Pokoj

Pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83857/bmid_pokoj-geX-83857.png 4 934 934

Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází... Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek... Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý román citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí. Pokoj Emmy Donoghue byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Room , 2010

syskas
24.02.2017 5 z 5

Desivý príbeh, ťažká téma. Podobných prípadov nie je málo. Práve preto treba o tom písať. Aby ľudia mali oči a uši otvorené.

Príbeh robí ešte zaujímavejším to, že je rozprávaný očami 5 ročného chlapca. Okrem iného nás núti zamýšľať sa nad naším spôsobom života, nad konzumom a občas nezmyselnými pravidlami.

Kif
28.01.2017 4 z 5

Tahle knížka mi sedla od prvních stran. Vyprávění z pohledu chlapce pro mne bylo hodně zajímavé a vyloženě mě bavilo. Je to jiné, je to svým způsobem roztomilé, to tedy v rámci možností, vzhledem k tématu knihy.
Příběh byl hodně silný. První polovinu jsem jako cíťa hodně bojovala s emocemi a bála se, že to nezvládnu dočíst. Přitom jsem ale nutně potřebovala chlapcův příběh znát. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, což se mi teda dlouho nestalo.
Přestože s formou a příběhem jsem byla spokojená, nemůžu to říct úplně o postavách...Měla jsem chvílemi problém s Mami, která mi svým chováním byla občas jednoduše protivná. Stejně tak jsem ani moc nedokázala pochopit babičku, měla jsem z ní dojem, že Jacka zanedbává. Ale tohle moje nepochopení může být také tím, že se jedná o dost složitou situaci, kterou si nechci ani umět představit...
Vcelku však za mě skvělá kniha!

Aliii
08.12.2016 5 z 5

Moc nechápu, když někdo napíše do komentáře, že mu vadil styl psaní a přitom má v komentáři více chyb než pětiletý Jack... Ano, čtení příběhu psaného z pohledu malého dítěte je výzva, ale za tu trochu namáhání mozkových závitů rozhodně stojí.
Každá část příběhu nutí k zamyšlení a vyvolává spoustu emocí. Rozhodně doporučuji tuto působivou knihu k přečtení.
Mrzí mě, že u nás nevyšlo více knih od této autorky, ráda bych si přečetla něco dalšího.

Petrue
04.11.2016 5 z 5

Vhled do Jackovy duše a jeho života v malé cele, je velmi emotivním a silným zážitkem. Opravdu úchvatným způsobem zpracované děsivé téma.

cie
31.10.2016 5 z 5

Tak mně se vyprávění z pohledu dítěte líbilo, protože to je to, co dělá tuhle knihu zvláštní a jinou...a proto dávám 5* a doporučuji.

Laverna89
06.10.2016 2 z 5

Paní Kniha udělala po polovině plesk a hup zpátky do knihovny. Dvě hvězdičky za zajímavý nápad. Vyprávění z pohledu dítěte mi ale vysloveně nesedlo.

playada
18.09.2016 5 z 5

neuvěřitelná kniha

Véča
21.08.2016 5 z 5

Knížka krásně popisuje zranitelnost a fantazii malého chlapce, který přikládá těm pár věcem, které má kolem sebe, tak velkou důležitost. Rozhodně jde o silný příběh, jenž nám ukazuje, jak nám běžné věci se můžou ostatním zdát neuvěřitelné.

Efča59
15.08.2016 4 z 5

Knihu jsem dvakrát odložila, protože jsem se nedokázala prokousat začátkem. Pokud se ale přehoupnete přes prvních šedesát stran, jedná se o zajímavý příběh o socializaci z pohledu malého chlapce.

sandra292
14.08.2016

Udivuje me tak vysoke hodnoceni knihy.jeji styl psani je otresny nebavil me knihu jsem nedicetla zkoncila jsem na 50 str. Dej muze byt super ale bohuzel v tomto podani me nezaujmul radeji shlednu film

danka13
14.08.2016 4 z 5

Po prvních stránkách jsem myslela, že knihu odložím, že na to nemám nervy. Nakonec jsem se přemluvila a knihu jsem dočetla, nestává se mi totiž, že bych knihu nedočetla. Určitě je to námět k zamyšlení, i když mi to v dnešní době připadá příliš neskutečné, ale stát se to může. Je to zajímavá kniha a určitě doporučuji její přečtení, zajímavý může být i film, který šel do kin v loňském roce.

exitus
11.08.2016 4 z 5

Z počátku jsem byla dost rozladěná, že je celý příběh vyprávěný z pohledu pětiletého kluka, protože to trochu ubíralo kvalitě textu. Taky mě trochu štval Jake, který byl vlastně dost rozmazlený a občas dost zlý. Příběh mě začal bavit ve chvíli, kdy Mami začala opravdu přemýšlet o útěku. Scéna útěku velmi napínavá a část "ve Venku" byla vážně skvělá a hlavně se zde ukázalo, že vyprávění z pohledu Jakea má svůj smysl. Když s ním vše nám tak blízké a obyčejné odhalujete a učíte se, uvědomíte si, kolik věcí je pro nás naprosto samozřejmých. Konec moc pěkný.

DasaN
17.06.2016 3 z 5

Kniha vyprávěná zajímavým způsobem očima malého chlapce. Příběh je pojat nezvyklou formou, ale proto je má svoje kouzlo.

jenomtak
02.06.2016 3 z 5

To, že je příběh vyprávěn z pohledu malého kluka mi ze začátku moc nesedělo, ale rychle jsem si zvykla a myslím, že to bylo od autorky velmi dobré rozhodnutí - přiblížilo mi to strasti, problémy a nedorozumění, které může malý kluk zažívat v pro nás zcela běžných situacích. I přesto ale kniha nedosáhla na očekávání, která jsem měla. Nemohla jsem se dostat do děje a při čtení jsem si připadla pouze jako nezaujatý pozorovatel...bohužel kniha u mě dosáhla pouze na tři hvězdy...

rarášek
22.05.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem se rozhodla přečíst před filmem, protože naopak se mi to nikdy nevyplatilo (na film se teď rozhodně chystám). Rozhodně skvělý příběh, vyprávěný z pohledu malého Jacka, pro kterého je Pokoj naprosto vším a rozhodně ho nevnímá jako něco špatného. Styl písma a velká písmena rozhodně seděli na tak malého kluka, který vnímá Pokoj jako jediný svět. Potom jeho velké objevování venku, při kterém jsem mohla poznávat jeho pocity a myšlenky, co si o tom všem myslí. Ten konec s Pokojem je rozhodně skvělý. Jedna etapa jejich života skončila a ta nová právě začíná. :)

Satninka
10.05.2016 5 z 5

Prvně jsem viděla film a až poté knihu, čehož lituji, jelikož kdyby to bylo naopak, měla bych ze čtení jistě lepší zážitek. Skvělá kniha s originálním námětem. Perfektně sleduje pocity matky i syna. Na styl psaní je nutné si zvyknout, já si zvykla tak moc, že jsem se při čtení následující knihy divila, proč nejsou Dveře a ostatní důležité předměty psány s velkými písmeny. :D Doporučuji ke čtení. :)

bartosovic00
29.04.2016

Kniha byla velice zajímavě napsaná, ale asi to prostě není můj styl. Po asi devadesáti stránkách jsem knihu odložila s tím, že si ji možná dočtu někdy později.

spencer
24.04.2016 5 z 5

Dojemný příběh. Moc se mi líbil způsob psaní i děj. Byla jsem ráda, že se celý příběh neodehrává jen v pokoji, ale také mimo něj.

soukroma
07.04.2016 3 z 5

Rozhodně zvláštní kniha (i když jako film asi vyznívá věrohodněji) - unesená a vězněná po dlouhá léta v pidi prostoru (ale se vším nutným k životu, takže mohla porodit a postarat se o základní potřeby syna), přesto to není thriller, ani nervydrásající drama, ale propracovaný psychologický román. Po prvních pár desítkách stran, kdy jsem se seznámila se základními prvky vyprávění a rutinou hlavních hrdinů mě první část v Pokoji přestala bavit, chytla jsem se až při jejich návratu do světa a života.
Přestože kniha nastoluje nekonečně mnoho otázek, a odpovídá jen na některé z nich, nechytli mě hrdinové za srdce asi tak, jak by měli - celou dobu jsem je spíše jen jaksi klinicky pozorovala zvnějšku, neprožívala jsem nic přímo s nimi.
V každém případě příběh ukazuje, jak je lidský organismus obecně schopen se více méně adaptovat i na velice nepříznivé (stísněné a omezené podmínky) a jak se mladý organizmus adaptuje a učí výrazně rychleji (a zapomíná snáze na strasti).

kam-pak
01.04.2016 5 z 5

Nesmírně silná kniha. Vyprávění z perspektivy pětiletého Jacka, který neví nic o Venku. Od hrůz ho chrání jeho Mami za každou cenu, takže mu všechno připadá "normální". Co nevidí a neslyší Jack, nevíme jakoby my. Proto žádné šokující popisy utrpení. Ale tušíme je. Víme. Několikrát jsem musela plakat nad tím, jak je Mami "bojotečná". Moc moc moc krásná knížka.

zfilmováno irská literatura izolace únosy vypráví dítě

Emma Donoghue
irská, 1969