Posedlost láskou

Posedlost láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421831/bmid_posedlost-laskou-CMc-421831.png 4 24 10

Víte, co je to Capgrasův blud či de Clérambaultův syndrom? Trápí někoho ve vašem okolí porucha s bludy žárliveckého typu? Či pouhý perfekcionismus? Jedná se o různé více či méně obskurní stránky fenoménu zvaného zamilovanost. Britský psycholog a psychoterapeut Frank Tallis se ve své praxi rád zabývá stinnými stránkami lidské psýchy. V této knize, k jejímuž napsání ho inspirovalo dílo římského filozofa Tita Lucretia Cara O přírodě, jenž mj. srovnává zamilování s šílenstvím, shromáždil příběhy svých pacientů, s nimiž se setkával při terapii a kteří tak či onak trpěli symptomy extrémní zamilovanosti, „abnormální lásky“, při níž je postižený sužován bludem, nedokáže objektivně posoudit situaci a žije jakoby v setrvalé halucinaci. Dvanáct příběhů pohybujících se na pomezí literatury faktu a beletrie zkoumá mnoho fascinujících podob lásky, její věčnost, destruktivitu a nekontrolovatelnost.... celý text

Literatura světová Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

The Incurable Romantic , 2018

Zuzulet15
20.12.2022 4 z 5

Chvíľami smutná, chvíľami smiešna, chvíľami nebezpečná patológia lásky. Chvíľami oddychové, chvíľami poučné. Celkovo výborné.

Ivaksa
10.07.2020 2 z 5

Příběhy o různě komplikovaných vztazích, ne nijak zvlášt' šokující, spíše takový průměr. Autor měl spolupracovat s profesionálním spisovatelem, protože v jeho podání jsou popisy situací až příliš prosté. Snahou zplastičtět emoce vkládáním banálních činností mezi přímé věty jen zdůrazňuje svůj amatérismus.(Např."řekla a napila se kávy") Chybí jednoduše cit pro čtivost o kterou usiluje. Vhodné na rychločetbu.

lidunka1
29.01.2020 5 z 5

Kniha například z terapeutické praxe rozebírá různé typy patologické lásky. Zároveň autor píše, že hranice mezi láskou "normální" či náruživou a patologickou je velmi slabá. Velice mě oslovila věta, že sex je vlastně naším únikem před samotou a smrtí. Ač jeto kniha odborná, čte se velmi dobře.

zuzulique
18.01.2020 5 z 5

Knižka trošku z iného súdka. Páčilo sa mi nahliadnutie do hlavy psychológa a jeho stretnutí s pacientmi, ktorí sa boria s láskou v rôznych podobách. Z literárneho hľadiska to zrejme nie je žiadne terno, no veľmi som si čítanie užila, tak to prevýši subjektívne všetko. Často som premýšľala nad účastníkmi príbehov a záverom mi z toho vyšlo, že v každom z nás sa skrývajú tajomstvá a nevyslovené bloky, ktoré si v sebe nosíme od detstva a odrážajú sa v celom našom živote. Veď ako hovorí Alfred Adler: "Jediní normálni ľudia sú tí, ktorých dobre nepoznáte."

Jacinda
30.10.2019 5 z 5

Nevěřím v bezproblémové vztahy ani idylická manželství. Láska je spalující a šílená, člověk balancuje na hranici a přesně to autor popisuje. Jak často se my sami přiblížíme na okraj? Jak málo stačí, abychom se "zbláznili"? Možná najdete odpovědi na své otázky a možná se díky téhle knize budete jen víc bát. Ty příběhy totiž často nemají dobrý konec.

hu_87
27.09.2019 5 z 5

Super a přínosné příběhy různých patologických osobností,počínaje Othelovým syndromem, závislostí na romantickém namlouvání u druhých žen, aniž by dotyčný plánoval opustit svou stálou a jistou manželku - ač moc nemusím příběhy, tohle mě hodně baví. Líbí se mi styl toho jak je to čtivě napsané a jak se autor snaží v průběhu kapitoly nás zároveň seznámit i se základní teorií ohledně dané problematiky/pacienta. Super.

dominga
27.09.2019 4 z 5

Príbehy pacientov z najnevšednejšími "poruchami" týkajúcich sa, ako už názov označuje, lásky. Lásky strastiplnej, zakázanej, nedosiahnuteľnej, chorej, vymyslenej a pod. Ak sa človek dobre začíta, možno v daných prípadoch objaví aj sám seba. Frank Tallis ako klinický psychológ a navyše spisovateľ v jednom, krok za krokom odhaľuje postupy terapie a obnažuje nielen vnútro pacientov, ale tak trochu aj sám seba. Ukazuje spôsob akým uvažuje, ale aj spôsob ako sa možno vieme dostať k ľuďom bližšie. Ako to, čo vyzerá spočiatku zatratené, môže mať veľmi jednoduché riešienie, "len" je podtstané odhaliť koreň pôvodu.

Pre mňa osobne pomerne obohacujúce čítanie. Nielen, že sa človek môže dozvedieť viac z toho ako to asi na terapii vyzerá, ale autor tiež poskytuje viaceré odborné informácie a historické fakty.

Niekoľko úryvkov: "Anita túžila po láske, ibaže milovať znamená žiarliť, a keď je niekto žiarlivý ako ona, sám si v láske bráni."

"Skutočným meradlom pravosti lásky nie je to, ako blízko chceme byť, akí tesne prepojení a splynutí, ale ako ďaleko od seba dokáže stáť, a predsa byť spolu."

"K bezvedomiu máme bližšie, než sa všeobecne pripúšťa. Každú noc zažívame prerušenie svojej existencie počas bezsenného spánku. Okrem toho každý deň zabúdame, takže sa svojim spôsobom plynule rozplývame do ničoty."

"Stoický filozof Epiktéros napísal: Nerozrušujú nás udalosti, ale náš pohľad na ne!"

"Jediní normálni ľudia sú tí, ktorých dobre nepoznáte."

Na záver Frank Tallis skonštatoval, že ho mrzí to, že v škole venovali téme romantickej lásky tak málo času a pritom je tak veľmi dôležitá. Hýbe našimi životmi, ovplyvňuje celý náš svet a predsa je podceňovaná. City majú byt skryté a je hanbou, keď je niekto sklamaný a nešťastný z nevydarenej lásky napriek tomu, že tento pocit pozná takmer každý na tejto Zemi. Téma lásky sa v dnešnej kultúre zľahčuje a naproti tomu by lekár v starovekom Grécko či Ríme vedel povedať viac o nešťastnej láske, než súčasný psychoterapeut.

Radka_p
25.06.2019 5 z 5

Moje prvotné očakávanie pri tejto knihe boli, že sa autor snažil napodobniť Irvina Yalloma. To sa vôbec nepotvrdilo a bolo to skvelé čítanie!
Kniha je skvelým čítaním o psychoterapeutickej práci autora no miestami aj o jeho osobnom živote. Veľmi oceňujem, že autor nevytiahol len prípady pacientov u ktorých bol superúspešný ale aj tých, ktorý z určitých dôvodov na terapiu neprišli, pacientov, ktorý neurobili zásadné osobnostné zmeny ale "len" sa naučili so svojimi problémami žiť.

Petronela16
18.06.2019 3 z 5

Zaujimava kniha o roznych druhoch lasky.Nedala som viac bodov,lebo uprimne poviem,ze niektore *odborne*pasaze boli prilis dlhe a nudne.Take oddychove citanie na jedno dlhe poobedie.Tak trochu z ineho sudka ako obycajne citam,ale dalo sa.

čika
30.05.2019 5 z 5

Toto je lahodka, veselo-smutne rozpravanie o podobach lasky. Nie su to ucelene pribehy s happyendom, aky by sme si priali, ani navody na to, ako "rozchodit" nestastnu lasku...Velmi ludsky napisane, citlivo prelozene.