Pokrvný brat

Pokrvný brat https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236549/mid_pokrvny-brat-yeT-236549.jpg 5 83 83

Intímna znalosť indiánskych dejín, indiánskeho života a hlboký ponor do psychiky Indiánov umožnili autorovi v tomto románe živo a plasticky zachytiť dramatický úsek dejín amerického juhozápadu v druhej polovici 19. storočia, keď sa po dlhých a krvavých bojoch definitívne rozhodlo o osude pôvodných obyvateľov amerického kontinentu. V tejto biografii legendárneho apačského náčelníka Kočiseho autor opisuje skutočné dramatické udalosti i autentické osobnosti amerického politického života tých čias. Román má rýchly spád. Vzrušujúce boje a nájazdy sa striedajú s farbistými opismi indiánskych táborov. Čitateľ sa zoznámi s názormi Indiánov, ich zaujímavým spôsobom života a dávnymi poetickými legendami. Dej sa rozvíja najmä okolo vzťahu Kočiseho a Američana Thomasa Jeffordsa, belocha, ktorý si Indiánov vážil, pomáhal im, ba dokonca sa aj oženil s krásnou Apačkou a s Kočisem uzatvoril pokrvné bratstvo. Obaja chceli, aby Indiáni žili s belochmi v pokoji, ale ich úsilie nebolo korunované úspechom.... celý text

Mark
20.02.2013 5 z 5

Velice pěkná a dojemná kniha. z knihy je vidět co byli jsou schopni lidé udělat pro peníze a ovladnutí druhých.

pet-kyval
30.11.-0001 5 z 5

[014/10] SPOILER(?) Velký snědý muž odešel jako opravdový hrdina. Dobře... sešel stářím a nikoli palnou zbraní, ale to vše jen proto, aby zachoval křehký mír, který bílý muž má neustále se svou krvelačností tendence porušovat.

Po několika svazcích Májovek mě z fikce naivity a neznalosti vytrhl 'Zlomený šíp' a dostal mě málem až do kolen. Je to kniha, která dokáže zapůsobit na jakoukoliv čtenářskou generaci. Styl autora je lehký ke čtení a dokáže v člověku probudit celou řadu emocí souvisejících s dějem. Dokonce i pomstychtivost. A i když se autor občas zapomene v myšlenkách, dokáže se z nich v pravý moment vymanit a vrátit se zase k příběhu, aniž by to někomu mohlo příliš vadit.

Násilnosti, které se tenkrát děly na domorodém obyvatelstvu - to je vracelo stejnou měrou - se táhnou celou knihou. Podobné krutosti se děly po celém světě, to je jasné, ale zrovna dění na Americkém kontinentu je jedním z největších mezilidských zločinů historie. Nebyla to totiž rovnocenná válka, ale zbabělost. Zbabělost, která se táhne už od starověku a týká se hlavně bělochů.

Prvotní navázání míru porušené idiotem s důstojnickým frčkem, válka, vyjednání bílé vlajky pro pošťáky a zase další rasistické sváry a pohrdání přírodními lidmi. Šarvátky, stavění se proti bělochovi, který indiány miloval, který se u nich částečně usadil s rudou manželkou, který pro ně truchlil. Člověk by řekl Indiáni přece nepláčí, ale jsou chvíle, kdy i oni sevřou kámen na navršené hlíně a zatruchlí pro padlé, kteří se stali obětí křivdy. 'Zlomený šíp' je jedna z těch knih, kde se přistihujete při souhlasném přikyvování, vzteku, no prostě návalu explozivních emocí. Myslím, že se dá vřele doporučit.