Pohár života – Kniha povídek a novel Michaila Bulgakova

Kniha s názvem Pohár života představuje nejobsáhlejší soubor Bulgakovových povídek, fejetonů, črtů a novel, jaký byl v češtině vydán. Téměř padesát známých i méně známých textů jednoho z nejlepších ruských spisovatelů dvacátého století pokrývá autorovo kyjevské, kavkazské i moskevského období a zahrnuje rovněž autorovu autobiograficky laděnou prvotinu Zápisky mladého lékaře, v níž Bulgakov líčí život mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici ve Smolenské gubernii v letech 1916–1917. Součástí souboru jsou i novely Osudná vejce a Psí srdce, jedny z prvních ruských vědeckofantastických próz vůbec. Tato raná tvorba, již charakterizuje prolínání realismu s fantastikou, satiričnost s tragikomikou a groteskou, ale také existenciální hloubka a silný filozofický přesah, dokazuje autorovu skvělou pozorovací schopnost nahlížet a zpodobovat zjevné i skryté stránky života, jakož i umělecky ztvárnit rozporuplnou dobu, v níž žil....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/360980/pohar-zivota-kniha-povidek-a-novel--TW3-360980.jpg 4.43
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Rybka Publishers

Kniha Pohár života – Kniha povídek a novel Michaila Bulgakova

soukroma
31.10.2018

S chutí jsem si přečetla Zápisky mladého lékaře. Mnohé další povídky, zejména s válečnými náměty, mne spíš odrazovaly. Ale našly se skvosty: za všechny mne dostaly Pojízdný byt (moskevská bytová otázka a její geniální řešení), Zápal mozku (Věnováno všem redaktorům týdeníků), Bludný Holanďan (Pacientův deník ... a čtenář umře smíchy).
Z některých povídek týkajících se redaktorské práce či údělu dramatika čiší takřka Čapkův duch (byli vlastně vrstevníci, jen v odlišném politickém prostředí).
Eseje o Moskvě (zatímco Kyjevu je věnována jen snad jediná drobná esej) a pár výletech zejména na Krym jsou zajímavé z hlediska změn, které vidí ve své bouřlivé době 20. let sám autor a které skoro o sto let později můžeme vnímat sami.
Knihu zakončují sci-fi novely Osudná vejce a Psí srdce, které mají taky něco do sebe, i po těch dlouhých letech.

Toffee
11.06.2018

Od prvního setkání v útlém mládí mám pro Bulgakova slabost, takže jsem si tenhle nový soubor nemohla nechat ujít. Nebylo toho sice mnoho, co už by dříve nevyšlo, ale u tohoto autora mi nevadí opakované čtení. Je úžasné, jak na malém prostoru dokázal naprosto přesně vystihnout ruskou společnost 20. let, konflikt bolševického a "bílého" intelektuálského Ruska s postavami družstevníků, zblblých agitátorů, bytových komisařů, služek, četníků, oblíbených postav spisovatelů a novinářů... Když to člověk čte a uvědomí si realitu doby, v níž Bulgakov žil, není divu, že se tehdejšímu režimu nelíbil.

Michail Afanasjevič Bulgakov
ukrajinská, 1891 - 1940