Porodní sestra z Osvětimi

Porodní sestra z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445675/bmid_porodni-sestra-z-osvetimi-T27-445675.jpg 3 830 261

Anděl naděje v táborech smrti. Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Další transport vězňů směřuje do Osvětimi. Je mezi nimi i Stanisława Leszczyńská, porodní asistentka z Lodže, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských podmínkách: bez vody, základních lékařských nástrojů a léků. Porody probíhají na kamnech zakrytých starou dekou. Mnohokrát riskuje svůj život, když vzdoruje nemilosrdným příkazům Josepha Mengeleho. Dělá vše pro ochranu dětí před jeho krutými experimenty. Snaží se být oporou pro matky, kterým byly děti násilně odebrány a poslány do Říše. Nebo na smrt... Porodní sestra z Osvětimi je dramatický příběh inspirovaný hrdinským osudem Stanisławy Leszczyńské. V koncentračním táboře provedla více než 3 000 porodů, během nichž nezemřelo žádné dítě ani žena.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Położna z Auschwitz , 2020

klarca1993
01.09.2023 1 z 5

Za mě nejslabší kniha na toto téma. Bohužel je opravdu špatně zpracovaná - čtenář se ztrácí v ději. A přitom to mohlo být tak pěkné.

kamila5406
13.08.2023 2 z 5

Příběh zajímavý ale špatně sepsaný. Z války jsem četla už hodně ale tato kniha je nejslabší na to co se tam opravdu dělo.

Evaho73
05.08.2023 3 z 5

Jedinečný námet zatienilo nepodarené spracovanie, čo je na škodu. Stanislawa Leszczynska je bezpochyby zaujímavá historická osobnosť, ktorá by mala byť svojím presvedčením a postojom, príkladom aj pre súčasnú generáciu. Žiaľ v tejto knihe jej svedectvo vyznieva dosť chaoticky.
Neviem, mala som dojem, akoby autorka všetky zozbierané dôkazy a fakty zoskúpila štýlom hala - bala a výsledok mi skôr pripomenul fikciu ako literatúru faktu.

Adele...
15.07.2023 2 z 5

Zajímavý a poutavý příběh, bohužel napsaný způsobem, který se nedá ani číst a ani moc poslouchat. Mám obavy, že kniha těží jen z prostředí Osvětimi, které mnoho lidí fascinuje. Ale ani silný příběh nepřekoná nekonzistenci dějové linie. Lze poslechnout jako audioknihu na kanálu Knihy Dobrovský na YouTube: https://youtube.com/playlist?list=PLPihZVO5cAG5O2bNL8P78J2w3hTSpjgT5 namluvenou Janou Strykovou.

absa2611
17.06.2023 2 z 5

Chtěla jsem se pořádně rozepsat, ale po přečtení komentáře čtenáře "cepice" není třeba. Díky za něj. Naprosto souhlasím.
Bohužel kvůli velice špatnému zpracování dávám jen 2*.
Škoda. Tak silný příběh by si zasloužil víc...

Arwen329
13.06.2023 4 z 5

Knihu jsem našla na YouTube a poslouchala jako audioknihu, krásně namluveno, příjemný hlas. Opět kniha která je velmi poučná a stojí za přečtení, tyto hrůzy by se neměli zapomínat. Spousta pravdivých mouder které kniha má mě vždy donutily si v duchu říci ano to je pravda. Určitě se k ní vrátím ještě jednou ale tentokrát si jí přečtu. :-)

Andrea864
22.05.2023 3 z 5

Trochu chaotické vyprávění, ale ta chaotičnost jaksi více vykresluje myšlenky, dojmy a pocity žen, které vytrpěly neskutečné hrůzy a bolesti jak fyzické, tak i psychické. Hrdinství zůstat člověkem v nelidských podmínkách. Hrdinství přežít tábor. Hrdinství dokázat se po válce začlenit do života a žít dál. Nemělo by se zapomínat.

cepice
22.05.2023 1 z 5

Vezměte si chronologický příběh, rozstříhejte ho na jednotlivé pasáže, některé části zduplikujte, přidejte spoustu nesmyslné vaty, trochu stockholského syndromu, irelevantní obsah, zamíchejte, protřepte, náhodně poskládejte a ... máte Porodní asistentku z Osvětimi.

Reálie místy velice mrazily, celkový dojem však kazilo jeho nekvalitní zpracování.

Osobně jsem se těšil, až knížka skončí, a to kvůli nekvalitnímu stylu psaní.

Adush
19.05.2023 3 z 5

Počáteční zmatek v kapitolách a celková roztrhanost textu. Spíše takové útržky a vzpomínky. Nakonec jsem se zorientovala a od půlky dál jsem se do čtení i více ponořila.

klmonkaa
17.05.2023 5 z 5

Dojímavé čítanie o osudoch nielen pôrodnej sestry v koncentračnom tábore.

janadibelkova
07.05.2023 5 z 5

Trochu mě mrzí to slabé hodnocení, protože téma, které kniha otevírá se málokdy zmiňuje. Za mě to bylo opět dobové čtení o věcech, na které prostě nesmíme zapomenout a opět musím jen říct: buďme rádi za to, co máme dnes, važme si každé chvíle

Skodinka89
04.05.2023 3 z 5

Ze začátku trošku chaos v rámci kapitol. Rozhodně zvěrstva byly a dějí se i nadále v jiných koutech světa...

Lucie846
29.04.2023 4 z 5

Zajímavá kniha na toto téma. I když toto ovšem byl mazec co dělali s nevinnými miminy. Knížka se četla celkem těžko to přeškakování v ději a celý ten obsah. Každému kdo se mě ptal jaká je tak jsem řekla ať si to přečte až bude mít děti. Pro mě to byl mazec.

EvcaMat
28.04.2023 5 z 5

Každá kniha, dokument, článek, zmínka je podle mého názoru velmi důležitá. Všechna zvěrstva musí být stále připomínána, aby nebyla zapomenuta. Nemůžu říct, že bych se nějak ztrácela v ději nebo postavách. Přečetla jsem rychle, celou dobu se sevřenými vnitřnostmi. Neotřesitelná Mámina víra v Boha, statečnost, moudrost, obětavost a víra v poslání, ve mě zanechala hluboký dojem. Byla to úžasná žena. Kniha mi opět připomněla, že mám opravdu důvod být vděčná. Za šťastné děti a život, jaký máme.

danazeskolky
10.04.2023 3 z 5

Těžko lze očekávat veselé čtení. Nečetlo se mi úplně lehce, jednak kvůli stylu psaní a jednak kvůli syrovému svědectví těch nejhorších činů. Ostrý protiklad Anděla smrti a Anděla života, z toho až mrazilo. A tím vším prosvítala nezištná laskavost a obětavost Mámy. Málokdo by uměl odpustit a necítit nenávist... Až nadpozemsky silná žena to byla.

VerraR
24.03.2023 3 z 5

Kniha se mi četla dost špatně, styl byl velmi zvláštní. Tak mezi 50 až 100 stránkou jsem to chtěla asi 5x vzdát, ale nakonec jsem ji zvládla dočíst. Od půlky už jsem si na to docela zvykla :) Příběh samozřejmě velmi silný, za tu námahu to stálo.

Kubikuli
22.03.2023 3 z 5

Náročná knížka. Ani ne tématem, jako spíš stylem psaní. Chvíli se snažíte udržet pozornost, neztratit se, ale po chvíli to vzdáte. Jednotlivé příběhy byly zajímavé, ale v kontextu do jakého byly zasazené se ztratily. Za mě špatně napsaná knížka, která po pár stranách přestane bavit. Bohužel.

LéňaPipi
13.03.2023 2 z 5

Kniha se mi četla opravdu špatně. Přeskakování mezi vypravěči a časem bylo velmi zmatené. Dělalo mi velký problém se v knize orientovat.
Každopádně to je velmi silný příběh a Stanislava mi zůstane v hlavě. Její oddanost, víra a statečnost byla neskutečná.

Lenka541
27.02.2023 4 z 5

Až na konci této knihy jsem pochopila, proč je vypravěčka příběhu neznámá. Příběh je věnován jen jediné osůbce, Stanislawě, která přivedla na svět mnoho novorozenců v nelidských podmínkách pro život. Při čtení jsem si musela opět vyhledat tváře doktora Mengeleho a velitelky ženského tábora Marie Mandelové, kteří páchali s radostí ve tváři ty nejhorší zvěrstva, jaké kdy může člověk člověku provádět. Díky trošku chaotickému přeskakování postav, se knížka hůř četla,ale alespoň se mě tento příběh nedotkl tak moc,jako třeba Cilčina cesta nebo Mengeleho děvče. Určitě ale stojí za přečtení.

li-li-nka
20.01.2023 2 z 5

Kniha se cetla dobre, avsak jsem skoro do konce knihy nemela tuseni, kdo ji vlastne vypravi. :-(