Podivné ticho

Podivné ticho https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98372/bmid_podivne-ticho-wEE-98372.jpg 4 43 9

Hledání mimozemské inteligence 2.0. „Někdy si myslím, že jsme ve vesmíru sami, a někdy si myslím, že ne. V obou případech mě ta představa uvádí v úžas“, řekl Arthur C. Clarke. Jsme však ve vesmíru opravdu sami? A pokud ne, proč jsme dosud nebyli schopni navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi? To jsou dvě z mnoha otázek, které si lidstvo klade v souvislosti s možnou existencí mimozemských civilizací a které však stále zůstávají nezodpovězeny. V knize, která leží před vámi, se Paul Davies, jeden z předních světových vědců zabývajících se touto problematikou snaží vysvětlit, proč by mělo pátrání po inteligentním životě mimo naši planetu pokračovat, a jakým směrem bychom se měli vydat. Kniha Podivné ticho nám předkládá bryskní zhodnocení minulých i stávajících důkazů existence E. T. a vede nás po vzrušující cestě směrem k budoucnosti.... celý text

Literatura naučná Věda Vesmír
Vydáno: , Dokořán , Argo

The Eerie Silence. Renewing Our Search for Alien Intelligence , 2011

pupopony
26.10.2021 5 z 5

Takové knihy bych mohl číst stále dokola !

parxel
07.09.2021 4 z 5

Podivné ticho je kniha o projektu SETI a o všem co souvisí s problematikou hledání vyspělého mimozemského života. S touto problematikou jsem se již setkal ve vynikající přednášce Tomáše Petráska Mimozemšťané před branami a řadu teorií a názorů jsem znal. Byl jsem tedy zvědavý, zda mne tato kniha přinese něco nového, a v tomto směru mne velmi mile překvapila.

Spousta témat je značně spekulativní a prakticky neověřitlená. Mě osobně přišla nejzajímavější kapitola o tom, jakým způsobem vědci zkoumají, zda se na Zemi, nevyvinula nezávisle jiná životní linie, která by se lišila od života jaký známe. To by vědcům pomohlo odhadnout, "jak moc" je život ve vesmíru vzácný.

Naopak mi neseděla závěrečná část knihy, která se zabývala různými úvahami o tom, jakým způsobem postupovat při oznamování "nalezení" známek mimozemského života atd. To mi přišlo takové moc úřednické a nezajímavé.

Knihu bych doporučil čtenářům zajímajícím se o problematika hledání mimozemských civilizací. A zároveň doporučuji podívat se na zmiňovanou přednášku Tomáše Petráska, která je volně dostupná na youtube.

Bašťák
02.09.2021 5 z 5

Clarkův citát, který rámuje knihu ji i poměrně dobře vystihuje i když zahrnuje jen dvě možnosti ze tří. Buď je vesmír plný inteligentního života, pak máme naději se zapojit. Druhá možnost je, že vesmír je plný života, ale ten inteligentní je pouze na Zemi, pak nám Bůh pomáhej. Třetí možností je existence života i rozumu pouze a výhradně na Zemi což pro nás představuje extrémní břímě zodpovědnosti. Všechny tři varianty jsou stále možné a nejisté. Na rozdíl od autora (když knihu psal) nyní již známe výsledky mise Kepler, takže víme, že planety jsou ve vesmíru naprosto běžné, což možná favorizuje variantu 1 a 2. Uvidíme co přinese v pátrání po mimozemském životě dalekohled Jamese Webba neboť "takový objev by se zařadil po bok objevů Koperníka a Darwina jako jedna z velkých událostí, které určují běh lidských dějin".

Rurian98
12.08.2020 5 z 5

Pokud si chcete dopřát četbu o mimozemšťanech mimo žánr sci-fi, fantasy či knih o konspiračních teoriích, sáhněte po této knize.

Autor se zabývá problematikou mimozemského života z racionálního, vědeckého pohledu a věnuje se různým tématům s touto problematikou souvisejícími, např. vznikem života a možnou mimozemskou biologií, technologiemi, které by mohly mimozemské civilizace využívat, našimi snahami o kontakt a jak by takový kontakt někdy v budoucnu mohl vypadat, teoriemi, proč k tomuto kontaktu zatím nedošlo a dalšími tématy.

Sympatické je, že nám autor nepředkládá jen svůj názor, ale poukazuje na různé hypotézy a argumentuje pro a proti proč by platit mohly a proč zase ne.

Kniha je čtivá a témata, kterými se zabývá, velmi zajímavé, proto knihu doporučuji.

Tereszka
24.07.2019 5 z 5

Je tady nějaké Podivné ticho...

Program SETI jsem poprvé začala vnímat po Saganově Kontaktu, ale kromě toho, že je to program pro hledání mimozemské civilizace, jsme o něm vlastně nic nevěděla.
Knihou vás provede Paul Davies, britský fyzik, kosmolog, astrobiolog a předseda post-detekční skupiny SETI.
Nenajde zde jednoznačnou odpověd, ta totiž neexistuje, ale pokud vás zajímá kdo program založil, jak je důležité pochopit mikrobiologii na zemi, co vše můžeme k odhalení použít a jak, co je to Drakeova rovnice, Fermiho paradox, atd., tak nebudete zklamaní.

Davies vám popíše, jak by to vypadalo, kdyby došlo k detekci mimozemského signálu, jaký dopad by byl na náboženství, zjistite co znamená zkratka METI a nakonec vám prozradí, svůj osobní názor na otázku, zda jsme ve Vesmíru sami.

Pokud tedy hledáte ucelené informace o programu SETI, je to ta pravá volba.

Doporučuje 5/5 ufounků. ????

work
14.11.2018 4 z 5

Přesně jak píše Tozbee. Přečtete to a zjistíte, jak nesmyslné je naše každodenní počínání tváří v tvář universu. A ještě horší je, že s tím nemůžeme vůbec nic dělat, protože vesmíru je to jedno:)
Trošku kostrbatě napsaná (nebo spíše trošku kostrbatě přeložená) kniha, která vám nasadí hned několik brouků do hlavy.

Tozbee
02.12.2017 5 z 5

Přesvědčivé argumentování pro stanoviska pro i proti také považuji za nejcennější. Kniha má navíc velmi promyšlenou strukturu a čerpá z mnoha vědeckých oborů, zdaleka ne jen z fyziky. Pro mě první setkání s autorem, jistě ne poslední.

"Lidé mají vrozenou potřebu vnímat sebe sama jako součást nějakého velkého plánu, přírodního řádu, který má hlubší význam a delší trvání než malichernosti každodenního života. Absurdní nesoulad mezi marnosti lidských poměrů a tísnivou majestátností kosmu vede lidi k hledání transcendentního smyslu, jenž by jejich křehkou existenci zaštítil."

lazarus
15.03.2015 5 z 5

Paul Davies předestírá větší než malé množství argumentů pro existenci a zárověň i pro neexistenci mimozemšťanů. Vzhledem k tomu, že ještě nedávno byl "náčelníkem" SETI, je k tomu osobou nejpovolanější. Z jeho knih je tato nejvíce přístupná laikům.

vitek.sk
10.09.2014 5 z 5

Můj nejoblíbenější autor popularizační literatury nezklamal ani teď. Jako bývalý šéf SETI, programu pro hledání mimozemského života je člověkem, který je odborně na výši a bylo tak radostí jeho knihu číst. Současně dokáže psát i velmi čtivě a zábavně. Dozvíte se tak něco o programu SETI, hledání mimozemského života, pokusech o výrobu života v laboratoři a podmínkách které musí mít planeta vhodná pro život. Především mne však zaujaly posáže kde Davies vysvětluje jak lze vědecky vysvětlit "setkání s mimozemšťany", zda se život na Zemi vyvinul nezávisle dvakrát a v poslední části knihy popisuje co by se dělalo v případě kontaktu s mimozemskou civilizací, co by to pro anši civilizaci znamenalo a co by to znamenalo pro náboženství. Knihu doporučuji všem zájemcům o astronomii a biologii, ale i těm které zajímá sci-fi. Dávám jasných 5 hvězd.