Poslední kabriolet

Poslední kabriolet
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107958/bmid_posledni-kabriolet-rqn-107958.jpg 5 1140 1140

Bylo jich pět, pět kamarádů a bezstarostných studentů, v době, kdy se o Hitlera zajímala víc Evropa než Amerika za mořem. Tam měli jiné starosti: swing Bennyho Goodmana, užívání života... Pět kamarádů prožívá zajímavé osudy: na počátku jejich cesty září kabriolet novotou, na konci, po třech dekádách, je dýchavičný a také na jeho majitelích čas zanechal o poznání hlubší stopy. Ze studentů vyrostli v občany rozporuplné země, kteří se snaží pochopit nevyzpytatelný svět a smířit se s rozčarováním, s tím, že odešlo mládí, s válkou, která se jich netýkala jen zdánlivě...... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

The last convertible , 1978

Carrissa
21.03.2014 5 z 5

Ta kniha mi přijde jako život sám. Plynutí všedních dnů přerušené nevšedními, na které se vždycky vzpomíná, ať už byly radostné či smutné. Text neohromuje hlubokými filozofickými úvahami nebo originalitou formy, je krásný v té své obyčejnosti, ale s perfektně propracovanými charaktery, nad nimiž ční George. Jako kluk i jako muž by se pro pistolníky rozdal, i když svoje štěstí si tím nevysloužil. Ještě chvíli popřemýšlím, jestli ta Císařovna, co mu z toho všeho zůstala, je dost nebo zatraceně málo.

niknikita
04.02.2014 5 z 5

Moc ráda se k ní vracím.

Tiffany
03.02.2014 5 z 5

Knížku jsem měla dlouho doma... a vždycky ji zřejmě otevřela v nesprávnou chvíli. Potom jsem si ji vzala na dovolenou a nemohla ji odložit. Příběh mě úplně pohltil a bylo mi líto, že končí a já už nebudu prožívat nové situce s jednotlivými postavami. Navíc tu dobu mám hodně ráda..

endroo25
02.12.2013 3 z 5

Tuhle knihu mi doporučila spolupracovnice, jako opravdu výborné počtení. Já jsem z ní ale měl po přečtení trochu divný pocit. První polovina knihy se mi hodně líbila - studentská léta a válečná doba. Druhá půlka knížky už mě tak moc nenadchla - myslím tím poválečné osudy postav a ke konci konflikt mezi starou a novou generací.

Pokud by šly dávat půlhvězdičky, tak bych dal 3 a půl.

Eva2412
02.12.2013 5 z 5

Četla jsem ji před 25 lety poprvé a vracím se k ní i po letech, stále je čtivá a doba swingových orchestrů je mi blízká...

Tétéčko
23.10.2013 5 z 5

kromě toho, že jsem měla možnost sledovat příběhy několika kamarádů, dověděla jsem se spoustu věcí z americké historie.

proton
27.09.2013 5 z 5

Krásná, pěkně vykreslené postavy, jejich pocity, vztahy , přání, touhy. Osovila mě.

valentýna
15.09.2013

Zpočátku mě přišla moc rozvláčná, nic se nedělo, ale potom jsem se začetla a neodtrhla.

kneslova
11.09.2013 5 z 5

Krásná kniha, četla jsem ji víckrát

Blackhouse
23.08.2013 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, dlouho mi ležela v knihovně a něchtělo se mi do ní. Ale po přečtení, je to jedna z nejlepších románových knih, které jsem kdy četl. Jen jsem si furt říkal, že bych si ty vztahy a chování některých lidí představoval jinak, avšak super! Doporučuji

Vojslava
16.08.2013 5 z 5

Jeden z nejčtivějších románů o válečné generaci Američanů - krásná dávka nostalgie, hudba a intenzivně prožívané vztahy čiší z každé stránky. Vřele doporučuji k přečtení. Na mne to mělo minimálně ten efekt, že jsem zase začala poslouchat hudbu velkých big bandů té doby... :-)

Terry11
06.08.2013 5 z 5

Tato knížka patří k mým nejmilejším. Dostala jsem se k ní zcela náhodou a dodnes si o hlavních postavách přemýšlím. A také o tom, jak by člověk měl bojovat za své štěstí. Jak se míjejí ti, kteří k sobě patří, a jak pak kolikrát musí žít vedle sebe a litovat. Hlavní postava, vypravěč, byl tak neskonale nesobecký, až na to doplatil. Moc dobře psychologicky prokreslené postavy, postavené na pravdivých událostech několika desetiletí amerických dějin.

Babouš
03.08.2013 5 z 5

Příběh nejkrásnější a nejnaivnější generace, generace, která zažila krizi, druhou světovou válku i následný hospodářský boom. Jak bych tehdy chtěl žít! Příběh skupinky vysokoškolských přátel je podkreslen pasážemi z dobové hudby - swing, jazz, big bandy jako Glenn Miller, Benny Goodman, Artie Shaw atd. A samozřejmě to nejlepší auto pod sluncem - zelený kabriolet Císařovna. Nejspíš moje nejmilejší kniha vůbec.

Ameliii
27.07.2013 5 z 5

Jedna z mála knih, kterým věřím.... Postavám, ději. Melancholie vzpomínek. Krásná, všem doporučuji.

"Ten refrén znám,
pořád ho v hlavě mám,
když na šampaňské vzpomínám-
Připíjím snu, jímž bylas ty..."

JeKa
18.07.2013 5 z 5

Plné nostalgie...nádherné! Nelze si na knihu nevzpomenou vždy, když zaslechnu The String of pearls...

Ječmínek
08.07.2013 2 z 5

Američtí studenti, krásná mládež, žádná bída. Ten miluje tu, ta zase toho. Kabriolet Císařovna. Válka. Ten bojuje tam, ten zase tam. Konec války. Ten si bere tu a ta zase toho a mají děti. Obrna. Ta otěhotní s tím, ale bere si toho. Dost nudný příběh o Američanech a pro Američany. Pro mě ne. Jen občas jsem se nenudil, např. při popisu války.

luky123
27.06.2013 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších a nejdojemnějších knih, jaké jsem kdy četla. Vždycky se k ní budu ráda vracet.

misap
18.06.2013 5 z 5

Silný příběh skvěle zachycující život a vývoje jedné generace, která žila v pohnuté době. Tato kniha ve mně zanechala hluboký dojem, několik pasáží se neobešlo bez slz a opravdu mě mrzelo, když jsem se dostala až na poslední stránku (což se bohužel stalo hodně rychle, četla jsem totiž pořád a všude).

Teraka
06.05.2013 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla ve škole, poté znovu na mateřské a nakonec si ji pořídila domů do knihovny. Je to jedna z mých oblíbených knih, která je velmi čtivá a zůstane v paměti.

Knišíl
29.04.2013 5 z 5

krásný příběh ... sice kniha není až tak o válce, ale mě stejně bavily více pasáže mimo válku :-)