vracím dám jí těch 5*.

Dannie69
07.07.2019 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se sžila s Reginaldem. Jeho odtažitost vůči lidem ale člověk pochopí ve chvíli, kdy to nejméně čeká. Lineker byl od první chvíle jasný favorit knihy, který svým humorem, ač vulgárním a někdy i vcelku černým, dokázal knihu krásně odlehčit. Nad jeho myšlenkami jsem se občas musela pozastavit i já a říct si, že ten pes má sakra pravdu. Přečteno opravdu jedním dechem..

Wolf012
20.06.2019 4 z 5

Poutavý příběh z pohledu psa a jeho pána, který mne nejednou rozesmál psím myšlením, které je opravdu velmi fascinující

MóňaVíšJak
12.06.2019 5 z 5

Pro všechny kdo milují psy- opravdu jsem se nasmála. Náhodou jsem ji dostala k svátku a je to pro mě překvapení roku- úžasně čtivé, svižné, super příběh! Kniha je psána z pohledu Linka - psa a z pohledu jeho pána Reginalda. Jak píše kolega výše, měli byste si upravit popis knihy, máte tam toho dost špatně.

a.k
28.05.2019 5 z 5

Kniha není klasickým postapo sci-fi románem. Velmi zásadní roli zde hrají úvahy a myšlenky na úkor hlavní dějové linky. I když ta je logická a ani nepostrádá napětí.
Moc mě to bavilo. Škoda, že kniha nebyla delší.
Psa Linekera jsem si zamilovala i přes jeho vulgarismy.
Více v mé recenzi v záložkách.

Pozn.: jen pro upřesnění k anotaci. Reg netrpí arachnofobií, ale agorafobií (strach z otevřených prostor). S pavouky nemá opravdu nic společného. Mimo jiné má ještě hafefobii (strach z dotyku). Ona celá zde uvedená anotace je trochu zavádějící.

psi konec světa sirotci humorné sci-fi sci-fi

Adrian J. Walker
australská