Poslední léto

Poslední léto https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410518/bmid_posledni-leto-qL3-410518.jpg 4 54 23

Píše se rok 1914, začátek nádherného zlatého léta – a konec jedné éry. Na víkendovém večírku se Clarissa seznámí s Tomem Cuthbertem, studentem univerzity, který je na prázdninách u své matky, hospodyně Deyning Parku, a je jím naprosto okouzlená. Tom je pohledný a uhrančivý, ale taky ambiciózní, chytrý, rozhodnutý pro kariéru právníka, bystrý pozorovatel a muž, který dobře ví, co chce. A teď právě je tím, co chce, Clarissa. Zatímco se přátelství mezi oběma mladými lidmi prohlubuje, svět a politika kolem nich se mění. A zanedlouho světem – a vším, co znají – otřese válka, která jim navždy změní život.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Last Summer , 2012

ovecka535
12.11.2019 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha. Velice čtivá.

okeey
02.11.2019 5 z 5

Jedná se o historický román a ne jen tak ledajaký, je napínavý a dojemný až do konce. Kniha začíná rokem 1914, vyprávěním Clarissy o jejím životě na Deyningu. Clarissa totiž patří do „vyšší třídy“ společnosti. Narazí ale na mladíka, kterým je, již v prvním okamžiku, naprosto okouzlená. Mladík jménem Tom Cuthbert, student univerzity, je Clarissou uchvácen. Ale nastává problém, Tom je syn služebné a Clarissa dcerou vážených a uznávaných lidí. Zatímco se přátelství mezi Tomem a Clarissou prohlubuje, tak politická situace kolem nich se mění a jak Tom, tak Clarissyny bratři musí narukovat do armády. A začíná korespondence dvou mladých, zamilovaných lidí, kteří na sebe nedají dopustit. Vydrží jim to? Počká Clarissa na svou lásku? Nebo je cesty osudu oba zavedou někam jinam?

Kniha se četla velice dobře, v některých pasážích jsem skoro nedýchala, v některých jsem byla smutná a v dalších jsem naopak měla na tváři úsměv od ucha k uchu. Charaktery postav byly krásně a výstižně popsány, velice mě překvapil vývoj kmotry Clarissy (Venetie). Tato kniha mi dala vše, co od historického románu očekávám, lásku, napětí, určitou dávku nespravedlnosti, která k těmto příběhům neodmyslitelně patří a v neposlední řadě rodinné vztahy a vliv rodičů na sňatky jejich dětí. Kdyby měla kniha o 300 stran víc, vůbec by mi to nevadilo. Jediné, co mě zkrátka mrzelo, bylo to, že Clarissa sebou nechala neskutečně orat, nechala se ovlivňovat okolím. Ale zase je to ponaučení a krásný příklad toho, že by nám okolí mělo být „jedno“ a měli bychom myslet především na své štěstí než na to, abychom se zavděčili okolí. Dlouho jsem nečetla něco tak zajímavého, líbivého, romantického, takovéto knihy mě vždy dostanou do kolen, ať už je to fikce nebo skutečný příběh, vždy tam alespoň kousek pravdy je a v tomto případě minimálně politické události. Podle mě je málo knih, ve kterých se příběh odehrává za 1. světové války, většinou je to 2. světová válka, která je, pokud to tak mohu napsat, vyzdvihována.
Knihu mohu jen doporučit a doufám, že se vám bude líbit tak jako mě.

Ivaiva
17.10.2019 4 z 5

Klasický románový příběh s kvalitně vykreslenými postavami. Hlavní postava Clarissa mě místy trochu štvala. Klasická románová kráska, která se nechá manipulovat a pak toho 200 stran lituje.
Příběh však pěkně plynul, až na konec, který je poněkud uspěchaný a působí jakoby to autorka už chtěla mít za sebou.

20. století historické romance

2018  79%Ozvěna soumraku