Poirot a já

Poirot a já https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262595/bmid_poirot-a-ja-ewe-262595.jpeg 4 188 72

Hercule Poirot, puntičkář s typickým knírkem, je jednou z nejlepších postav Agathy Christie a ve světě patří mezi nejoblíbenější detektivy. Více než dvacet let je s tímto „malým Belgičanem“ neodmyslitelně spjat i David Suchet, jeho představitel v seriálu britské společnosti ITV. Když mu v roce 1988 roli nabídli, nikdo nebyl pravděpodobně překvapen více než Suchet sám. Nakonec ji však přijal, přečetl všechny Poirotovy příběhy a vymyslel řadu rysů chování, jimiž svoji postavu charakterizoval. Postupně si k Poirotovi vytvořil velmi úzký vztah a zamiloval si jej. Výsledkem je sedmdesát televizních adaptací všech příběhů, které Christie o Poirotovi napsala, včetně posledního dílu Opona, kde se Suchet s velkou lítostí musel s Poirotem rozloučit. V knize Poirot a já vzpomíná, jak kultovní seriál vznikal, a přemýšlí, co pro něj detektiv po všechny ty roky znamenal.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Knižní klub

Poirot and Me , 2013

EvaApple
28.08.2019 5 z 5

Neumím si nikoho jinýho na místě Hercule Poirota představit než Davida Sucheta... je stotožněním všeho, co tento detektiv představuje. Knižku jsem četla ještě v originále a přímo jsem slyšela, jak svým sametovým hlasem šmrclým francouzštinou popisuje své vtělení se do nesmrtelného detektiva z pera A.Christie

Rawen616
26.08.2019 4 z 5

Seriál s Herculem Poirotem je skvělý. Není tam žádná vyloženě mizerná epizoda, nanejvýš průměrná. David Suchet obětoval téměř polovinu svého produktivního života oživení této postavy a oživil ji takřka dokonale. Vlastně skoro zničil šance všech dalších herců, protože on opravdu byl Hercule Poirot do posledního detailu! Bylo zajímavé přečíst si, co se dělo v pozadí během natáčení seriálu a že natáčení rozhodně nebylo žádnou procházkou růžovým sadem. Vražedné termíny, takřka celodenní šichty, neustálé nošení vycpávek a kostýmu. A také nejistota, jestli bude studio natáčet další díly a pan Suchet tak nepřijde o svou nejlepší práci. No a samozřejmě také bolestné loučení s postavou i rolí, neboť počet děl s Poirotem není nekonečný a tvůrci se naštěstí nepouštěli do natahování a psaní vlastních scénářů nad rámec toho co napsala Lady Agatha. Překvapivé bylo, jaké množství fanoušků ze všech koutů světa Poirot má. Sám David Suchet píše, že se tomu šílenství kolem jeho postavy většinou velmi divil. Ale za svůj výkon a i za tuhle čtivou knihu, která je vítaným bonusem pro fanoušky seriálu, si ovšem velkou poklonu opravdu zaslouží.

tereza1198
24.08.2019 4 z 5

David Suchet je skvělý chlap a úžasný herec. Kniha je krásný doplněk ke knihám i seriálu.

Gibis
10.05.2019 5 z 5

Miluji příběhy Lady Agathy s Herculem Poirotem v knihách a ještě více ve filmové podobě právě s Davidem Suchetem. Proto mi bylo ctí, zavzpomínat spolu s panem Suchetem na dlouhá léta strávená natáčením všech sedmdesáti dílů a moc jsem si to užila. Jak on sám říká, často není poznat, jestli vypráví ještě David nebo už Hercule, tak moc byl s rolí tohoto malého gentlemana spojen. A docela mě překvapilo, jak složité a náročné bylo tuto postavu vytvořit, natrénovat přízvuk, chůzi, prosadit při natáčení věci, které by dle Davidova názoru Poirot nikdy neudělal, nebo udělal právě tak, jak je chtěl ztvárnit.
A čím přesně si Poirot získal miliony diváků na celém světě? Jak říká Suchetův zeť Elliott: "Ve srovnání s jinými literárními hrdiny má nejlepší a nejjasněji srovnané morální zásady. Všichni bychom vlastně chtěli být jako on, mít jeho bystrou mysl i mravní sílu."

Widow Embalmer
29.04.2019 3 z 5

Gentleman. Takovým slovem můžeme popsat Davida Sucheta. Pravý britský gentleman. Vyhledávám jej už delší dobu především jako Poirota, ale i v jiných rolích. Suchet je okouzlující muž se smyslem pro jemnost, krásu, takt a důvtip. Je šarmantní a zároveň skromný. Myslím, že jako člověk musí být skvělým společníkem. Svou milou osobnost ukazuje i v různých dokumentech, kde může být konečně sám sebou, a ne Poirotem. A v tomto duchu je i celá tato kniha, která je plná vlídnosti a chvály na své kolegy, vše v pozitivním světle. Tam, kde by musel Suchet kritizovat, raději taktně mlčí. Kniha jako taková je bohužel dost vycpaná vatou popisů jednotlivých dílů a zajímavých informací ze zákulisí je poskrovnu, přesto je celé čtení takové pohlazení. Ovšem lidé, kteří si Poirota vyloženě nehýčkají ve své filmotéce, se budou u teto knihy určitě nudit. Ja sám jsem zhruba od poloviny knihy přeskakoval odstavce, které popisovaly děj dílů a herecké obsazení. I přes to, že mám Sucheta a Poirota velmi rád, kniha je v podstatě poměrně nezáživným profesním CV. Zajímavé historky z natáčení či skutečně zajímavé zákulisní lahůdky zde strašně chybí. Škoda. Moc jsem chtěl, abych se u knihy dojal, jako se dojímá sám autor, ale nepovedlo se mi to.

Niu
16.02.2019 5 z 5

Ani jsem netušila, jaký poklad objevím při jedné jízdě vlakem. Dala jsem se do řeči s paní, která mi doporučila právě tuhle knihu, když zjistila, že jsem stejně jako ona fanoušek Sucheta alias Poirota. A jsem za to opravdu ráda. Přečtení knížky jsem si odměřovala jako "za odměnu". Nechtěla jsem jí tak rychle přečíst a přijít o Davidovo vyprávění několik let jeho života coby Poirota. Opravdu mě dostal hned prolog, kdy se mi z očí valily slzy jak hrachy. Velmi čtivě napsané a humorné. Pro mne to stejně psal Poirot :) Vlastně jsem na něm vyrostla a znám každý díl snad nazpaměť. Pro mně na světě bude jen jeden Pan Detektiv, stejně jako je David Suchet můj nejoblíbenější herec. Před jeho hereckým uměním smekám klobouk.

kilometr
15.02.2019 5 z 5

Věnovat 25 let svého života románové a seriálové postavě,to už si zaslouží knihu.Vzpomínání Davida Sucheta na svou životní roli je psáno s velkým obdivem k dílům autorky,ke všem,kteří se podíleli na realizaci velmi populárního seriálu a hlavně k postavě Hecule Poirota,kterého si nejen zamiloval,ale kterého tak nezapomenutelně ztvárnil.100%.

1amu
08.02.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem si vysloveně šetřil. A dočetl hodně dlouho po koupi. Přál jsem si ji vychutnat. Můžete přejít bez povšimnutí monolog ? :
... "jsou chvíle, když se ptám sama sebe: "proč, proč, proč, proč jsem si tuhle odpornou, nabubřelou, protivnou osobu vymyslela ?...Věčně jen někde uklízí, neustále se vychloubá, pořád si nakrucuje knírek a naklání tu svou hlavičku, co tvarem připomíná vejce...Když se takto rozčílím připomínám mu, že bych ho mohla několika tahy pera zničit.On ale reaguje domýšlivě: Poirota se takto snadno zbavit nemůžete, na to je příliš chytrý..." (Napsala Lady Agatha v Daily Mail v r.1938).
Zde se dostávám k problému, na který upozornilo ve svých komentářích hodně čtenářů. Dáma Agatha !!! Vysloveně jsem byl rušen překladatelkou Kateřinou Stárkovou. Bez citu pro překlad vnucuje pořád dámu, dámu a zase dámu, když víme, že v češtině (na rozdíl od angličtiny) má dáma jiný význam. Ve Velké Británii jde, napíši-li Lady, o čestný titul, který uděluje Její veličenstvo. Což v tomto případě udělala Alžběta II.
Dáma v našem českém pojetí je žena dobrých mravů (chová se jako dáma), vkusného oblékání (oblečena jako dáma) - to v prvé řadě. (Je zbytečné dále rozvádět).
Čtenáři opomenuli, že knihu s Davidem Suchetem a na jeho přání napsal Geoffrey Wansell.
Kniha je napsána kouzelně, mnoho věcí mi nedošlo:..."Podle mě Poirota sex nikdy ani v nejmenším nezajímal, i když u jiných dokázal chtíč rozpoznat. Od pasu dolů jakoby Poirot neexistoval..." Tuto charakteristiku asexuální osoby jsem asi nikde jinde nečetl.
Pravdou je, že David Suchet je geniální herec. Jeho sbírka natočených skoro všech příběhů Hercule Poirota je geniální a je zásluhou "Staré dobré Anglie", že to veledílo zpřístupnila světu.
Za "Dámu" tato kniha nemůže, to je problém necitlivé překladatelky a editora nakladatelství.

Medunka22
16.12.2018 5 z 5

Postavu Poirota miluji a David Suchet je pro tuto roli jako stvořený. Chůze, gesta - to vše bylo vybroušené. Strávil touto rolí čtvrtstoletí a to je sakra dlouho. Ani se mu nedivím, že po poslední klapce uronil slzu. Kniha se četla jedním dechem...

yaja8823
09.03.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, mám velmi ráda postavu detektiva Poirota a moc se mi líbí, jakým způsobem ho pojal herec David Suchet a jakým způsobem ho po mnoho let ztvárňoval. Kniha krásně popisuje jeho vztah k postavě a také jiné jeho role. Opravdu charakterní herec. Moc se mi to líbílo a knihu doporučuji.

PavlínaAlžběta
26.01.2018 5 z 5

Knihu jsem kupovala mami k loňským Vánocům, jelikož je stejná zbožňovatelka Mistra soukromých detektivů jako já. Zde sám hlavní aktér David Suchet vypráví od samého počátku jak se k roli detektiva se skvělými šedými buňkami mozkovými dostal, popisuje důkladnou přípravu na roli, jak se učil podrobně ztvárňovat postavu a vžívat do své role. To vše bylo čtivé a zajímavé, lehce mě nudily pasáže s neustálými díky všem tvůrcům seriálu a spoluúčinkujícím. V knize se probírají i seriálové díly a nechybí ani barevné fotografie. Co mě lehce v knize zarazilo, bylo stěžování si, zda bude moci herec pokračovat v dalších dílech a zda se vůbec uživí, což si myslím, v jeho případě nehrozilo. Každopádně stále zbožňuji samotného herce i jeho věrného parťáka Poirota. Filmy, kde ztvárňuje Poirota jiný herec nesleduji.

JIVaJaH
13.12.2017 5 z 5

My, kdo milujeme H.Poirota skvěle ztvárněného D.Suchetem musime tuto knížku mít! Krásné vyprávění o žití Poirota se Suchetem nebo obráceně? Výborný je pečlivý seznam D.Sucheta zvyklostí Poirota, jak mu dala do vínku dáma Agatha.

paulinschildie
22.11.2017 5 z 5

David Suchet je skvělá osobnost. Líbilo se mi, jak otevřeně popisoval, jak se učil roli Poirota, jeho hlas, chůzi, gesta. Hodně jsem se u knížky nasmála a na konci i brečela.

Basta1912
15.10.2017 5 z 5

Seriál miluji a tak přečíst si něco o hlavním představiteli mého oblíbeného detektiva byla tak trochu povinnost. Jsem ráda, že D. Suchet nepatří k těm hercům, kteří jsou oceňováni zvlášť za jednu roli (P. Brice, D. Radcliffe...) a se okamžitě stavějí do opozice, že oni nejsou jen Vinnetou či Harry Potter. D. Suchet uznává, že je to jeho životní role a dozvídáme se také to, kolik roli věnoval a že mu malý Belgičan bude v životě chybět - což myslím chce slyšet každý pravověrný fanoušek mnohem raději, než že se herec role rád zbavil atd.

zuzi1162
25.09.2017 4 z 5

Noooo ... kniha se mi moc libila, ale ty popisne pasaze, kde se jen pise s kym v danem filmu ci dilku hral, jsem preskakovala. Prijemne me vsak prekvapily pasaze o autorovu vnitrnim sblizeni se svoji roli.

Rade
14.09.2017 4 z 5

Postavu Poirota ztvárněnou Davidem Suchetem jsem vždy měla ráda a obdivovala do posledního detailu propracovanou Poirotovu osobnost, se všemi charakterovými zvláštnostmi, libůstkami, včetně způsobu chůze, úsměvů… Poirotovy hlášky, konverzace, lehký humor okolo jeho postavy pro mě byly velké plus k vlastní detektivní zápletce.
No a v knížce se dozvíme, proč se to tak podařilo… I když pro mě je to hodně podrobné čtení, v britských hercích, scénáristech a režisérech se nevyznám, takže jsem tuhle část knihy nemohla ocenit. Zaujal mě odkaz na Miloše Formana, i to, že jej autor označil za českého režiséra, přestože v době, o které je řeč, Forman již dávno žil a filmoval v USA.

(Nad rámec komentáře: Českému filmovému provedení poněkud uškodila změna v dabování. Jedna postava v jednom hereckém provedení, zvlášť takto povedeném, by měla mít jednoho dabéra. Zvláštní, někdo upřednostňuje P. Kostku, pro mě je ale Poirot/Suchet jednoznačně spojen s J. Medunou a odlišný hlas mi vadil…)

jentakněkdo
27.06.2017

Tak tahle kniha je naprosto skvělá.
Pro příznivce postavy Hercula Poirota nezbytnost, pro příznivce Agathy Christie taktéž... Je to super nahlédnutí "za oponu" natáčení jednoho z velmi oblíbených seriálů.
Ze skoro každého řádku knihy jde vyčíst: skromnost D. Sucheta a jeho neuvěřitelné odhodlání ztvárnit postavu Poirota autenticky.

martinaandulka
21.06.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha kde vynikající herec Suchet popisuje jak jse připravoval,vtělil do Poirota a něco málo odhalí ze svého oobního,filmového a divadelního života.Kdo má rád herce a jeho Poirota určitě stojí za to jsi tu knihu přečíst :-).

Marthas
15.06.2017 4 z 5

Jako dlouholeté fanince Hercula Poirota mi samozřejmě nemohl uniknout ani tento počin paně Sucheta.
Co se mi na knize líbilo byla bohatá fotografická příloha a jako zajímavost a překvapení z knihy si odnáším i to, že pan Suchet nejen dobře hraje ale i fotí, některá fota jsou ostatně z jeho dílny.
Krásná je ostatně i fotka na obálce, jejíž autorkou je Siobhan Hooperová, u nás ji převáděla Kateřina Stárková.
Je zde i rejstřík, který jsem nepotřebovala, nějaké komentáře překladatelky.
Musím ale souhlasit s názory ostatních v tom, že nahrazení titulu Lady Agatha nebylo příliš šťastné a snad bylo i nadužíváno jeho používání, což knihu srazilo o jednu hvězdu dolů. Dále se mi zdálo, že text je sem tam hůře pochopitelný, stále jsem se musela vracet a připomínat si o čem se hovoří, což mohlo být ale způsobeno tím, že mi neslouží už tak soustředění.
Dala bych teoreticky 3 a půl hvězdy, ale jelikož to nejde dávám 4 a hodnotím spíše pozitivně, už jen práce na knize je obdivuhodná a ukazuje nám, jaké je to být v kůži slavného herce a že život s Herculem nebyl vždy med.

Magdalena5
09.06.2017 5 z 5

Nezbytná kniha v mé knihovně. Díky autorovi. Pan Suchet patří mezi mé oblíbené herce a vždy se ráda dívám nejen na jeho dramatická vystoupení, ale i na dokumenty, v nichž dělá průvodce.