Poslední číslo

Poslední číslo https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451737/bmid_posledni-cislo-jkf-451737.jpg 4 360 97

Poslední číslo série

Anglie, blízká budoucnost. Společnost je rozdělena na Čistou britskou rasu a Dreky, spodinu odsunutou do ghett, nucenou pracovat jen za nepoživatelnou stravu, a žijící v neustálém strachu, že jim ukradnou děti přímo z ulice a odvezou je do putovního cirkusu, aby tam vystupovaly v představeních, ve kterých jim noc co noc půjde o život. Hošiko je jedním z těch dětí, talentovaná dívenka, která se pohybuje po visutém laně jako kočka, jak se jí taky přezdívá. Ben se narodil na opačné straně, je Čistý a syn ambiciózní političky, zapřisáhlé nepřítelkyně Dreků. Jejich osudy se spojí v okamžiku, kdy Ben se svou rodinou navštíví cirkus a propadne kouzlu uhrančivé Kočky. Ani pro jednoho z nich už pak život nikdy nebude stejný, jako dřív.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , King Cool

Show Stopper , 2017

Kasana
18.05.2020 4 z 5

Už v polovině knihy jsem jaksi tušila, že ta kniha nebude vyloženě pro mě. Pokusím se proto od toho co nejvíce odpoutat, abych co nejlépe ohodnotila knihu. Na úvod asi řeknu, že nehledejte v knize žádné fantastické prvky. Jde jen o docela možnou blízkou budoucnost (z toho nejhoršího scénáře, co existuje).

Poslední číslo mě zaujalo svojí anotací a mrazí mě, jak je to doslovné. A můj bože, jak děsivý je ten svět pro Dreky. Ono to možná zní nereálně, když to budete číst (a bohužel, ono to často až tak nereálné není). Proto je dobré vás pro začátek varovat. Některé části knihy se mi četly kvůli tomu světu těžko prostě proto, že lidé tam jsou až moc nechutní a ... vynelézaví? (Hluboký povzdech), to je asi to nejhorší, co můžu právě teď vymyslet. Ta diskriminace je tam extrémní. Pokud to mám s něčím porovnat, tak si představte nacisty a židy/Romy/Slovany ... řekla bych, že se tomu nejvíce blížíme.

Příběh je vyprávěn z prvního pohledu dvou osob: Hoshi a Bena. Každý z nich je z naprosto jiného světa a strašně se mi líbil ten pohled z obou stran. Jsou zde postavy, které si zamilujete a další, které budete z dobrého důvodu nenávidět. Jsou tu i chvilky, kdy si od toho těžkého a drsného světa odpočinete. Ten vztah mezi Hoshi a Benem mi snad nejvíce vadil, protože se toho mezi nimi děje až moc během několika dnů. Ale vzhledem k prostředí ... jo, dá se to pochopit.

Ten styl psaní není vyloženě špatný. Jen mi přijde, že je takový uspávací. Jsou zde trochu delší popisné pasáže, ale nic strašného. Než se něco stane, je do nejmenších detailů rozebráno všechno okolo. To není nutně to špatné. Jen občas, by toho asi chtělo ubrat, aby ten text měl nějaké napětí. Nejvíce je to vidět v druhé polovině knihy, kdy je tam více akce.

Já osobně si druhý díl kupovat nebudu prostě proto, že to není pro mě. Ta kniha je vážně dobrá. Mám plno kamarádů, kterým se líbí, tak tomu zkuste dát šanci tím, že si někde přečtete pár odstavců, než se do toho pustíte. Ta kniha si to fakt zaslouží.

Erlif
07.05.2020 5 z 5

V knihkupectví mě zaujala obálka a jaké bylo překvapení, že knížka je naprosto boží :) Přesně něco takového jsem hledala a měla chuť si přečíst.
Kniha je psaná hrozně hezky, krátké kapitoly jsou super, jedna je psaná z pohledu Hošiko a druhá z pohledu Bena. Příběh je také fajn, čtivý, styl autorky mi naprosto vyhovuje. Za mě opravdu bomba :)

Netti
04.05.2020 5 z 5

Určitě budu opakovat, co již zmínili čtenáři přede mnou... Úžasně čtivé, silný příběh, sympatické postavy. Také nejsem cílová skupina, ale i tak mě kniha dostala :-)

Marekh
21.04.2020 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila, byla extrémně čtivá, a ačkoliv má 420 stran, dokázal jsem ji přečíst během dvou dnů. Kniha má krátké kapitoly, knihu hodnotím na 100 %.

Jak je uvedeno v anotaci, autorka se nechala při psaní knihy inspirovat strachem z rostoucí vlny kriminality a nenávisti vůči etnickým menšinám v Anglii. V knize se vyskytuje společnost, která je rozdělena na Čistou britskou rasu a Dreky, lidi, kteří jsou odsunuti do ghett. Připomínalo mi to události 2. světové války, kdy Němci tvrdili, že jsou čistá rasa a je potřeba ostatní rasy, které nejsou čisté, zejména Židy, zlikvidovat. Přitom všichni lidé všech národností by si měli být rovní, ale skutečnost je jiná..

Příběh je vyprávěný ze dvou úhlů pohledu – z pohledu HOŠIKO A BENA. Oblíbil jsem si tyto hlavní hrdiny včetně dalších, kteří se v knize vyskytovali. Nesnášel jsem jednoho člověka, kterého bych nejraději uškrtil za věci, které prováděl ostatním! V knize se vyskytují také akční scény včetně smutných okamžiků, které se odehrají v cirkuse i mimo tento prostor.

Kniha je zařazena do žánru Young Adult a přestože nejsem cílová skupina, tak se mi kniha líbila a myslím si, že je vhodná pro všechny věkové kategorie. Určitě si přečtu 2. díl z této série a to knihu – ZLODĚJ ČÍSEL. Kniha má pěkný přebal.

Clairka
16.04.2020 5 z 5

Tak jo. Tohle budu rozdychavat ještě dlouho. Je skoro jedna hodina v noci. Knihu jsem přečetla během dvou dnů. Nešlo se od ní odpoutat. Chvilkama mi přišla až příliš drsná a měla jsem chuť ji odložit... Opravdu silný příběh.

TerkaM
04.04.2020 5 z 5

Miluji to! Četla jsem ji už před rokem (a vážně nechápu, jak jsem mohla zapomenout napsat k ní sem komentář), ale pořád to miluji. Ten svět rozdělený na Dreky a Čisté, to je něco, co si musí každý přečíst. :)

kramlinka88
02.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, ač nejsem cílová skupina, kniha mě chytla a nepustila až do konce :-) určitě doporučuji

zandu
13.03.2020 5 z 5

Tedy sice řazeno mezi young adult žánr, což je skupina, do které dávno věkem nepatřím, ale myslím, že na své si přijdou i ti dříve narození. Kniha je psána z pohledů dvou hlavních postav, děj má spád... Hodně mě to bavilo a hned se vrhnu na druhý díl.

Arkagas
11.03.2020 5 z 5

upřímně jsem dlouho nechápala, proč je kolem téhle knížky takový "humbuk", když jde jen o další young adult fantasy.
Ale po přečtení jsem pochopila dost věcí - 1, tahle kniha se vymyká a to takovým způsobem, že mi to občas přišlo jako bych četla válečnou literaturu jen předělanou do fantasy (ostatně autorka očividně i z událostí holocaustu těžila)
2, tohle není kniha pro každého - rozhodně to není kniha pro lidi, kteří vyhledávají odpočinkovou literaturu
3, nutně potřebuji 2.díl, protože jsem knihu přečetla za den a půl.

K samotnému ději - lidstvo rozdělené do dvou kast - na čisté a dreky (odpad, špína, méně než zvířata, kteří si nezaslouží nic - čistotu, jídlo, zdraví a jsou umisťováni v ghetech na okraji města, kde jsou postupně eliminováni. Drek je vlastně každý kdo nemá původní kořeny v Anglii)

A tady se na scénu dostává cirkus, který cestuje po celé zemi a ve kterém vystupují vybraní drekové. A jelikož cirkus má bavit rasu čistých, je samozřejmé že čím více smrti se během představení ukáže, tím více bude publikum nadšené.
Hlavními postavami jsou Ben a Hošiko, Hošiko je provazochodkyně a Ben je syn ministryně pro eliminaci dreků - matka vidí svou práci jako poslání pro lepší život čistých a Ben jí vidí jako sériovou vražedkyni. ( pokračování v komentáři)
2 týd.
Profilový obrázek kniznisvetlu
kniznisvetlu
Když se navíc ukáží spolu v cirkuse, aby si matka zvedla prestiž a Ben se na první pohled zamiluje do Hošiko, je jasné, že tohle nemůže dobře dopadnout.
A tady se nám rozvíjí neskutečně rychle ubíhající boj o přežití plný nástrah, smrti, nenávisti, bezmoci a přesto naděje.

Kniha je rozhodně čtivá, má neskutečný spád, krátké kapitoly rozdělené na pohledy postav podobně jako píše např.Chris Carter, takže otáčíte jednu stránku za druhou.
Byť je určená mladším čtenářům, tak si troufám říct že většina z lidí, kteří ji četli a přečtou budou dospělí.

Jelikož se vše odehrává v blízké budoucnosti, tak kniha svým způsobem nabádá i k zamyšlení, protože historie se může opakovat a rasová nesnášenlivost je dnes bohužel v mnoha zemích na denním pořádku. A nechybí málo, aby se to zase zvrtlo.

Moje hodnocení: 9/10

Kizuizi
24.02.2020 4 z 5

Po mnoha pozitivních hodnoceních (níže ovšem vidím i ty méně pozitivní) jsem se rozhodla tuto knihu také přečíst, i když patří do YA, což už rozhodně nejsem.
Kniha se velmi dobře čte, opravdu je velice svižná, kapitoly většinou velmi krátké. Musím říct, že se mi líbila a myslím že je opravdu potřeba brát v potaz, že je to právě YA. Určitě v každém zanechá pocit, alespoň se na chvilku zamyslet, jak strašné by bylo, kdyby to vše byla realita.

aAp
23.02.2020 3 z 5

Jsem z toho trochu v rozpacích. Asi jsem od knihy čekala mnohem víc. Příběh mi přišel trochu zdlouhavý, nicméně byl celkem čtivý. Chvílema jsem se musela do čtení nutit, jindy jsem se nemohla odtrhnout. Nevím. Nejsem si jistá, jestli sáhnu i po druhém díle.

eva3992
16.02.2020 2 z 5

Příběh z blízké budoucnosti z Anglie, kdy je společnost rozdělena na Čistou rasu a Dreky, spodinu odsunutou do ghett. Hošiko, je talentovaná dívka - Drek, která je vystupuje v cirkuse. Zato Ben je Čistý. Jejich osudy se jeden den propojí a jejich život už nebude stejný jako dřív.

Tato knížka je pro mě důkazem toho, že pokud máte vysoká očekávání na základě hodnocení ostatních, můžete být zklamáni. Jedná se o young adult fantasy, což už nejsem cílová skupina, ale i takovéto knihy si moc ráda přečtu a líbí se mi. K této mám dost výhrad.

V knížce není nějaký extra svět, je to prostě jen a pouze rasová nesnášenlivost dovedená do extrému, co by mohlo nastat a nebo případně, co už nastalo v době druhé světové války. Příběh je hodně jednoduchý, žádné velké zvraty. Hlavní hrdina Ben, kterému má být cca 17 let, se v první třetině knihy chová jako desetiletý. Ze dne na den se z něj stane zamilovaný a rozhodný člověk, který ví, co má dělat a co má předat lidem za poselství.

V cirkuse mi vadilo spoustu nereálných věcí, ať už to bylo několik žraloků a delfínů, které s sebou vozí ze štace na štaci, spoustu speciálních místností a šachet... A třeba i překlad, kdy se dva porotci označí za Mata a Pata, mi přijde prostě ujeté.

Kniha je rozhodně čtivá. I když má 400 stran, přečtete jí za chvilku. Ale jinak mi nic nepřinesla a do dalšího dílu se pouštět nebudu.

2,5*/5*

Andynka
08.02.2020 4 z 5

U této knihy jsem byla na rozpacích s hodnocením. Není to kniha , která ve vás zanechá větší dojem. Taky je to klasická young adult, ze kterého jsem vyrostla před pár lety.
Ale kniha se četla tak lehce. Ty krátké kapitoly jsou rozhodně super! Hrozně ráda jsem se k příběhu vracela . A nakonec jsem si to moc oblíbila. A těším se na pokračování. Snad se víc dozvím o tajné skupině, která bojuje za lepší život pro Dreky.

Andy0892
05.02.2020 2 z 5

Slyšela jsem na knihu samou chválu, ale nějak jsem nenašla, co bych chválila... Postavy jsou nevyzrálé, schopny během vteřiny měnit své názory a chování. Spisovatelka ukázala své sadistické představy a kdyby psala knihu 100 kreativních způsobů jak zabít Dreka, určitě by uspěla více. Doufala jsem ve zvrat ke konci, jenže tam se ukázalo, že vlastně jediná trochu příčetná osoba se dokáže chovat jako pubertální holka, i když jí jde o život! Děj díky chybějící hloubce ubíhá velmi rychle, s postavami jsem se prostě nijak nepropojila (hlavně ne teda s Benem), chápu co autorka chtěla sdělit, jen se jí to za mě nepovedlo. ;)

Ben Nevis
24.01.2020 2 z 5

Když dáme Drek = žid a čistý = árijec, dostaneme krásný holocaust. Takže udělat ze skupiny lidí odpad společnosti není žádné scifi. Samá autorka se přiznává, že má obavy ze sílící nevole proti imigrantům.

Jenže v knize se neřeší politika, ale zakázaná láska. ON žil celý život s klapkami na očích a uších a prozřel v cirkusu. ONA má jedinou funkci - aby se čtenář bál o její život a litoval ji a všechny ostatní Dreky.

Děj je dost schematický a postavy jsou ploché. Jedna strana jsou oběti, druhá strana ku-klux-klan a skoro nic mezi tím. Pro děcka dobré, ale dospělý čtenář má problém najít širší souvislosti.

DreamerX9
11.12.2019 1 z 5

Musím říct že i já jsem čekala víc. Bylo to krutý, drsný a občas mi to připomnělo svět za druhé světové války. Nevadí mi když kniha není originální ale i ten děj nebyl nic extra. Je to každého názor ale tahle kniha se mým oblíbeným ani v nejmenším nepodobá.

Avinea
29.10.2019 3 z 5

Kniha se mi četla dobře a přečetla jsem jí rychle - díky krátkým kapitolám, které jsou na střídačku popisem událostí pohledem Hošiko a Bena, ústřední dvojice příběhu. Prostředí cirkusu je pro děj příběhu atraktivní, jinak ale kniha není svým obsahem nijak originální - místo dělení na Čisté a Dreky si můžeme dosadit Nadlidi (ostatně ti se také považovali za Čisté) a Podlidi a vylíčené hrůzy páchané na Nečistých se děly obdobně i v nacistickém Německu; takže mi to jak fantasy žánr příliš nepřijde. Některé události jsou těžko uvěřitelné (např. závěrečná akce Jacka). Knihu Poslední číslo jsem si přečetla se zájmem, ale nenalákala mě, abych si chtěla přečíst avizované pokračování nazvané Zloděj čísel. Tak nějak hádám, že se tam znovu objeví také principál Silvio; padouši jeho formátu mívají tuhý kořínek.

Aurorita
09.09.2019 3 z 5

Tato kniha pro mne byla trochu zklamáním, čekala jsem od ní daleko víc. Nápad celé knihy je zajímavý, ale to provedení se mi moc nelíbilo.
Vadilo mi rozdělení společnosti, kde byli lidé buďto "dobří nebo zlí", nic mezi. Žádný Čistý neměl slitovaní a užíval si násilí na Drecích, na druhou stranu všichni Drekové byli jen utlačovanými chudáky.Takto to přeci nikde není, nikdy není vše jen černé nebo bílé. Další věcí, která mi na knize vadila, byla milostná zápletka, respektive její průběh. Hlavní hrdinové se znali sotva pár dní, ale už by za sebe položili život, jak moc se milovali.
Kniha je asi určena mladším čtenářům, než jsem já, mně se tomuto světu věřilo těžce.

Karolína2425
05.09.2019 3 z 5

No tak to byl nářez.
Tohle jsem nečekala. Na začátku mi to přišlo, jako průměrná YA fantasy, ale potom nám autorka čím dál tim víc vypisuje tím tématem díru do hlavy. Hayley Barker prostě umí.
Rozhodně vám tahle kniha zůstane ležet v hlavě.
Hlavní postavy jsou občas trochu na pěst, ale i tak jdou bezva a chybují! Jen, co mi na knize trochu vadilo bylo, že se neorientuju v tom jak rychle příběh ubíhá. Dva dny jsou tam popsány na celou knihu a přijde mi tam na dva dny nějak moc událostí.

Poník
02.09.2019 odpad!

Zadní strana obálky se pyšní komentářem "děj krásně odsypá". Chtěla bych toho, kdo to napsal vidět, jak bude policistovi vysvětlovat, že mu jen cesta "krásně odsýpala" zatímco si to valil 150 km/h přes vesnici. Všechno je v knize hrozně rychlé, popisu prostředí nebo postav je věnována minimální pozornost, to se snažila autorka zamaskovat neustálým opakováním toho, že "tamty prostě tyhle vnímají jako odpad". Ani se mi nechce rozepisovat jakých nelogických detailů je kniha plná, protože to už je jen třešnička na dortu.
Myšlenka knihy není žádnou novinkou, typický děj typu "společnost rozdělená na ty lepší a ty horší, přičemž jedna hrdinka je chudák ta špatná, zatímco hrdina z té nejlepší rodiny, přičemž on přece není tak zkažený jako ti ostatní.."
Jediné plus je obálka a celkový design knihy!